Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liepājā ģimenēm ar bērniem pieejami 20 sociālie pakalpojumi

Lai atbalstītu liepājniekus, kuru ģimenēs aug bērni, Liepājas pilsētas domes Sociālais dienests piedāvā atbalstu gan pabalstu, gan ap 20 dažādu sociālo pakalpojumu veidā. Kopumā 2022. gadā pašvaldības finansētajiem sociālajiem pakalpojumiem ģimenēm ar bērniem novirzīti līdzekļi vairāk nekā viena miljona eiro apmērā, informē Sociālā dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Liepājā ģimenēm ar bērniem pieejami 20 sociālie pakalpojumi
Foto: Publicitātes
21.02.2023 11:02

liepajniekiem.lv

Sociālais atbalsts vairāk nepieciešams trūcīgajām un maznodrošinātajām ģimenēm ar bērniem, tomēr ir arī pabalstu veidi, kurus var saņemt ģimenes bez šī statusa – bērna piedzimšanas pabalstu (no 2023. gada 1. janvāra 300 eiro apmērā), pabalstu mācību līdzekļu iegādei pirms jaunā mācību gada var saņemt visi bērni no daudzbērnu ģimenēm un citām pašvaldības saistošajos noteikumos noteiktajām ģimenēm, bet pirmklasnieka pabalstu – visi bērni, neatkarīgi no deklarētās dzīves vietas, kuri uzsāk mācības pirmajā klasē kādā no Liepājas vispārizglītojošām skolām.

Pašvaldība arī daudzām ģimenēm ar bērniem daļēji kompensē siltumenerģijas patēriņa rēķinus, kurināmā iegādi un citus ar mājokli saistītos izdevumus – mājokļa pabalsts ir pieprasītākais iedzīvotāju vidū, tajā skaitā ģimenēm ar bērniem.

Ne mazāk svarīgs kā materiālais atbalsts ir dažāda veida sociālie pakalpojumi, kas Liepājā pieejami ģimenēm, kurās aug bērni ar funkcionāliem traucējumiem un ģimenēm, kurām bērnu audzināšanā nepieciešams zinošu speciālistu atbalsts.

Sociālā dienesta Sociālo pakalpojumu daļā iedzīvotāji var saņemt gan pašvaldības finansētos, gan valsts finansētos sociālos pakalpojumus. Pašvaldības finansētos pakalpojumus ģimenes var pieprasīt Sociālajā dienestā.

Daļu no pakalpojumiem sniedz biedrības un nodibinājumi, ar kurām Sociālajam dienestam noslēgti sadarbības līgumi par pakalpojuma nodrošināšanau.

Pavisam pieejami 20 dažādi sociālie pakalpojumi, kuri palīdz ģimenēm ar bērniem socializēties un iekļauties sabiedrībā, risināt vai mazināt sociālās problēmas, attīstot pašas ģimenes vai personas resursus un iesaistot atbalsta sistēmas.

Sociālo pakalpojumu ”grozu” liepājnieku ģimenēm ar bērniem veido: sociālās aprūpes pakalpojumi, sociālās rehabilitācijas pakalpojumi un sociālais darbs.

“Pirmām kārtām tā ir iespēja saņemt atbalstu ģimenēm, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām – ar invaliditāti un dažādiem funkcionāliem traucējumiem,” uzsver G. Jākobsone.

Šiem bērniem un jauniešiem ir iespēja saņemt sociālās un medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus. Bērniem līdz 18 gadu vecumam, kuriem pirmreizēji noteikta invaliditāte un kuri dzīvo ģimenē, kā arī tās likumiskajam pārstāvim pieejams psihologa pakalpojums.

Ģimenes, kurās aug bērns ar invaliditāti, pieejami šādi pašvaldības finansētie sociālie pakalpojumi: sociālā rehabilitācija bērniem, Portidžas mācībsistēmas pakalpojums, aprūpes mājās pakalpojums, kā arī Invaliditātes likumā noteiktais un valsts noteiktais asistenta un pavadoņa pakalpojums.

Asistenta pakalpojums tiek sniegts bērniem no 5 līdz 18 gadu vecumam, kuriem ar VDEĀVK lēmumu ir noteikta invaliditāte un izsniegts atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību, lai nodrošinātu socializāciju ārpus mājām. 

Pavadoņa pakalpojums tiek sniegts bērniem no 5 līdz 18 gadu vecumam, kuriem ar VDEĀVK lēmumu ir noteikta invaliditāte un izsniegts atzinums par pavadoņa nepieciešamību, lai nodrošinātu socializāciju ārpus mājām. 

Lai palīdzētu sociālā riska ģimenēm ar bērniem apgūt bērna audzināšanas iemaņas, budžeta plānošanu un citas prasmes, Liepājā pieejams agrīnās intervences pakalpojums un ģimenes asistenta pakalpojums, ko nodrošina SAIF ”Kurzemes ģimeņu atbalsta centrs”.

Ģimenes asistenti nodrošina ģimenēm atbalstu un apmācību sociālo prasmju apgūšanā, bērnu aprūpē un audzināšanā, mājsaimniecības vadīšanā, lai atjaunotu vai uzlabotu ģimenes sociālās funkcionēšanas spējas.

Ģimenes asistenta pakalpojums tiek piešķirts ģimenēm, kuras aktīvi līdzdarbojas savu problēmu risināšanā, un Sociālā dienesta sociālais darbinieks ir devis atzinumu par ģimenes asistenta nepieciešamību.

Liepājā tiek nodrošināts arī ģimeniskai videi pietuvināts pakalpojums bērnu atbalsta centrā ”Dzintari” bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem, uz laiku, līdz tiek nodrošināta aprūpe pie aizbildņa vai audžuģimenē.

Ievērojams materiāls un emocionāls pašvaldības atbalsts, nodrošinot bērnu aprūpi un audzināšanu bērniem, kuri palikuši bez vecāku gādības, tiek atvēlēts Liepājas audžuģimenēm un tajās ievietotajiem bērniem (t.sk. sociālā atbalsta programmas audžuģimenei, atelpas brīža pakalpojums).

Jaunākais sociālais pakalpojums, kurš ieviests pērnā gada jūlijā, ir jauniešu mentora pakalpojums, ko var saņemt sociālā riska jaunieši no 13 līdz 25 gadiem.

Mentora pakalpojums jauniešiem tiek nodrošināts sadarbībā ar jauniešu darbiniekiem no ”Attīstības platformas YOU+”.

Jauniešus, kuriem nepieciešams mentora atbalsts, iesaka skolas, sociālie darbinieki, bet daļa jauniešu paši vēršas Sociālajā dienestā, uzzinot par esošo pakalpojumu no kāda cita un ir gatavi izmantot šo atbalstu.

Ģimenēm Sociālajā dienestā pieejami arī valsts finansētie sociālie pakalpojumi: psihosociālās rehabilitācijas pakalpojums paliatīvā aprūpē esošiem bērniem un viņu ģimenes locekļiem, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojums institūcijā bērniem ar smagiem un ļoti smagiem garīgās attīstības traucējumiem vai bērniem ar smagiem un ļoti smagiem fiziskās attīstības traucējumiem, kā arī bērniem ar kombinētiem smagiem un ļoti smagiem garīgās un fiziskās attīstības traucējumiem vecumā līdz četru gadu vecumam un bērniem ar smagiem un ļoti smagiem garīga rakstura traucējumiem vecumā no 4 līdz 18 gadiem, kuriem funkcionālo traucējumu smaguma pakāpes dēļ nav iespējams nodrošināt aprūpi ģimenē, pie aizbildņa vai audžuģimeni.

No valsts finansētajiem pakalpojumiem Liepājā pieejams arī sociālās rehabilitācijas pakalpojums bērniem, kuriem izveidojusies atkarība no narkotiskajām, toksiskajām vai citām apreibinošām vielām, sociālās rehabilitācijas pakalpojums vardarbībā cietušiem bērniem un ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojums institūcijās bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem līdz divu gadu vecumam.

Sociālos pakalpojumus piešķir, pamatojoties uz sociālā darbinieka veiktu personas individuālo vajadzību un resursu novērtējumu. Katram pakalpojumam var būt atšķirīga papildus nepieciešamo dokumentu iesniegšanas kārtība.

Iegūt precizējošu informāciju, pieteikties konsultācijām un pakalpojumiem, liepājnieki aicināti Liepājas pilsētas domes Sociālā dienesta Sociālo pakalpojumu daļā (tālr.63489674 ) vai, ja nepieciešams sociālā darbinieka atbalsts ģimenes problēmu risināšanā, bērnu audzināšanas jautājumos, bērnu un pusaudžu uzvedības problēmu gadījumos – Sociālā darba daļā (tālr.63489682).

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz