Trešdiena, 23. septembris Vanda, Veneranda, Venija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Notiesāti pēc 253. panta

Notiesāti pēc 253. panta
03.10.2007 18:21

0

Atslēgvārdi

Krimināllikuma 253.pants paredz kriminālatbildību par narkotisko un psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu un pārsūtīšanu. Smagākais sods, kas var tikt piemērots personai, kuru tiesā pēc šā panta 4.punkta, ir brīvības atņemšana līdz 15 gadiem, konfiscējot mantu. Neilgā laika posmā Liepājas tiesā izskatītas vairākas krimināllietas, kurās pēc 253.panta pie atbildības saukti trīs gados jauni vīrieši.

Šādas krimināllietas nebūt nav retums un, kā novērojusi Specializētās vairāku nozaru prokuratūras prokurore Anita Grīnhāgena, to mazāk nepaliek. Vai ir pamats satraukumam?

Aizturēts mūzikas festivālā

Jevgeņijs Furlets bija viens no mūzikas festivāla “Tele 2 Baltic Beach Party” daudzajiem apmeklētājiem un viens no tiem daudzajiem, kurus policijas darbinieki aizturēja festivāla teritorijā 21.jūlija naktī. Aizturēšanas laikā pie viņa atrada divus maisiņus ar baltas krāsas pulverveida vielu un četras zilas krāsas tabletes ar piecstaru zvaigznes attēlu. Vēlāk ekspertīzē noskaidroja, ka pulvera sastāvā bija metamfetamīns un arī tablešu sastāvā – aizliegta, bīstama narkotiskā viela. Ierosināja krimināllietu un sāka izmeklēšanu. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā valsts apsūdzētājs ar J.Furletu noslēdza vienošanos. Apsūdzētais pilnīgi atzina savu vainu atbilstoši celtajai apsūdzībai. Tiesa J.Furletu atzina par vainīgu un sodīja ar brīvības atņemšanu uz vienu gadu nosacīti ar pārbaudes laiku uz 6 mēnešiem. Vēl tiesa šai personai uzlika par pienākumu reizi mēnesī reģistrēties Valsts probācijas dienestā un piedalīties probācijas dienesta programmās.

Šiverē pa dārziņiem

Ne jau nu ilgās pēc krāšņiem ziediem Ivars Gaiķis un Mārtiņš Priedītis augustā apciemoja svešus mazdārziņus. 8.augustā Ivars bija devies uz Aizputi. Tur Vītolu ielā atrodas mazdārziņi. Vīrietis labi zināja, ko grib sameklēt. Viņa skatienu piesaistīja tikai un vienīgi magones. Šiverējot pa mazdārziņiem, viņš bija savācis gandrīz kilogramu magoņu stiebru, taču guvumu nekur tālu aiznest viņam neizdevās. Vīrieti ar visām magonēm turpat dārziņu apkaimē aizturēja policija. Pie viņa atrada arī 1,1 mililitru brūnas krāsas šķidruma – magoņu salmu koncentrātu, kas ir aizliegta sevišķi bīstama narkotiskā viela.

I.Gaiķis tika apsūdzēts par narkotisko vielu iegādāšanos un glabāšanu lielā apmērā bez nolūka tās realizēt. Tiesas sēdē vīrietis atzina sevi par vainīgu izdarītajā smagajā noziegumā. Nosakot sodu, tiesa ņēma vērā, ka šī persona agrāk ir sodīta par zādzībām, sods izciests, bet sodāmība nav dzēsta. Viņš sastāv narkoloģiskā uzskaitē, no darba vietas raksturots pozitīvi. I.Gaiķi sodīja ar brīvības atņemšanu uz 5 gadiem nosacīti ar pārbaudes laiku uz 3 gadiem.

Arī Māriņš Priedītis, tāpat kā Ivars Gaiķis, ir vīrs spēka gados. Abu biogrāfijās tagad būs sodāmība un tas, ka viņi tiesāti pēc 253.panta. Abi bija iekārojuši magones, tikai M.Priedītis tās meklējis un sarāvis Dunalkas pagasta mazdārziņos. Viņa guvums bija mazliet vairāk nekā 400 gramu magoņu zaļo stiebru. Tos policisti atrada automašīnā, ar kuru vīrietis brauca. Pēc tam policijas darbinieki agrāk par zādzībām sodītā Priedīša dzīvesvietā atrada vēl citus neatļauti glabātus, izžāvētus magoņu salmus. Arī šajā krimināllietā prokurors un apsūdzētais noslēdza vienošanos atbilstoši Kriminālprocesam. Tiesa šo vienošanos apstiprināja, un pasludinātajā spriedumā teikts, ka M.Priedītis sodīts ar brīvības atņemšanu uz vienu gadu nosacīti ar pārbaudes laiku uz 2 gadiem. Pārbaudes laikā kā M.Priedītim, tā I.Gaiķim uzlikts par pienākumu piedalīties probācijas programmās.

Lai sods ir ātrs

Specializētās vairāku nozaru prokuratūras prokurore Anita Grīnhāgena: “Lietu, kas tiek ierosinātas pēc Krimināllikuma 253.panta, mazāk nepaliek. Policija strādā aktīvi, un, kad lietas izmeklētas, tās nonāk tiesā. Satraucoši, ka liela daļa jauniešu, kas tiek aizturēti par narkotisko vielu glabāšanu, lietošanu, pauž patiesu, naivu izbrīnu, kādēļ viņiem neļauj priecāties, jo apreibināties ar šo ķīmiju esot moderni, bet alkoholu dzert ne tik stilīgi… Nekas arī nemainīsies, ja vecāku, skolotāju un sabiedrības ietekmē jauno cilvēku prāts netiks grozīts, jo narkotiku lietošana ir patiesi nopietna sērga.”

Prokurore stāsta, ka ir ļoti svarīgi, lai par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu iegādāšanos, glabāšanu aizturētie sodu saņemtu pēc iespējas ātrāk pēc nonākšanas policijas uzmanības lokā. Tādēļ arī gadījumos, kad prokurors to uzskata par iespējamu, ar apsūdzēto pirmstiesas izmeklēšanas laikā tiek noslēgta Kriminālprocesa kodeksā paredzētā vienošanās. Tas iespējams tad, ja apsūdzētais pilnīgi atzīst savu vainu un piekrīt prokurora piedāvātajam sodam. Kad tiesa saņem prokurora un apsūdzētā parakstīto vienošanos, tā jāizskata desmit dienu laikā. Ja tiesa uzskata, ka noslēgtā vienošanās atbilst visām likumu normām, to apstiprina un pasludina spriedumu.

A.Grīnhāgena turpina: “Vienošanās tiek noslēgta ar personām, kas parasti likumpārkāpumu izdarījušas pirmo reizi, kas vēlas mainīt savu dzīvi un laboties. Tad tiek piemērota nosacīta brīvības atņemšana ar pārbaudes laiku, un, kas ļoti svarīgi, šajā pārbaudes laikā notiesātajam ir uzlikts par pienākumu piedalīties Valsts probācijas dienesta programmās, kurās cilvēks gūst svarīgu, izglītojošu informāciju. Tātad ir nopietns pamats cerēt, ka viņš izvērtēs savu rīcību un mainīs dzīvi un attieksmi pret narkotiskām vietām.”

Varbūt 5 gadus cietumā?

Taču prokurore atzīst, ka izkļūt no narkotiku atkarības ir ārkārtīgi grūti un šī lēmuma īstenošana prasa lielu izturību. Ja persona pēc 253.panta tiek aizturēta atkārtoti, t.i., nosacīti piespriestā un neizciestā soda laikā, tad cilvēkam jau jārēķinās, ka viņam draud reāls cietumsods, kura zemākā robeža – 5 gadi. Nebūt ne vilinoša nākotnes vīzija… Pieci gadi aiz restēm, nebrīvē.

Prokurore Grīnhāgena lūdza atgādināt, ka ļoti maldīgs ir jaunatnes vidū valdošais uzskats: ja kādu tabletīti pamēģināšu tikai vienu reizi, par atkarīgo vēl nekļūšu! Taču sintētiskās narkotikas pietiek pamēģināt tikai vienu reizi, lai kļūtu par lietotāju. Varbūt kādu atturēs doma, ka neviens narkotiku tirgotājs savu preci neizplata par velti un labdarības nolūkos. Katra pārdotā deva viņiem sagādā peļņu.

Attieksme ir dažāda

Valsts probācijas dienesta Liepājas teritoriālā struktūrvienība atrodas Klaipēdas ielā 19/21, ceturtajā stāvā. Tur arī personas pašas reģistrējas. Dienesta vecākā referente Una Apsalone pastāstīja, ka programmā “Vielu lietošanas menedžments” reģistrējas tie notiesātie, kuriem ir problēmas ar atkarību izraisošu vielu lietošanu. Šī nodarbība notiek vienu reizi nedēļā no pusotras līdz divām stundām. Pavisam ir astoņpadsmit nodarbību. Programmas mērķis – samazināt kaitējumu gan pašam lietotājam, gan sabiedrībai, kā arī dot cilvēkam informāciju un sapratni  par atkarību izraisošām vielām, ar tām saistītām problēmām.

Probācijas dienesta darbinieki nav ārsti – terapeiti, un programmas nodarbībās ārstēšana nenotiek. Klientu attieksme pret nodarbībām esot ļoti dažāda. Kāds ierodas, jo tiesa lika, cits nāk, jo tiešām sev gūst svarīgas atziņas. Ir tādi, kas godprātīgi apmeklē visas nodarbības, un ir tādi, kas atrod ieganstus, lai to nedarītu.

Vecākā referente atgādina, ka tajos gadījumos, kad tiesa personai uzlikusi par pienākumu piedalīties Probācijas dienesta programmās, tas uztverams pavisam nopietni. Ja notiesātais to nedara un pienākumus ignorē, tad par to tiek informēta tiesa un tiesnesis, izvērtējot lietas materiālus, nosacīti piespriestā soda vietā var piemērot reālu brīvības atņemšanu vai arī pagarināt nosacītā soda laiku.

Ne viens vien mazdārziņu īpašnieks pārliecinājies, ka skaistumam audzētās magones labāk pašam izraut, lai tās neiekārotu magoņu salmu vācēji.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz