Piektdiena, 8. decembris Gunārs, Vladimirs, Gunis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kvotas maina analīžu nodošanas kārtību

”Nejēdzība! Atnācu nodot asins analīzes, bet nevar, jāreģistrējas, tikai pēc 2. oktobra varēs tikt,” piktojas ”Centrālās laboratorijas” apmeklētāji.

Kvotas maina analīžu nodošanas kārtību
Ausmas kundze, kā ierasts, asins analīzes devusies nodot uz Vecliepājas poliklīnikas ēkā esošo “Centrālo laboratoriju”. Liels bija viņas pārsteigums, ka kārtība tagad mainīta un analīžu nodošanai jāpierakstās iepriekš. Lai arī rindas pie kabineta durvīm nebija, Ausmai nekas cits neatlika, kā iet vien mājās un pacietīgi gaidīt savu kārtu nākammēnes. (Foto: Egons Zīverts)
Ausmas kundze, kā ierasts, asins analīzes devusies nodot uz Vecliepājas poliklīnikas ēkā esošo “Centrālo laboratoriju”. Liels bija viņas pārsteigums, ka kārtība tagad mainīta un analīžu nodošanai jāpierakstās iepriekš. Lai arī rindas pie kabineta durvīm nebija, Ausmai nekas cits neatlika, kā iet vien mājās un pacietīgi gaidīt savu kārtu nākammēnes. (Foto: Egons Zīverts)
22.09.2023 06:06

liepajniekiem.lv

Nepietiekamā valsts finansējuma dēļ laboratorijas, kas veic ārstu nozīmētos izmeklējumus par valsts budžeta līdzekļiem, tajā skaitā arī ”Centrālā laboratorija”, tos turpmāk sniegs valsts apmaksātu kvotu ietvaros, un iedzīvotājiem tie būs pieejami rindas kārtībā.

Dienā, kad jau sākusies elektroniskā pieteikšanās analīžu nodošanai, dodamies uz ”Centrālo laboratoriju”, lai paskatītos, kā rīts iesācies ar jaunajiem noteikumiem.

Atveras laboratorijas durvis, un no kabineta izsteidzas sarūgtināta sieviete. Kad vaicājam, vai izdevās nodot analīzes, Ausmas kundze atmet ar roku – nekas neesot sanācis, tagad iešot mājās.

”Meitenes tur sēž, viņām nav, ko darīt, bet analīzes pieņemt nevar, jo noteikumi tagad, redz, kādi.

Nezināju par izmaiņām, nācu kā parasti. Liela vilšanās, protams. Nu nākšu atkal oktobrī,” saka Ausma.

Tur strādājošā laboratorijas darbiniece portālam liepajniekiem.lv atklāj, ka tā šodien arī iet – cilvēki nāk, valda apjukums.

”Būtībā to vien darām, kā stāstām pacientiem, veicam pierakstus uz oktobri. Protams, jūtam klientu neapmierinātību, pārmaiņas vienmēr sākumā nes kādas neērtības,” novērojusi darbiniece.

Kā noskaidrojam, pārmaiņas vieglāku nepadara arī ģimenes ārstu ikdienu. ”Jau tā, katru rītu atverot e-pastu, jaunumu un informācijas gūzma veļas virsū, katru pacientu par pilnīgi katrām izmaiņām informēt nespējam, bet, ja cilvēks nāk ar konkrētu vajadzību – nodot analīzes, pastāstām, ka šobrīd noteikumi mainīti,” saka ģimenes ārste Līga Zeltiņa un neslēpj, ka ārstu ikdienu noteikti tas neatvieglo.

”Turklāt cilvēkiem arī tas ir sarežģīti – visas tās pierakstīšanās.

Nenoliedzu, ka ir cilvēki, kas pārāk daudz taisa analīzes, sak’, kaimiņš aizgāja, tad es ar iešu.

Iespējams, no tā kāds neliels deficīts izveidojies, bet tas noteikti nenoveda līdz šim,” pārliecināta ir daktere.

Lai viestu lielāku skaidrību, kā šobrīd notiek pieteikšanās analīžu nodošanai, procesu detalizēti skaidro ”Centrālās laboratorijas” valdes locekle Jeļena Storoženko.

”Mainījies ir tas, ka no vakardienas iespējams pierakstīties uz valsts apmaksātu izmeklējumu elektroniski un rinda sākas no 1. oktobra. Jau no 15. septembra valsts apmaksātu apmeklējumu oktobrī ir iespējams pieteikt telefoniski. Ja nav ērti ne zvanīt, ne pieteikties elektroniski, to var izdarīt, atnākot uz vietas, iesakām gan izvēlēties dzīvesvietai tuvāko laboratoriju.

Tas viss attiecas uz valsts kvotām, kur nepieciešams iepriekšējs pieraksts,”

skaidro valdes locekle.

Ja pacients vēlas saņemt maksas pakalpojumu, nāk uz vietas un veic analīzes kā parasti.

Bez iepriekšēja pieraksta var nākt arī tie pacienti, kuriem izmeklējumi jāveic ārpus kvotām, bez maksas: grūtnieces, ar ļaundabīgiem audzējiem, diagnostiskie izmeklējumi utt. ”Bez iepriekšēja pieraksta var nākt arī pacienti, kuriem ģimenes ārsts iedevis nosūtījumu, uz kura veicis atzīmi – steidzami! Arī viņi pakalpojumu saņems bez maksas,” papildina J. Storoženko.

Vēl svarīgi minēt, ka tie pacienti, kuriem nosūtījums izsniegts līdz 15. septembrim, var nāk ārpus pieraksta un saņemt pakalpojumu kā iepriekš – bez maksas.

Finansējums pirmajam pusgadam

Veselības ministrija zina teikt, ka šogad pacientu skaits, kuriem nepieciešami laboratoriskie izmeklējumi, ievērojami pieaudzis, tāpēc laboratorijas veic lielāku izmeklējumu apjomu, nekā tas bija plānots gada sākumā.

Lai segtu izdevumus par veiktajiem papildu izmeklējumiem, Veselības ministrija šim mērķim pieprasīja papildu finansējumu – 11,2 miljonus eiro, kas sadalīti uz visām laboratorijām.

”Centrālā laboratorija” pēdējos gados strādājusi ārpus kvotām, cik pacientus ģimenes ārsti nosūtīja, tik arī apkalpoja.

”Valsts mums ir parādā krietnu summu, tāpēc esam spiesti pieņemt šādus ierobežojumus.

Sarunas turpinām un darām visu, lai pacienti varētu saņemt visus pakalpojumus,” skaidro J. Storoženko.

Veselības ministrijas preses sekretāre Barbara Ālīte stāsta, ka ”Centrālā laboratorija” analīžu veikšanai jau līdz augusta beigām bija izmantojusi valsts atvēlēto gada finansējumu visam 2023. gadam.

Iemesls tam esot valsts budžeta nepārdomātā plānošana, nepiešķirot veselības aprūpes iestādēm, ģimenes ārstiem un ārstiem speciālistiem finansējumu, pamatojoties uz iepriekšējo gadu pieprasījuma statistikas analīzi.

Tā kā finansējums 2023. gadā piešķirts reālajam iedzīvotāju pieprasījumam acīmredzami nepietiekamā apmērā, valsts apmaksātajiem pakalpojumiem nauda beidzas katra mēneša 10.–15. datumā.

”Lai kliedētu mītus, paskaidrojam, ka ”Centrālā laboratorija” valsts apmaksātās analīzes sniedz par valsts noteiktu tarifu, kas ir vienāds valstij piederošajām laboratorijām un privātajām laboratorijām.

Šobrīd ”Centrālā laboratorija” joprojām nav saņēmusi pilnu samaksu par 2022. gadā veiktajām analīzēm,”

papildina B. Ālīte.

Pēc piešķirtā budžeta sadalīšanas ”Centrālā laboratorija” saņēmusi 3 176 637 eiro. ”Ar to pietiek vien pirmajam pusgadam. Redzēsim, kā noslēgsies pārrunas, gadījumā, ja turpmāk valsts nevarēs piešķirt papildu finansējumu, būs jāturpina strādāt kvotu ietvaros,” nobeigumā saka J. Storoženko.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz