Piektdiena, 5. jūnijs Margots, Igors, Ingvars
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ar sabiedrisko transportu braukt gribas, bet mazliet bail

Ar sabiedrisko transportu braukt gribas, bet mazliet bail
Pilsētas maršrutu autobusos šofera kabīne norobežota ar lentēm. (Foto: Egons Zīverts)
30.03.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

“Bišķi uz tirdziņu vajag. Redziet, es ar cimdiņiem!” izkāpjot no tramvaja Pētertirgus pieturā, saka kāda seniore. Aprunājoties ar pasažieriem autobusā un tramvajā, rodas secinājums – cilvēki maldīgi domā, ka ir pasargātāki no saslimšanas, ja brauc ļoti reti vai pavada transportlīdzeklī neilgu laiku.

“Pa fiksam mājās”

Piektdien, 27. martā, stājās spēkā satiksmes ministra Tāļa Linkaita rīkojums par piesardzības pasākumiem sabiedriskajā transportā. Tie attiecas arī uz pasažieriem.

3. maršruta autobusā gandrīz nepārtraukti tiek atskaņoti paziņojumi par piesardzību. Vijas kundzi meita parasti vadājot ar mašīnu. “Taču šodien meita strādā, bet man dikti vajag – gribu uz tirgu aizbraukt,” viņa stāsta. “Ātri nopirkšu, ko man vajag, un uzreiz pa fiksam mājās.” Seniore atzīst, ka sēžot autobusā un baidoties. Jautāta, kāpēc iekārtojusies blakus svešai sievietei, viņa paskaidro, ka nav bijis brīvu vietu. Mazliet bail esot arī jaunietei Viktorijai. “Taču gribas aizbraukt,” viņa skaidro, “es dodos darīšanās.” Arī tramvaja pasažiere Agnese cenšoties izvairīties no kontaktiem ar cilvēkiem, taču šoreiz braucienu nevarot atlikt. Sievietei vēl jāpārsēžas autobusā un jātiek uz Grobiņu.

Liepājas sabiedriskā transporta aģentūras direktora pienākumu izpildītājs Toms Malkevičs stāsta, ka šajās dienās īpašu uzmanību pievēršot autobusu piepildījumam un pasažieru plūsmai. Par reisu skaita samazināšanu pagaidām netiekot domāts. Jaunās prasības paredz vizuāli iezīmēt vai citādi norobežot tās sēdvietas, kuras nevar tikt aizņemtas, lai ievērotu 2 m atstatumu. “Labā ziņa – transportlīdzekļi nav dikti pilni, īpaši rīta pusē. Cilvēki jau instinktīvi sēžas tieši tā, kā pašlaik rekomendēts. Lielajos autobusos patlaban brīvās sēdvietas nav iezīmētas. Spriežam, vai ir racionāli to darīt,” viņš saka.

Aģentūra arī esot apzinājusi situāciju ar mikroautobusiem, kurus Satiksmes ministrija aicina ierobežot. “Mēs esam snieguši priekšlikumus domei. Viss ir procesā, es negribētu tagad neko izpaust. Kad lēmumi būs pieņemti, tad par tiem informēs,” atklāj T. Malkevičs. Liepājas autobusu parks (LAP) mikroautobusos jau ir norobežojis priekšējos sēdekļus un iezīmējis brīvās vietas, kā arī pasažieriem tajos aizliegts stāvēt kājās.

Kontrolieri pamanīs uzreiz

Pilsētas maršrutu autobusu šoferi “Kurzemes Vārdam” ziņo, ka ārkārtējās situācijas laikā transportā kontroles neesot nemaz. Vai tas atbilst patiesībai? “Kontrole bija samazināta,” atbild T. Malkevičs. “Taču ir skaidrs, ka ar šo nedēļu kontrole būs intensīvāk atpakaļ, lai neizskatītos, ka tās nav.” Tā kā kontrolieru drošība ir pirmajā vietā, viņi būšot ļoti labi pamanāmi – ar sejas maskām, cimdiem un nodrošināti ar dezinfekcijas līdzekļiem.

Kaut arī T. Linkaita rīkojumā rekomendēts izvērtēt iespēju pilnībā vai daļēji atteikties no braukšanas maksas atvieglojumu piemērošanas, Liepājas dome pagaidām neplāno no tiem atteikties, ziņo Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Zita Lazdāne.

Uzņēmuma “Liepājas tramvajs” valdes loceklis Aigars Puks pastāsta, ka pasažieriem katrā vagonā ir pieejama informācija par piesardzības ievērošanu, tāpat tā esot mājaslapā un “Facebook” kontā. Audioierakstu ar brīdinājumiem vecajos tramvaja vagonos atskaņot tehniski neesot iespējams. “Tramvaji nav tik pilni, lai cilvēki paši nevarētu tā apsēsties, lai ievērotu divu metru atstatumu,” viņš atzīmē. “Šaubu nav, ka pasažieru ir mazāk, un tas nav slikti, ka cilvēki brauc nepārbāztā transportā. Manuprāt, tā ir drošāk nekā ar taksometru vai baros staigāt pa ielām.”

“Pilnīgas muļķības!”

Vairāki LAP šoferi, izlasījuši “Kurzemes Vārdā” par autobusu tīrīšanu un dezinfekcijas līdzekļiem, vērsās redakcijā, lūdzot nenosaukt viņu vārdus. “Nekā mums nav! Kur jūs redzat cimdus? Sieva iedeva mazu pudelīti, un es ielēju līdzekli no trauka, kas atrodas kantorī,” saka šoferis. Viņa kolēģis rāda salvešu paciņu – nezinot, uz cik ilgu laiku ar to jāiztiek. Par autobusu dezinficēšanu viņi smejas. Šoferis rāda vakara maiņas beigās nofilmētu video, kurā apkopējs ar lupatu noslauka logus un ar birsti izmazgā grīdu. Netiek ne notīrīti turekļi, ne arī dezinficēti sēdekļi.

“Tās ir pilnīgas muļķības!” izsaucas LAP izpilddirektors Māris Ārbergs. “Ja kāds nav aizgājis uz noliktavu un paņēmis, nepārbaudīsi jau visus divsimt šoferus. Visiem tika dota informācija, un līdzekļi mums ir pietiekamā daudzumā.” Viņš apgalvo, ka autobusus dezinficē pēc katras maiņas un vakarā, kad tīra salonu, visas virsmas papildus apstrādā ar dezinfekcijas līdzekli.

Šoferi arī atzīmē, ka organiskā stikla aizsargbarjeras transportā nedrīkstētu likt, jo šis materiāls no trieciena “plīst kā zobens”. “Šinī brīdī izmantojam to, ko varam. Ļoti labi apzināmies, ka tas nav speciāls rūdītais stikls. Nesaprotu tos cilvēkus. Mēs darām visu, bet iet un muļķības runā. Tādas speciālas plastmasas nemaz tā nevar dabūt uzreiz. Ja runājam par avārijām un šķēpelēm – vienmēr kaut kas var notikt,” iebilst M. Ārbergs.

Kopš slēgta viesnīca “Kolumbs”, galapunktā Siena tirgū šoferiem nav iespējas aiziet uz tualeti. “Mums pasaka – piezvaniet dispečeram un brauciet uz Ķempes ielu. Kā to var izdarīt dažu minūšu pārtraukumā?” “Mēs saprotam, esam arī domē vērsušies,” saka. M. Ārbergs. “Risinām situāciju ar Pētertirgu, gaidām, par cik viņi būs ar mieru laist tur iekšā. Veikali neatsaucās, viesnīca ir slēgta. Uzlikt publisko tualeti – bet kas tur ies iekšā un kas tur notiks? Kas uzturēs un dezinficēs?”

Neklepot uz šoferi!

Autobuss Liepāja–Saldus–Rīga piektdien pulksten 10 dodas reisā ar 14 pasažieriem. Biļetes tagad nedrīkst pārdot vairāk nekā 50% no sēdvietu skaita. “Braucēju ir krasi mazāk, paši jau arī saprot, ka nevajag vazāties apkārt,” saka šoferis Aigars. “Šoreiz vajag, tas ir neatliekami,” uz jautājumu, vai nevar nebraukt, atbild Mārcis. Kopā ar Vitu viņš dodas palīdzēt lauku darbos – uz pavasara talku. “Mums līdzi ir dezinfekcijas līdzeklis, visu laiku pūšam,” Vita atklāj. “Man nav citas izejas kā braukt,” paskaidro Sergejs. “Esmu tālbraucējs šoferis un dodos uz Rīgu tāpēc, ka man vajag tikt uz darbu.”

Autobusa šoferis aicina ieskatīties salonā. Tur norobežoti priekšējie sēdekļi un 20 sēdvietas, kuras nedrīkst ieņemt. “No šiem pasažieriem daļa kaut kur kāps ārā. Līdz Rīgai pašlaik ir četri cilvēki. Nevajadzētu būt tagad tādam momentam, ka pasažieri būtu jāatstāj ārā, jo atļautais skaits pārsniegts,” viņš atzīmē.

Vaicāts, vai autobusa vadītājs jūtas aizsargāts, Aigars citu pēc cita velk laukā dezinfekcijas līdzekļus. Daļa esot paša, iegādāti “jau pirms tam, kad vēl nebija nekā tāda”, daļu izsniedzis darba devējs LAP. “Man liekas, mēs no tām ķīmijām tagad dabūsim galu, nevis no Covid-19!” smejas šoferis. Viņaprāt, svarīgāk esot, cik cilvēki ir apzinīgi: “Lai kāpjot iekšā neklepo, klusi paiet garām. Nav variantu šitādiem autobusiem ielikt stikla sienu,” atzīst Aigars.

Drošības pasākumi pasažieriem:

 • Pirms brauciena izvērtēt tā nepieciešamību un izmantot sabiedrisko transportu tikai nokļūšanai darba vietā, veikala, aptiekas u.c. apmeklējumiem.
 • Ja iespējams, izvēlēties braucienu laikā, kad ir mazāk pasažieru.
 • Tiem pasažieriem, kuri atbilst saslimstības riskam pakļautajai grupai, izvērtēt iespēju sabiedrisko transportu izmantot galējas nepieciešamības gadījumā, pēc iespējas izmantojot to ārpus maksimumstundām – no pulksten 10 līdz 15.
 • Neveikt īsas distances braucienus, tā vietā izvēloties citus pārvietošanās veidus.
 • Biļeti iegādāties pirms brauciena, pēc iespējas izmantojot attālinātas biļešu iegādes iespējas.
 • Transportlīdzekļa salonā ieņemt tikai pārvadātāja atļautās sēdvietas. Iekāpjot, izkāpjot un izvēloties stāvvietu, ievērot 2 m distanci (izņemot vienas mājsaimniecības locekļus un pasažierus ar bērniem).
 • Nepieciešamības gadījumā informēt citus pasažierus par noteiktajiem piesardzības pasākumiem un informēt vadītāju, konduktoru vai atbildīgās valsts iestādes par šo prasību neievērošanu.

Avots: Satiksmes ministrija

Foto galerija

Saistītie raksti

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
 3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

 1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz