liepajniekiem.lv
Izglītojošā darba galvenais akcents ir – izvairīties no akūtām sāpēm un neatgriezeniskas bojātu zobu izņemšanas var, ja izdara visus nepieciešamos higiēnas pasākumus mājās un apmeklē speciālistus, kas palīdz tikt galā ar stingrāku netīrumu noņemšanu.
Slikti rādītāji
Veselības ministrija jau vēstījusi, ka Latvijā pusaudžu vecumu sasniegušajiem bērniem ir vairāki bojāti, plombēti vai izrauti pastāvīgie zobi. Bieži par zobu neatgriezeniski sabojātu veselību atminas vien tad, kad piemeklē pēkšņas sāpes.
Akūtas zobu sāpes bērniem ir nepatīkams pārdzīvojams visai ģimenei, jo īpaši tādēļ, ka ne vienmēr ir iespēja saņemt tūlītēju zobārstniecības palīdzību. Bieži akūtu sāpju gadījumā iespējams doties pie zobārsta ārpus kārtas, taču ar domu, ka zobs netiks salabots, bet sāpes tiks remdētas ar izraušanu. Visbiežāk tā notiek ar ļoti bojātiem piena zobiem.
Taču tiesa arī ir tā, ka mūspusē pie zobārstniecības speciālistiem ir rindas, un var būt gadījumi, kad bērns, kuram šajā ilgajā laikā var sabojāties zobi vai sākt sāpēt jau iepriekš bojāts zobs, nemaz nevar sagaidīt savu kārtu.
Tāpēc veselības speciālisti iesaka rindā pierakstīties laikus un arī regulāri bērnus aizvest pie zobu higiēnista.
”Liepājā pie higiēnistiem rindā jāgaida līdz mēnesim. Tas ir risinājums, lai nepieļautu zobu bojāšanos,” pauž veselības veicināšanas koordinatore Anete Kopštāle.
Būtisks zobu un mutes dobuma slimību profilakses līdzeklis bērniem ir arī zobu higiēnista apmeklējums, tomēr kā liecina Slimību kontroles un profilakses centra (SPKC) skolēnu mutes veselības pētījums – zobu higiēnistu regulāri neapmeklē 32% skolēnu.
Bet visbūtiskākais profilakses pasākums veselu zobu saglabāšanai ir to regulāra un pareiza tīrīšana, tomēr skolēnu veselības paradumu pētījuma dati liecina, ka zobus divas un vairāk reizes dienā netīra 45% skolēnu un skolēniem nav izveidojušies pareizi zobu tīrīšanas paradumi.
”Tieši vecāki ieliek pamatu bērnu mutes dobuma veselībai visas dzīves garumā, tādēļ novēlam, lai sagatavotie ieteikumi palīdz vecākiem šajā būtiskajā procesā,”
saka Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja Elīna Tolmačova.
Viņa uzsvēra to arī tad, kad bērniem Liepājā prezentēja zobu labošanas narkozē iespēju. Zobārsti to sauc par galējo variantu, bieži vienā šādā reizē jātiek galā ar vairāku zobu salabošanu un neglābjami bojātu piena zobu izraušanu.
Ja bērnam mutē jābūt 20 zobiem, tad bieži jau pavisam maziem bērniem vienlaikus bojāti ir četri un vairāk zobu, secinājuši zobārsti Liepājā.
Liepājas pašvaldība uzsākusi informējošo kampaņu, aicinot ģimenes pieteikt savas atvases no 2 līdz 18 gadu vecumam pie higiēnista, kuri sniedz bērniem valsts apmaksātus pakalpojumus: līdz septiņu gadu vecumam reizi gadā, divas reizes gadā zobu higiēnas pakalpojumus bērni var saņemt 7, 11 un 12 gadu vecumā.
Regulārs zobu higiēnista pakalpojums ļaus ne tikai regulāri parūpēties par mutes dobuma veselību, bet arī sekmīgāk sagatavoties un plānot vizītes pie zobārsta, kā arī izvairīties no akūtām zobu sāpēm.
Zobu higiēna ir procedūra, kuras laikā tiek noņemts aplikums, pigments un zobakmens, skaidro Liepājas Reģionālās slimnīcas Zobārstniecības poliklīnikas higiēniste Jūlija Vakurova. ”Zobu higiēnistu bērnam vislabāk apmeklēt kopā ar pieaugušo, lai pārrunātu ikdienas mutes dobuma kopšanas paradumus un ieteikumus. Bet no piecu gadu vecuma bērnam higiēnista kabinetā ieteicams doties vienam, lai veicinātu patstāvību sadarbībā ar speciālistu,” iesaka higiēniste.
Uzturs un zobu veselība – cieši saistīti
Higiēniste arī uzsver, ka regulāri jāseko līdzi D vitamīna un kalcija rādītājiem, jo šo vitamīnu trūkums var būtiski ietekmēt zobu veselību.
Grūtniecības laikā topošā māmiņa ir atbildīga ne tikai par savu mutes veselību, bet arī par mazuļa zobiem. Piena zobi mazulim mammas vēderā sāk veidoties laikā no 12. līdz 17. grūtniecības nedēļai, tādēļ arī grūtniecei ikdienā jāuzņem vitamīniem bagāts uzturs. Dažādu vitamīnu trūkums var nelabvēlīgi ietekmēt grūtnieces mutes veselību.
Zobiem nelabvēlīgā skābe izdalās pastiprināti, lietojot šokolādi, karameles, saldus cepumus, ābolus, banānus, apelsīnus, rozīnes, dateles, neatšķaidītas sulas, maizi, pārslu brokastis, atgādina SPKC.
Uztura speciāliste Annija Albertiņa lekcijā par bērnu audzināšanu uzsver, ka vecākiem bērni vispirms jāradina pie mutes dobuma tīrīšanas – to parasti dara ar speciāliem silikona pirksta uzgaļiem, ar kuriem velk pa smaganām un mēli. ”Ja tiek barots ar mātes pienu, mute jātīra ar vārītā ūdenī mērcētu vates vai marles tamponu,” iesaka A. Albertiņa.
Zīdīšana palīdz veidot košanas refleksu, zobus un zobu sistēmu – zobu šķilšanās laiks katram bērnam ir individuāls.
Tad, kad parādās pirmie piena zobi, vecākiem tie ir jātīra. ”Tiklīdz kā pirmais zobs ir izšķīlies, sākam tīrīt!” Tas ir aptuveni sešu mēnešu vecumā. ”Obligāti jāskatās, ko vēl bērns ēd, kad pirmais zobiņš ir klāt,” viņa piebilst.
Var mazulim pašam dot graužamās birstītes, kurām rokturis ir apaļš vai ar tādām pumpiņām, kas kalpo tieši smaganu un zobu masēšanai. Savukārt, kad bērns pats sāk tīrīt zobus, ar to vien nebūs gana. ”Vecāku vadībā zobi bērnam ir jāpārtīra līdz 10 gadu vecumam – viņš pats nespēj visam tikt klāt,” piebilst uztura speciāliste.
”Mazulim kariess pašam nerodas, to mēs, pieaugušie, viņam uzdāvinām. Piemēram, iedodot nolaizītu karoti vai knupi, kas pirms tam nokritis pie zemes,” skaidro speciāliste.
”Nevajag bērna nomierināšanai izmantot medū vai sīrupā samērcētus knupīšus. Tas dara sliktu zobiem,” viņa uzsver.
Arī mātes piens var izraisīt kariesu, tādēļ mammai arī jāskatās, lai nesaēdas par daudz saldumu. ”Mātes pienā ir laktoze, nonāk saldums. Salda vide ļoti patīk baktērijām!” viņa paskaidro.
Uzturs un zobu veselība ir ļoti saistīti. ”Visu saldumu lietošana var beigties ļoti bēdīgi – ar daudziem zobārstu apmeklējumiem, plombām.”
Padzerties bērnam jādod vienkārši ūdens vai tēja, bet nekas saldināts. ”Uzkodas ir normāla padarīšana. Dodam bērniem vairāk svaigus, pēc iespējas mazāk sagrieztus augļus un dārzeņus, lai grauž!”
To iesaka arī zobu higiēniste. J. Varkurova: ”Mutes dobuma veselība būtiski ir atkarīga arī no žokļa attīstības, tāpēc ieteicams bērniem dot grauzt cietu pārtiku, lai tiktu attīstīts žoklis un žokļa muskulatūra.”
Savukārt pēc saldumu apēšanas ikreiz ir ieteicams padzerties tīru ūdeni vai izskalot muti ar mutes skalojamo līdzekli. ”Sadarbībā ar zobārstu zobu aizsardzībai ir iespējams izvēlēties silantu un citu veidu pārklājumus zobiem,” piebilst J. Varkurova.
Uzziņai
Zobu bojāšanās process
Pirmā stadija. Zobu aplikumā ir baktērijas, kas nepārtraukti vairojas, pateicoties mutes dobuma siltajai un mitrajai videi. Pārtika, ko ēdam, satur daudz cukura (tas ir pat sāļos produktos), un no tā aplikumā esošās baktērijas sāk veidot skābi. Tā rezultātā sākas emaljas šķīšana – demineralizācija. Par to, ka zoba bojāšanās process ir sācies, liecina balts, pienains plankums. Šo procesu var apstādināt, ja zobus rūpīgi tīra divas reizes dienā ar fluorīdus saturošu zobu pastu, kā arī samazina vai pārtrauc saldu un sāļu uzkodu lietošanu un našķošanos starp ēdienreizēm.
Otrā stadija. Ja zobi netiek tīrīti un skābe var netraucēti darboties, skābes līmenis paaugstinās un zoba emalja tiek izšķīdināta. Baltā plankuma vietā zobā ir izveidojies caurums, kas skar ne tikai zoba emalju – zoba ārējo kārtu, bet arī dentīnu – audus, kas atrodas zem emaljas un veido zoba masu.
Trešā stadija. Ja caurums zobā netiek salabots, zoba bojājums izplatās tālāk uz pulpu – zoba jutīgo daļu. Kad zoba bojājums sasniedz pulpu, rodas iekaisums un sāpes.
Ceturtā stadija. Ja arī šajā brīdī netiek meklēta zobārsta palīdzība un zobs netiek laikus ārstēts, iekaisuma vietā var rasties infekcijas perēklis, kas izplatās tālāk – zoba saknē, iespējams, pat ārpus tās. Nereti šajā gadījumā zobs ir jāizrauj.
Avots: tirizobi.lv
Ieteikumi zobu tīrīšanā
- Zobus ieteicams mazgāt vismaz 2 minūtes, veicot laika kontroli.
- Ikdienā jālieto fluorīdu saturošas zobu pastas – 500 ppm no pirmajiem bērna zobiem, no 3 gadu vecuma 1000–1300 ppm, no 6 gadu vecuma 1500 ppm. Ja speciālists iesaka, var lietot arī fluorīda tabletes.
- No 3 gadu vecuma 1–2 divas reizes dienā ieteicams lietot arī vecumam atbilstošu mutes skalojamo līdzekli, bērnu apmācot, kā to pareizi lietot.
- Reizi dienā ieteicams lietot zobu diegu zobstarpu tīrīšanai. Pirmsskolas vecuma bērniem zobus izdiegot jāpalīdz vecākiem.
- Vislabāk bērnam izvēlēties zobu birstītes ar mīkstiem sariņiem.
- Elektriskās zobu birstītes bērniem ir labas, bet ne visiem tās patīk vibrācijas dēļ – tāpēc dažkārt zobi netiek iztīrīti pilnvērtīgi aizmugurē, bet tikai priekšā.
- Līdz 3 gadu vecumam ir ieteicams zobu birstīti mainīt reizi mēnesī, jo bērns birstīti mēdz sakost, deformēt. Īpaši ieteicams birstīti nomainīt uzreiz pēc slimošanas ar augšējām elpceļu slimībām vai citām mutes dobuma saslimšanām.
- Aplikuma kontrolei reizi nedēļā var lietot aplikuma iekrāsošanas tabletes – pēc to izsūkāšanas uz zobiem palikusī krāsa norāda uz netīrumiem. Sūkājamās tabletes var iegādāties aptiekās vai zobārstniecībās.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.