Sestdiena, 4. februāra Veronika, Daila, Dominiks
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liepājā norit izglītojošs darbs, lai pirmā satikšanās ar zobārstu nebūtu nepatīkama

Šobrīd Liepājā norit informatīvā kampaņa, bet pirmsskolas izglītības iestādēs regulāri jau gadiem notiek izglītojošs darbs, lai mazo cilvēku pirmā satikšanās ar zobārstu nebūtu nepatīkama tieši zobu sāpju dēļ.

Liepājā norit izglītojošs darbs, lai pirmā satikšanās ar zobārstu nebūtu nepatīkama
Bojāti zobi un zobu sāpes ne vien sagādā īslaicīgu diskomfortu, bet grauj dzīves kvalitāti – atliek vien iedomāties, kādas ciešanas tās ir bērnam. Lai zobi būtu pateicīgi par savu pašsajūtu, par tiem jārūpējas – jātīra un jāapmeklē higiēnists. (Foto: Egons Zīverts)
Bojāti zobi un zobu sāpes ne vien sagādā īslaicīgu diskomfortu, bet grauj dzīves kvalitāti – atliek vien iedomāties, kādas ciešanas tās ir bērnam. Lai zobi būtu pateicīgi par savu pašsajūtu, par tiem jārūpējas – jātīra un jāapmeklē higiēnists. (Foto: Egons Zīverts)
13.11.2022 06:00

liepajniekiem.lv

Izglītojošā darba galvenais akcents ir – izvairīties no akūtām sāpēm un neatgriezeniskas bojātu zobu izņemšanas var, ja izdara visus nepieciešamos higiēnas pasākumus mājās un apmeklē speciālistus, kas palīdz tikt galā ar stingrāku netīrumu noņemšanu.

Slikti rādītāji

Veselības ministrija jau vēstījusi, ka Latvijā pusaudžu vecumu sasniegušajiem bērniem ir vairāki bojāti, plombēti vai izrauti pastāvīgie zobi. Bieži par zobu neatgriezeniski sabojātu veselību atminas vien tad, kad piemeklē pēkšņas sāpes.

Akūtas zobu sāpes bērniem ir nepatīkams pārdzīvojams visai ģimenei, jo īpaši tādēļ, ka ne vienmēr ir iespēja saņemt tūlītēju zobārstniecības palīdzību. Bieži akūtu sāpju gadījumā iespējams doties pie zobārsta ārpus kārtas, taču ar domu, ka zobs netiks salabots, bet sāpes tiks remdētas ar izraušanu. Visbiežāk tā notiek ar ļoti bojātiem piena zobiem.

Taču tiesa arī ir tā, ka mūspusē pie zobārstniecības speciālistiem ir rindas, un var būt gadījumi, kad bērns, kuram šajā ilgajā laikā var sabojāties zobi vai sākt sāpēt jau iepriekš bojāts zobs, nemaz nevar sagaidīt savu kārtu.

Tāpēc veselības speciālisti iesaka rindā pierakstīties laikus un arī regulāri bērnus aizvest pie zobu higiēnista.

”Liepājā pie higiēnistiem rindā jāgaida līdz mēnesim. Tas ir risinājums, lai nepieļautu zobu bojāšanos,” pauž veselības veicināšanas koordinatore Anete Kopštāle.

Būtisks zobu un mutes dobuma slimību profilakses līdzeklis bērniem ir arī zobu higiēnista apmeklējums, tomēr kā liecina Slimību kontroles un profilakses centra (SPKC) skolēnu mutes veselības pētījums – zobu higiēnistu regulāri neapmeklē 32% skolēnu.

Bet visbūtiskākais profilakses pasākums veselu zobu saglabāšanai ir to regulāra un pareiza tīrīšana, tomēr skolēnu veselības paradumu pētījuma dati liecina, ka zobus divas un vairāk reizes dienā netīra 45% skolēnu un skolēniem nav izveidojušies pareizi zobu tīrīšanas paradumi.

”Tieši vecāki ieliek pamatu bērnu mutes dobuma veselībai visas dzīves garumā, tādēļ novēlam, lai sagatavotie ieteikumi palīdz vecākiem šajā būtiskajā procesā,”

saka Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja Elīna Tolmačova.

Viņa uzsvēra to arī tad, kad bērniem Liepājā prezentēja zobu labošanas narkozē iespēju. Zobārsti to sauc par galējo variantu, bieži vienā šādā reizē jātiek galā ar vairāku zobu salabošanu un neglābjami bojātu piena zobu izraušanu.

Ja bērnam mutē jābūt 20 zobiem, tad bieži jau pavisam maziem bērniem vienlaikus bojāti ir četri un vairāk zobu, secinājuši zobārsti Liepājā.

Liepājas pašvaldība uzsākusi informējošo kampaņu, aicinot ģimenes pieteikt savas atvases no 2 līdz 18 gadu vecumam pie higiēnista, kuri sniedz bērniem valsts apmaksātus pakalpojumus: līdz septiņu gadu vecumam reizi gadā, divas reizes gadā zobu higiēnas pakalpojumus bērni var saņemt 7, 11 un 12 gadu vecumā.

Regulārs zobu higiēnista pakalpojums ļaus ne tikai regulāri parūpēties par mutes dobuma veselību, bet arī sekmīgāk sagatavoties un plānot vizītes pie zobārsta, kā arī izvairīties no akūtām zobu sāpēm.

Zobu higiēna ir procedūra, kuras laikā tiek noņemts aplikums, pigments un zobakmens, skaidro Liepājas Reģionālās slimnīcas Zobārstniecības poliklīnikas higiēniste Jūlija Vakurova. ”Zobu higiēnistu bērnam vislabāk apmeklēt kopā ar pieaugušo, lai pārrunātu ikdienas mutes dobuma kopšanas paradumus un ieteikumus. Bet no piecu gadu vecuma bērnam higiēnista kabinetā ieteicams doties vienam, lai veicinātu patstāvību sadarbībā ar speciālistu,” iesaka higiēniste.

Uzturs un zobu veselība – cieši saistīti

Higiēniste arī uzsver, ka regulāri jāseko līdzi D vitamīna un kalcija rādītājiem, jo šo vitamīnu trūkums var būtiski ietekmēt zobu veselību.

Grūtniecības laikā topošā māmiņa ir atbildīga ne tikai par savu mutes veselību, bet arī par mazuļa zobiem. Piena zobi mazulim mammas vēderā sāk veidoties laikā no 12. līdz 17. grūtniecības nedēļai, tādēļ arī grūtniecei ikdienā jāuzņem vitamīniem bagāts uzturs. Dažādu vitamīnu trūkums var nelabvēlīgi ietekmēt grūtnieces mutes veselību.

Zobiem nelabvēlīgā skābe izdalās pastiprināti, lietojot šokolādi, karameles, saldus cepumus, ābolus, banānus, apelsīnus, rozīnes, dateles, neatšķaidītas sulas, maizi, pārslu brokastis, atgādina SPKC.

Uztura speciāliste Annija Albertiņa lekcijā par bērnu audzināšanu uzsver, ka vecākiem bērni vispirms jāradina pie mutes dobuma tīrīšanas – to parasti dara ar speciāliem silikona pirksta uzgaļiem, ar kuriem velk pa smaganām un mēli. ”Ja tiek barots ar mātes pienu, mute jātīra ar vārītā ūdenī mērcētu vates vai marles tamponu,” iesaka A. Albertiņa.

Zīdīšana palīdz veidot košanas refleksu, zobus un zobu sistēmu – zobu šķilšanās laiks katram bērnam ir individuāls.

Tad, kad parādās pirmie piena zobi, vecākiem tie ir jātīra. ”Tiklīdz kā pirmais zobs ir izšķīlies, sākam tīrīt!” Tas ir aptuveni sešu mēnešu vecumā. ”Obligāti jāskatās, ko vēl bērns ēd, kad pirmais zobiņš ir klāt,” viņa piebilst.

Var mazulim pašam dot graužamās birstītes, kurām rokturis ir apaļš vai ar tādām pumpiņām, kas kalpo tieši smaganu un zobu masēšanai. Savukārt, kad bērns pats sāk tīrīt zobus, ar to vien nebūs gana. ”Vecāku vadībā zobi bērnam ir jāpārtīra līdz 10 gadu vecumam – viņš pats nespēj visam tikt klāt,” piebilst uztura speciāliste.

”Mazulim kariess pašam nerodas, to mēs, pieaugušie, viņam uzdāvinām. Piemēram, iedodot nolaizītu karoti vai knupi, kas pirms tam nokritis pie zemes,” skaidro speciāliste.

”Nevajag bērna nomierināšanai izmantot medū vai sīrupā samērcētus knupīšus. Tas dara sliktu zobiem,” viņa uzsver.

Arī mātes piens var izraisīt kariesu, tādēļ mammai arī jāskatās, lai nesaēdas par daudz saldumu. ”Mātes pienā ir laktoze, nonāk saldums. Salda vide ļoti patīk baktērijām!” viņa paskaidro.

Uzturs un zobu veselība ir ļoti saistīti. ”Visu saldumu lietošana var beigties ļoti bēdīgi – ar daudziem zobārstu apmeklējumiem, plombām.”

Padzerties bērnam jādod vienkārši ūdens vai tēja, bet nekas saldināts. ”Uzkodas ir normāla padarīšana. Dodam bērniem vairāk svaigus, pēc iespējas mazāk sagrieztus augļus un dārzeņus, lai grauž!”

To iesaka arī zobu higiēniste. J. Varkurova: ”Mutes dobuma veselība būtiski ir atkarīga arī no žokļa attīstības, tāpēc ieteicams bērniem dot grauzt cietu pārtiku, lai tiktu attīstīts žoklis un žokļa muskulatūra.”

Savukārt pēc saldumu apēšanas ikreiz ir ieteicams padzerties tīru ūdeni vai izskalot muti ar mutes skalojamo līdzekli. ”Sadarbībā ar zobārstu zobu aizsardzībai ir iespējams izvēlēties silantu un citu veidu pārklājumus zobiem,” piebilst J. Varkurova.

Uzziņai

Zobu bojāšanās process

Pirmā stadija. Zobu aplikumā ir baktērijas, kas nepārtraukti vairojas, pateicoties mutes dobuma siltajai un mitrajai videi. Pārtika, ko ēdam, satur daudz cukura (tas ir pat sāļos produktos), un no tā aplikumā esošās baktērijas sāk veidot skābi. Tā rezultātā sākas emaljas šķīšana – demineralizācija. Par to, ka zoba bojāšanās process ir sācies, liecina balts, pienains plankums. Šo procesu var apstādināt, ja zobus rūpīgi tīra divas reizes dienā ar fluorīdus saturošu zobu pastu, kā arī samazina vai pārtrauc saldu un sāļu uzkodu lietošanu un našķošanos starp ēdienreizēm.

Otrā stadija. Ja zobi netiek tīrīti un skābe var netraucēti darboties, skābes līmenis paaugstinās un zoba emalja tiek izšķīdināta. Baltā plankuma vietā zobā ir izveidojies caurums, kas skar ne tikai zoba emalju – zoba ārējo kārtu, bet arī dentīnu – audus, kas atrodas zem emaljas un veido zoba masu.

Trešā stadija. Ja caurums zobā netiek salabots, zoba bojājums izplatās tālāk uz pulpu – zoba jutīgo daļu. Kad zoba bojājums sasniedz pulpu, rodas iekaisums un sāpes.

Ceturtā stadija. Ja arī šajā brīdī netiek meklēta zobārsta palīdzība un zobs netiek laikus ārstēts, iekaisuma vietā var rasties infekcijas perēklis, kas izplatās tālāk – zoba saknē, iespējams, pat ārpus tās. Nereti šajā gadījumā zobs ir jāizrauj.

Avots: tirizobi.lv

Ieteikumi zobu tīrīšanā

 • Zobus ieteicams mazgāt vismaz 2 minūtes, veicot laika kontroli.
 • Ikdienā jālieto fluorīdu saturošas zobu pastas – 500 ppm no pirmajiem bērna zobiem, no 3 gadu vecuma 1000–1300 ppm, no 6 gadu vecuma 1500 ppm. Ja speciālists iesaka, var lietot arī fluorīda tabletes.
 • No 3 gadu vecuma 1–2 divas reizes dienā ieteicams lietot arī vecumam atbilstošu mutes skalojamo līdzekli, bērnu apmācot, kā to pareizi lietot.
 • Reizi dienā ieteicams lietot zobu diegu zobstarpu tīrīšanai. Pirmsskolas vecuma bērniem zobus izdiegot jāpalīdz vecākiem.
 • Vislabāk bērnam izvēlēties zobu birstītes ar mīkstiem sariņiem.
 • Elektriskās zobu birstītes bērniem ir labas, bet ne visiem tās patīk vibrācijas dēļ – tāpēc dažkārt zobi netiek iztīrīti pilnvērtīgi aizmugurē, bet tikai priekšā.
 • Līdz 3 gadu vecumam ir ieteicams zobu birstīti mainīt reizi mēnesī, jo bērns birstīti mēdz sakost, deformēt. Īpaši ieteicams birstīti nomainīt uzreiz pēc slimošanas ar augšējām elpceļu slimībām vai citām mutes dobuma saslimšanām.
 • Aplikuma kontrolei reizi nedēļā var lietot aplikuma iekrāsošanas tabletes – pēc to izsūkāšanas uz zobiem palikusī krāsa norāda uz netīrumiem. Sūkājamās tabletes var iegādāties aptiekās vai zobārstniecībās.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz