Piektdiena, 3. maijs Uvis, Gints
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Putnu dienā ierauga arī zivju gārni

Pirmajā acumirklī varēja šķist, ka putnu nav. Bet, paņemot binokli un ”pabraucot” pa ūdens virsmu, izdevās ieraudzīt lielo gauru, gaigalu, lauci, arī dziļi niedrēs paslēpušos zivju gārni. Aizvadītā Putnu diena Dabas mājā pagāja rosīgi un ar lielu interesi no apmeklētāju puses.

05.04.2023 06:01

Ligita Kupčus-Apēna

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

”Pirmie interesenti ieradās vēl pirms noliktā laika,” Dabas mājas vides eksperte Sniedze Više priecājas par atsaucību.

Par aktivitātēm bija padomāts gan iekštelpās, gan ārā. Pašā Dabas mājā varēja apskatīt ar putniem saistītas instalācijas, dzirdēt un mēģināt atpazīt dažādas putnu balsis, vērot īsfilmu par lielās gauras attīstību, veikt dažādus ar putniem saistītus uzdevumus.

”2017. gada putns bijusi dzeltenā cielava,”

Inga atzīst, ka, pildot darba lapas, uzzinājusi daudz jauna, tai skaitā minēto faktu.

”Esmu kopā ar saviem dēliem – Aleksi un Eduardu. Šeit ir ļoti interesanti un izglītojoši. Pati šeit iekšā esmu pirmo reizi, no ārpuses vairākkārt ir staigāts apkārt. Bērni gan bijuši caur nometni, ar savām klasēm. Ļoti smuki!”

Inga atceras, ka bērnībā pētījusi putnus, meklējusi oliņas, par tiem lasījusi grāmatas. ”Man patīk putni!” viņa skaidroja nāciena iemeslus.

Arī Svetlana atnākusi ar bērniem Katrīnu un Elizabeti, lai kaut ko vairāk uzzinātu par putniem, vienkārši labi dienu pavadītu.

”Pagaidām arī man darba lapas šķita interesantas. Tajās bija sen aizmirstas lietas.”

Ne pirmo reizi ģimene viesojas Dabas mājā. Bijuši iepriekš skatīt kukaiņus. ”Ja šeit kaut ko rīko, noteikti atbraucam!”

Apmeklētāji ar QR lasītāju pie Dabas mājas varēja noklausīties dažādu putnu balsis, kā arī iepazīties ar balss aprakstu, ko šīs balsis atgādina, piemēram, mērkaziņas balss atgādina kāzas blēšanu, sisinātājķauķa dziesma līdzinās sienāža sisināšanai. Foto: publicitātes

Par spīti brāzmainajam vējam, bija, kas vēlējās doties vērot putnus uz turpat Dabas mājai blakus esošās platformas.

”Dodoties ārā, patiesībā līdzi ņemamā soma kļūst diezgan smaga. Jo tajā iekšā ir binoklis, putnu noteicēju, kas mēdz būt bieza grāmata, plakāts, ko viegli uzreiz attaisīt vaļā un vizuāli redzēt, kuri ir šeit visbiežāk sastopamie ūdens putni.

Ja vēl fotografē, tad milzīga kamera. Un vēl teleskops. Tā kā uzpariktes mēdz būt daudz, ja dodas tā nopietni vērot putnus. Un ne tikai vērot, mēs mēdzam arī teikt – putnot.

Jo putnu vērošana sevī ietver gan balss klausīšanos, gan pēdu novērošanu, jo daudzus putnus ir grūti novērot. Var noteikt tikai pēc tā, ko mēs dzirdam, pēc skaņām.”

Veroties ezerā pirmajā acumirklī šķitis, ka putnu nav. Bet, paņemot rokās binokli, aina mainās. ”Vismaz piecas, sešas putnu sugas varējām saskaitīt,” stāsta S. Više.

”Bieži vien cilvēkiem rodas iespaids, ka ezerā visi redzamie putni ir pīles.

Daudzi nezina, ka ir tāds cekuldūkurs, zivju gārnis un jūras krauklis.” Viens no todien visbiežāk uzdotajiem jautājumiem bijis, kāpēc putni nelido prom, kāpēc paugurknābja gulbis paliek pa ziemu.

S. Više zina teikt, ka patlaban pie Golodova dambja varot ļoti labi novērot putnus. ”Kreisajā pusē var teikt, ka pagaidām ir putnu paradīze. Migrējot viņi tur ir apstājušies, – atpūšas, barojas.

Novērojami ne tikai ziemojošie putni, bet arī tie, kuri šeit vasarā ligzdo. Piemēram, pamanīju, ka cekuldūkurs jau ir atpakaļ, var skaisti redzēt viņu riestu dejas. Arī gaigala, kā riesto. Tas ir putnu vērotāju prieks, ka var redzēt, kā viņi tur dejo pa ūdeni, galviņas groza, izrādās mātītei.”

Putnu dienas aizvadītajā nedēļas nogalē norisa daudzviet Latvijā, programmā piedāvājot putnu vērošanu, putnu būru darināšanu, tematiskas lekcijas, izstādes, ekskursijas.

”Mēs sagaidām gājputnu atgriešanos ar tematiskiem pasākumiem kā putnu vērošanas iesācējiem, tā aizrautīgiem entuziastiem,” piedāvāto klāstu raksturo šā gada Putnu dienu koordinatore Agnese Gaile.

Vēl daudz kas ir priekšā, tādēļ viņa aicina ielūkoties pasākumu kalendārā, ko var atrast mājas lapā putnudienas.lv.

Putnu dienas ik gadu notiek rudenī un pavasarī. Laikā, kad divreiz gadā miljoniem putnu caurceļo Latviju un mēdz pulcēties baros, tādēļ ir viegli apskatāmi. ”Putnu dienās mēs iedrošinām ikvienu vērot, priecāties un tādējādi piedalīties šajā putnu migrācijā,” skaidro organizatore.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz