Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Neprecēto pāru partnerība – kādam iespēja, citam bieds

Tuvāko dienu laikā Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs izsludināšot grozījumus “Notariāta likumā”, kas paredz ieviest jaunu tiesību institūtu – partnerību.

Neprecēto pāru partnerība – kādam iespēja, citam bieds
Parakstu vākšanas pēdējā dienā Liepājas Latviešu biedrības namā parakstīties par tautas nobalsošanas ierosināšanu ieradās Sandris Zītars (labajā pusē). "Parakstos, jo esmu pret viendzimuma laulībām. Esmu pret, un viss," vīrietis kodolīgi komentēja savu nostāju. (Foto: Egons Zīverts)
Parakstu vākšanas pēdējā dienā Liepājas Latviešu biedrības namā parakstīties par tautas nobalsošanas ierosināšanu ieradās Sandris Zītars (labajā pusē). "Parakstos, jo esmu pret viendzimuma laulībām. Esmu pret, un viss," vīrietis kodolīgi komentēja savu nostāju. (Foto: Egons Zīverts)
19.01.2024 05:00

Ilze Ozoliņa, Liena Rimkus

"Kurzemes Vārds"

Opozīcijas partijas gan nikni iestājas pret partnerības institūtu, norādot, ka tā ir augsnes sagatavošana viendzimuma pāru laulību legalizācijai. Arī baznīctēvi uzskata, ka šādi būs apdraudēta laulība un ģimene.

Tikmēr iedzīvotāju balsojums referenduma ierosināšanai par partnerības institūta likuma grozījumu atcelšanu vedina domāt, ka lielai daļai sabiedrības šis nebūt nav ļoti sasāpējis jautājums.

Demokrātija nav lēts prieks

Partnerība, ko varēs noslēgt un izbeigt pie notāra, būs jauns veids, kādā juridiski nostiprināt divu pilngadīgu cilvēku, tostarp viena dzimuma pāru, attiecības un paredzēt tām noteikta veida sociālo, kā arī ekonomisko aizsardzību, skaidro Tieslietu ministrija.

Pēc partnerības nodibināšanas partnerim būs tiesības pieņemt lēmumus, kas saistīti ar otra partnera ārstniecību, ja tas pats nebūs spējīgs par sevi parūpēties vai brīvi paust savu gribu, iegūt sociālās garantijas, piemēram, saņemt partnerim aprēķinātās pensijas summas, kas nav izmaksātas līdz viņa nāvei, kā arī iegūt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus savstarpējiem dāvinājumiem un aizdevumiem.

Neprecēto pāru kopdzīves regulējumu pēc kaislīgām debatēm Saeimas vairākums galīgajā lasījumā pieņēma pagājušā gada novembrī, taču decembrī uzsāka 34 Saeimas deputātu ierosinātu parakstu vākšanu ar mērķi savākt 155 000 parakstus referenduma sasaukšanai centienos novērst regulējuma stāšanos spēkā.

Parakstu vākšana noslēdzās šī mēneša sākumā.

Rezultātā referenduma nebūs – par tā ierosināšanu savākti vien 22,8% no nepieciešamajām balsīm jeb nepilna mēneša laikā parakstījušies tikai 35 089 iedzīvotāji.

Liepājā, kur ir 45 605 balsstiesīgie, parakstījušies 1804 cilvēki jeb 3,96%, Dienvidkurzemes novadā – 949 cilvēki jeb 3,56% (kopējais balsstiesīgo skaits – 26 651). 

Parakstu vākšana, kas būtībā neko nemainīja, valstij izmaksāja vairāk nekā miljonu eiro. Vai tā nav nelietderīga valsts līdzekļu izšķērdēšana?

Politologs Filips Rajevskis skaidro, ka demokrātija prasa savu: “Demokrātiskās procedūras vienmēr bijušas dārgas. Tomēr, ja likums būtu grozīts un parakstu vākšana notiku elektroniski, ar e-parakstiem, tas viss būtu krietni lētāk. Ir slikti, ka tas netika izdarīts.

Saprotams, ka pēc likumdošanas kārtības viņi nevarēja sagrozīt likumu uz ātru roku. Tomēr, ja tas tiktu izdarīts, demokrātiskā procedūra strādātu labāk, kā arī parakstu vākšana nebūtu jāveic caur vēlēšanu iecirkņiem, kur nepieciešami cilvēkresursi.

Tā ir neizdarītā lieta, kuras dēļ mēs esam samaksājuši lieku miljonu.

Skaidrs, ka visa šī sistēma ir komplicēta, tādēļ sanāk tā, kā ir. Pieņemam vienu likumu, otru atliekam uz vēlāku, un, kad tas “vēlāk” pienāk, rodas šāda situācija. Te gan man gribētos vaicāt juridiskās komitejas vadītājam, vai tagad beidzot likums tiks grozīts. Vai bijusi mācība no bezrezultatīvās miljona iztērēšanas, vai tomēr ne?”

Ne viens vien izbrīnīts par iztērētās summas apmēru.

F. Rajevskis teic, ka tas bija gaidāms, jo visdārgākais klātienes parakstu vākšanā ir tajā nodarbināto cilvēku darba samaksa, nākamais varētu būt telpu noma, papildus visam – nodokļi.

“Tas, ko šajā visā varam saukt par izšķērdību, ir, ka partijas, kuras parakstījās un lūdza prezidentu uzsākt šo procesu, pilnīgi neko neizdarīja, lai savus vēlētājus aizvestu līdz šiem iecirkņiem. Nebija ne vēlētāju aģitācijas, ne darba uz vietas. Tas tomēr būtu vienīgais ceļš, kā panākt to, lai cilvēki tur ietu.

Citādāk sanāk tā – tu uzsāc procedūru un tad nospļaujies, jo zini, ka nekas nesanāks, bet miljonu iztērē jebkurā gadījumā,”

spriež politologs.

Nodoti konservatīvie vēlētāji

Saeimas deputāte Linda Matisone (“Apvienotais saraksts”) pauž, ka tik būtiskus jautājumus ir svarīgi izlemt demokrātiskā procesā, dodot sabiedrībai iespēju balsot referendumā, bet tā vietā partnerības grozījumus parlaments izskatīja steidzamības kārtā divos lasījumos, nevis trīs, kā ierasts, nedodot iespēju par tiem pienācīgi izdiskutēt ne Saeimas deputātu vidū, ne ar pilsonisko sabiedrību, ignorējot labas likumdošanas principus.

“Šie likuma grozījumi netika apspriesti ar sabiedriskajām organizācijām, izņemot vienu – kustību “Dzīvesbiedri”, kas ir tieši ieinteresēti šo likuma grozījumu pieņemšanā,” akcentē deputāte.

Viņa arī norāda, ka iedzīvotāji varēja parakstīties tikai klātienē, samērā īsā laikā, turklāt tas sakrita ar svētku laiku.

“Manuprāt, pietrūka par parakstu vākšanu informācijas sabiedriskajos medijos, jo ļoti daudz cilvēku par šādu iniciatīvu uzzināja novēloti. To, ka bija informācijas vakuums, pierāda fakts, ka parakstu skaits ar katru nedēļu pieauga, pirmajā nedēļā bija nedaudz vairāk par diviem tūkstošiem parakstītāju, pēdējā – vairāk par 10 tūkstošiem.

Prognozēju, ka, ja parakstu vākšanas periods būtu ilgāks, rezultāts būtu ievērojami labāks.

Vai 35 089 parakstītāju ir daudz vai maz? Manuprāt, pietiekami daudz, lai saprastu, ka lielai iedzīvotāju daļai šis jautājums nav vienaldzīgs. Ja salīdzinām ar citām parakstu vākšanas iniciatīvām, tad šī parakstu vākšana par konkrēto iniciatīvu savāca daudz vairāk parakstu, nekā, piemēram, par ostu reformas atcelšanu. Tur parakstījās mazliet vairāk par septiņiem tūkstošiem iedzīvotāju.

“Apvienotais saraksts” no savas puses Saeimā iesniedza izskatīšanai izmaiņas referenduma ierosināšanas kārtībā, lai šo procesu padarītu demokrātiskāku un vienkāršāku. Diemžēl koalīcijas atbalstu šie priekšlikumi neguva.”

L. Matisone uzskata, ka deputātu vairākums – “Jaunā vienotība”, Zaļo un zemnieku savienība, “Progresīvie” – pieņēma šo regulējumu, piekrāpjot vēlētājus, kas bija ievēlējuši konservatīvu Saeimu.

ZZS pirms vēlēšanām solījusi vienu, taču, balsojot par atbalstu partnerības institūta ieviešanai, rīkojusies pilnīgi pretēji.

Deputāte arī atzīmē, ka grozījumu aktīvākie aizstāvji un iniciatori pat nav slēpuši, ka šāda laulībai paralēla institūta izveidošana ir tikai pirmais solis uz plašākām pārmaiņām sabiedrībā.

Piemēram, partija “Progresīvie” pēc likuma grozījumu apstiprināšanas sarīkojusi speciālas svinības ar nosaukumu “Pirmais solis”, šādi apstiprinot, ka nākotnē būs gaidāmi arī nākamie soļi.

“Līdzīgi arī citi aktīvisti neslēpa, ka jaunais regulējums pagaidām esot “skapis bez satura” un būs nepieciešami nākamie soļi, piemēram, līdzīgi kā Igaunijā – viendzimuma laulību legalizācija un tālāk jau bērnu adopcija viendzimuma pāriem.

Manuprāt, tas no bērnu tiesību aizsardzības viedokļa ir absolūti nepieņemami, jo katram bērnam ir tiesības uz abiem vecākiem – tēvu un māti.

Tāpat līdz ar partnerības institūta ieviešanu laulības nozīme un vērtība tiks nonivelēta, tiks nojaukta izpratne par ģimeni kā savienību starp vīrieti un sievieti, kas mūsu tautai vienmēr bijusi pati par sevi saprotama vērtība.”

Nevienlīdzības cena – dārga

Liepājniece Sendija Gabriela Oficiere un Danute Tamme attiecībās ir jau sešus gadus, sievietes publiski atzinušas, ka ir biseksuāls viendzimuma pāris.

Laikam ejot, viņām radās vēlme attiecības sakārtot arī formāli, tādēļ viņas izšķīrās par labu laulībām. Tā kā Latvijā viendzimuma pāris reģistrēt laulību šobrīd vēl nevar, Sendija un Danute attiecības padarīt oficiālas lēma Dānijā, precīzāk, Kopenhāgenā, kas ir tuvākā vieta, kur to iespējams izdarīt.

Uz jautājumu, cik būtisks viņām ir partnerattiecību likums, Sendija laikrakstam atbild īsi un kodolīgi:

“Man nav būtisks partnerattiecību likums. Mums tas neko nemaina.

Ja arī maina – neesmu iedziļinājusies tik ilgi, līdz tas nav pieņemts.”

Tikmēr liepājnieks Aleksandrs Vabelis pauž, ka partnerības regulējuma ieviešana viņam ir gaidīts notikums. Lai gan pats neplānojot izmantot “Notariāta likumā” sniegtās iespējas, to esamības ietekme esot vērtējama daudz plašāk.

Viņaprāt, partnerattiecību regulējuma ieviešana ir simbols ievērojamai tautas daļai.

“Valsts vairāk nekā 30 gadus pēc atbrīvošanās no morāli degradējošas okupācijas spēj pateikt, ka tuvākā pieņemšana ir viena no tās pamatvērtībām. Ir vairāki pētījumi, analīzes un pārspriedumi par Latvijas nevienlīdzības cenu. Tos visus, lai arī detaļās atšķirīgus, vieno viens secinājums – tā ir dārga, un mēs esam pārāk maza valsts, lai daļu savējo atstumtu vai izliktos neredzam.

Te es nerunāju tikai par tiem augsti kvalificētajiem latviešiem, kuri par mājām izvēlas saukt vietu, kur jūtas piederīgi, bet gan arī par tiem, kuri neredz vajadzību investēt un attīstīties valstī, kura nespēj sakārtot pavisam elementārus jautājumus.

Iemesls, kādēļ sākumā uzsvēru bijušo okupāciju, ir tas, ka vēl pavisam nesen pasaule mūs redzēja kā daļu no visu aprijošas, indivīda vērtību neizprotošas impērijas. Mēs tādi vairs neesam (daži nekad arī nebija).

Mums gan sev, gan pasaulei ir jāspēj nepagurstoši apliecināt, ka mums rūp katrs Latvijas iedzīvotājs, un šī likuma pieņemšana ir viens no šādiem apliecinājumiem.

Pēc daudzu gadu darba pieņemtais partnerattiecību regulējums apliecina valsts attieksmi un piederību tai. Šis pāri slieksnim spertais solis vismaz daļēji rada pilntiesīguma sajūtu gan manī, gan katra brālī vai māsā, draugā, kolēģī vai kaimiņā,” viņš saka.

Dairis un Kitija kopā ir jau aptuveni 12 gadus, nu jau viņu ģimenē aug divas atvases. Ikdiena aizrit kā ikvienā pilnvērtīgā ģimenē, tomēr laulību apliecība atvilktnē nestāv vis. Kāpēc tā?

“Līdz šim vienmēr par to esam tikai runājuši. Starp studijām, bērniem, darbiem tas vienmēr ir palicis sarunu līmenī. Tā noteikti nekad nav bijusi prioritāte, nav bijis arī iemesls apšaubīt mūsu attiecību noturīgumu, lai tikai bērnu dēļ vai kā citādi sarakstītos. Kā parasti, nāk spiediens no malas, kad parādās bērni.

Bet kaut kā šobrīd mums abiem liekas, ka tas varētu būt forši – tā nosvinēt jau kopā esošos gadus ar kaut ko nozīmīgāku,”

skaidro Kitija.

Par to, kas mainīsies, kad iestāsies partnerattiecību regulējums, pāris pagaidām nav padziļināti interesējies. “Jau labu laiku domājam, ka beidzot vajadzētu sarakstīties. Kopā izlēmām, ka nekādi mūsu ģimeni neietekmētu šis likums, jo dosimies tur, kur jādodas, kad oficiāli to vēlēsimies izdarīt.

Cik no lasītā saprotu – lai slēgtu partnerattiecības, nepieciešams doties pie notāra un kārtot formalitātes, tad kāpēc tikpat labi to neizdarīt sarakstoties vai laulājoties?” retoriski vaicā Kitija.

Politiķi izvēlas pseidoproblēmas

Politikas procesu pārzinātājs Jurģis Liepnieks pauž, ka vienmēr atbalstījis viendzimuma pāru tiesības visos veidos.

“Un tomēr, ja raugāmies uz mūsu valsts problēmām kopumā, šis ir ļoti sīks jautājums, kuram nebūtu jābūt politiskās dienaskārtības augšgalā. Daudz svarīgākas problēmas valstī ir vājā ekonomika, nelielie budžeta ienākumi, kas neļauj pienācīgi finansēt nedz veselību, nedz zinātni, izglītību, budžeta iestādēs strādājošos un novērst nabadzību.

Īstās problēmas valstī ir nabadzība, nevienlīdzība, vājā ekonomika, sliktā veselības aprūpe, nekonkurētspējīgā izglītības sistēma, korupcija, tiesu sistēmas vājums un daudzas citas.

Politiķi nav spējīgi risināt nevienu no tām un tāpēc izvēlas problēmas, kuras viņiem ir pa spēkam, taču diemžēl tās ir tikai pseidoproblēmas, kas pilnīgi neko vai gandrīz neko neizmaina reālajā valsts dzīvē.”

J. Liepnieks uzskata, ka Stambulas konvencija, ko viņš atbalsta, viendzimuma pāru tiesības, vai pretēji – tradicionālās ģimenes aizstāvība –, tās visas ir pseidoproblēmas, un vienīgais iemesls, kāpēc sabiedrībā par tām vispār runā, ir tas, ka politiķiem un publiskās debates veidotājiem trūkst intelektuālās kapacitātes, pieredzes un kompetences pat tikai pietuvoties īsto valsts problēmu risināšanai.

Draudu un bubuļu taktika – kontroles rīks

Mārcis Balodis, Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks

Viendzimuma pāru laulību piesaukšana diskusijās, kas saistītas ar partnerattiecību likumu, šoreiz gan īsti nav pielīdzināma Kremļa naratīvam.

Nenoliedzami Kremļa instrumentārijā patīk turēt dažādu veidu draudus: gan slēptus, gan atklātākus.

Te var runāt par politiku kopumā, jo šajā jomā draudu un bubuļu izmantošana ir gana izplatīta taktika. Tādēļ to nevar piedēvēt Kremlim kā kaut ko unikālu.

Sabiedrības un savas auditorijas biedēšana pirmkārt demonstrē skaidru ienaidnieku. To, kuram nav taisnība, kurš rīkojas pretēji mūsu interesēm.

Tajā pašā laikā iebiedēšana ir lielisks rīks, lai saliedētu sabiedrību. Auditorija, uzzinot, ka mums ir kopīgs naidnieks, nekavējoties saliedējas, lai viņu uzveiktu.

Politikā šādu retoriku var izmantot tas, kurš ir tā sauktais karoga nesējs, ap kuru visi saliedējas, un viņš kļūst par noteiktas sabiedrības daļas aizstāvi pret slikto, nepareizo un nepieņemamo.

Tā ir vienkārša politikas tehnika, kas eksistē gadu tūkstošiem.

Teorētiski politikā uzmanības novēršana dažādos līmeņos var tikt un arī tiek izmantota. Lielā ažiotāža palīdz novērst uzmanību no svarīgiem un sasāpējušiem jautājumiem.

Tas tiek izmantots arī mazākā lokā, kad nepieciešams savas auditorijas uzmanību novērst citā virzienā brīdī, kad jārisina kas konkrētai auditorijai svarīgs. Tādējādi līderi apmierina arī savas personiskās politiskās ambīcijas.

Kopumā politiskajam līderim tas ļauj kontrolēt savu sekotāju uzmanību. Piemēram, viņš saka – lūk, šis jautājums ir aktuāls, līdz ar to pārējie jautājumi no darba kārtības izkrīt un laika gaitā tiek piemirsti.

Fakti

Ģimenes tipu sadalījums Latvijā 2022. gadā

  • Vientuļās mātes – 187 tūkstoši;
  • precēti pāri ar bērniem – 131,6 tūkstoši;
  • precēti pāri bez bērniem – 90,6 tūkstoši;
  • vientuļie tēvi – 38,8 tūkstoši;
  • pāri nereģistrētā kopdzīvē ar bērniem – 25,9 tūkstoši;
  • pāri nereģistrētā kopdzīvē bez bērniem – 21,8 tūkstoši.

Avots: LV portāls, Centrālā statistikas pārvalde

Uzziņai

> Zvērināts notārs taisa notariālo aktu par partnerību, ja divas pilngadīgas personas kopā personīgi ierodas pie zvērināta notāra un apliecina, ka tām ir tuvas personiskas attiecības, kopīga saimniecība un nolūks rūpēties par to, kā arī gādāt un atbalstīt vienai otru. Partnerība nav pielīdzināma laulībai. 

> Zvērināts notārs taisa notariālo aktu par partnerību, ja personas izsaka par to savu gribu un:

* nav laulībā;
* nav radinieki taisnā līnijā;
* nav brāļi un māsas vai pusbrāļi un pusmāsas.

> Notariālajā aktā par partnerību norāda personu apliecinājumu par savu gribu reģistrēt partnerību, rūpēties par kopīgu saimniecību, gādāt un atbalstīt vienai otru. 

> Partnerība izbeidzas:

* ar personas nāvi,
* ja tiesa vienu no personām izsludina par mirušu,
* ar vienas vai abu personu laulību,
* ar abu personu gribas izteikumu notāram,
* ar tiesas spriedumu.

Avots: Grozījumi ”Notariāta likumā”

Es domāju tā: Ko saprotat ar vārdu “partnerattiecības”?

Anda Vīksne – strādā teātrī:

– Tās ir divu pieaugušu cilvēku attiecības – draudzība, ģimene. Partnerattiecības var būt kā neprecētiem cilvēkiem, tā arī starp viena dzimuma personām. Galvenais, ka partnerattiecību likums, ap kuru Latvijā tik daudz peripetiju, regulēs attiecības starp diviem pieaugušiem cilvēkiem. Eiropā līdzīgi likumi ir sen un nekas viņiem tur nav sabrucis, ar ko mūs daži cītīgi baida.

Laima Laugale  – pašnodarbinātā:

– Man tomēr šķiet, ka partnerattiecības ir kas tāds, kas pastāv starp vīrieti un sievieti. Bet es neesmu aizspriedumu cilvēks. Ļoti daudzi pāri dzīvo kopā neprecēti. Rodas iespaids, ka laulības institūts jūk un brūk pa visām vīlēm. Ja kāds sūdzas, ka nav likuma, kas ļautu pārim nokārtot savstarpējās attiecības, tad vajag aiziet pie notāra un tur attiecības sakārtot ar jau esošajiem likumiem.

Roberts – strādā:

– Es to saprotu ar savstarpējo sapratni, piesaisti. Arī draugu un ģimenes locekļu attiecības plašā nozīmē var saukt par partnerattiecībām. Tikko esi kopā ar cilvēku, tās jau ir partnerattiecības starp diviem. Es esmu neitrāls. Neesmu par kādu attiecību veidu un neesmu pret citu attiecību veidu. Manu dzīvi tie nemaina. Ja politiķi vai citi sabiedrību ar kaut ko baida, tas tiek darīts ar mērķi iebiedēt zemākos slāņus.

Sintija Brečneidere – strādā ārzemēs:

– Vārdam ir dažāds segums: laulātie, draugi u.c. Runājot par neprecētiem pāriem, kas dzīvo kopā, es domāju, ka tas nav labi no reliģijas viedokļa. Es esmu ticīga, un kristīgā ticība saka, ka visam jābūt ar Dieva svētību un ziņu. Ja tic Dievam, tad attiecības veidojas ilgstošas. Ja tā nav, tad attiecības ātri izirst.

Kristīne Kauše – priekulniece:

– Attiecības starp vīrieti un sievieti. Par partnerattiecību likumu esmu dzirdējusi, bet tā niansēs neesmu iedziļinājusies un to lasījusi neesmu. Tāpat kā daudzi citi. Kopumā ņemot, man ir vienalga, kā un ar ko citi cilvēki dzīvo. Ja partneri ir viena dzimuma un viņiem ir bērni, tad tiem skolā varētu būt problēmas viena dzimuma vecāku dēļ. Vai par to kāds domā? Mums ir konservatīva sabiedrība.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz