Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Slimnīcā nogādā odzes sakostu sievieti; no indīgajām čūskām cietuši arī suņi

Slimnīcā nogādā odzes sakostu sievieti; no indīgajām čūskām cietuši arī suņi
Foto: SXC
26.05.2016 07:12

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Liepājas Reģionālajā slimnīcā nogādāta kāda sieviete, kuru sadzēlusi odze, uzzināja portāls. Mūspusē no indīgās čūskas cietuši arī vairāki suņi.

Sociālajā portālā “Facebook” dzīvnieku aizsardzības biedrība “Liberta”, cenšoties brīdināt cilvēkus, vēsta, ka slimnīcā reanimācijā nogādāta sieviete, kuru sakodusi odze. “Aicinām būt vērīgus un piesardzīgus Karostas iedzīvotājus un tos, kuri turp dodas atpūsties ar ģimeni un saviem mīluļiem,” teikts paziņojumā. “Arī pie mūsu ārstes tika nogādāts odzes sakosts suns. Esiet piesardzīgi!”

Liepājas Reģionālās slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase apstiprināja, ka otrdien patiesi ārstniecības iestādē nogādāta čūskas, visticamāk, odzes sadzelta sieviete. Taču negadījums noticis nevis Karostā, kā savā FB kontā vēstīja biedrība “Liberta”, bet gan Zaļajā birzī, pie Melnupītes.

Šobrīd 1976.gadā dzimusī sieviete ir ievietota reanimācijā novērošanai, taču kopumā veselības stāvoklis esot stabils, norādīja I.Grase.

Kā portālam pastāstīja Grobiņas veterinārās klīnikas vetārsts Gatis Kalniņš, sunim, ko minējusi biedrība “Liberta”, palīdzība sniegta aizvadītajās brīvdienās. Tas atvests no bijušā Gaļas kombināta rajona. G.Kalniņš pastāstīja, ka šopavasar sniegta palīdzība jau trīs gadījumos, kad ir aizdomas par čūskas kodumu. Taču pēdējais esot bijis vissmagākais. “Visas pazīmes liecināja, ka suni bija sakodusi čūska, un tieši odze. Pēc zalkša diez vai būtu tādas intoksikācijas pazīmes,” spriež G.Kalniņš.

Veterinārārsts teic, ka pavasarī čūskas varētu būt problēma, siltajā laikā tās palikušas aktīvākas. “Taču tikpat labi tā var būt problēma cauru vasaru,” brīdina G.Kalniņš. “Iespējams, tagad odzes pārojas vai ir ligzdu taisīšanas laiks, tāpēc ir agresīvākas, kaut ko sargā,” veterinārārsts min iemeslus, kāpēc šobrīd čūskas varētu būt tik uzbrūkošas. Arī interneta resursos lasāms, ka parasti odzes cenšas izvairīties no saskarsmes ar cilvēku un pašas neuzbrūk. Taču laikus nepamanot čūsku vai cilvēkam rīkojoties pārdroši, tā aizsargājoties var uzbrukt un iekost. 

“Lielākajai daļai dzīvnieku odzes kodiens nav nāvējošs, viņi tiek ar to galā,” norāda G.Kalniņš. “Izņēmums ir tad, ja ir iekosts kādā specifiskā vieta. Maza izmēra suņiem un kaķiem arī var būt visādi, tāpēc, ja kaut kur, ejot pastaigā, dzīvnieks iebļaujas, skrien atpakaļ un ir sabijies, tad noteikti vajag sazināties ar veterinārārstu, ja ir aizdomas, ka pie vainas čūska.”

Tāpat G.Kalniņš aicina būt uzmanīgus arī cilvēkus: “Odzes parasti brīdina ar šņākšanu. Vienkārši, staigājot pa mežu, jāieklausās. Iesaku uzvilkt gumijas zābakus, augstāk par gumijas stulmu domāju, ka nekodīs. Vienīgi jāpiesargājas, ja pieliecaties, kaut ko lasāt, vācat.”

G.Kalniņš šopavasar sniedzis palīdzību Grobiņas novadā indīgās čūskas sakostiem dzīvniekiem, taču tikpat labi uzbrukumu varot gadīties arī pilsētā, brīdina vetārsts.

Atgādinām, ka Latvijas mežos un purvos mīt tikai viena indīga čūska – odze, taču cilvēki ar to sastopas ne tikai mežā ogojot, bet pat savu māju teritorijās un dārzos.

Ko darīt, ja iekodusi čūska?

Ja iekodusi čūska, koduma vietā būs sāpes un var redzēt pietūkumu. Smagākos gadījumos pēc odzes kodiena cietušajam var būt nopietni sirdsdarbības traucējumi, elpas trūkums, slikta dūša, vemšana, caureja. Pietūkums sakostā ķermeņa vieta var izteikti palielināties, āda var kļūt zilgani violeta. 

Ja iekodusi čūska, jāpieņem sliktākais variants, ka ir iekodusi odze. Tādā gadījumā:
– Jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot uz tālruni 113, jo cietušajam palīdzība jāsaņem pēc iespējas drīzāk.
– Cietušais jānogulda, jāpalīdz viņam nomierināties.
– Jācenšas nekustināt un neberzēt sakosto ķermeņa daļu, lai inde tik strauji neizplatītos. Tas ir būtiski, jo kustības paātrina asinsriti, līdz ar to arī indes izplatīšanos.
– Ja iespējams, jādod pastiprināti dzert, lai nodrošinātu organismam šķidrumu.
– Uz koduma vietas var uzlikt kaut ko aukstu, lai mazinātu niezi un sašaurinātos asinsvadi. Nekādā gadījumā nedrīkst likt žņaugu vai pārsējus, sūkt indi ar muti, griezt vai piededzināt koduma vietu.
– Nedrīkst dot nekādus medikamentus, jo nav zināms, kā zāles reaģēs ar čūskas indi.

Avots: http://www.nmpd.gov.lv

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz