Pirmdiena, 6. aprīlis Filips, Vīlips, Zinta, Dzinta

Satiksmē ieraudzīt vienam otru

Satiksmē ieraudzīt vienam otru
Foto: Ruslans Šuļga
27.10.2016 07:12

liepajniekiem.lv

“Svarīgākais satiksmē ir drošība, un, ja mēs palīdzēsim cits citam, braukt būs vēl drošāk!” – tā aicina satiksmes drošības kampaņas “Apstājies. Paskaties. Pamāj” multfilmas galvenais varonis – smagās automašīnas šoferis Juris. Kampaņas veidotāji ceturtdien tikās ar mazajiem liepājniekiem, lai stāstītu, kā pareizi šķērsot lielceļus, un iepazīstinātu ar kravas automašīnas izmēriem, tās manevrētspēju satiksmē. Bērni varēja iejusties arī smagās automašīnas šofera lomā.

Satiksmes drošības kampaņa “Apstājies. Paskaties. Pamāj.” aizsākta septembrī, un tās idejas pamatā ir bērniem kā drošas uzvedības paradumu iemācīt kādu pavisam vienkāršu, bet ļoti efektīvu darbību – pirms ielas vai ceļa šķērsošanas, arī pa apzīmētu gājēju pāreju – apstāties, paskatīties un pamāt automašīnas šoferim, tā pārliecinoties, ka vadītājs un bērns viens otru ir pamanījuši, pastāsta uzņēmuma “Volvo Truck Latvia” mārketinga koordinatore Iveta Ozola.

Vakar, 26.oktobrī, kampaņas veidotāji viesojās Liepājā, tiekoties ar bērnunama bērniem, Labraga ielā 11, kā arī pirmsskolas izglītības iestādes “Saulīte” audzēkņiem Raiņa 6.vidusskolā.

I.Ozola, atsaucoties uz AS “Latvijas Valsts ceļi”, zina stāstīt, ka Liepājai diennaktī cauri izbrauc ap 442 kravas automašīnu. “Ņemot vērā šo lielo skaitu, arī rīkojam reģionālās nodarbības, turklāt Liepājai nav apvedceļa, pilsētai iet cauri maģistrāles uz Lietuvu,” paskaidro I.Ozola.

“Lai bērni justos droši uz ielas un ceļa, zinātu, kā pareizi tos šķērsot, tostarp, ieraugot kravas vai citu liela izmēra automašīnu, un lai samazinātu satiksmes negadījumos bojā gājušo bērnu skaitu.”

Mazajiem liepājniekiem bija iespēja noskatīties kampaņas ietvaros radītu septiņu minūšu garu multfilmu par kravas automašīnas šoferi Juri, kurš skaidroja, kāpēc uz ceļa ir tik daudz smago automašīnu, kam tās izmanto, kāpēc, sēžot pie stūres, ir tik grūti pārredzēt to, kas notiek apkārt transportlīdzeklim, kāpēc visbiežāk notiek satiksmes negadījumi utt., kā arī pamācīja, kā būtu pareizi šķērsot ielu vai lielceļu.

Pēcāk bērni gūtās zināšanas nostiprināja praktiskās nodarbībās, izspēlējot multfilmā demonstrētās situācijas. Taču vislielāko sajūsmu raisīja iespēja iejusties smagās automašīnas šofera lomā un praktiski pārliecināties par ceļa pārredzamību no šofera vietas. I.Ozola smaidot sacīja, ka tā bērniem ir “saldā maize”, jo lielākajai daļai tā ir pirmā reize skatīt tik tuvu šādu transportlīdzekli, kam ritenis vien ir tik pat liels, cik bērns visā augumā.

Dāvanā katrs bērns no kampaņas rīkotājiem saņēma drošības vesti, atstarotāju, uzlīmes un grāmatiņu.

Piecus gadus vecās Alises mamma, kas vēroja notiekošo no malas, izteica cerību, ka gūtie spilgtie iespaidi ļaus meitai un pārējiem bērniem no pasākuma arī ko atcerēties. “Mēs šobrīd Alisi vedam uz dārziņu ar mašīnu. Iet kājām sanāk visai maz. Tāpēc jo vairāk novērtēju šo aktivitāti. Turklāt ne vienmēr vecākos bērns ieklausās. Ja to pasaka svešs cilvēks, tam ir cits svars.”

Līdzīgi atbild arī pirmsskolas izglītības iestādes “Saulīte” vadītājas vietniece Daiga Blūma, vaicāta, kāpēc piekrituši atvest audzēkņus: “Šeit ir vecāko grupu bērni, piecgadnieki un sešgadnieki, kas drīz ies uz skolu, un viņiem patstāvīgi vajadzēs iet pāri ielai. Tas papildina un nostiprina viņu zināšanas, turklāt runāt par satiksmes drošību nekad nav par daudz. Arī mēs par to stāstām katru dienu, bet sveši cilvēki no malas, iespējams, vēl vairāk bērniem paliks atmiņā.” D.Blūma aizdomājas, ka trešais solis – pamāšana – ir lieta, kas Latvijā netiek darīts. “Tas ir jaunums, kas bērniem ir ļoti svarīgi. Domāju, ka viņi to mācīs arī saviem vecākiem.”

I.Ozola atklāj, ka sekos kampaņas otrais līmenis – šoferu uzrunāšana. “Jo tā ir tikai vienpusēja darbība, kad bērns māj uz gājēju pārejas. Piemēram, Ogrē pie gājēju pārejas stāvējām piecas minūtes līdz šoferis mums pamāja pretī.

Tāpēc aicināsim šoferus ieraudzīt un bērniem atbildēt. Jo mēs taču mācām bērniem, ka šoferiem tā ir jārīkojas.”

Kampaņas ietvaros arī uzrunāti bērni Ievacā, Bauskā, Ķekavā un Ogrē, tuvākajā laikā plānots doties uz Valmieru, Jelgavu, Daugavpili u.c. Latvijas pilsētām, kurās mācību iestādes atrodas lielceļu tuvumā, ko autopārvadātāji izmanto tranzītam. Šajā mācību gadā tiek plānots apmeklēs gandrīz 30 Latvijas izglītības iestādes. I.Ozola cer, ka izdosies vēlreiz atgriezties Liepājā: “Jo neesam izpildījuši savu solījumu strādāt ar sākumskolas bērniem, jo kampaņa ir domāta bērniem no 7 līdz 12 gadiem, – tiem, kas jau paši dodas uz skolu. Šodien pirmo reizi strādājām ar bērnudārzniekiem, bet patiesībā viņi daudz neatšķiras no septiņus gadus veciem bērniem. Varbūt drusku briedumā.”

I.Ozola novērojusi, ka attiecībā uz to, kā jāuzvedas uz ielas, bērni ir izglītoti. “Policijas tēli – runcis un bebrs – ir darījuši savu,” viņa smaidot min, “jo

bērni zina, ka jānēsā atstarotāji, ka jāuzmanās uz gājēju pārejām, bet par smagajām automašīnām, kas ir arī autobuss, nav stāstījis pilnīgi neviens. Uzklausot ne pārāk labus gadījumus, situācijas no dzīves, saprotam, ka jābrauc vēl un vēl.

Jā, ir drusku misionāru sajūta. Nezinu, cik mums vajadzēs gadus, bet mūsu mērķis ir samazināt satiksmes negadījumos bojā gājušo skaitu Latvijā līdz nullei. Man nepatīk runāt par skaitļiem, jo arī viens ir par daudz.” Kā liecina Centrālās statistika pārvaldes dati, pēdējos piecos gados Latvijā uz ceļiem ik gadu iet bojā vidēji septiņi bērni, bet pērn miruši 11 bērni.

Latvijā aizsāktā kampaņa “Apstājies. Paskaties. Pamāj.” ir daļa no “Volvo Trucks” globālās iniciatīvas, kuras ietvaros drošas uzvedības apmācībās kopš 2015. gada piedalījušies jau vairāk nekā 100 000 bērnu 13 pasaules valstīs, tajā skaitā – Somijā, Dānijā, Brazīlija un citās, ar mērķi novērst bērnu bojāeju satiksmes negadījumos uz ceļa.

 

Foto galerija

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli