Otrdiena, 23. aprīlis Jurģis, Juris, Georgs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Maksa kāpj, bet atkritumu apjoms nemainās

Gružu apsaimniekošana sadārdzināsies. Nekāda prieka ziņa iedzīvotājiem tā nav, jo pa kabatu jau sit elektrības un degvielas cenas, klāt apkures sezona. Padsmit centi par konteinera izvešanu pirmajā brīdī neliekas ļoti liels lēciens, tomēr tie nav nekādi Ziemassvētki – atkritumi jāizved regulāri.

Maksa kāpj, bet atkritumu apjoms nemainās
Foto: Egons Zīverts
Foto: Egons Zīverts
11.12.2022 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Jau tagad daudzi cenšas savus gružu maisus iespiest urnās autobusu pieturās vai aiznest veco dīvānu līdz kaimiņmājas konteineriem.

Piesārņotājs maksā

Šķirot, šķirot un vēlreiz šķirot – māca gružu apsaimniekotāji, zaļās organizācijas un mudina arī valsts.

Pēc normatīvajiem aktiem nepieciešams viens atkritumu šķirošanas punkts uz 700 iedzīvotājiem, bet Liepājā ir viens uz 27 cilvēkiem, norāda Liepājas pašvaldības izpilddirektora vietnieks Mārtiņš Tīdens. “Tomēr pilsētā vēl ir rinda māju, kurās nav.

Es pat mazliet varu izbrīnu izteikt – kāpēc lai nemaksātu mazāk un šķirotu?

Tā ir mājas apsaimniekotāja saruna ar dzīvokļu īpašniekiem, jo ir jāpieņem lēmums piedalīties projektu konkursā un saņemt līdzfinansējumu atkritumu sētiņas izveidei, lai šķirotu. Tad var pasūtīt par kādu sadzīves atkritumu izvešanas reizi mazāk,” viņš saka.

“Valsts nostāja ir tāda, ka piesārņotājs maksā. Maksa ar katru gadu pieaug, īpaši uz dabas resursu nodokļa rēķina.”

Maksāt mazāk par gružu izvešanu iespējams, tikai samazinot sadzīves atkritumu daudzumu. To lielākā daļa ir tā sauktā bioloģija, kam speciālo konteineru pagaidām nav. Foto: Egons Zīverts

Liepājnieki jau iepriekš sūdzējušies, ka publiski pieejamie šķirošanas konteineri pazūd no pierastajām vietām. “Ja pie daudzdzīvokļu mājas ir kāds pašvaldības zemes gabaliņš vai ielas teritorija, mēs mīļuprāt to iznomājam, bet kādam ir jāuzņemas atbildība par to. Ja nav kas to dara, bieži vien veidojas nepatīkams skats, par ko ienāk sūdzības. Parasti tad tiek atstāts zaļais zvans stiklam, jo lielākā bēda ir ar dzeltenajiem konteineriem, kas domāti iepakojumam.

Tāpēc tad, kad mums lūdz kaut kur nolikt konteineru, atbildam, ka ļoti labprāt – jo vairāk, jo labāk, bet kādam ir tas jāpieskata,” uzsver M. Tīdens.

Patlaban esot vairāki priekšnoteikumi tam, lai vēl aktīvāk notiktu dalīta atkritumu vākšana. Viens no tiem – jauna reģionālā atkritumu apsaimniekošanas plāna izstrāde. To koordinē “Liepājas RAS”, iesaistītas ir četras pašvaldības: Liepāja, Dienvidkurzemes, Saldus un Kuldīgas novads.

Plāns saskaņā ar valstī noteiktajām prasībām ietver arī bioloģisko atkritumu nodalīšanu no 2024. gada 1. janvāra un gadu vēlāk – tekstila šķirošanas iespēju. “Šeit labā ziņa ir tāda, ka “Liepājas RAS” teritorijā ceļ anaerobās fermentēšanas pārstrādes rūpnīcu un būs, kur likt šos bioloģiskos atkritumus. Jācer, ka attīstīsies arī tekstila pārstrāde,” domā izpilddirektora vietnieks.

Liepājas pilsētas līgums ar operatoriem SIA “Eco Baltia vide” un “Vides pakalpojumu grupa” beigsies nākamā gada septembrī. “Ir jātaisa jauns nolikums ar prasībām,” saka M. Tīdens.

“Tāpēc svarīgs ir reģionālais plāns, lai visi vienotos par līdzīgām darbībām, un jāveic kopīgs iepirkums, kura galvenais koordinators arī varētu būt “Liepājas RAS”, jo šo uzņēmumu virzām kā RAAC – tas ir Reģionālais atkritumu apsaimniekošanas centrs, juridiska persona, kas apvieno visu saimniecību.”

Metāls dārgs, būvnieku trūkst

Cik konteineru tad pēc pāris gadiem vajadzēs katrā sētā? M. Tīdens mierina, ka nemaz ne tik daudz.

Dzeltenajā konteinerā joprojām metīs visu iepakojumu, kas ir tīrs un sauss. Paliek arī stiklam un parastiem sadzīves atkritumiem, ceturtais – bioloģijai. Tad arī cenai par sadzīves atkritumiem būtu jākļūst mazākai, lai cilvēkiem būtu interese šķirot. Tekstila konteiners pie katras mājas, viņaprāt, būtu pārspīlēti. Privātmājām bioloģisko atkritumu utilizēšana atsevišķi varētu būt mazāk aktuāla, jo tos cilvēki jau izsenis kompostē.

Izpilddirektora vietniekam esot bažas, vai esošās gružu sētiņas nekļūs par šauru tādam konteineru skaitam. “Par to būs jādomā uz priekšu. Normatīvie akti, kas uzliek tādas lietas par pienākumu, nāk tad, kad tie nāk.

Biedrības un apsaimniekotāji jau veido diezgan lielas sētiņas, lai visu varētu salikt un arī izstumt ārā,” viņš pauž.

Aktivitāte Liepājas pašvaldības līdzfinansējuma konkursā atkritumu sētiņas izveidei šogad nav liela – tikai divi pieteikumi. Arī iepriekš nav īstenoti visi atbalstītie projekti.

Liepājas domes Nekustamo īpašumu pārvaldes vadītājs Māris Egmanis skaidro, ka līdzfinansējumu atsakot tikai atsevišķos gadījumos, kad dokumenti nav iesniegti vai noformēti atbilstoši nolikumam. “To visu var labot un iesniegt nākamajā kārtā. Biežāk biedrība vai mājas apsaimniekotājs atsakās pēc tam, jo izcenojumi ir auguši un viņi nolemj to nedarīt vai arī nevar tai laikā paspēt.

Vēl arī jautājums – vai ir būvnieks, kurš to var darīt? Mēs jau varam gribēt, lai uztaisa sētiņu, bet šobrīd būvnieku trūkst,” viņš atzīmē.

Atkritumu sētiņas galvenais materiāls ir metāls. Politiskās situācijas dēļ pasaulē metāla cenas ir uzkāpušas nesamērīgi augstu, tāpēc pašlaik gružu sētiņa ir ļoti dārga.

“Tas ir viens no faktoriem, kas ietekmēs sētiņu uzstādīšanu arī turpmāk tiem, kas vēl nav paspējuši to izdarīt,” prognozē M. Egmanis.

Iesniegumu skaits konkursā mazinoties arī tāpēc, ka daudzi sētiņas uzlikuši iekšpagalmu labiekārtošanas projektos, aktīvās mājas to izdarījušas jau iepriekšējos gados.

Paliekot tās mājas, kurās apsaimniekotājam iedzīvotājus ir grūtāk pierunāt gan uz renovāciju, gan pagalmu labiekārtošanu. “Dabūt balsojumu gružu sētiņas izbūvei kopsapulcē tagad ir diezgan grūti. Pašlaik jādomā, ko vēl var paspēt sakārtot apkures sistēmā vai nosiltināt, lai jaunajā sezonā mēs taupītu apkuri,” viņš pauž.

Šobrīd neesot domāts par pašvaldības līdzfinansējuma palielināšanu gružu sētiņu projektiem, tas esot nākamā gada budžeta jautājums tāpat kā citi projekti; jāskatās, kā būs ar līdzekļiem, vērtē M. Egmanis.

Kaimiņu piemērs

Pagaidām nav novērota būtiska tendence iedzīvotājiem izvēlēties mazāka izmēra konteinerus, pastāsta operatora “Eco Baltia vide” pārstāve Alise Zvaigzne. “Ja salīdzinām pērnā gada decembri ar šā gada augustu, tad šajā periodā no mūsu vairāk nekā 10 000 Kurzemes reģiona klientu mazāku konteineru pieteikuši aptuveni 60, savukārt retāku konteineru tukšošanu lūguši aptuveni 150 klientu.

Vienlaikus izmaiņas uz biežāku atkritumu izvešanu pieteikuši nepilni 100 klienti, kas liecina, ka radītais atkritumu apjoms būtiski nemainās un vēl nepieciešams strādāt pie šķirošanas paradumiem,” viņa atklāj.

Arī PS “Vides pakalpojumi Liepājai” izpilddirektore Ramona Pitena atzīst, ka kopējais gružu apjoms joprojām palielinās. Esot sarežģīti samazināt konteineru tilpumu un skaitu, noteikt retāku izvešanu, neradot higiēnas un sanitāro normu riskus, ja vienlaikus netiek mainīti arī ikdienas paradumi.

Šķirošana gan kļūstot aktīvāka, īpaši privātmāju sektorā.

“Tiklīdz uz ielas kāda māja sāk šķirot atkritumus, tās piemēram seko arī citi kaimiņi,” stāsta R. Pitena.

Iesācējiem šķirošanā operators turpinot atgādināt, ka iepakojums pirms izmešanas ir jāsaplacina, konteinera vākam jābūt aizvērtam, lai lietus un sniegs kārtīgi šķiroto papīru un kartonu nesamitrina.

Daudzdzīvokļu mājās situācija ir sarežģītāka – biežāk iepakojuma konteineros kopā ar papīru, plastmasu un metālu ir iemesti arī sadzīves atkritumi. Taču arī šeit situācija pakāpeniski uzlabojas, īpaši, ja iedzīvotāji ir apņēmušies kārtīgi šķirot atkritumus, lai samazinātu rēķinus, un aktīvi īsteno arī savstarpējo kontroli un “kaimiņu uzraudzību”,” pauž R. Pitena.

Uz ceļa izkrīt dīvāns

Viesmīlības biznesa vidē dzird stāstus par negodīgiem uzņēmējiem, kas saviem viesiem lūdz gružu maisus paņemt līdzi un izmest citur.

Dienvidkurzemes novada Pašvaldības policija (PP) jūlijā Papē veikusi ar atkritumu operatoriem noslēgto līgumu kontroli. “Līdz ar siltā laika iestāšanos turp brauca daudz atpūtnieku. Sāka pārmērīgi ātri uzpildīties pašvaldības konteineri, gandrīz vairs nespēja izvest,” stāsta PP priekšniece Ieva Ilstere.

Lielākajai daļai viesu namu saimnieku līgumi bijuši.

“Tā bija kampaņa sāpīgajā vietā, tādas ik pa laikam veicam. Tāda notikusi Šķēdē, jo tur arī bija regulāras sūdzības par atkritumiem mazdārziņu kooperatīvā,” viņa norāda.

Tā tas nenotiekot, ka PP izbrauc un tad izdomā – iebrauksim šajā sētā pārbaudīt gružu līgumu, skaidro I. Ilstere.

Ja ir aizdomas, piemēram, kaimiņi redzējuši, ka kāds ved no mājām gružus, vai policisti ievēro, ka tie krājas kādā sētā, tad notiek pārbaude. Policija sazinās ar atkritumu operatoru un noskaidro, vai iedzīvotājam ir noslēgts atkritumu apsaimniekošanas līgums. “Ja nav, tad dodam viņam laiku, uzreiz nesodām,” norāda I. Ilstere.

Lielu kāpumu gružu izgāšanai dabā PP neesot jutuši. “Ir reizes, kad cilvēki mums ziņo. Darbinieki aizbrauc, uzvelk cimdus un parakņājas. Ja uziets kaut kas identificējošs, paši esam ļoti priecīgi.

Reiz bija gadījums, kad uz ceļa bija izkritis dīvāns.

Uzmeklējām tuvumā esošu atkritumu apsaimniekošanas firmu, apsekojām, vai ir piesārņojošo darbību veikšanas atļauja. Par tādiem gadījumiem arī ziņojam Valsts vides dienestam, lai pārbauda. Tā mēs cenšamies apkarot cūkmeņus, lai viņi tomēr respektē dabu,” saka PP priekšniece.

Gružošanas tēma ir sarežģīta, atzīst Liepājas Pašvaldības policijā (LPP). Pārsvarā ziņas par atkritumu atstāšanu pie citu ēku konteineriem sniedzot iedzīvotāji. “Tas, cik daudz mēs šo informāciju saņemam, ir atkarīgs no tā, cik aktīvi iedzīvotāji paši vēlas iesaistīties problēmu risināšanā,” norāda LPP pārstāve Elva Lubāne.

Ziņojumus par gružu uzkrāšanos nesaņemot bieži, un vairumā gadījumu neizdodas pie atbildības saukt konkrētas personas, jo trūkst pierādījumu.

Lai pelēkajā konteinerā paliek arvien mazāk

Rudīte Vesere, VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore

Jo vairāk man par kaut ko ir jāmaksā, jo vairāk es sāku domāt, kāpēc man ir jāmaksā un ko es varu darīt, lai izmaksas samazinātu.

Ja elektrība kļūst dārgāka, tad jāizslēdz liekās gaismas, jāpārbauda, vai viss ir izņemts no kontaktiem, kad ejam prom no mājas. Tieši tāpat ir ar atkritumiem.

Ir divi veidi, kā iedzīvotājs var samazināt maksu par to apsaimniekošanu.

Pirmais ceļš ir pēc iespējas sašķirot radītos atkritumus. Paskatīties uz visiem iepakojumiem un atšķirot pārstrādājamos. Akūts jautājums šobrīd ir bioloģiskie atkritumi. Pierīgā to dalītai vākšanai jau jābūt ieviestai, pārējā Latvijā vēl ir mazliet laika līdz 2024. gadam.

Viena otra pašvaldība jau šobrīd ir piedāvājusi iespējas vai nu nogādāt tos uz kompostēšanas vietām, vai arī būs konteineri, kur šos atkritumus nošķirot no pārējiem. Esam izsūtījuši aptauju pašvaldībām, lai saprastu, cik tālu tās tikušas un kādas ir problēmas, lai zinātu, kā palīdzēt.

Bioloģiskie atkritumi veido apmēram 40 procentus no visiem sadzīves atkritumiem – tā ir gana būtiska daļa, ko var atlasīt nost.

Parādījusies prakse arī daudzdzīvokļu namu iekšpagalmos veidot kopīgas komposta kastes.

Kārtojot skapi, parasti roka neceļas izmest labu apģērbu, ko vairs nevilks, meklējam iespējas to atdot labdarībai. Tam, kas nav tik labā stāvoklī, Rīgā, Pierīgā un šur tur vēl ir izvietoti konteineri tekstila atkritumiem.

Protams, jāskatās, vai konteiners domāts ziedošanai vai arī vairs nevelkamam apģērbam.

Ja veicam visas šīs darbības, tad pelēkajā konteinerā paliek arvien mazāk atkritumu, kurus savāc nešķirotus un kuru cena visu laiku kāpj.

Ir vēl otra iespēja – neradīt tik daudz atkritumu. Pēdējos 5–6 gados esam sasnieguši attīstīto valstu vidējo līmeni – katrs iedzīvotājs rada pāri par 400 kilogramiem gadā, ieskaitot mazus bērnus. Iepriekš tie bija 386 kilogrami.

Mūsu labklājība un neaizdomāšanās par resursiem ir tikai augusi. Kovida ietekmē vairot iepakojumu bija tikai pirmais brīdis, kad nebija saprotams, kā koronavīruss izplatās. Vēl arī pandēmijas laikā sēžot mājās cilvēki sāka tīrīt laukā visu, kas netiek lietots. Taču kopējais pieaugums sākās pirms tam un pierāda, ka esam īsta patērētāju sabiedrība.

Ja gribam būt atbildīgi un samazināt atkritumu daudzumu, tad ir jāizvērtē, ko pērkam un kā tas ir iepakots.

Uzziņai

Liepājas pašvaldības līdzfinansējuma programma gružu sētiņu izveidei

Vienam projektam paredzēts līdzfinansējums līdz 50% apmērā no sadzīves atkritumu savākšanas punkta izveides izmaksām, bet ne vairāk kā 800 eiro.

2020. gadā iesniegti 5 pieteikumi, pašvaldības līdzfinansējums apstiprināts 3 objektiem, kopējā summa – 2400 eiro.

2021. gadā 6 pieteikumi, apstiprināti 3; 2400 eiro.

2022. gadā – 2 projekti, 2400 eiro.

Noderīgi

Atkritumu šķirošanas laukumi

  • Ezermalas ielā 11,
  • Kapsēdes ielā 3F,
  • atkritumu poligons “Ķīvītes” Grobiņas pagastā,
  • Ttekstila konteineri vēl lietojamam apģērbam: Ezermalas ielā 11 un Ziemeļu ielā 13.

Avots: Liepājas pašvaldība

Skaitļi

Dabas resursu nodokļa pieaugums par sadzīves atkritumu apglabāšanu poligonā (eiro par tonnu)

  • 2021. gadā – 65,
  • 2022. gadā – 80,
  • 2023. gadā – 95.

Avots: VID

Es domāju tā: Vai gružus izved pietiekami bieži?

Silvija Ezermale – liepājniece:

– Dzīvoju nelielā mājā, kur vairāki dzīvokļi. Gružus mums izved ļoti labi. Samaksā par gružiem neiedziļinos, šķiet, ka tā ir normāla, adekvāta un man problēmas nerada. Par situāciju pilsētā pateikt nevaru, jo nestaigāju un gružus nemeklēju. Skatos uz skaistām lietām.

Pēteris – rīdzinieks:

– Atbraucu atpūsties uz Liepāju. Gājām pa Kūrmājas prospektu vakarā uz jūru, gruži mētājas, pilsēta nav tīra. Jā, Liepāja ir skaista, bet piegružota. Tīrs ir tur, kur nevis tīra, bet kur nepiegružo. Pieļauju, ka nesaprātīgi uzvedas tūristi, bet kaut kur atkritumi ir jāliek.

Ketija Oglaite – māmiņa:

– Pie mūsu mājas viss notiek kārtīgi. Šķirojam stiklu, papīru, ir parastie gružu konteineri. Viens no kaimiņiem pie mūsu atkritumu novietnes nolicis kameru un novēro, kas tur notiek. Viņš visu ieraksta un, ja ir pārkāpumi, ziņo policijai. Nofiksēja, ka piebrauc sveša automašīna un piepilda mūsu konteineru.

Baiba Kurpniece – bijusī liepājniece:

– Dzīvoju Rīgā, un, kad atbraucu, izskatās, ka pilsēta tiek kopta. Centrā viss kārtībā. Pie manas mājas Rīgā notiek gružu šķirošana, bet cilvēki to joprojām mācās. Daudziem pietrūkst pašdisciplīnas un pilsoniskās apziņas. Es šķiroju, bet citi dara, kā ienāk prātā. Tas liek domāt: tad kāpēc es rīkojos pareizi. Priekš kam?

Valda Ozoliņa – strādā:

– Gružus mums izved labi. Novietne atrodas iekšā mājā, sveši tur netiek klāt. Novietnes durvīm ir čips. Kopumā pilsēta arī ir tīra. Varbūt pēc pasākumiem pirmdienas rītos sakrātie gruži nav novākti.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild SIA “Kurzemes Vārds”.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz