Sestdiena, 22. februāris Rigonda, Adrians, Ārija, Adriāna, Adrija

Pavļuts: Mācību latviešu valodā pieejamības nodrošināšana bērnudārzos ir viens no soļiem sabiedrības saliedēšanā

Pavļuts: Mācību latviešu valodā pieejamības nodrošināšana bērnudārzos ir viens no soļiem sabiedrības saliedēšanā
Foto: Egons Zīverts
24.09.2019 18:27

LETA

“Attīstībai/Par!” (AP) atbalsta mācību latviešu valodā pieejamības nodrošināšanu bērnudārzos jeb pirmsskolas izglītības iestādēs, kas ir kombinējams solis ar citiem sabiedrības saliedēšanas pasākumiem, aģentūrai LETA norādīja AP līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts.

Attiecīgie nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) rosinātie grozījumi vēl līdz galam būs jāizstrādā Saeimā, piebilda politiķis.

Vaicāts par VL-TB/LNNK pausto atbalstu tam, ka visos izglītības līmeņos būtu īstenojama pilnīga pāreja uz mācībām valsts valodā, Pavļuts norādīja, ka to nekomentēs.

AP līdzpriekšsēdētājs pauda, ka partiju apvienība uzskata, ka līdztekus citām problēmām sabiedrībā, viena no lielākajām problēmām ir etniskā sašķeltība. Risinājums ir saliedētas sabiedrības veidošanā, par pamatu liekot latviešu valodas izmantošanu, kurā izglītības sistēmai ir izšķiroša nozīme, pauda politiķis.

Pavļuts norādīja, ka atbilstoši jau iepriekš apstiprinātajai mācību valodas reformai skolās tiek pakāpeniski ieviesta lielāka latviešu valodas klātbūtne, kad pamatpriekšmeti tiek apgūti valsts valodā. Jāturpina īstenot šīs reformas pieeja, kas saglabā mazākumtautību tiesības kopt savu kultūru, dzimtajā valodā apgūstot literatūru un kultūru, skaidroja politiķis.

Attiecībā uz koalīcijā pārrunātajiem grozījumiem par mācību latviešu valodā pieejamības nodrošināšanu bērnudārzos jeb pirmsskolas izglītības iestādēs, vēl Izglītības un zinātnes ministrijai jāsagatavo plāns, kā to īstenot. AP šo pieeju atbalsta, norādīja Pavļuts. Viņš akcentēja, ka tā nekādā veidā nenonāk pretrunā ar mazākumtautību interesēm un kultūras daudzveidību.

Politiķis skaidroja, ka šis solis ir kombinējams ar citiem sabiedrības saliedēšanas pasākumiem. Pavļuts aicinājis koalīcijas partnerus ceturtdien, 26.septembrī, gaidāmajā balsojumā Saeimā atbalstīt vismaz bijušā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa nostāju par to, ka nepilsoņu statuss vairs netiktu piešķirts bērniem, kuri dzims pēc 2020.gada 1.janvāra.

Ņemot vērā, ka plānots atrisināt latviešu valodas pieejamību visos izglītības līmeņos, arī nacionāli konservatīviem spēkiem nebūtu jāiebilst nepilsoņu statusa piešķiršanas izbeigšanai nākotnē vēl tikai gaidāmajiem bērniem, pauda politiķis. AP līdzpriekšsēdētājs vērsa uzmanību, ka runa ir par pilsonības piešķiršanu dažiem desmitiem dzimušo nepilsoņu bērnu gadā.

Kā ziņots, nacionālās apvienības sagatavotie likuma grozījumi, kas nosaka pašvaldībām pienākumu nodrošināt izglītības programmu apguvi valsts valodā ikvienā pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē, tai skaitā mazākumtautību bērnudārzos, ja to pieprasa bērna vecāki, varētu kalpot kā pārejas posma risinājums. Koalīcija ir vienojusies atbalstīt šo grozījumu nodošanu komisijai.

Partijā skaidroja, ka nereti pašvaldība ģimenes dzīvesvietas tuvumā var piedāvāt vietu tikai mazākumtautību bērnudārzā, kurā netiek nodrošināta programma valsts valodā. Tātad latviešu ģimenei vai nu jāizvēlas bērnudārzs tālu no mājām, vai jāmaksā par privātās izglītības iestādes pakalpojumiem, vai jāpiekrīt bērnu sūtīt dārziņā, kurā nodarbības notiek krieviski.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli