Sestdiena, 20. aprīlis Mirta, Ziedīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pilsētvide kā šķēršļu josla. Ar ratiņkrēslu pret pāreju kantēm

Biļetes uz koncertu atjaunotajā koncertdārzā “Pūt, vējiņi!” iegādātas, bet neesot drošības sajūtas. Iepriekš jāaizbrauc un jāpaskatās, kā tur ir, spriež Edgars Birznieks, kurš pārvietojas ratiņkrēslā kopš 17 gadu vecuma. Cilvēkiem ar dažāda veida invaliditāti ir sagādāts daudz ērtību, tomēr vides pieejamības ziņā pilsētā vēl darāmā netrūkst, secina diskusijas “Kam pieejama Liepāja?” dalībnieki un rīkotāji.

Pilsētvide kā šķēršļu josla. Ar ratiņkrēslu pret pāreju kantēm
"Tur apmale – tāda!", runājot par galveno pāreju pie veikala "Lielie logi", gandrīz pussprīža augstumu rāda Jānis Kupšis, kurš pārvietojas ar elektroskūteri. Tas esot šķērslis ne tikai invalīdiem, bet arī veciem cilvēkiem ar staigulīšiem vai ratiņsomām, kurās ved produktus no tirgus. (Foto: Egons Zīverts)
"Tur apmale – tāda!", runājot par galveno pāreju pie veikala "Lielie logi", gandrīz pussprīža augstumu rāda Jānis Kupšis, kurš pārvietojas ar elektroskūteri. Tas esot šķērslis ne tikai invalīdiem, bet arī veciem cilvēkiem ar staigulīšiem vai ratiņsomām, kurās ved produktus no tirgus. (Foto: Egons Zīverts)
16.06.2022 00:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Atmuguriski jāvelk augšā

Diskusiju biedrība “Radi vidi pats” sarīkoja vietā, kas atbilst universālā dizaina principiem un ir labais piemērs, – Liepājas centra glābšanas stacijas kompleksā.

Veselie savās ikdienas gaitās pat nepamana traucēkļus, kas ir liels klupšanas akmens tiešā nozīmē cilvēkiem ar invaliditāti. “Es varētu stāstīt un stāstīt,” saka Jānis Kupšis. “Man neviena gājēju pāreja nav laba – visur ir pacēlumi. Rati sitas kopā. Neviens neko nedara, tikai runā.”

Viņš piktojas, ka jau pirms vairākiem gadiem aizrādījis par gājēju pāreju pie veikala “Lielie logi”. Ar savu elektroskūteri varot tikt pāri, bet citiem tāds paaugstinājums esot ļoti nopietns apgrūtinājums.

E. Birznieks izveidojis biedrību “Izaicinājums liktenim”, tā nodarbojas ar vides pieejamības risināšanu cilvēkiem, kas pārvietojas ratiņkrēslos un elektriskajos skūteros. Ielas kļūstot labākas, bet palikušas daudzas neatbilstošas vietas.

Par tām runāts ar izpilddirektora vietnieku būvniecības jautājumos Didzi Jēriņu, taču šos objektus plānots pārbūvēt – gan Lielo ielu gar Liepājas Universitāti, gan Jūras un Graudu ielas krustojumu. “Nav vērts likt iekšā naudu, ja pēc kāda laika tur visu mainīs,” saka E. Birznieks.

Nejauka vieta ir Bāriņu un Kungu ielas pāreja. “Mums ir vieglāk, lai gan kantes sit kopā to skūterīti, žēl. Pēc iepriekšējiem noteikumiem to kanti drīkstēja 2–3 cm lielu atstāt. Pēc jaunajiem standartiem jābūt nullītei. Jaunie krustojumi ir daudzmaz pieejami, bet ar vecajiem, kam tie divi centimetri, ir pilna Liepāja.

Kad jāstumj parastais ratiņkrēsls, tad jāgriežas apkārt atmuguriski, jāvelk augšā. Un ja tur vēl ir diezgan liela satiksme!” uzsver biedrības vadītājs.

Vēl bēda ir teknes uz ietvēm. “Esot nodots Komunālajai pārvaldei, un līdz vasaras vidum būšot izņemtas. Paskatīsimies. Tas, kurš iet ar kājām, nepamana ne maliņu pie pārejas, ne reni,” atzīmē E. Birznieks.

Pamēģiniet uznest!

“Tualetes mums nav. Tehnika iet uz priekšu, bet vidē paliek viss vecais,” norāda J. Kupšis. Skūteris ir daudz lielāks par parasto ratiņkrēslu, un pašreizējiem standartiem atbilstošā tualetē ar to nevar ne iebraukt, ne apgriezties.

E. Birznieks piemin, ka skūteristiem vienīgās pieejamās tualetes ir “Rietumu centrā” un bērnu laukumā, protams, arī glābšanas stacijas kompleksā. “Jaunajām, ko liks pie pludmales, ar Jēriņa kungu risinām problēmu, nedaudz pārtaisīs, lai mēs arī tiekam iekšā,” viņš pastāsta.

Savukārt iestādēs, kur ierīkota uzbrauktuve, invalīdam šķērslis nereti ir durvis, kas veras uz āru.

“Pastam palīdzības poga ir, taču vari spiest, kamēr slikta dūša paliek,” atzīst E. Birznieks. “Pie “Luminor” bankas ir poga, bet jāgaida, līdz kāds ies iekšā, lai pasauc darbinieku,” papildina J. Kupšis.

“Viņi teica, ka cauru dienu spaida bērni, kas iet garām.”

Jaunajā pašvaldības administrācijas ēkā Peldu ielā ievēroti universālā dizaina principi, tomēr ne visur. “Ir tāda problēma kā veramās durvis, tās ir smagas. Jāgaida kāds, kurš pietur. Stiklota būve, tad varēja arī stiklotas automātiskās durvis ielikt,” saka E. Birznieks.

Pirms atbildes uz jautājumu, vai vīri var iekļūt kultūras un sporta iestādēs, J. Kupšis nopūšas, tad teic: “Vai, mīļā meiten, vai… Es uz hokeju nevaru aiziet.” E. Birznieks piebilst, ka ledushallē viņiem neesot vieta atrasta vēl līdz šim. Liepājas Olimpiskajā centrā J. Kupšis bijis uz basketbolu, nācies ejā stāvēt.

“Par tualeti nerunāsim, mums atbildēja, ka tas ir vecs projekts, nepārtaisīs. Taču manēža ir jauns projekts. Kāpēc tur neuztaisīja invalīdiem tualeti?” viņš nesaprot.

“Lielo dzintaru” E. Bizrnieks apmeklējis reizes desmit. Ar skūteri gan zālē nelaižot, taču bēdu nav – tur ir ratiņi, kuros pārsēsties. “Teātrī ir problēmas. Bija teikuši, ka uznesīs augšā, bet, ja nu gāžas ar visiem nesējiem, tad būtu traki! Pamēģiniet Jāņa kungu uznest! Kinoteātrī neesmu bijis, esot zālē tik slīpa iebrauktuve, ka ratiņnieks dikti jātur, lai no rokām neizraujas,” – tā dzirdējis biedrības vadītājs.

Savā stūrītī, mazās grupiņās

E. Birznieks redz, ka pilsētas ielās arvien vairāk parādās cilvēki ratiņkrēslos, biedrība mēģina viņus uzrunāt, aicināt pulkā. “Ar to iet grūti, jo katrs ir ierāvies savā stūrītī un saka, ka neko nevajag, ka tāpat ir labi,” viņš saka.

Biedru ir 15, bet aktīvi kādi pieci seši, jo ir veselības problēmas, ne katrreiz var ierasties uz ikmēneša tikšanos.

Līdzīgs stāsts ir Mārtiņam Mamim, kurš vada biedrību “Cerība. Ticība. Mīlestība”. Bērniem un jauniešiem ar kustību un garīgās attīstības traucējumiem un viņu vecākiem piedāvā sporta aktivitātes, galda tenisa nodarbības un kultūras pasākumus. “Uz papīra ir ap 60, aktīvi ir seši septiņi bērni un jaunieši, kurus regulāri ved uz nodarbībām. Reizēm šī viņiem ir vienīgā iespēja sevi realizēt. Jaunieši kopumā ir puslīdz aktīvi, bet vairāk darbojas savās mazajās grupiņās,” viņš pastāsta.

Liepājas Neredzīgo biedrības pārstāve Laila Jaunskalže arī norāda, ka ne visi iestājas biedrībā. “Mūsu biedri ir no Liepājas un Kurzemes reģiona, šobrīd ir vairāk nekā 800. Liepājā ir 694 cilvēki. Vadītājs Māris Ceirulis mēdz teikt, ka šeit varētu būt kādi pieci tūkstoši invalīdu ar dažādiem traucējumiem,” viņa atklāj.

Diskusija skar arī invalīdu iespējas atrast darbu, un problēmas ir tieši ar darba vides pieejamību. “Neesmu dzirdējis, ka cilvēkam ratiņkrēslā vai skūterī būtu iespēja atrast darbu,” pauž E. Birznieks.

Ir arī citi šķēršļi. M. Mamis piemin, ka divi jaunieši ar garīgās attīstības traucējumiem meklējot pavāra palīga darbu, viņiem ir speciālā izglītība, bet joprojām ir bezdarbnieki. “Ļoti grūti atrast darba devēju, kas pieņemtu kaut vai uz pusslodzi ar elementāriem darba pienākumu noteikumiem. Darba devēji baidās saskarties ar šiem jauniešiem, baidās no pretreakcijas,” viņš atklāj.

D. Jēriņš norāda, ka darba vides pieejamība labāka ir valsts un pašvaldību sektorā, bet “privātajā sektorā aizdomājas tikai tad, kad vajadzīgs darbinieks”. Tomēr jaunām ēkām vides pieejamības normatīvi esot stingri, tai skaitā rūpnīcām.

“2004. gadā kafejnīcas īpašnieks stāstīja: “Man te neviens ratiņkrēslā nenāk!” Bet varbūt nenāk tāpēc, ka nevar ienāk? Tagad varbūt ir ērti un neērti risinājumi, bet šaubos, vai publiskās ēkās varētu būt nepieejamība. Vēsturiskā ēkā gan neredzu iespēju otrā stāva birojā izveidot darba vietu cilvēkam ar kustību traucējumiem,” saka izpilddirektora vietnieks.

Liepājā ir paredzēts pašvaldības līdzfinansējums mājokļa vides pielāgošanai – var ierīkot platformu, uzbrauktuvi, arī piebūvēt celiņu līdz ielai.

Par laimi, nesen mainījusies normatīvā bāze – pārējiem mājas iedzīvotājiem piekrišana nav jāprasa. “Ne pārāk priecīga ziņa – būvizmaksas ir uzlēkušas debesīs. Līdzfinansējums no cilvēka kļūst arvien lielāks un neko pozitīvu šim pasākumam nedos,” spriež D. Jēriņš.

Atbilst standartam, bet neder skūterim

Būvniecības sadaļa vides pieejamībā ir ļoti maziņa, bet visvairāk redzama, saka D. Jēriņš. Pierasts runāt par infrastruktūras problēmām, taču sabiedrībā ir ne tikai cilvēki ratiņkrēslos, bet arī neredzīgie, nedzirdīgie, cilvēki ar ierobežotām uztveres spējām. “Domē darba grupā strādājām pie visā Latvijā vienīgā pašvaldības dokumenta, kurā ir runāts par vides pieejamību. Nācās daudz saprast arī par citām lietām,” viņš atzīst.

Uzzinājis gan to, ka ļoti atšķiras pavisam nedzirdīgu un vājdzirdīgu cilvēku vajadzības, gan to, ka nedzirdīgie lieto pilnīgi atšķirīgi strukturētu valodu un mūsu sarakstītie teikumi viņiem nav saprotami.

Arī apkaunojošo faktu, ka nedzirdīgo ābece latviešu valodā izdota 1964. gadā un Ļ burtam tajā piemeklēts vārds Ļeņins. Situācijas uzlabošanai ieviestas ziņas ar surdotulkojumu Liepājas vietnē, Jaungada sagaidīšanas pasākums pirms pandēmijas notika ar surdotulkojumu.

Izpilddirektora vietnieks zina problēmu ar invalīdu tualetēm.

“Tās pilnībā atbilst standartiem, bet standarts pilnībā neatbilst skūteriem. Izmaiņas daudz efektīvāk izdodas, ja tās cenšas panākt sabiedriskas organizācijas,

to teiktajā ieklausās uzmanīgāk nekā pašvaldībā,” viņš iesaka.

Pašvaldība pēc Liepājas Diakonijas centra ieteikuma mainījusi iekšējos normatīvus, un tā tapusi tualete pie Ziemeļu mola, kas atbilst lielākiem standartiem, kādi valstī nav apstiprināti.

Būvvalde un Būvniecības valsts kontroles birojs uzrauga universālā dizaina risinājumus, tomēr vienmēr kāds kaut ko nepamanīs, saka D. Jēriņš.

Viņš aicina iepazīties ar būvprojektiem un ziņot par nepilnībām. “Būvprojekti ir publiski pieejami elektronisko iepirkumu sistēmas mājaslapā. Man kā projektētājam ir šaubas, vai kāds atradīs nepilnības būvprojektos, jo tos zīmē ne tik detalizēti. Sīkas detaļas ne vienmēr uzbūvē tā, kā uzzīmēts. Būvdarbu vadītājam un būvuzraugam jau būtu jāpamana slieksnītis un jāpievērš tam uzmanība, jābrīdina, ka kaut kas nav kārtībā,” viņš saka.

Konsultācijas būvprojektiem sniedz M. Cīrulis, norāda L. Jaunskalže, bet viņš minējis, ka, ceļot “Pūtvējiņus”, neviens neesot padomu prasījis.

Nedarīt ķeksīša pēc

Māris Ceirulis, Liepājas Neredzīgo biedrības vadītājs

Par “Pūtvējiņiem” tiešām nav bijusi neviena konsultācija – neviens nav jautājis, nav vērsies pie manis. Neesmu pats tur bijis, tikai dzirdēju, ka nav īsti labi.

Parasti mums ir ļoti laba sadarbība ar būvvaldi, ar arhitektiem. Īpaši varu uzteikt Guntu Šnipki, viņa vienmēr konsultējas ar mums, prasa padomu, meklē labus risinājumus. Ko zinām, to mēģinām palīdzēt, lai būtu ne tikai vides pieejamība, bet plašāk – universālais dizains: vides, pakalpojumu, produktu un informācijas pieejamība visiem cilvēkiem.

No jaunākajiem objektiem Liepājā var minēt bērnunama jauniešu atbalsta centru Salmu ielā, taktilās kartes, kas atradīsies uz atjaunotā bijušā dzelzceļa tilta, kur būs gājēju un veloceliņš. Arī uz Roņu ielu bieži braucām, lai tur būtu pareizi izvietotas taktilās informatīvās kartes pie noejas uz jūru, Zirgu salā esam meklējuši risinājumus gan informatīvajām norādēm, gan līmeņu maiņām dažādiem segumiem.

Bija iesākti vairāki projekti, kuros šobrīd ir apturēti iepirkumi. Bija jāmeklē risinājumi Viršu ielā sociālajai dzīvojamajai mājai, kā arī vēl vienai grupu dzīvokļu mājai.

Šur tur ir būts ārzemēs, un es varu droši teikt, ka Liepāja šobrīd cilvēkiem ar invaliditāti ir viena no pieejamākajām pilsētām Eiropā.

Izklausās iespaidīgi, bet tā ir realitāte. Vai viss jau ir izdarīts? Tas ir līdzīgi kā mājai vai dzīvoklim, kur vienu pusi sataisi, bet nāk jaunas tehnoloģijas, jauni risinājumi, un jātaisa atkal, tā arī pilsētvide visu laiku jāuzlabo.

2009. gadā kopā ar Liepājas domi tika apstiprināta rīcības programma. Līdz tam nekādi nevarējām panākt, lai vides pieejamības prasības ievērotu tie, kas uzvar iepirkumā un būvē ielu vai objektu. Tajā laikā normatīvos vēl nebija ieliktas prasības.

Atsaucoties uz rīcības programmu, ir tiesības prasīt vides pieejamības risinājumus. Daudzu kilometru garumā iestrādātas vadlīnijas, panākts, ka ietvei ar brauktuvi jāsaiet vienā līmenī, uz nullīti, lai ērti var pārvietoties gan riteņkrēslā sēdošie, gan neredzīgie, gan bērni ar divriteņiem, gan vecāki ar bērniem, cilvēki ar ratiņsomām. Ir skaņas luksofori, taktilās kastītes, vairāk nekā desmit kartes pilsētvidē, runājošie autobusi un tramvaji, marķētie stabi uz ietvēm, lai vājredzīgie neskrien virsū.

Protams, uzreiz katra cilvēka pagalmā nevaram šos risinājumus ieviest.

Visu laiku jātur roka uz pulsa. Tikko vēl konsultēju Salmu ielas nama evakuācijas plāna izveidi, lai varētu iemācīt orientēties vājredzīgiem un neredzīgiem cilvēkiem. Vēl ir specifiskas vietas, kur jāmeklē labi risinājumi. Vajadzīgs, lai būtu funkcionāli, nav nozīmes izdarīt ķeksīša pēc. Domāju, šai virzienā mums vēl ilgu laiku būs, ko darīt.

UZZIŅAI

Atbalsts mājokļa vides pielāgošanai

  • Liepājā ieviests 2018. gadā.
  • Līdz šim laikam īstenoti 3 projekti.
  • Jūnijā nodos ekspluatācijā ceturto pacēlāju, vēl vienu pašlaik ierīko.
  • Ik gadu budžetā paredzēti līdzekļi diviem pacēlājiem – 15 tūkstoši eiro katram.
  • Ja nauda konkrētajā gadā netiek izmantota, tā pārceļas uz nākamo.
  • Dienvidkurzemes novadā taps kopīgi saistošie noteikumi, pašlaik jautājumu risina individuāli.
  • Novada teritorijā no 2015. līdz 2021. gadam sniegts atbalsts 7 mājsaimniecībām vides pielāgošanai.

Avoti: Liepājas pilsētas un Dienvidkurzemes novada Sociālie dienesti

Aptauja

Kādi uzlabojumi nepieciešami cilvēku ar funkcionāliem traucējumiem pilnvērtīgai dzīvei

  • Grūti pārbraukt pāri bruģim, cilvēkam ratiņkrēslā vajag stūmēju.
  • Personām pēc insulta grūti pārvietoties, pa ielām, kur augsti paaugstinājumi, vajag nolaidenas pārejas, pie daudzām ēkām joprojām ir pakāpieni
  • Soliņi atpūtai, jo pārvietošanās ir fiziski grūta.
  • Ļoti bieži valsts iestādēm lifts ir tikai formāli. Kāpēc notiek tāda diskriminācija?
  • Kāpēc netiek izbūvētas jūras pludmales dēlīšu takas līdz pašai jūrai visās izejās?
  • Nost ar stigmām.
  • Pilsētas prioritātei būtu jābūt gājējiem un tikai tad mašīnām.
  • Jāturpina esošās būves pielāgot cilvēkiem ratiņkrēslos. Trīs pakāpieni pie veikala arī ir šķērslis.
  • Vai būvnieki paši ir pamēģinājuši ar ratiņkrēsliem uzbraukt un tikt iekšā ēkās? Piemēram, Zobārstniecības poliklīnikā, Liepājas Universitātē? Kāpēc ļauj pieņemt šādus projektus?

Avots: biedrība ”Radi vidi pats”

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild SIA “Kurzemes Vārds”.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz