Otrdiena, 25. februāris Alma, Annemarija

“Lai tā nauda sapūst!” Pensionāre par elektrību spiesta maksāt divreiz

“Lai tā nauda sapūst!” Pensionāre par elektrību spiesta maksāt divreiz
Foto: Egons Zīverts
21.12.2019 07:12

"Kurzemes Vārds"

“Es vairs negribu ķēpāties ar bankām,” smagi nopūšoties, saka 85 gadus vecā liepājniece Ruta Černova, kura “PNB bankas” likstu dēļ bija spiesta divreiz apmaksāt elektrības rēķinu. Lai atgūtu naudu, cienījamā vecuma kundzei jādodas uz banku atvērt kontu, taču veselības problēmu dēļ viņa jau pusgadu neejot ārpus mājas.

Pavasarī sirmgalvei sākušās spēcīgas galvassāpes. Viņa spriež, ka pārcietusi mikroinsultu, pēc kura atņēmušās rokas. “Nevaru tikt uz veikalu, jo ir grūtības paiet. Pa dzīvokli pārvietojos ar nūjiņu,” pensionāre saka.

Rēķinus apmaksāt un iepirkties kundzei palīdz aprūpētāja. Šī gada augustā sirmgalve viņai palūgusi samaksāt gan kārtējo elektrības rēķinu, gan arī norēķināties par šo pakalpojumu avansā, lai šogad par elektroenerģijas tēriņiem galva vairs nebūtu jālauza.

Aprūpētāja nepilnus 54 eiro lielo avansa summu vienā no “PNB bankas” filiālēm iemaksājusi 15. augusta pēcpusdienā. Tās pašas dienas vakarā valsti pāršalca ziņa, ka “PNB bankas” darbība ir apturēta.

Pensionāre, kura savulaik zaudējusi naudu bankas “Baltija” kraha dēļ, šoreiz par bankas likstām nesatraucās, proti,”PNB bankā” viņai nauda neglabājās, bet pensiju sirmgalvei piegādā mājās. Taču nesen no “Latvenergo” saņēmusi paziņojumu, ka viņai ir parāds par elektrību.

Aprūpētāja uzņēmumam nosūtījusi apliecinājumu, ka par elektrību jau savlaicīgi samaksāts, taču elektroenerģijas pakalpojuma sniedzējs atbildējis, ka tā kontā šāds maksājums nav saņemts.

Aprūpētāja vērsusies bankā “Citadele”, kas veic garantētās atlīdzības izmaksu maksātnespējīgās “PNB bankas” noguldītājiem.

“Tur viņai pateica, ka man “Latvenergo” rēķins jāmaksā otrreiz. Ko man darīt? Protams, maksāju, lai man neatslēdz elektrību,” saka sirmgalve.

Vēlreiz samaksāt par elektrību arī bijis visai sarežģīti, jo kompānija “Latvenergo” izsūtījusi rēķinu bez svītrkoda. “Šādu papīru neņem pretī ne šur, ne tur. Vai tā nav cilvēku cūkošana?” jautā pensionāre.

Iepriekš “PNB bankā” samaksātos gandrīz 54 eiro pensionāre varot atgūt, taču viņai jāierodas bankā “Citadele” un jāatver konts. “Lai es aizbrauktu uz “Citadeli”, man jāsarunā šoferis, kam jāmaksā par degvielu. Jāatrod kāds, kurš mani pavadīs uz banku. Lai naudu dabūtu, man būs jāmaksā arī bankai. Tad kāda summa beigu beigās paliks pāri?”

Vai tiešām sirmgalvei, kam ir veselības problēmas, grūtības pārvietoties, pašai jādodas uz banku, jāatver konts, jāizņem nauda, par to jāsamaksā komisijas maksa un konts atkal jāslēdz, lai turpmāk nebūtu jāmaksā par tā uzturēšanu? Šādu jautājumu “Kurzemes Vārds” uzdeva bankai “Citadele”.

Tās pārstāvji vispirms sazinājās ar Rutu Černovu, pēc tam laikrakstam solīja, ka

pensionāre savu naudu saņems bez jebkādas komisijas maksas, tomēr viņai ir jāierodas bankā vai arī jāpilnvaro savs pārstāvis.

Bankas skaidrojums: ja “PNB bankas” noguldītājiem nav konta “Citadelē”, tad garantētās atlīdzības saņemšanai jāierodas bankā personiski un jānorāda savs konts jebkurā kredītiestādē vai finanšu iestādē, uz kurieni naudas līdzekļus noguldītājs vēlās pārskaitīt. Ja noguldītājai nav kontu ne kredītiestādēs, ne arī finanšu iestādēs, to var atvērt “Citadelē” bez maksas. Šajā gadījumā, ja pati noguldītāja nevar ierasties bankā, to var izdarīt viņas pilnvarotā persona, ierodoties “Citadelē” ar notariālā kārtībā izdotu pilnvarojumu attiecīgu darbību veikšanai.

“Kurzemes Vārds”, sazinoties ar notāru biroju, noskaidroja, ka pilnvaras noformēšana un notāra uzaicināšana uz mājām pensionārei kopumā izmaksātu aptuveni 40 eiro. Plus vēl banka iekasēs naudu par pilnvaras pārbaudi. “Citadelē” šis pakalpojums maksā 10 eiro (ieskaitot PVN), lasāms bankas mājaslapā.

Sirmgalvei atliek vien pašai doties uz banku. “Es nevaru aizbraukt, man tam nav spēka. Lai tā nauda tur sapūst!” bezcerību pauž vientuļā pensionāre.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli