Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pret krāpniekiem Pētertirgū cīnās ar jaunu kārtību

Pret krāpniekiem Pētertirgū cīnās ar jaunu kārtību
Foto: Egons Zīverts
19.06.2020 06:00

Miks Kuncītis

"Kurzemes Vārds"

Liepājas Pētertirgū jau ilgāku laiku jūtama zemeņu smarža un pircējiem, kā jau allaž, tiek piedāvāta gan vietējo zemnieku audzētā produkcija, gan importa. Pagājušais gads pierādīja, ka, iegādājoties zemeņogas, nevari būt drošs, vai tās tiešām ir tepat augušas vai atceļojušas no citām valstīm. Atsevišķi tirgotāji rīkojās bezkaunīgi un krāpa pircējus, par ko sašutumu neslēpa vietējie zemnieki. Vai šogad situācija ir mainījusies, skaidrojām sarunās ar pārdevējiem, tirgus vadību un Pārtikas un veterināro dienestu (PVD).

To, ka Pētertirgus laukumā, kur pircēji var iegādāties augļus, dārzeņus un ogas, notikušas pārmaiņas, nevar nepamanīt – ievērojami izmainījies galdu izkārtojums, kā arī nosacīti atdalīti vietējās produkcijas tirgotāji no importa. Sarunās ar zemeņu tirgotājiem laikraksts noskaidroja, ka viņi uz pārmaiņām pagaidām raugās optimistiski. “Izdarīts daudz, tagad redzēsim, kā tas darbosies dzīvē, jo zemeņu sezona tikai tagad pa īstam sākas,” pastāsta Andris (vārds mainīts), kurš paša audzētās zemenes vēl neesot sācis tirgot vēlā pavasara dēļ. Tāpat viņš cer, ka jaunā kārtība ļaus daudz sekmīgāk cīnīties ar krāpniecību, proti, importa zemeņu uzdošanu par vietējām.

“Manuprāt, pilnībā krāpniecība no tirgus nav izskausta. Esmu droša, ka atsevišķi tirgotāji joprojām no Polijas ievestās zemenes pārdod kā vietējās. Ko es varu izdarīt, tas jārisina atbildīgajiem dienestiem. Man ir savi pastāvīgie klienti, tādēļ par to tik ļoti nesatraucos, taču taisnībai ir jābūt,” laikrakstam sacīja zemeņu audzētāja, kura Pētertirgū savu produkciju pārdod jau teju 20 gadu.

Ja pirmajās dienās zemeņu cena par kilogramu bija ap 14 eiro, tad šobrīd tā jau ir nokritusi līdz sešiem eiro. Importa ogas maksā vēl lētāk – trīs līdz četri eiro.

“Esmu maksimāli pielikusi savu roku, lai augļu, dārzeņu un ogu tirdzniecību sakārtotu. Pilnībā pārkārtots tirgus laukumu galdu izvietojums – tie vairs nav taisnās līnijās, bet gan pakavveidā. No 19 šāda veida galdiem tikai četri atvēlēti importa preces tirgotājiem, pārējie Latvijā audzētai produkcijai. Domāju, ka jaunais izkārtojums daudz vieglāk ļauj pircējam orientēties, kur tiek tirgota vietējā un kur importa prece. Pārdevējam prasība norādīt, no kurienes prece nākusi, ir obligāta. To kontrolē ne tikai atbildīgie dienesti, bet arī tirgus administrācija, tai skaitā es pati regulāri no rītiem izstaigāju tirgus laukumu un paskatos, vai tas tiek ņemts vērā,” pastāsta akciju sabiedrības “Liepājas Pētertirgus” valdes locekle Vineta Priedniece, kura par tirgus vadītāju kļuva pagājušā gada augustā, nomainot iepriekšējo direktori Dzidru Treiguti.  

Lai pircējiem uzreiz būtu skaidrs, no kuras saimniecības ogas, dārzeņi vai augļi nākuši, tirgus administrācija pārdevējiem izdalījusi speciālus rāmīšus, kuros ievietot minēto informāciju.

“Tiešām gribu teikt, ka visi nosacījumus ievēro. Ja gadās kādas nepilnības, aizrādām un pārdevējs tās novērš,” sacīja V. Priedniece, kura sarunas laikā ar “Kurzemes Vārdu” tirgus laukumā izrādīja jauno kārtību.

Rīgas Centrāltirgū vietējo zemnieku produkcija no importa ir atdalīta pilnībā. Uz jautājumu, vai šāds risinājums netika apsvērts arī Pētertirgū, V. Priedniece atbildēja: “Šogad tas nebija izdarāms, varbūt nākamgad, taču, manuprāt, arī šādas pārmaiņas ir ļoti labas. To apstiprina gan tirgotāju, gan pircēju atsauksmes.”

Tāpat tirgus vadītāja pastāstīja, ka galdi esot apdarīti ar ūdensnecaurlaidīgu finieri, kā arī tiem pieskrūvēti jauni numuri, kas ļaujot vieglāk strādāt ne tikai tirgus administrācijai, bet arī kontrolējošajiem dienestiem, piemēram, PVD, kas Pētertirgū veicot regulāras pārbaudes. “Līdz šim neesmu dzirdējusi, ka tirgū PVD būtu konstatējis kādus nopietnus pārkāpumus,” sacīja V. Priedniece, uzsverot, ka arī tirgus administrācija seko līdzi produkcijai, kas nonāk uz galdiem. “Tuvākajā laikā ir plāns apsekot zemnieku saimniecības un pārliecināties, vai tiešam tur tiek audzēts tas, kas nonāk tirgū.”

Atceroties pagājušā gada situāciju ar Medzes pagasta “Ābelītēm”, kad šī saimniecība Pētertirgū pārdeva ievērojamu daudzumu zemeņogu, bet, aizbraucot uz šo saimniecību, redzējām tikai desmit zemeņu vagas un tās pašas bija bez ogām, jautājām Pētertirgus vadītājai, vai arī šogad “Ābelīšu” saimnieki jau tirgojuši produkciju. “Medzes pagasta “Ābelītes” nav rezervējušas galdu, taču tirgošana ir notikusi pie Latvijas produkcijai paredzētā galda,” teica V. Priedniece. “Kurzemes Vārds”, izstaigājot Pētertirgu, tirdzniecības vietu ar nosaukumu Medzes pagasta “Ābelītes” nepamanīja, taču ievēroja gan to pašu pārdevēju, kas pērn tirgoja it kā “Ābelītēs” augušās zemeņogas, gan augumā stalto puisi, kas citu pēc citas piegādāja zemeņu kastes. Šoreiz meitene tirgoja importa preci.  

Redakcijā ieradās zemnieku saimniecības ”Ābelītes” saimnieks Broņislavs Zabītis un apgalvo, ka pārdevēja tirgojot zemnieku saimniecībā ”Ābelītes” pašas audzētas zemenes. 

PVD pārstāve Arita Ķuņķe laikrakstam pastāstīja, ka, neraugoties uz iepriekš valstī izsludināto ārkārtējo situāciju, PVD turpinājis pārtikas aprites uzraudzību valstī. Tiesa, klātienes inspekciju skaits šajā periodā esot samazinājies. “No šī gada 1. maija PVD Dienvidkurzemes pārvalde Pētertirgū veikusi 12 augļu un dārzeņu tirdzniecības vietu pārbaudes un trīs sezonas tirdzniecības vietu pārbaudes Liepājas pilsētā cituviet. Būtiski pārkāpumi attiecībā uz pircēju maldināšanu un izcelsmi apliecinošu dokumentu neesamību nav konstatēti,” sacīja A. Ķuņķe.

PVD esot saņēmis trīs sūdzības par iespējamu pircēju maldināšanu zemeņu tirdzniecības vietās Liepājā, tomēr, veicot pārbaudes, sūdzības neapstiprinājās.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz