Otrdiena, 14. jūlijs Ritvars, Oskars, Anvars
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

No paplašinātās ieejas pludmalē vējš pūš smiltis pilsētā. Problēmas risinājums vēl top

No paplašinātās ieejas pludmalē vējš pūš smiltis pilsētā. Problēmas risinājums vēl top
Foto: Ilze Vainovska
16.04.2020 06:00

Konstantīns Fjodorovs

liepajniekiem.lv

Šogad Liepājas Komunālā pārvalde uzsākusi vērienīgu pārbūvi pilsētas pludmalē. Kāpu zonā plānots izcirst kokus un krūmus, to skaidrojot ar vērtīgo biotopu atjaunošanu, savukārt vairākās vietās pilsētā paplašinātas izejas uz pludmali. Jūrmalas ielas galā šim mērķim norakta pat daļa kāpas.

Vēja laikā slauka smiltis

Paplašināt izejas uz pludmali sāka martā, bet aprīļa sākumā liepājnieki jau varēja “baudīt” Komunālās pārvaldes darba rezultātus. Labi redzami kļuva vairāki šī lēmuma trūkumi. Vējainā laikā smiltis tiek iepūstas pilsētā, sagādājot neērtības gan iedzīvotājiem, gan sētniekiem. Liepājniece Ilze Vainovska savā “Facebook” profilā publicējusi video, kurā redzamas smiltis, kas vētras laikā iepūstas pilsētā, izveidojot smilšu kalniņus gar Jūrmalas ielas galu. Citā video viņa fiksējusi, kā kāds cilvēks stiprā vējā ne pārāk veiksmīgi mēģina attīrīt koka laipas no smiltīm.

Tāpat daudzus uztrauc koku ciršana, jo plānots atbrīvoties no vairāk nekā 40 kokiem tieši kāpu zonā gar veloceliņu, to pamatojot ar komfortablākās vides veidošanu priedēm.

Liepājas Komunālās pārvaldes pārstāvis Aigars Štāls norāda, ka koku un krūmu izciršana nepieciešama, lai ierobežotu svešzemju augu sugu un kāpu biotopam neraksturīgo lapu koku, krūmu un lakstaugu izplatību. Piemēram viņš min posmu no Pērkones ielas līdz Liedaga ielai, kur kāpu zonu attīrīja pirms vairākiem gadiem. Tagad tur izveidojies “skaists priežu mežs, kas ir ļoti raksturīgs kāpu zonai”. Savukārt izeju paplašināšanas nepieciešamību A. Štāls pamato ar to, ka pēdējos gados saņemtas sūdzības no māmiņām ar bērnu ratiņiem, vecākiem cilvēkiem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kuriem grūti tikt pludmalē pa stāvajām nogāzēm un aizputinātajām laipām.

Problēma nav jauna

Problēma kļūs vēl lielāka, ja kāpu zonā tiešām tiks izcirsti krūmi, uzskata parku arhitekte Ilze Janelis. Viņa norāda, ka krūmi pilda aizsargbarjeras funkciju, sabremzējot vēju un tādējādi pasargājot priedes no laušanas. “Ja krūmu nav, vējš tiek cauri kāpu zonai bez traucējumiem, jo tam nav, kur aizķerties. Tā bija pagājušā gadsimta 90. gadu beigās, kad cilvēki izdomāja atbrīvot mežmalas no krūmiem, un pēkšņi vējš sāka postīt mežus. Esmu pētījusi, ka arī agrāk zvejniekiem bijušas problēmas ar to, ka smiltis tiek iepūstas viņu mājokļos jūras tuvumā. Tad 19. gadsimta beigās cilvēki intensīvi sāka stādīt krūmus un lapu kokus gar kāpu zonu, lai pasargātu sevi no smiltīm un vēja, to darīja arī Liepājā. Tas nostrādāja,” stāsta I. Janelis. Un piebilst, ka arī agrāko laiku grāmatās un avīzēs aprakstītas problēmas ar “klejojošām” smiltīm un tas, kā ar to cīnījās.

Nedaudz atšķirīgs viedoklis ir koku ekspertam Edgaram Neilandam, kurš uzskata, ka cilvēka iejaukšanās kāpu zonas florā varētu notikt, ja tā ir pamatota. “Ja mēs gribam saglabāt tos priežu mežus, kādi ir raksturīgi piejūras pilsētām, droši vien kaut kāda cilvēka iejaukšanās ir nepieciešama. Taču nedrīkst ķerties klāt diametrā lieliem un vērtīgiem kokiem – ozoliem, liepām, priedēm,” uzskata E. Neilands.

Neraustīt tīģeri aiz ūsām

Komunālā pārvalde esot rēķinājusies ar to, ka līdz brīdim, kad visi darbi būs pabeigti, vējš iepūtīs smiltis parkā vai pat atsevišķu ielu galos un iedzīvotājiem radīsies neērtības. A. Štāls norāda, ka šogad ir plānots atsevišķās izejās uz pludmali veidot dabiskas barjeras, kas mazinās smilšu pārpūšanu. Viņš precizē, ka to paredzēts darīt, taču konkrētie risinājumi vai paņēmieni vēl tiek izvērtēti. Savukārt lēmums par daļēju kāpu norakšanu pieņemts, jo pēdējos gados kāpu augstums ir krietni palielinājies.

Par vienu no iespējamiem risinājumiem A. Štāls min Lietuvas piemēru Kuršu kāpās, kur ir izveidota aizsargbarjera ar zaru pinumā iedēstītiem piemērotiem augiem. Šādi tiek nostiprinātas kāpas, un stiprā vējā smiltis vairs netiek iepūstas apdzīvotajās teritorijās jūras tuvumā.

Taču I. Janelis uzskata, ka atsevišķu krūmu saglabāšana varētu palīdzēt šo problēmu atrisināt. “Šobrīd ir tendence kāpu zonās atbrīvoties no mežrozēm, uzskatot, ka tā ir invazīva suga, lai gan patiesībā tā nav. Šiem krūmiem ir ļoti attīstīta un spēcīga sakņu sistēma, kas satur augsni tai apkārt kā metāla armatūras režģis. Bet cilvēki uzskata, ka šie krūmi ir svešinieki kāpu zonā. Nevajag raustīt tīģeri aiz ūsām,” brīdina speciāliste.

Foto galerija

Saistītie raksti

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz