Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liepājā veiks sirds stimulatoru pārbaudi

Liepājā veiks sirds stimulatoru pārbaudi
Foto: Egons Zīverts
27.03.2017 07:06

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

No šodienas cilvēkiem ar elektrokardiostimulatoriem to apkopi būs iespējams veikt arī Liepājā – “Kurzemes Vārdam” pastāstīja Liepājas Reģionālās slimnīcas Terapijas nodaļas invazīvais kardiologs un aritmologs Valters Stirna.

Gadījumos, kad cilvēka sirds sāk strādāt par lēnu, ir nepieciešams elektrokardiostimulators. Tas tiek iešūts zem cilvēka ādas un visu mūžu palīdz sirdij uzturēt normālu ritmu, nekādi neietekmējot cilvēka iespējas – var gan skriet, gan peldēt, gan iet pirtī. Tomēr tai, kā jau elektriskai iekārtai, var rasties defekti, tāpēc reizi gadā to nepieciešams pārbaudīt. “Līdzīgi kā automašīnām, arī stimulatoriem reizi gadā ir nepieciešama tehniskā apskate,” salīdzināja V. Stirna. Šo pārbaudi veic ar elektrokardiostimulēšanas programmēšanas aparātiem, un tās laikā tiek noteikts, cik ilgi vēl darbosies baterija, vai stimulators strādā pareizi, vai nav radušies mehāniski defekti utt.

Līdz šim pacientiem, lai veiktu šādu stimulatora apkopi, nācās doties uz Rīgu vai gaidīt rindā pie ārsta, kas Liepājā ieradās vienu reizi mēnesī. V. Stirna pastāstīja, ka bijušas pat absurdas situācijas: “Bieži vien pirms operācijas nepieciešams mainīt stimulatora režīmu, jo operācijas laikā tiek lietota elektriskā koagulācija, un stimulatoram tas nepatīk. Lai nomainītu režīmu, vajadzīga apmēram pusotra minūte, un līdz šim šīs pusotras minūtes dēļ cilvēkam nācās braukt vairāk nekā 200 kilometru līdz Rīgai un pēc tam atpakaļ.”

Šobrīd Kurzemē V. Stirna ir vienīgais speciālists, kurš ir sertificēts un tiesīgs nodarboties ar stimulatoru pārbaudi un programmēšanu. Apmācība ir bijusi nopietna, jo nācies apgūt četru dažādu iekārtu darbību. Katrs stimulatora ražotājs ir izveidojis savu diagnostikas ierīci, kuru nevar izmantot, lai pārbaudītu cita ražotāja stimulatorus. “Vienam tādam aparātam nav mazāk funkciju kā iPhone,” komentēja V. Stirna. Pārbaudes veiks ambulatori, jo tā ir neliela procedūra, kas ilgst apmēram 30 minūtes. V. Stirna prognozē, ka pagaidām “pakalpojumu varētu izmantot vismaz 20 – 25 pacienti mēnesī, bet iespējams, ka būs arī vairāk”.

“Ir cilvēki, kas dzīvo ar sen nepārbaudītu stimulatoru ilgu laiku. Reizēm ir tā – cilvēku ieved slimnīcā, un tiek konstatēts, ka stimulatora baterija ir pilnībā izlādējusies. Tas ir ļoti bīstami,” stāsta V. Stirna, aicinot arī ģimenes ārstus informēt savus pacientus par jaunajām iespējām tepat Liepājā.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz