liepajniekiem.lv
Nav jāgaida valstiski rīkojumi
Pagājušajā nedēļā rakstījām, ka Liepājas Reģionālās slimnīcas Bērnu slimību nodaļa ir ļoti noslogota – tā uzņem pacientus ar dažādām saslimšanām, kur veselības stāvokļa stabilizēšanai nepieciešama mediķu uzraudzība un aprūpe.
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja norāda, ka līdz ar saslimstības pieaugumu, kādu var tagad novērot pirmsskolas un skolas vecuma bērnu vidū, pulcēšanās ierobežošana un citu veidu veselības drošības pasākumu ieviešana pirmām kārtām ir jāveic lokālā līmenī, tas ir, skolas vai bērnudārza mērogā.
“Ja redz, ka daudzi bērni un arī skolotāji slimo, tas nozīmē, ka varētu izvairīties no publisku pasākumu rīkošanas skolas iekšienē. To izvērtēt ir izglītības iestādes vadības atbildība. Var jau neslimot visās grupās, var kādā slimot vien daži, bet, ja saslimstības līmenis klasēs vai grupās ir 30 līdz 50%, jāskatās, ko var darīt.
Nav jāgaida valstiski rīkojumi par ierobežojumiem, bet jāvērtē notiekošais lokālā līmenī.”
Otrais līmenis, skatoties uz veselības drošību, ir pašvaldības līmenis. “Lielākoties pasākumi jau tagad notiek iekštelpās, reti kas notiek ārā,” norāda I. Arāja.
“Masku nēsāšana šobrīd nav obligāta, bet tā ir ieteicama publiskās vietās, ja cilvēks vēlas sevi pasargāt no vīrusiem un ja ir kādas hroniskas saslimšanas,” viņa atgādina, piebilstot, ka iepriekš minētais attiecas gan uz kovidu, gan gripu, gan augšējo elpceļu slimībām.
“Savukārt no vecāku puses galvenā atbildība ir nevest bērnus saslimušus vai ar slimības pazīmēm uz izglītības iestādēm!” uzsver SPKC pārstāve.
Medicīnas māsas apstaigā klases
“Uz dzimšanas dienas pasākumu ciemos nebūsim, meitiņa bija saslimusi,” tādu īsziņu pagājušajā nedēļā atvases klasesbiedrenei rakstījusi māmiņa liepājniece Zane. Trešklasnieces diagnoze – sincitiāli respiratorais vīruss (RSV).
Meitiņa Rūta slimo jau vairāk nekā nedēļu. “Pagāja mums garām klases Ziemassvētku pasākums, taču veselība pirmajā vietā! Neiešu jau viena pasākuma dēļ bērna veselību likt uz riska!” pauž Zane.
Plānots, ka skolā varēs atgriezties trešdien vai ceturtdien pēc ģimenes ārsta apmeklējuma.
Liepājas Centra sākumskolas direktores vietniece audzināšanas darbā Santa Novada pastāsta:
“Jā, jūtam, ka bērni patlaban slimo, – pa četriem, pieciem, sešiem nav klasē. Bet tā, ka skolā nebūtu puse klases, nav, lai gan, ja klasē nav seši bērni, tas jau ir daudz.”
Tie bērni, kas atgriežas skolā, visbiežāk slimojuši ar augšējo elpceļu slimībām.
S. Novada uzteic skolas medmāsiņas: “Viņas ļoti seko līdzi bērnu veselībai. Apstaigā klases, uzmana, kāda ir situācija. Ja ir mazākās aizdomas, pašas apzvana vecākus, liek pārdomāt, vai tiešām bērns uz skolu ir jālaiž ar iesnām. Bērni tiek sūtīti arī mājās.”
Runājot par svētku sarīkojumiem, S. Novada norāda – principā skolēni tiekas un dzīvojas savā klasē, joprojām tiek piekopts daudz kas no “burbuļa” principa. Vienīgi šajā ceturtdienā ir plānots skolas Ziemassvētku koncerts. “Bet mēs skatāmies, piedalīsies tie, kas varēs,” teic S. Novada.
Liepājas pirmsskolas izglītības iestādē “Sprīdītis” ir grupas, kurās bērnu skaits ir mazāks par pusi, pastāsta iestādes vadītāja Sintija Pīrāga-Ivanovska. “Bērni diezgan slimo, un tieši ar elpceļu saslimšanām,” viņa precizē.
“Un, ja kādā grupā bērni atgriežas, tad atkal citā skaits pakrītas. Patiesībā varam uzslavēt mazās grupas, tie mums tik ļoti neslimo kā vidējās un lielās grupas.”
S. Pīrāga-Ivanovska novērojusi, ka ir gan apzinīgi vecāki, kuri nelaiž savas atvases ar klepu un iesnām uz dārziņu, bet ir arī, kas pret to attiecas vieglprātīgi.
“Jo domā, kas tur liels – tikai paklepo, bet īstenībā – vīruss tieši tā arī izplatās,” atgādina vadītāja un aicina tomēr pievērst lielāku uzmanību kaites nopietnībai.
Un tieši tāpat to aicina ievērot, ja tiek izlemts vest bērnu uz publiskiem pasākumiem. “Ja viņš klepo, ir temperatūra, iesnas, protams, sabiedriski pasākumi nebūs ieteicami. Ir tomēr jāuzņemas atbildība šādā reizē arī pret apkārtējiem cilvēkiem.”
S. Pīrāga-Ivanovska teic, ka svētku pasākumi “Sprīdīša” iekštelpās šomēnes nenotiks. “Lielais pasākums ar sarīkojuma vadītājiem visai iestādei būs ārā, un grupiņas savos ietvaros pievienosies. Un šādu lēmumu pieņēmām ne tikai tādēļ, ka iekštelpās notiek remontdarbi un zāli patlaban apdzīvo viena no grupām, bet arī balstoties uz medmāsas ieteikumiem un vadoties pēc šā brīža situācijas.”

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.