Piektdiena, 3. maijs Uvis, Gints
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Mūsdienīgais un jaunais vienuviet

Vinilgriezējs, lāzergriezējs, lielformāta CNC frēze – tās ir tikai dažas no iekārtām, ar ko strādās bērni, jaunieši, ikviens, kam būs interese, nupat atklātajā digitālās ražošanas laboratorijā ”FabLab Liepāja”– jau trešajā Zinātnes un izglītības inovāciju centra (ZIIC) koprades telpā.

05.09.2023 06:06

liepajniekiem.lv

Laboratorija atrodas K. Ukstiņa ielā 17/23 – vietā, ko Liepājas pašvaldība nākotnē plāno attīstīt par mūsdienīgu un pēctecīgu izglītības iestāžu kvartālu, kas zem viena jumta apvienos pirmsskolas un sākumskolas izglītības iestādes, kā arī ZIIC.

Uz starptautiskiem standartiem atbilstošās digitālās ražošanas laboratorijas ”FabLab Liepāja” atklāšanas svētkiem bija aicināts ikviens interesents, lai iepazītos ar tās materiāltehnisko bāzi.

Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas Mākslas izglītības programmas 3. un 4. kursu audzēknes – Anželika Stilve (no kreisās) un Jana Egliena, kā arī Patrīcija Ozola un Aleksandra Visocka – sestdien izkrāšņoja vienmuļo sienu, un nu ikvienam būs skaidrs, kas aiz tās atrodas. Foto: Egons Zīverts

Daudz ģimeņu ar bērniem, novēroja portāls liepajniekiem.lv, un mazie, ziņkārīgie pirkstiņi nekautrējās izmēģināt laboratorijā izvietotās, kopumā 16 daudzfunkcionālās iekārtas. Kas nu katram bija pa spēkam.

”Šeit ko darīt var no mazizmēra elektronikas, lodēšanas līdz lielformāta projektiem, kas varētu būt, piemēram, mēbeļu izgatavošana. Jo mums ir lielformāta CNC frēze, un atliek tikai izveidot krēsla dizainu, ģenerēt ceļus, kā frēze griež, un izgriezt šo objektu,” pastāstīja ZIIC vadītājas pienākumu izpildītāja Kitija Kuduma.

Viņa teic, ka sākotnēji bijis plānots izveidot ar vienkāršiem darba instrumentiem aprīkotu telpu un līdzināties konceptam, ko pasaulē plašāk pazīst kā ”Makerspace”.

”Bet mēs satikāmies ar Krišjāni Rijnieku – latvieti, kas jau vairākus gadus dzīvo Somijā un strādā tehnoloģiju laboratorijā, kurā vada starptautisku programmu ”Fab Academy”. Man radās iespēja uz sešiem mēnešiem turp aizbraukt un šo programmu apgūt. Vien tad, kad programma ir absolvēta, ir tiesības pretendēt uz ”FabLab” nosaukumu.

Vēl viens noteikums – tam ir jābūt pieejamam sabiedrībai.

Līdz ar to laboratorija nebūs tikai skolām, bet pilsētas iedzīvotājiem kopumā. Laboratorija būs vieta, kur varēs nākt ikviens – gan ar, gan bez zināšanām, lai apgūtu šodienai vajadzīgās prasmes. Mēs šobrīd eksperimentēsim, kāds būs labākais laiks.”

Laboratorijā “FabLab Liepāja” ir aprīkojums un tehnoloģijas, kādu nav nevienā citā Liepājas izglītības iestādē. Tas ir arī pašvaldības mērķis – parādīt bērniem un jauniešiem to, kas pasaulē ir jauns un mūsdienīgs. Šeit varēs mācīties ne tikai liepājnieki, bet arī skolēni no Dienvidkurzemes novada un citām pašvaldībām. Foto: Egons Zīverts

Par jauno laboratoriju ir informēti arī Liepājas pedagogi. ”Skolas esam aptaujājuši, tām bija jāizvirza savs tehnoloģiju vēstnesis, visticamāk, ka tas būs dizaina un tehnoloģiju, bet tikpat labi var būt arī matemātikas skolotājs. Mēs septembrī sāksim ar viņiem strādāt, pamazām ierādot iekārtas. Šo semestri plānojam piedāvāt brīvpiekļuvi, skolas varēs atbraukt ar pašvaldības finansētu transportu un šeit strādāt,” stāsta K. Kuduma.

”Ir radīta laboratorija, kur var nākt dažādu vecumu skolēni kompetentu pedagogu klātbūtnē īstenot dažādas tehniskas lietas,

ar zinātni, ar tehnoloģijām saistītās, ko viņi nevarētu ikdienā darīt skolā vai mājās,” apliecina arī Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta vecākā eksperte Antra Jansone.

”Mērķis ir veicināt bērnu interesi jau no bērnudārza vecuma līdz pat studijām par tehnoloģijām, zinātni, fiziku, ķīmiju, inženierzinātnēm… Visām tām profesijām, kas ir nepieciešamas Latvijas tautsaimniecībai.”

Madara Lubāne ar meitiņām iepazīst plašo laboratorijas piedāvājumu. Viņi uzreiz esot atraduši, ar ko nodarboties. Ideju, ka bērniem šeit tiks vadītas stundas, viņa vērtē kā ļoti labu. ”Praktiskas iemaņas jau vajag smelties dzīvē, nevar tikai apgūt teoriju vien.” Uz galda redzamās izglītojošās aktivitātes, kuras todien daudzi arī iemēģināja, bija tapušas turpat uz vietas laboratorijā. Foto: Egons Zīverts

A. Jansone pārliecināta, ka rezultātā no mūsu tagadējiem bērndārzniekiem vai skolēniem izaugs ļoti labi speciālisti šajās jomās. ”Tas ir būtisks ieguvums un devums.”

Ar norvēģu grantiem tiek atbalstīti vēl trīs projekti dažādās vietās – Valmierā, Daugavpilī un Ventspilī. ”Visiem šiem četriem centriem ir dažādi temati un arī ļoti dažāds izpildījums, līdz ar to viņi papildina viens otru,” norāda A. Jansone.

Materiāltehniskā bāze – digitālās ražošanas iekārtas, darba instrumenti, mācību līdzekļi un mācību materiāli – iegādāta par Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas (EEZ/N) finanšu instrumenta programmas “Pētniecība un izglītība” projekta “Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā” budžeta līdzekļiem – nepilna 121 000 eiro apmērā.

ZIIC pārstāve Laura Grundmane atgādina, ka projekts uzsākts 2020. gada vasarā un pagarināts līdz 2024. gada pavasarim, lai īstenotu pēdējo aktivitāti – interaktīvo instalāciju Dabas mājā – dabas izziņas pētniecības mazizmēra kuģošanas līdzekļa iegādi.

Laboratorijā iekārtotā lielformāta CNC frēzes darba stacija. Kad uzstādītas šī un citas iekārtas, mērīts trokšņu līmenis. Tādēļ, ka tehnika ir visnotaļ skaļa, to nevarētu darbināt ZIIC koprades telpā Autoru ielā. Ir iegādāts arī viss drošībai paredzētais aprīkojums – aizsargbrilles, cimdi utt. Ja kāds audzēknis pietuvosies iekārtai par tuvu, tā automātiski pārstās darboties. Drošībai pievērsta liela uzmanība, lai nekas slikts nenotiktu. Foto: Egons Zīverts

”Šodien svinam digitālās ražošanas laboratorijas atklāšanu, kuras saturiskā daļa ir īstenota, pateicoties šī finanšu instrumenta atbalstam. Un šodien arī apmeklētājiem stāstām par to, ka jau esam īstenojoši interešu izglītības programmu ”Digitālā ražošana”, kuru aprobēja skolēni no Liepājas, arī Ogres, Jelgavas un citām vietām. Esam īstenojuši arī pedagogu neformālās izglītības mācības, kurām papildus notika norvēģu partneru vadītās meistarklases.

Lai gan šodien telpu atklājam oficiāli visiem, jāsaka, ka centrs jau ir piedzīvojis apmeklētājus, nodarbības ir notikušas,

tagad nāksim klajā ar jaunām aktivitātēm digitālās ražošanas kontekstā,” atklāj L. Grundmane.

”Manuprāt, mēs esam ļoti foršā vietā,” viņa vērtē, ”saka, ka Rožu laukums ir Liepājas sirds, man atkal dažreiz šķiet, ka Pētertirgus ir Liepājas sirds, jo tur ir visvairāk cilvēku. Mēs esam divu minūšu gājienā no tirgus, un man šķiet, ka nav labākas lokācijas, kā būt tuvāk pilsētas centram, cilvēki var mūs viegli sasniegt.”

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz