Sestdiena, 20. aprīlis Mirta, Ziedīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lai skaidrotu vienu, jārunā par abiem. HIV testu var veikt anonīmi un bez maksas

Pērn 34. reizi visā pasaulē atzīmēja HIV/AIDS dienu, un šajā datumā ik gadu uzmanība tiek pievērsta visam, kas saistīts ar šīm saslimšanām, atgādina Liepājas Sociālā dienesta Atkarību profilakses centra vadītāja Madara Lapsa.

Lai skaidrotu vienu, jārunā par abiem. HIV testu var veikt anonīmi un bez maksas
Pāris lāses asiņu, un pārdesmit minūšu laikā uzzini rezultātu. Šo nelielo, bet svarīgo pārbaudi, veicot HIV testu, Atkarību profilakses centros visā Latvijā var veikt anonīmi un bez maksas. (Foto: pexels.com)
02.01.2023 06:00

Liene Kupiča

"Kurzemes Vārds"

”Tā ir solidaritātes diena tiem, kuri ir inficējušies ar HIV un AIDS, gan arī pamudinājums sabiedrībai veikt testus, pievērst uzmanību ārstēšanās problēmām un iespējām – mūsdienās joprojām ir valstis, kur tā ir ierobežota un apgrūtināta,” norāda M. Lapsa. Taču Latvija vairs nav no tām.

Iemitinās un uzbrūk imunitātei

Par HIV pandēmijas sākumu pasaulē uzskata 1980. līdz 1984. gadu. Kopš tā laika visā pasaulē ar šo vīrusu inficējušies gandrīz 40 miljoni cilvēku. Latvijā HIV reģistrē no 1987. gada.

Liepājas Atkarību profilakses centrs šogad tieši 1. decembrī atzīmē 21 gada dzimšanas dienu, un jau no pirmās dienas tas iesaistījies aktivitātēs, rosina domāt par veselību, kas lielā mērā atkarīga tikai un vienīgi no katra paša.

”Novembra beigās un decembra sākumā mūsu ikdiena ir saistīta ar vairākiem nozīmīgiem notikumiem. Novembra beigās ir Eiropas HIV un hepatītu testēšanas nedēļa. Tā ir diezgan jauna iniciatīva, bet iesaistāmies jau no paša sākuma. Vēl viena šāda nedēļa notiek maijā – ar mērķi, lai veicinātu cilvēkus pārbaudīties,” uzsver M. Lapsa.

”Lai runātu par AIDS, vispirms stāsts jāsāk ar HIV, jo ar to viss sākas,” viņa norāda.

Tulkojumā no angļu valodas Human immunodeficiency virus nozīmē – cilvēka imūndeficīta vīruss. Kā zināms no bioloģijas, vīruss ir dzīvības bezšūnas forma.

”Taču vīruss meklē dzīvo organismu, kur tam dzīvot un vairoties. Tā mērķis ir vairot pašam sevi. Tas iekļūst organismā un uzbrūk šūnām, kas atbild par imunitāti.

Vīruss pats sevi pavairo, saveido neskaitāmas savas kopijas un nogalina šūnas. Imūnsistēma pavājinās, jo par imunitāti atbildīgo šūnu kļūst arvien mazāk. Ja laikus neuzzina vai vispār nezina, ka cilvēkā mājo šis vīruss, vēlāk – pat tikai pēc 12 gadiem – var uzzināt, ka kaut kas tāds ir bijis, bet jau sākusies AIDS stadija,” stāsta Atkarību profilakses centra vadītāja.

Savukārt AIDS nozīmē – iegūtais imūndeficīta sindroms. ”Organisms vairs nespēj cīnīties ne ar kādām infekcijām, pat ne ar saaukstēšanos. Risks AIDS skartajam cilvēkam nopietni saslimt ar infekcijām, ar kurām vesela cilvēka imūnsistēma tiktu galā, ir jebkurā brīdī, jo vairs nav, kas palīdzētu cīnīties, un cilvēks tik tiešām var nomirt pat no visparastākās saaukstēšanās,” stāsta M. Lapsa.

Domāt laikus

Jautāta, kā šis vīruss rodas, viņa teic, ka tas vairs no jauna nerodas, tikai turpina izplatīties un vairoties, īpaši to cilvēku vidū, kuri bieži maina seksa partnerus, neizsargājas seksuālo kontaktu laikā, lietojot prezervatīvu, un nedomā par drošu intravenozo narkotiku lietošanu.

M. Lapsa pastāsta, ka ar HIV un secīgi pēc tam arī, iespējams, saslimt ar AIDS var, inficējoties trīs galvenajos veidos.

Pirmkārt, seksuālo kontaktu ceļā ar dzimumorgānu izdalījumiem. Otrkārt, – asins ceļā, saskaroties ar inficētā cilvēka asinīm. Treškārt, mamma inficē savu bērnu – tas var notikt grūtniecības laikā, dzemdībās vai barojot ar krūts pienu.

”Ja divi sveši un nezināmi cilvēki satiekas un uzsāk attiecības, ideāli, ja viņi par savu atbildību uzskata veikt HIV un hepatītu analīzes – tas ir drošāk. Jo nevar zināt, vai cilvēks vīrusu nav dabūjis iepriekš.

Pavisam labi, ja pusgadu seksuālās attiecības notiek, tikai izsargājoties ar prezervatīvu. Jā, lielai daļai sabiedrības ir aizspriedumi pret prezervatīviem kā izsargāšanās metodi, bet tas tomēr ir visdrošāk!” saka M. Lapsa.

”Cilvēki bieži attopas par vēlu. Visbiežāk viņi saprot, ka inficēšanās varētu būt notikusi, nelietojot prezervatīvu,” teic M. Lapsa. Tieši šī izsargāšanās vienlaikus ir arī aizsardzības metode gan pret HIV, gan arī seksuāli transmisīvajām slimībām, kas nav mazāk nozīmīgas.

”Bieži vien cilvēki, kuri saprot, ka nav droši izsargājušies, grib steidzīgi pierakstīties uz testu. Izzinot iemeslus, mēģinām arī skaidrot, ka nav vērts uz testu nākt jau rīt, jo organisms vēl nebūs ”sapratis”, ka ir inficējies. Ja tas ir noticis vai ir aizdomas par to, tad ir vērts nākt ne agrāk kā pēc divām nedēļām, kad tests, kas tiek veikts pie mums, sāks uzrādīt antivielas.

Taču vēršu uzmanību, ka gadījumā, ja pēc divām nedēļām tests ir negatīvs, arī tad nevar atslābt, jo HIV antivielas organismā var uzrādīties arī vēlāk, pat pēc pusgada. Tādēļ labāk padomāt iepriekš nekā dzīvot stresā tik ilgu laiku!” iesaka speciāliste.

Viņa vienlaikus arī pavēsta, ka pēc pirmajām divām nedēļām var parādīties simptomi, ko cilvēks sākumā nemaz nesaistīs ar HIV, – sauss klepus, drudzis, temperatūra. ”Tā ir daudzām vīrusa infekcijām,” piebilst M. Lapsa.

Un tad pazīmes pazudīs, bet vīruss var mājot un attīstīties klusībā pat līdz 12 gadiem – tas vairosies un graus organismu no iekšienes.

HIV vīrusa AIDS stadijā papildus var parādīties arī citas nopietnākas saslimšanas, kas saistītas ar limfātisko un asinsrites sistēmu, izpausties atsevišķu audzēju pazīmes. Un tad sāk meklēt iemeslus un atrod tieši šo vainīgo.

Izsargāšanās un ārstēšanās iespējas – vienlīdzīgas

”Ārstēties ir iespējams, bet tas ir jādara pēc iespējas ātrāk. Tā var apturēt un samazināt vīrusa vairošanos, atjaunot imūnsistēmu, bet nav iespējams infekciju pilnībā iznīcināt. Tas nozīmē, ja notikusi inficēšanās ar HIV, tas ir uz visu mūžu!” teic Atkarību profilakses centra vadītāja.

No 2020. gada ārstēšanās Latvijā pieejama jebkuram cilvēkam un jebkurā stadijā. ”Kādreiz tā bija pieejama, ja bija jau ļoti slikti. Tiklīdz kā cilvēkam konstatē HIV, viņam pienākas valsts pilnībā apmaksāta ārstēšana un palīdzība. Kad uzsākta ārstēšana, viņš turpina arī ārstēties pie infektologa,” skaidro M. Lapsa.

Ar ārstēšanos var panākt labu rezultātu – cilvēkam pašam vīruss ir, taču vīrusa slodze ir nenosakāma un viņš nevar inficēt citu cilvēku, kā arī, stingri sekojot līdzi veselībai un ārstu uzraudzībā, var radīt vai pasaulē laist pilnībā veselu mazuli. ”Bieži cilvēki pārliecinās – ir labi, ka uzzinājuši par vīrusa klātbūtni, atnākot pārbaudīties uz Atkarību profilakses centru. Mēs varam nodrošināt zaļo koridoru Latvijas Infektoloģijas centrā, lai maksimāli ātri uzsāktu ārstēšanu.”

Vienlaikus viņa pauž, ka dažkārt cilvēki, kuri uzzinājuši par infekciju, atsakās veikt apstiprinošo diagnostiku un ārstēties, jo saskārušies ar neiecietīgu attieksmi.

HIV pārbaudes veic asinsdonoriem, kuri regulāri nodod asinis, cilvēkiem, kuriem darba dēļ ir obligātās veselības pārbaudes, kā arī grūtniecēm. Ar ģimenes ārsta nosūtījumu vai arī bez testu var veikt laboratorijā, bet tādā gadījumā būs jāmaksā.

Atkarību profilakses centrā Flotes ielā 7 eksprestestu veikšana ir bez maksas, anonīma un konfidenciāla, turklāt apmeklētājs pirms un pēc testa veikšanas saņem speciālista konsultāciju. Testa rezultātu iespējams uzzināt jau pēc 20 minūtēm.

”Cilvēki var nākt pie mums visu gadu, ne tikai tuvojoties decembrim,” atgādina M. Lapsa. ”Bet, protams, ir svarīgi un būtiski, ja cilvēki ir sadzirdējuši un uztvēruši informāciju!”

Speciāliste arī teic, ka gadījumā, ja viens no pāra ir inficēts, otrs, tiesa gan, par maksu, var saņemt profilaktisko ārstēšanu, lai aizsargātu sevi no vīrusa.

Viņa uzsver, ka par šo tēmu ir ārkārtīgi svarīgi runāt tieši ar pusaudžiem un jauniešiem. ”Dzimumorgāni vēl nav nobrieduši, mikrotraumu risks, līdz ar to – inficēšanās risks ir lielāks.

Jā, jauniešiem ir aktuāla tendence, ka viņi mēdz mainīt partnerus – viņi eksperimentē, lai saprastu, kas es esmu un kā tas ir, bet jāatceras, ka tādējādi var dabūt ne tikai HIV, bet arī seksuāli transmisīvas infekcijas.

Īpaši jāvērš uzmanība, ja nepilngadīgam jaunietim ir pozitīvs tests, bez vecāku iesaistes būs sarežģīti tālāk to risināt. Par to būs jārunā, nevarēs noslēpt,” saka M. Lapsa.

”Jebkurā gadījumā gribam uzsvērt, ka katram pašam ir jāparūpējas par sevi. Piemēram, ir interesanti dzirdēt atbildes par to, kuram jādomā, ka jābūt līdzi prezervatīviem? Abiem! Turklāt pie mums tos var dabūt neierobežotā skaitā un bez maksas, bez jebkādas uzskaites. Svarīgi, lai šī iespēja ir visiem vienlīdzīga,” pauž speciāliste.

UZZIŅAI

Kā nevar inficēties ar HIV?

  • Sarokojoties, apskaujoties, skūpstoties, šķaudot vai klepojot;
  • lietojot kopīgus sadzīves priekšmetus – telefonu, datoru, dvieli, kā arī uzturu un traukus;
  • apmeklējot ārstniecības iestādes, kopīgas tualetes, dušas, peldoties baseinā;
  • braucot sabiedriskajā transportā;
  • saskaroties ar sviedriem, asarām, siekalām, izdalījumiem no deguna, urīnu, izkārnījumiem, atvemtām masām, ja vien tās nesatur asinis;
  • pēc insektu un dzīvnieku (suņu, kaķu) kodumiem vai skrāpējumiem.

Kāda ir HIV infekcijas profilakse?

  • Iesaistoties gadījuma dzimumsakaros un bieži mainot partnerus, obligāti lietot prezervatīvu;
  • izvairīties veikt skaistumkopšanas procedūras vietās, kur nav iespējams pārliecināties par higiēnas prasību ievērošanu;
  • nelietot kopīgus injicēšanas piederumus (šļirces, adatas u.c.);
  • regulāri pārbaudīt veselību un veikt HIV testu.

SPKC

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz