Svētdiena, 26. jūnijs Inguna, Inguns, Ausma, Ausmis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Notiesāti pēc 253. panta

Notiesāti pēc 253. panta
03.10.2007 18:21

0

Atslēgvārdi

Krimināllikuma 253.pants paredz kriminālatbildību par narkotisko un psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu un pārsūtīšanu. Smagākais sods, kas var tikt piemērots personai, kuru tiesā pēc šā panta 4.punkta, ir brīvības atņemšana līdz 15 gadiem, konfiscējot mantu. Neilgā laika posmā Liepājas tiesā izskatītas vairākas krimināllietas, kurās pēc 253.panta pie atbildības saukti trīs gados jauni vīrieši.

Šādas krimināllietas nebūt nav retums un, kā novērojusi Specializētās vairāku nozaru prokuratūras prokurore Anita Grīnhāgena, to mazāk nepaliek. Vai ir pamats satraukumam?

Aizturēts mūzikas festivālā

Jevgeņijs Furlets bija viens no mūzikas festivāla “Tele 2 Baltic Beach Party” daudzajiem apmeklētājiem un viens no tiem daudzajiem, kurus policijas darbinieki aizturēja festivāla teritorijā 21.jūlija naktī. Aizturēšanas laikā pie viņa atrada divus maisiņus ar baltas krāsas pulverveida vielu un četras zilas krāsas tabletes ar piecstaru zvaigznes attēlu. Vēlāk ekspertīzē noskaidroja, ka pulvera sastāvā bija metamfetamīns un arī tablešu sastāvā – aizliegta, bīstama narkotiskā viela. Ierosināja krimināllietu un sāka izmeklēšanu. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā valsts apsūdzētājs ar J.Furletu noslēdza vienošanos. Apsūdzētais pilnīgi atzina savu vainu atbilstoši celtajai apsūdzībai. Tiesa J.Furletu atzina par vainīgu un sodīja ar brīvības atņemšanu uz vienu gadu nosacīti ar pārbaudes laiku uz 6 mēnešiem. Vēl tiesa šai personai uzlika par pienākumu reizi mēnesī reģistrēties Valsts probācijas dienestā un piedalīties probācijas dienesta programmās.

Šiverē pa dārziņiem

Ne jau nu ilgās pēc krāšņiem ziediem Ivars Gaiķis un Mārtiņš Priedītis augustā apciemoja svešus mazdārziņus. 8.augustā Ivars bija devies uz Aizputi. Tur Vītolu ielā atrodas mazdārziņi. Vīrietis labi zināja, ko grib sameklēt. Viņa skatienu piesaistīja tikai un vienīgi magones. Šiverējot pa mazdārziņiem, viņš bija savācis gandrīz kilogramu magoņu stiebru, taču guvumu nekur tālu aiznest viņam neizdevās. Vīrieti ar visām magonēm turpat dārziņu apkaimē aizturēja policija. Pie viņa atrada arī 1,1 mililitru brūnas krāsas šķidruma – magoņu salmu koncentrātu, kas ir aizliegta sevišķi bīstama narkotiskā viela.

I.Gaiķis tika apsūdzēts par narkotisko vielu iegādāšanos un glabāšanu lielā apmērā bez nolūka tās realizēt. Tiesas sēdē vīrietis atzina sevi par vainīgu izdarītajā smagajā noziegumā. Nosakot sodu, tiesa ņēma vērā, ka šī persona agrāk ir sodīta par zādzībām, sods izciests, bet sodāmība nav dzēsta. Viņš sastāv narkoloģiskā uzskaitē, no darba vietas raksturots pozitīvi. I.Gaiķi sodīja ar brīvības atņemšanu uz 5 gadiem nosacīti ar pārbaudes laiku uz 3 gadiem.

Arī Māriņš Priedītis, tāpat kā Ivars Gaiķis, ir vīrs spēka gados. Abu biogrāfijās tagad būs sodāmība un tas, ka viņi tiesāti pēc 253.panta. Abi bija iekārojuši magones, tikai M.Priedītis tās meklējis un sarāvis Dunalkas pagasta mazdārziņos. Viņa guvums bija mazliet vairāk nekā 400 gramu magoņu zaļo stiebru. Tos policisti atrada automašīnā, ar kuru vīrietis brauca. Pēc tam policijas darbinieki agrāk par zādzībām sodītā Priedīša dzīvesvietā atrada vēl citus neatļauti glabātus, izžāvētus magoņu salmus. Arī šajā krimināllietā prokurors un apsūdzētais noslēdza vienošanos atbilstoši Kriminālprocesam. Tiesa šo vienošanos apstiprināja, un pasludinātajā spriedumā teikts, ka M.Priedītis sodīts ar brīvības atņemšanu uz vienu gadu nosacīti ar pārbaudes laiku uz 2 gadiem. Pārbaudes laikā kā M.Priedītim, tā I.Gaiķim uzlikts par pienākumu piedalīties probācijas programmās.

Lai sods ir ātrs

Specializētās vairāku nozaru prokuratūras prokurore Anita Grīnhāgena: “Lietu, kas tiek ierosinātas pēc Krimināllikuma 253.panta, mazāk nepaliek. Policija strādā aktīvi, un, kad lietas izmeklētas, tās nonāk tiesā. Satraucoši, ka liela daļa jauniešu, kas tiek aizturēti par narkotisko vielu glabāšanu, lietošanu, pauž patiesu, naivu izbrīnu, kādēļ viņiem neļauj priecāties, jo apreibināties ar šo ķīmiju esot moderni, bet alkoholu dzert ne tik stilīgi… Nekas arī nemainīsies, ja vecāku, skolotāju un sabiedrības ietekmē jauno cilvēku prāts netiks grozīts, jo narkotiku lietošana ir patiesi nopietna sērga.”

Prokurore stāsta, ka ir ļoti svarīgi, lai par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu iegādāšanos, glabāšanu aizturētie sodu saņemtu pēc iespējas ātrāk pēc nonākšanas policijas uzmanības lokā. Tādēļ arī gadījumos, kad prokurors to uzskata par iespējamu, ar apsūdzēto pirmstiesas izmeklēšanas laikā tiek noslēgta Kriminālprocesa kodeksā paredzētā vienošanās. Tas iespējams tad, ja apsūdzētais pilnīgi atzīst savu vainu un piekrīt prokurora piedāvātajam sodam. Kad tiesa saņem prokurora un apsūdzētā parakstīto vienošanos, tā jāizskata desmit dienu laikā. Ja tiesa uzskata, ka noslēgtā vienošanās atbilst visām likumu normām, to apstiprina un pasludina spriedumu.

A.Grīnhāgena turpina: “Vienošanās tiek noslēgta ar personām, kas parasti likumpārkāpumu izdarījušas pirmo reizi, kas vēlas mainīt savu dzīvi un laboties. Tad tiek piemērota nosacīta brīvības atņemšana ar pārbaudes laiku, un, kas ļoti svarīgi, šajā pārbaudes laikā notiesātajam ir uzlikts par pienākumu piedalīties Valsts probācijas dienesta programmās, kurās cilvēks gūst svarīgu, izglītojošu informāciju. Tātad ir nopietns pamats cerēt, ka viņš izvērtēs savu rīcību un mainīs dzīvi un attieksmi pret narkotiskām vietām.”

Varbūt 5 gadus cietumā?

Taču prokurore atzīst, ka izkļūt no narkotiku atkarības ir ārkārtīgi grūti un šī lēmuma īstenošana prasa lielu izturību. Ja persona pēc 253.panta tiek aizturēta atkārtoti, t.i., nosacīti piespriestā un neizciestā soda laikā, tad cilvēkam jau jārēķinās, ka viņam draud reāls cietumsods, kura zemākā robeža – 5 gadi. Nebūt ne vilinoša nākotnes vīzija… Pieci gadi aiz restēm, nebrīvē.

Prokurore Grīnhāgena lūdza atgādināt, ka ļoti maldīgs ir jaunatnes vidū valdošais uzskats: ja kādu tabletīti pamēģināšu tikai vienu reizi, par atkarīgo vēl nekļūšu! Taču sintētiskās narkotikas pietiek pamēģināt tikai vienu reizi, lai kļūtu par lietotāju. Varbūt kādu atturēs doma, ka neviens narkotiku tirgotājs savu preci neizplata par velti un labdarības nolūkos. Katra pārdotā deva viņiem sagādā peļņu.

Attieksme ir dažāda

Valsts probācijas dienesta Liepājas teritoriālā struktūrvienība atrodas Klaipēdas ielā 19/21, ceturtajā stāvā. Tur arī personas pašas reģistrējas. Dienesta vecākā referente Una Apsalone pastāstīja, ka programmā “Vielu lietošanas menedžments” reģistrējas tie notiesātie, kuriem ir problēmas ar atkarību izraisošu vielu lietošanu. Šī nodarbība notiek vienu reizi nedēļā no pusotras līdz divām stundām. Pavisam ir astoņpadsmit nodarbību. Programmas mērķis – samazināt kaitējumu gan pašam lietotājam, gan sabiedrībai, kā arī dot cilvēkam informāciju un sapratni  par atkarību izraisošām vielām, ar tām saistītām problēmām.

Probācijas dienesta darbinieki nav ārsti – terapeiti, un programmas nodarbībās ārstēšana nenotiek. Klientu attieksme pret nodarbībām esot ļoti dažāda. Kāds ierodas, jo tiesa lika, cits nāk, jo tiešām sev gūst svarīgas atziņas. Ir tādi, kas godprātīgi apmeklē visas nodarbības, un ir tādi, kas atrod ieganstus, lai to nedarītu.

Vecākā referente atgādina, ka tajos gadījumos, kad tiesa personai uzlikusi par pienākumu piedalīties Probācijas dienesta programmās, tas uztverams pavisam nopietni. Ja notiesātais to nedara un pienākumus ignorē, tad par to tiek informēta tiesa un tiesnesis, izvērtējot lietas materiālus, nosacīti piespriestā soda vietā var piemērot reālu brīvības atņemšanu vai arī pagarināt nosacītā soda laiku.

Ne viens vien mazdārziņu īpašnieks pārliecinājies, ka skaistumam audzētās magones labāk pašam izraut, lai tās neiekārotu magoņu salmu vācēji.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz