Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Papildināts – Daudzdzīvokļu māja top pieejama personai, kas pārvietojas riteņkrēslā

Papildināts – Daudzdzīvokļu māja top pieejama personai, kas pārvietojas riteņkrēslā
Foto: Aigars Štāls
14.03.2019 12:19

liepajniekiem.lv

Būvvaldes komisija ceturtdien, 14.martā, pieņēma ekspluatācijā vides pieejamības objektu, kas nodrošina ērtāku piekļuvi vienam no pirmā stāva dzīvokļiem Mirdzas Ķempes ielā 10, kurā dzīvo cilvēks, kurš pārvietojas riteņkrēslā.

Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls vēsta, ka šis ir pirmais projekts, kas pilsētā īstenots atbilstoši Liepājas pilsētas domes 2018. gada 15.februārī pieņemtajiem saistošajiem noteikumiem, kas paredz iespēju liepājniekiem, kuri pārvietojas riteņkrēslos un kuriem piešķirta 1. vai 2. invaliditātes grupa, pieteikties pašvaldības vienreizējam pabalstam – vides pieejamības uzlabošanai viņa dzīves vietā. Maksimālais finansējums šādam projektam 10 000 eiro.

Projekts izstrādāts un īstenots pēc Sociālā dienesta pasūtījuma, pacēlāja izbūves darbus organizēja Komunālā pārvalde.

Ēkas dienvidu pusē, pie aizstiklotās dzīvokļa lodžijas, ir izbūvēta iekārta, kas nodrošina personas riteņkrēslā pārvietošanu no zemes līmeņa līdz lodžijas grīdas līmenim 1,34 metru augstumā. Lodžijas ārsienā ir iebūvētas plastmasas durvis, kas piemērotas, lai ar riteņkrēslu iekļūtu dzīvoklī.

M. Ķempes 10 ārējās vides pielāgošanu šādā veidā ir atbalstījusi lielākā daļa no dzīvokļu īpašniekiem – ”par” balsojuši 63 no 86 jeb 73 procenti dzīvokļu īpašnieku.

Lai varētu uzstādīt iekārtu, pie mājas pēc izgatavotāja shēmām ir iebetonēti pamati ar stiegrojuma sietu, zem betona pamata ierīkota blietētu šķembu kārta 150 milimetru biezumā. Vertikālā pacēlāja elektroapgāde paredzēta no esošās dzīvokļa sadales.

Šobrīd Komunālā pārvalde un Sociālais dienests risina jautājumus, lai vides pieejamību uzlabotu pie vēl vienas daudzdzīvokļu mājas – Piltenes ielā 10. 

Liepājas pilsētas domes deputāti šodien, 14.martā, notikušajā pilsētas domes Finanšu komitejas sēdē konceptuāli atbalstīja grozījumu izdarīšanu pilsētas domes 2018.gada 15.februāra saistošajos noteikumos ”Par pabalstu mājokļa ārējās vides pielāgošanai personai, kura pārvietojas riteņkrēslā”.

Liepājas pilsētas domes Sociālā dienesta direktore Linda Krasovska skaidro: ”Lai cilvēkus riteņkrēslos padarītu mazāk atkarīgus no citu cilvēku palīdzības un palielinātu viņu aktivitāšu veikšanas spējas, kā arī varētu piedāvāt optimālākas iespējas pielāgot mājokli savām vajadzībām, nepieciešams veikt grozījumus saistošajos noteikumos.”

Un turpina: ”Lai uzlabotu esošo situāciju un radītu lielākas iespējas personām veikt mājokļa pielāgošanu, tajā skaitā, papildus paredzot izdevumus daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pirmā stāva koplietošanas telpu pielāgošanai, ir nepieciešams palielināt noteikto pabalsta summu no 10 000eiro uz 15 000eiro, kā arī precizēt definīcijas, lai pielāgojumu var veikt arī daudzdzīvokļu ēku koplietošanas telpās līdz iekļūšanai mājoklī.”

Grozījumi saistošajos noteikumos precizē mājokļa ārējās vides definējumu, nosakot, ka mājokļa ārējā vide ir viendzīvokļa mājas piegulošā teritorija līdz ieejai mājoklī vai daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās piegulošā teritorija un pirmā stāva koplietošanas telpas līdz ieejai mājoklī.

Tāpat grozījumi paredz, ka mājokļa ārējās vides pielāgošana ir pacēlāja vai pandusa ierīkošana, aprīkošana ar nepieciešamajām palīgierīcēm līdz ieejai mājoklī.

Ar saistošajiem noteikumiem tiek palielināts pabalsta mājokļa ārējās vides pielāgošanai apmērs līdz 15 000 eiro.

Ar saistošajiem noteikumiem tiek precizēts pakalpojumu sniedzēju loks, paredzot, ka atbilstoši konkrētai situācijai. Pabalstu mājokļa ārējās vides pielāgošanai piešķir, apmaksājot projekta dokumentācijas izstrādes izdevumus, kas nepieciešami mājokļa pielāgošanai, gan arī  reģistrēta būvkomersanta veiktos mājokļa ārējās vides pielāgošanas būvdarbus.    

Saistošie noteikumi precizē, ka gadījumos, kad mājokļa ārējās vides pielāgošanas darbu izmaksas pārsniedz saistošajos noteikumos noteikto pabalsta maksimālo apmēru un mājokļa pielāgošanas darbu veikšanai nepieciešamā līdzmaksājuma summa personai nav pieejama, tad persona saglabā kārtas numuru pabalsta saņēmēju reģistrā un mājokļa pielāgošanas darbus organizē mājokļa ārējās vides būvdarbu uzsākšanas nosacījumu izpildes laikā, kad personai ir pieejama nepieciešamā līdzmaksājuma summa.

Sociālā dienesta 2019. gada budžetā pabalsta izmaksai ir paredzēti līdzekļi 30 000 eiro apmērā.

Saskaņā ar tirgus izpētes ietvaros veikto cenu aptauju datiem, dokumentācijas izstrādes vides pieejamības nodrošināšanai izmaksas ir 1400 – 1500 eiro, būvdarbu veikšanas izmaksas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas piegulošo teritoriju pielāgošanai ir no 8500 eiro līdz 12 000 eiro (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli). Tas nozīmē, ka mājas piegulošās teritorijas pielāgošanas izmaksas var sasniegt  kopā līdz 13 500 eiro.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz