Otrdiena, 29. septembris Mihails, Miķelis, Mikus, Miks, Miģelis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Liepājas metalurga” lēmums samazinās donoru skaitu pilsētā

“Liepājas metalurga” lēmums samazinās donoru skaitu pilsētā
10.11.2006 21:18

0

Atslēgvārdi

Daudzus gadus tieši uzņēmums “Liepājas metalurgs” bija viens no tiem kolektīviem pilsētā, kura darbinieki bija arī aktīvi donori. Mediķi zināja – ja steidzami būs vajadzīgas asinis, var droši meklēt palīdzību tieši šajā uzņēmumā. Bet turpmāk tā vairs nebūs. Izmaiņas, kas izdarītas divos akciju sabiedrības nolikumos, visticamāk, veicinās to, ka pilsētā strauji samazināsies donoru skaits. Un tas jau var būt bīstami.

Vienā asins ziedošanas reizē zaudē 50 latus

Visvaldis Bumbulis ir viens no akciju sabiedrības “Liepājas metalurgs” strādniekiem, kurš ir jau gandrīz pārliecināts, ka turpmāk diezin vai nodos asinis. Iemesls tam ir ļoti vienkāršs – par izmantotajām brīvdienām, ko likumdošana paredz donoriem, viņš ir zaudējis piemaksu – 20 latus, ko “Liepājas metalurgs” ik mēnesi izmaksā saviem darbiniekiem. Un donors rēķina, ka tie nebūs vienīgie zaudējumi. Iespējams, viņš zaudēs arī dāvinājumu 30 latu apmērā, ko uzņēmums izmaksā svētku reizēs. “Tas nozīmē, ka viena asins nodošanas reize man būs izmaksājusi 50 latus,” viņš rēķina.

Kāds cits “Metalurgā” strādājošais, kurš drošības dēļ savu vārdu nevēlējās izpaust, sacīja, ka asinis nodod jau 25 gadus, bet nu arī viņa pacietības mērs ir pilns. “Tā ir pēdējā cūcība, ko ar mums, donoriem, varēja izdarīt!” viņš sarunas laikā kļūst emocionāls. “Vai cilvēki, kas sēž valdē un pieņem tik nepārdomātus lēmumus, domā, ka pašiem nekad mūžā nevajadzēs donoru palīdzības?”

Iemesls donoru pamatotam sašutumam ir divi uzņēmuma valdes sēdē pieņemtie lēmumi. Kā varam lasīt šā gada septembra laikraksta “Metalurgs” numurā, ir izdarītas izmaiņas nolikumā “Par valsts svētkos paredzētā dāvinājuma piešķiršanu un izmaksas kārtību 2006.gadā”, kā arī nolikumā “Par piemaksas noteikšanu un parēķināšanas kārtību par darba saistībām metalurģiskajā rūpnīcā”. Pirmais nolikums attiecas uz 30 latu lielu dāvinājumu, ko, kā sacīja uzņēmumā strādājošie, parasti piešķirot trīs reizes gadā, un otrs attiecas uz 20 latu ikmēneša piemaksu. Kā skaidroja uzņēmumā strādājošie, tā ir nauda, ko iepriekšējos gadus viņi varēja izmantot, iepērkoties vietējā veikalā “Pērle” ar speciālu karti, bet nu to izmaksā kā piemaksu pie algas. Abi šie nolikumi paredz, ka šīs naudas summas nesaņems darbinieki, kas nav nostrādājuši pilnu laika normu (pēc maiņas grafika), neatkarīgi no darba kavējuma iemesla, izņemot ikgadējā atvaļinājuma laiku. Tas nozīmē, ja donors izmanto brīvu asins nodošanas dienu un vēl vienu pēc savas izvēles, kā to paredz likumdošana, viņš jau ir zaudējis gan piemaksu, gan arī dāvinājumu, lai gan šajā laikā ir nodevis asinis citu cilvēku dzīvības un veselības glābšanai. Un donori par šādu uzņēmuma valdes attieksmi ir ļoti aizskarti.

Naudu zaudē ne tikai donori

“Liepājas metalurga” izpilddirektors Leons Ptičkins, skaidrojot šo valdes lēmumu, nedaudz ironiskā tonī piekrita – arī viņam ir žēl, ka šāds lēmums pieņemts. Tomēr argumentēja, ka tā ir dāvana un piemaksa, ko uzņēmums var izmaksāt un var arī neizmaksāt. “Jūs taču arī, ja ejat ciemos, ne vienmēr ņemat līdzi dāvanu, vai ne?” viņš turpināja ironizēt. Un piebilda, ka diezin vai ir vērts pie citām amatpersonām par šo jautājumu interesēties, jo vismaz šī gada laikā nekas nemainīšoties. Kāpēc bijis nepieciešams pieņemt šādu lēmumu, viņš skaidroja ar uzņēmuma iekšējiem apstākļiem, konkrēti gan nevienu no tiem neminot. Tomēr uz jautājumu, vai kāds no tiem varētu būt strādājošo daudzās slimības lapas, kurām ne vienmēr ir pamatojums, viņš piekrita, ka arī tas, un sacīja, ka kopš nolikumu izmaiņu pieņemšanas šī problēma ir mazinājusies par vismaz 40 procentiem.

Jāpiebilst, ka minēto nolikumu izmaiņu dēļ gan no piemaksas, gan dāvinājuma nākas šķirties ne tikai donoriem, bet arī, piemēram, strādājošajiem studentiem, kam nepieciešams mācību atvaļinājums, māmiņām, kas uzņēmumā paredzētājā kārtībā paņēmušas brīvdienu, lai savus mazos pirmklasniekus pavadītu uz skolu, tētiem, kas bērnu slimības gadījumā paņēmuši slimības lapu un daudziem citiem. “Es gan arī pats nezinu, vai kādreiz man nevajadzēs donoru palīdzību, taču šobrīd tāda ir kārtība,” nobeigumā sacīja L.Ptičkins. “Un nevajag šīs izmaiņas uztvert tā, it kā tā būtu vēršanās pret donoriem. Man patiešām žēl, ka tā ir iznācis. Turklāt likumdošanā paredzētās brīvdienas mēs taču viņiem apmaksājam tāpat kā agrāk.”

Donoru skaits var samazināties

Zinot, ka vairākiem no “Metalurgā” strādājošajiem kolēģiem donoriem ikmēneša piemaksa jau atņemta, ne viens vien cits tur strādājošais donors pārdomā, ko darīt turpmāk – nodot asinis vai tomēr ne. “Daļa cilvēku par šo jauno kārtību neko nezināja un tāpēc nāca pie mums tāpat kā iepriekš,” pastāstīja Centrālās slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļas medicīnas māsa Dace Stepiņa. “Citi, kas to zināja jau iepriekš, nāca savās brīvdienās. Bet tas nav īsti godīgi, jo, lai nezaudētu uzņēmumā maksātās piemaksas, viņi nu vairs nevar izmantot likumdošanā paredzētās brīvdienas. Turklāt ne visiem “Metalurgā” strādājošajiem darbs ir maiņās. Tiem, kas strādā tikai darbdienās, tagad praktiski nav vairs iespēju nodot asinis, ja viņi vēlas arī saņemt uzņēmuma piemaksu. Tā kā kaut kas līdz galam izdomāts tur nav.”

Kristīne Pastore,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz