Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Latvija spēs sākt vakcinēšanu pret Covid-19 uzreiz pēc piekļuves vakcīnām, sola Viņķele

Latvija ir izdarījusi visus priekšdarbus, lai, tāpat kā citas Eiropas valstis, nekavējoties uzsāktu vakcinēšanu pret Covid-19 tiklīdz tas būs iespējams, līdz ar to “spekulācijas” par vakcinācijas plāna neesamību neatbilst patiesībai, žurnālistiem apgalvoja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Latvija spēs sākt vakcinēšanu pret Covid-19 uzreiz pēc piekļuves vakcīnām, sola Viņķele
Foto: pexels.com
11.12.2020 14:42

LETA

Politiķe skaidroja, ka pirms mēneša Veselības ministrija saņēma sarakstu ar darāmajām lietām, lai varētu sākt izmantot “BioNTech” un “Pfizer” ražotās vakcīnas, “bet tagad viss iet uz finālu”. Pēc viņas vārdiem, sagatavošanās darbi patlaban esot pilnā sparā.

Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens atklāja, ka no pirmajām 12 000 “BioNTech” un “Pfizer” vakcīnas devu, kas ļaus vakcinēt 6000 personu, lielākā daļa aizies Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcai, kas saņemtu 3240 vakcīnas devas 1620 cilvēku vakcinēšanai, un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam, kam piešķirs 3000 devas 1500 cilvēku vakcinācijai.

Daugavpils reģionālajai slimnīcai plānots novirzīt 1800 devas 900 cilvēku vakcinācijai. 1170 devas saņemtu PSKUS, lai vakcinētu kopumā 585 cilvēkus. Vidzemes slimnīca saņemtu 630 devas.

Savukārt pa 450 devām saņemtu Liepājas reģionālā slimnīca, Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca un Jēkabpils reģionālā slimnīca.

Rēzeknes slimnīca saņems 360 devas, bet Jelgavas pilsētas slimnīca – 270.

Henkuzens atzīmēja, ka vakcinācijas procesā tiek paredzēts, ka sliktākajā gadījumā var notikt aptuveni 10% līdz 20% vakcīnu materiāla zudums. Kā iepriekš skaidrojuši speciālisti, tas saistīts ar to, ka vakcīnas tiks piegādātas par devu lielākos iepakojumos, un pēc atvēršanas var būt grūti nodrošināt to uzglabāšanu.

Pēc Henkuzena paustā, tiek plānots veidot vakcinācijas kabinetu karti un ar masu mediju atbalstu informēt sabiedrību par vakcīnas gaitu.

Līdz šim Eiropas Zāļu aģentūra ir saņēmusi divus pieteikumus vakcīnu reģistrācijai – no “Moderna” un “BioNTech” kopā ar “Pfizer”. Pēc ZVA direktora sacītā, patlaban tiek izskatīta iespēja Eiropas Savienības visās valstīs vakcināciju sākt vienā laikā.

Visvairāk vakcīnu Eiropas Savienībā pirks no “AstraZeneca”, savukārt “BioNTech” un “Pfizer” vakcīna, lai gan visticamāk pirmā nonāks Latvijā, tiks iepirkta relatīvi mazos daudzumos.

Pēc Henkuzena paustā, vakcīnas apmēru sadale Eiropas Savienības apmēros ir balstīta uz iedzīvotāju skaitu, tomēr tiek ievērots arī vienlīdzības princips. Tāpat ZVA direktors uzsvēra, ka reģistrācijas prasības Covid-19 vakcīnām nekādā mērā netiks atvieglotas.

Nākamā gada otrajā ceturksnī, pēc ZVA direktora aplēsēm, vakcīnas varētu būt pieejamas 40% Latvijas iedzīvotāju.

Vaicāts par vakcīnu izplatīšanas loģistiku, Nacionālā veselības dienesta Finanšu vadības departamenta Iepirkumu nodaļas vadītāja vietnieks Ainārs Lācbergs stāstīja, ka tiek rīkota sarunu procedūra, un loģistika tiks nodrošināta divos dažādos iepirkumos. “Ir doma izsūtīt piedāvājumus pieciem pretendentiem,” piebilda Lācbergs, piebilstot, ka ir arī apzinātas aptuvenās izmaksas.

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska savukārt skaidroja, ka prioritārās vakcinējamo personu grupas var mainīties, vadoties pēc epidemioloģiskās situācijas un loģistikas.

Patlaban notiekot darbs pie vakcinācijas kabinetu un personāla apzināšanas. Tiekot plānots izmantot medicīnas iestāžu tīklu, kas iepriekš regulāri veicis gan slimnīcu darbinieku, gan iedzīvotāju vakcinēšanu pret sezonālo gripu.

Šaubas par Latvijas iestāžu pienācīgu gatavību sākt vakcinēšanu pret Covid-19 ir paudis premjers Krišjānis Kariņš (JV), uzsverot, ka šim procesam valstij ir jābūt gatavai līdz sīkākajām niansēm, lai iedzīvotāju masveida vakcinēšanu varētu sākt bez jebkādas aizkavēšanās.

Jau ziņots, ka otrdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē Henkuzens atklāja, ka šī gada beigās vai nākamā gada sākumā vakcīnu pret Covid-19 pieejamība būtu ļoti zema – līdz 20 000 devām, bet laika periodā no februāra līdz martam paredzēts saņemt vēl 100 000 devu.

No viņa teiktā izriet, ka plaša sabiedrības vakcinācija pret Covid-19 varētu sākties nākamā gada otrajā ceturksnī.

Pirmajā fāzē prioritāri vakcīnas saņems personas, kuras saskaras ar Covid-19 pacientiem ikdienā. Vakcinācijas kabineti būs slimnīcās, kurās tiek sistemātiski stacionēti Covid-19 pacienti.

Tā kā vakcīnu skaits pirmajai grupai – veselības aprūpes darbiniekiem – sākotnēji varētu nebūt pietiekams, “pašā augšā mums ir Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests un darbinieki, kas strādā ar Covid-19 pacientiem,” sacīja Henkuzens.

Otrajā fāzē – no februāra līdz martam – turpinātos ārstniecības personu vakcinācija, vienlaikus vakcināciju veicot arī sociālo aprūpes centros. Šajā fāzē paredzēts nodrošināt vakcinācijas kabinetus pēc iespējas visu līmeņu slimnīcās, bet sociālās aprūpes centros notiktu izbraukuma vakcinēšana.

Attiecībā uz personām virs 60 gadiem, atbilstoši Henkuzena sacītajam, paredzēs sākt ar vecākajiem un “iet uz leju uz jaunākiem”.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz