Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Svarīgākais – pašai būt noteicējai

Svarīgākais – pašai būt noteicējai
Foto: Agris Veckalniņš
14.09.2019 12:46

Iveta Šmugā, Reģionālo laikrakstu pielikums "Novadi rok dziļāk"

Madoniete Krista Bicāle savu uzņēmumu SIA “Kabe leather” izveidoja šā gada 19. martā. Viņa ražo somas, naudasmakus, jostas u. c. aksesuārus un ādas izstrādājumus ar preču zīmolu “Kabe”. Lielākoties darbi top vienā eksemplārā.

“Man nepatiktu šūt 100 vienādas somiņas, es katru taisu citādāku. Esmu cilvēks, kam ir gaisīga domāšana, kam patīk neparastas lietas un iztēle ir pietiekami bagāta, lai katrs pasūtītājs saņemtu oriģinālu somu vai ādas maciņu. Materiālu iegādājos uzņēmumā “Rīgas ādas”, veikalos meklēju sprādzes, kniedes, kvalitatīvas izejvielas atrodu arī interneta vietnēs,” uzņemēja pastāsta.

Krista beigusi Rīgas stila un modes profesionālo visusskolu, kur apguvusi friziera profesiju. Ir strādājusi gan savā profesijā, gan Norvēģijā pelnījusi naudu kā pastniece. Dēla Markusa piedzimšana likusi aizdomāties par vērtībām. “Strādājot ārzemēs, vairāk novērtēju pozitīvo, kas ir šeit, Latvijā. Pēc 10 frizieres arodā aizvadītiem gadiem sapratu, ka visu mūžu tā tomēr nevarēšu. Manas aizņemtības dēļ vecāki pieskatīja manu bērnu, un bija skaidrs, ka varēšu būt biežāk kopā ar dēlu tikai tad, ja pati kļūšu sev par priekšnieci. Draugs ieteica apmeklēt ādas apstrādes kursus Rīgā, pamācīties dizainu. Kad sāku mācīties, pozitīvā nozīmē saslimu – katru dienu uz kursiem gāju ar prieku, pēc pusgada jau sapratu, ka varu strādāt ar ādu, gatavot oriģinālas lietas, aksesuārus. Kad pārcēlos uz Madonu, atrisinājās dzīvesvietas jautājums, dēls tika bērnudārzā un es sameklēju nelielu telpu, kur darināt ādas priekšmetus,” par biznesa idejas rašanos stāsta Krista.

Domājot, kā tikt pie tik nepieciešamā atbalsta savam darbam, jo vajadzēja iekārtot darbnīcu, viņa uzzinājusi par pašvaldības biznesa ideju konkursu “Madona var labāk!” un nolēmusi pieteikties. Pirmoreiz komisija viņas biznesa ideju noraidīja, ieteica aiziet uz LIAA Madonas Biznesa inkubatoru. Krista atklāj, ka nejūtas kā biznesmene, vairāk kā māksliniece, brīvdomātāja, taču tolaik pārvarējusi pašas uzliktās barjeras, iestājusies pirmsinkubācijā, izgājusi apmācības: “Inkubatorā ieguvu ļoti daudz – zināšanas, padomus, pieredzi, iemācījos savu biznesa ideju “pasniegt”, uzlikt uz papīra un, pirms prasīt tai atbalstu, saprast, ko tieši vēlos, lai mērķi sasniegtu. Pārkāpu pāri sev, uzrakstīju jaunu biznesa idejas pieteikumu, jau ar citiem akcentiem, vēlreiz iesniedzu konkursā un saņēmu finansiālu atbalstu. Par piešķirto naudu iegādājos šujmašīnas, iekārtoju ādas apstrādes darbnīcu,” uzņēmēja palepojas.

Viņas darbnīca atrodas vecāku mājā, tāpēc īre nav jāmaksā, taču Krista palūgusi tēvu uzlikt atsevišķus elektrības skaitītājus, lai pati varētu kontrolēt un segt ražošanas izdevumus. Pati saviem spēkiem viņa darbnīcu arī iekārto. “Man vajag sajūtu, ka pati visu esmu izcīnījusi, jo tas ir mans darbs,” Krista apliecina.

Pirmā pašas darinātā lieta bijusi īpaša ādas soma šefpavāra nažiem, ko izgatavot vīram palūgusi draudzene. Otrs pasūtījums arī bijis neparasts – vajadzējis pāršūt sēžamo “Harley Davidson” motociklam. “Bija jāmēģina, kaut kā jāsāk – cīnījos, rokas bija tulznās, jo ar parasto šujmašīnu neko nevarēja izdarīt. Divas reizes pāršuvu, jo sākumā izmantoju pabiezu ādu, bet vajadzēja plānāku, taču rezultāts arī mani pašu pārsteidza. Katru reizi, kad šuju ko jaunu, ko nekad pirms tam neesmu šuvusi, iemācos nianses, kas pēc tam noder. Visu mācos procesā, arī no savām kļūdām, tā ir mana skola, kas jāiziet. Patīk šūt ar rokām, maksimāli darbu sarežģīt. Somas, maciņi, jostas – liekas, kas tur grūts, bet tieši naudas maki, ko ļoti daudzi pasūta, ir pagrūti šujami, jo tiem ir smalkas detaļas, bet visam jāizskatās perfekti,” Krista pastāsta.

Kā jūtas jaunā uzņēmēja? “Ir grūti, īpaši sākumā, kad jāizveido darbnīca, jāizpilda klientu pasūtījumi, jāreklamē savs piedāvājums, jāplāno mārketings. Nedaudz baida arī atskaites, kas drīz jānodod. Esmu atradusi labu grāmatvedi, bet arī pati gribu iziet visam cauri, saprast, kā sabalansēt izdevumus ar ienākumiem. Jāpagūst arī parūpēties par dēlu, kas uzsāks mācības 1. klasē, taču svarīgākais ir tas, ka pati esmu sev noteicēja,” atzīst zīmola “Kabe” radītāja.


Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par pielikuma saturu atbild SIA ”Kurzemes Vārds” un pārējās reģionālās izdevniecības, kas iesaistījušās projektā kā partneri.

#SIF_MAF2019.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz