Otrdiena, 20. oktobris Leonīda, Leonīds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Prognozējamas lielas pārmaiņas Liepājas Ezermalā un ezera dabas liegumā

Prognozējamas lielas pārmaiņas Liepājas Ezermalā un ezera dabas liegumā
11.06.2007 09:35

0

Atslēgvārdi

Salīdzinājumā ar zilikarogoto jūras pludmali Liepājas ezera krasts pilsētas teritorijā ir kalpu gals un ķēķa puse, uz kurieni karaļus neved. Tik vienkārša ar tūkstoš laivu būdām, no kurām saule loba biezi klātās krāsu kārtas, un ūdensbraucamrīkiem, kuru vērtība ir vairāk emocionāla nekā samaksājama. Kamēr jūras pusē slejas smalkas savrupmājas, Ezermalai, kā sauc šo pilsētas rajonu, vēl pieplakuši pieticīgi namiņi, aiz kuru žodziņiem publiskajā daļā aug drazu kaudzes.

Kad auka no jūras pa Tirdzniecības kanālu ienes ezerā ūdeni, ieliņas te pārvēršas dīķos un apslīkst pagrabu krājumi un narcišu dobes.

Laivinieki tomēr ezeru sauc par zelta bedri, un viņi nav vienīgie, kas to saskatījuši: topošā Liepājas Ezermalas teritorijas plānojuma autori — SIA AKA Birojs un arhitekts Uģis Kaugurs — iecer te pavisam jaunu apbūvi ar privātiem steķiem speciāli izraktos kanāliņos durvju priekšā, vietām atpūtai un sportam. Reizē, gan stipri gausāk, top arī Liepājas ezera dabas lieguma dabas aizsardzības plāns. Ja pašvaldība akceptēs arhitektu priekšlikumus, Ezermalas zeme iegūs lielāku tirgus vērtību, bet vienlaikus šīm iecerēm būs jāsaskan ar lieguma aizsardzības plānā atļauto.

Teniss izgāztuvē

Visneglītākā ezermala ir Zirgu salā, kurā līdz 70.gadiem bija oficiāla izgāztuve, taču nelegāli sala, uz kuru ved dambis, joprojām ir tāda. Pilsētas dome to rezervējusi uzņēmējam Gunvaldim Vēsmiņam, kurš šeit, pēc paša stāstītā Dienai, plāno ierīkot publiski pieejamu sporta un atpūtas kompleksu tenisa, basketbola un airēšanas sporta piekopējiem. “Pāris miljonus [latu] sākumā ieliks,” saka G.Vēsmiņš, norādot, ka projekts teju būs gatavs.

Ezermala, kas vairāku kilometru garumā iežmaudz Liepāju no austrumu puses, kamēr jūra tur pilsētas robežas rietumu pusē, pilsētā nav publiski pieejama. Vietas, kur krasts kaut daļēji ir apkopts, ir aizņemtas — par tām gādā laivu kooperatīvi vai arī pie tām nelikumīgi nožogotas privātmāju saimniecības. Bet vietas, kas būtu pieejamas, kalpo par gružu nomestuvēm.

Plānojuma autori piedāvā ezermalu civilizēt ar jauno dzīvojamo apbūvi bijušajā rūpniecības teritorijā un dienvidu malā, bet ezeru “pievilkt” jaunajām mājām klāt, izrobojot krastu ar kanāliņiem privātām laivu piestātnēm māju durvju priekšā. Paredzētas arī publiskas laivu piestātnes, kas “nodrošinātu publisku pieeju ezera malai”, uzsver U.Kaugurs. Apbūves aizsardzībai no biežajiem plūdiem ierosina ieliņas gar ezermalu, piemēram, Amatas ielu, izbūvēt kā dambi, kas vienlaikus būtu arī apbūves robeža. Plānotāji piedāvā arī vietu jaunām laivu mājām, atpūtas vietām, kā arī apmēram piecus kilometrus garu veloceliņu. Jūlijā dokumentu paredzēts nodot sabiedriskajai apspriešanai.

Daļēji liegumā

Jaunais plānojums daļēji skar sestā lielākā ezera Latvijā — Liepājas ezera — lieguma teritoriju, kas ir iekļauta Eiropas nozīmīgo putnu vietu sarakstā, tajā ligzdo vairāk nekā 100 putnu sugu un konstatētas, galvenokārt ne pilsētas teritorijā, ap 40 aizsargājamas augu sugas. Patlaban pēc Liepājas domes pasūtījuma tiek izstrādāts ezera lieguma dabas aizsardzības plāns, kas varētu būt gatavs gada beigās. Tas noteiks lieguma funkcionālo zonējumu un to, kā konkrētu dabas vērtību aizsargāšanai pakļaut pārējās iespējamās darbības.

Tikmēr Ezermalas teritorijas plānojuma vides pārskats jau ir saskaņots Vides ministrijas Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP). “Liegums ir īpaši aizsargājama dabas teritorija. Kamēr nav skaidrības, ko noteiks lieguma aizsardzības plāns, plānot teritoriju ir velti. Ja radīsies pretrunas ar aizsardzības plānu, plānojums būs jāpārstrādā,” uzsver DAP sugu un biotopu daļas vadītāja Gundega Freimane. Savukārt, ja kāds vēlēsies rakt plānojumā paredzamos kanālus, tad “jebkurā gadījumā būs jāveic ietekmes uz Natura 2000 teritoriju novērtējums, ar vides pārskatu vien nepietiks”, piebilst G.Freimanes vietniece Sindra Elksne.

U.Kaugurs domā, ka pretrunām nevajadzētu rasties, jo plānotāji esot konsultējušies ar aizsardzības plāna izstrādātājiem un rēķinoties ar liegumu. Piemēram, paredz saglabāt Ezerkrasta pļavu, kurā ligzdo aizsargājamas putnu sugas un sastopams Eiropas nozīmes aizsargājamais biotops — jūrmalas pļavas. Pļavas aizsardzībai “vajag laipas izbūvēt, var būt velotaka, putnu torņi, ielaist aitas, govis, lai noēd zāli — nekas īpašs nav jāgudro”, uzskata U.Kaugurs. Taču lieguma aizsardzības plāns vēl ir bērna autiņos — kāds tas būs, ko prasīs, vēl nav zināms.

Iecer citas ērtības

Četras pašvaldības, kuras atrodas Liepājas ezera krastos — Liepājas pilsēta un Grobiņas, Nīcas un Otaņķu pagasts — un individuāli interesenti pirms trim gadiem ezera apsaimniekošanai kopīgi izveidojuši biedrību Liepājas ezeri (LE), kas galvenokārt nodarbojas ar ezera makšķerēšanas licenču pārdošanu. Pērn Latvijas zivju fondā no iekasētās naudas ieskaitīti 3,9 tūkstoši latu, bet par palikušajiem 4,1 tūkstošiem algoti divi zivju inspektori, stāsta LE izpilddirektors zvejnieks Ēvalds Urtāns. LE arī vairākkārt papildinājusi zivju resursus, ielaižot ezerā līdaku kāpurus, pat zandartu mazuļus.

Liepājas dome kopā ar LE pieteikusi 0,5 miljonu latu vērtu projektu Norvēģijas finanšu instrumenta konkursam. Projekts paredz dabai draudzīgu un sabiedrības interesēm atbilstošu Liepājas ezera apsaimniekošanu: iegādāties ezera attīrīšanas aparatūru, uzstādīt informācijas norādes, veidot dabas takas, uzbūvēt ekotualetes laivu kooperatīvos, veikt dažus pētījumus, to skaitā izvērtēt piesārņojumu Liepājas ezera pilsētas daļā. Ja finansējumu iegūs, šos darbus veiks jau nākamajos divos gados, turpretī topošais Ezermalas plānojums veido radikāli citādu pilsētas pašreizējo “ķēķa pusi” tālai nākotnei.

Nora Driķe,
“Diena”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz