Piektdiena, 21. februāris Eleonora, Ariadne

Nomedīts vairāk nekā 2000 sieviešu kārtas meža cūku, mēris mūspusē nav konstatēts

Nomedīts vairāk nekā 2000 sieviešu kārtas meža cūku, mēris mūspusē nav konstatēts
Foto: Egons Zīverts
07.12.2016 13:26

liepajniekiem.lv

Pirmdien, 5.decembrī, bija pēdējā diena, kad mednieki varēja Pārtikas un veterinārajā dienestā iesniegt nomedīto sieviešu kārtas meža cūku pierādījumus, par katru dzīvnieku saņemot 50 eiro samaksu.

Lai mērķtiecīgi, medījot sieviešu kārtas meža cūkas, samazinātu meža cūku populāciju Latvijā, līdz ar to ierobežotu Āfrikas cūku mēra izplatību, un samazinātu slimības uzliesmojumu skaitu, no 2016.gada 1.septembra Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) atsāka maksāt medniekiem par katru nomedīto sieviešu kārtas meža cūku.

Izmaksas tiek segtas no Āfrikas cūku mēra apkarošanas programmas, ko līdzfinansē Eiropas Savienība.

Programmas ietvaros no 1.septembra līdz l.decembrim Latvijā kopumā nomedītas 5300 sieviešu kārtas meža cūkas, portālu informēja PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

PVD apkopotā informācija liecina, ka šogad Latvijā Āfrikas cūku mēris konstatēts 1041 meža un 311 mājas cūkām.

PVD Dienvidkurzemes pārvaldes vadītāja Gunta Kapeniece portālam pastāstīja, ka mednieki Kurzemes pusē ir gana aktīvi, nododot nomedīto sieviešu dzimtes meža cūku paraugus: ”Kopā Liepājas, Kuldīgas un Saldus nodaļās šogad nodots ap 2200 paraugu.”

Tiesa, tas ir mazāk, nekā pagājušajā gadā, kad Dienvidkurzemē – Liepājas, Kuldīgas un Saldus nodaļās – tika nodoti 3700 paraugi. ”Mazāks nodoto paraugu skaits, visticamāk, ir tādēļ, ka šogad periods, kad varēja saņemt kompensāciju, bija īsāks. Un arī kompensācijas apmērs šogad bija mazāks,” tā G.Kapeniece.

Viņa priecājas, ka līdz mūspusei bīstamā slimība vēl nav atnākusi. Līdz šim visi paraugi bijuši negatīvi: ”Bīstamākais ir septembris un oktobris, ziemā risks mazinās.”

Taču pateikties var arī pašiem PVD darbiniekiem: ”Cenšamies visādi. Vismaz reizi gadā kontrolējam mājas cūku novietnes. Tāpat nepārtraukti informējam cūkaudzētājus par nepieciešamību ievērot biodrošību.”

Pārtikas un veterinārais dienests aicina ikvienu, kurš mežā, grāvmalē vai kur citur pamana beigtu meža cūku, ziņot par to savai pašvaldībai, kas nodrošinās tās savākšanu. Un aicina medniekus, dodoties viesmedībās uz sērgas skartajiem apgabaliem, būt īpaši piesardzīgiem.

Un atgādina, ka Āfrikas cūku mēris ir bīstama, neārstējama dzīvnieku infekcijas slimība, kas apdraud gan meža, gan mājas cūkas. Lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas, saimniecībai jāievēro stingri biodrošības pasākumi.

G.Kapeniece skaidro, ka Āfrikas cūku mēris, kas ir nāvējošs cūkām, nav bīstams cilvēkiem. Taču uzsver: ”Nezināmas izcelsmes cūkgaļa ir bīstama nevis cilvēkiem, bet gan vietējām cūkām. Ja aizgaldā nonāks produkti, kas saskārušies ar inficēto cūkgaļu, cūkas būs pagalam.”

”Tieši tādēļ arī PVD darbinieki un muitnieki pastiprināti veic kontroli, piemēram, uz Baltkrievijas robežas, jo arī šajā valstī konstatēts cūku mēris. Cilvēkiem vajadzētu saprast, ka pat neliels mūsu valstī ievests inficētas cūkgaļas gabaliņš var sagraut visu Latvijas ekonomiku,” tā G.Kapeniece.

Tuvākās vietas, kur konstatēts Āfrikas cūku mēris ir Talsu apkaime, Dundaga un Smārde – šajās vietās sērga tika konstatēta šā gada rudens sākumā.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli