Trešdiena, 28. oktobris Ninona, Ņina, Antoņina, Oksana
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Latvijā pirmoreiz sāksies akadēmiskas jauno mediju mākslas studijas Liepājā

Latvijā pirmoreiz sāksies akadēmiskas jauno mediju mākslas studijas Liepājā
17.06.2007 15:01

0

Atslēgvārdi

Šovasar Liepājas Pedagoģijas akadēmija (LPA) uzņems pirmos studentus Latvijā vienīgajā jauno mediju mākslas studiju programmā — tāda izstrādāta un atvērta, pirmoreiz apvienojoties LPA, Liepājas Karostas kultūras informācijas centra K@2 un jauno mediju kultūras centra RIXC spēkiem un ņemot vērā vairāku Lielbritānijas augstskolu pieredzi un padomus. Par jauno programmu, kurā viss ir jauns, ar pašu studiju priekšmetu sākot, jau tagad ļoti aktīvi interesējas gan vidusskolēni, gan cilvēki, kuri jau darbojas jauno mediju jomā, stāsta programmas direktore, docente Aija Druvaskalne–Urdze.

Viņa uzsver, ka speciālisti šajā nozarē ir ļoti pieprasīti visā pasaulē — tādi nepieciešami radošajās jomās, reklāmā, dizainā, filmu, datorspēļu industrijā un citās. “Cerams, ka sagatavosim arī, piemēram, skaņu māksliniekus darbam jaunajā Liepājas koncertzālē,” piebilst docente.

Studēs Karostā

Jauno mediju izglītība un māksla nevar izdzīvot akadēmiski noslēgtā vidē, kādas mēdz būt akadēmiskas izglītības iestādes, tā LPA, K@2 un RIXC sadarbības nepieciešamību pamato A.Druvaskalne–Urdze.Piemērotu,elastīgu un dinamisku vidi var piedāvāt centrs K@2, kur jau vairākus gadus notiek starptautiski jauno mediju mākslas projekti, regulāri uzturas mākslinieki no ārzemēm, kuri var iesaistīties arī studiju procesā ar savu pieredzi un radošajās darbnīcās. RIXC apvieno jauno mediju māksliniekus un teorētiķus, rīko lielus, starptautiski atzītus festivālus, konferences, izstādes. Gan RIXC, gan K@2 ir plaša sadarbība ar jauno mediju kultūras institūcijām visā pasaulē, kā akadēmijai vēl trūkst. Akadēmijas un abu nevalstisko organizāciju sadarbībā tiks apvienoti resursi un kompetences, lai iegūtu labāko rezultātu — daudzpusīgi izglītotus, radošus un atvērtus jaunus māksliniekus. Daļa studiju laika paies LPA galvenajā ēkā Liepājas centrā, daļa — Karostā, kur atrodas arī LPA pērn dibinātā Mākslas pētījumu laboratorija, kuras mērķis ir sagatavot piemērotu pētniecības vidi studentiem. Paredzēts, ka speciāli LPA jauno mediju mākslas studijām nākotnē tiks atjaunota viena no Karostas simtgadīgās arhitektūras ēkām, kuras apsaimnieko K@2.

Jaunā studiju programma tika izstrādāta, sadarbojoties ar ekspertiem no Lielbritānijas Līdsas universitātes, Roberta Gordona universitātes Džona Greja mākslas skolas un Dandī universitātes Televīzijas un attēlu veidošanas skolas un šīs universitātes Laikmetīgās mākslas pētījumu centra. Plānots, ka nākamajos mācību gados Liepājas studentus mācīs arī Dž.Greja mākslas skolu un Strasbūras Mākslas un dizaina augstskolas un Amsterdamas universitātes viespasniedzēji. Taču atšķirībā, piemēram, no Līdsas, kur jaunie mediju mākslinieki tiek gatavoti šaurākam mērķim — darbam rūpniecībā, LPA jaunā mācību programma bakalauru līmenī sagatavos vispusīgus māksliniekus “jebkurā jomā”, stāsta A.Druvaskalne–Urdze.

Moduļu sistēma

Studiju programma tiks realizēta pēc moduļu sistēmas, lai nodrošinātu mediju mākslas prakses un pētniecības sasaisti un lai ar katru nākamo moduli studenti attīstītu jaunas prasmes un spējas, iegūtu jaunas zināšanas. Katrā semestrī studenti apgūs trīs moduļus. Piemēram, pirmajā: vizuālo valodu, vizuālās mākslas vēsturi un teoriju un digitālo mediju tehnoloģijas. Daži no turpmāk apgūstamajiem moduļiem: fotogrāfija, kultūras teorija un filozofija, 2D un 3D interaktīvajiem medijiem, dizains, vizualizācija, skaņu māksla un skaņa jaunajiem medijiem, jauno mediju valoda, tīkla māksla, videomāksla. Plānots, ka LPA 2009.gadā tiks sāktas jauno mediju mākslas studijas maģistrantūrā, pēc tam — doktorantūrā, tā veidojot pilna cikla jauno mediju mākslas izglītību Liepājā. Katrā modulī būs vairāki pasniedzēji, kuriem būs jāsadarbojas. Savukārt studenti semestru beigās nevis vilks eksāmenu biļetes, bet realizēs projektus, izmantojot iegūtās zināšanas praksē.

Jauno mediju māksla ir ļoti specifiska, šos mākslas darbus diezgan bieži rada mākslinieku grupa, kurā katrs piedalās ar savu pieredzi, skaidro A.Druvaskalne–Urdze. Šie mākslas darbi ir politiski, sociāli aktīvi. Kas īsti ir jaunie mediji? “Parasti šo terminu attiecina uz jaunajām tehnoloģijām un komunikācijas metodēm,” viņa skaidro, atsaucoties uz nesen latviski RIXC izdotās grāmatas Jauno mediju valoda autoru Kalifornijas universitātes profesoru Ļevu Manoviču, kurš raksta, ka 90.gadu sākumā “līdztekus jau esošām kultūras formām datori sāk radīt virkni jaunu formu — tīkla vietnes, hipermediju CD–ROM, interaktīvas instalācijas — īsi sakot — “jaunos medijus”. “Mēs gaidām radošus studentus ar lielu motivāciju,” A.Druvaskalne–Urdze stāsta. “Nākotnē vēlamies uzņemt arī ārzemju studentus.”

Mediju māksla vidusskolā

Liepājas mākslas vidusskolā šogad 1.kursu beidz pirmie topošie audiovizuālās mākslas un mediju mākslas speciālisti, kuri apgūst trešā līmeņa augstāko izglītību šajā jomā. Viņu diplomā pēc četriem gadiem būs rakstīts — multimediju projektu maketētāji. Arī šī izglītības programma ir vienīgā Latvijā, uzsver skolas direktore Smaida Rubeze. Jaunieši apgūst gan mākslas pamatus, gan jauno tehnoloģiju darbarīkus. “Bija pēdējais laiks pievērsties ļoti pieprasītām jomām un modernajām tehnoloģijām,” saka pasniedzējs Uldis Rubezis. Šogad šajā programmā audzēkņu uzņemšana turpināsies.

Informācija

Jauno mediju māksla: multidisciplināra un starpdisciplināra mākslas joma, kurā mākslas darbu radīšanā izmanto jaunās tehnoloģijas, tiek radītas jaunas mākslas vides komunikācijas un interaktivitātes

Jaunie mediji: digitālie mediji, elektroniskie mediji, mobilie telefoni, elektromagnētiskie viļņi u.c.

Medijs: vidutājs, plašsaziņas līdzeklis

Jauno mediju mākslas studijas Liepājas Pedagoģijas akadēmijā

Uzņemšana: 16.—23.jūlijs

Prasības: centralizētais eksāmens latviešu valodā un literatūrā, angļu valodā vai gada vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā (vai valsts valodā) un pirmajā svešvalodā, iestājeksāmens kompozīcijā

Vietas: 5 budžeta, 10 maksas

Maksa: Ls 103O gadā

Studiju ilgums: 3 gadu pilna laika studijas

Grāds: humanitāro zinātņu bakalaura grāds mākslā

Papildu informācija: www.lieppa.lv

Nora Driķe,
“Diena”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz