Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Man atnāca Lieldieniņas ar raibām oliņām!”

“Man atnāca Lieldieniņas ar raibām oliņām!”
12.04.2009 07:00

Atslēgvārdi

Lieldienas ir pavasara saulgrieži, kas iezīmē pavasara un saules atnākšanu. Tām, gluži tāpat kā Ziemassvētkiem, Jāņiem un daudzām citām svētku dienām, ir savas svinēšanas tradīcijas. Senos laikos cilvēki veica dažādas rituālas darbības, lai palīdzētu zemei mosties pēc garās, aukstās ziemas, kā arī mēģināja nodrošināt zemes auglību.

Kristīgo Lieldienu tradīcijas mūsdienās ir visai cieši savijušās ar tautiskajām. Latviešu tradīcijās ienākušas tādas kristiešu tradīcijas kā Klusā nedēļa pirms Lieldienām, Zaļā Ceturtdiena, Lielā Piektdiena. Pētnieki uzskata, ka tautisko tradīciju ievirze nav aizgūta no kristiešiem, bet gan mantota, proti, tā ir tautas maģisko priekšstatu izpausme, kas saistīta ar dažādiem ticējumiem par laika pareģošanu, auglības nodrošināšanu, veselību u.c.

Mūsdienu cilvēkiem to tradīciju, kas tiek izmantotas Lieldienās, nemaz nav tik daudz. Vispopulārākā, protams, ir olu krāsošana, vārīšana, tad – olu kaujas, nosakot visstiprāko. Tad – izbraukšana pie dabas. Vai nu vienkārši pastaigas, vai ciemošanās savās vai radu lauku mājās. Ja vien ir iespēja tikt pie šūpolēm, – kārtīga izšūpošanās.

Apdomīgākās namamātes jau laikus iegādājušās visu svētkiem nepieciešamo. Galvenais, protams, olas. Vairākas aptaujātās liepājnieces atzina, ka, svētkus gaidot, nekādu nopietno rosīšanos pie plīts neplānojot. Galvenais esot izvārīt olas un kopā ar ģimeni paēst svētku brokastis. Ja vien laiks ir silts un patīkams, daudzas ģimenes pēc brokastīm izvēlas atpūtu pie dabas krūts.  

Naudas plānošanas centra ieteikumi Lieldienām

– Olu krāsošanai nav noteikti jāpērk krāsas vai uzlīmes. Sarkanīgas olas iegūst, ja tās vāra biešu novārījumā. Brūnas olas var iegūt, vārot sīpolu mizās vai melnās tējas novārījumā. Zaļas olas izdodas pelašķu vai piparmētru tējas novārījumā, zaļgani dzeltenas – kumelīšu novārījumā, dzeltenas – burkānu mizu novārījumā. Zilpelēku olu iegūšanai var izmantot melleņu un upeņu sulu vai ievārījumu, bet zilām olām – sarkano kāpostu novārījumu. Violetas olas var iegūt sarkano sīpolu mizās, karkādes tējā vai aroniju sulā.

– Ja Lieldienās ierasts ar kādu dāvaniņu iepriecināt savus vai radu un draugu bērnus, der atcerēties, ka bērni ir saviļņoti ne tikai par dārgām mantām, bet arī par nelielu kārumu, piemēram, šokolādes olu, ko tieši viņam atnesis un noslēpis Lieldienu zaķis. 

– Lieldienu noskaņas radīšanai un bērnu iepriecināšanai var pagatavot cepumus (līdzīgi kā piparkūkas), izveidojot tos kā Lieldienu figūriņas – olas, zaķus, cāļus, ziedus.

 Ja priekšroku dod veikalā iegādātiem dekorējumiem, pirms iepirkšanās jānoskaidro, cik daudz naudas var atļauties tērēt svētku sarīkošanai. Arī sīkumi var radīt pāris desmitu latu izdevumus, tāpēc jānosaka, cik naudas iztērēt, piemēram, dekorācijām, salvetēm un citām svētku lietām. Jāpadomā, varbūt ko interesantu var nopirkt un pataupīt nākamajam gadam.  

 

Liepājnieču viedokļus par to, kā svinēs un ko gatavos Lieldienās, kā arī svētku ticējumus un receptes lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 11.aprīļa numurā Daigas Luteres publikācijā.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz