Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Tilts starp bērnu un pieaugušo. Liepājnieki palīdz jauniešiem attīstīties

Tilts starp bērnu un pieaugušo. Liepājnieki palīdz jauniešiem attīstīties
Biedrības “Attīstības platforma You+” vadītājs Andris Kāposts (no kreisās) un dibinātājs Intars Zēns. (Foto: liepajniekiem.lv)
22.02.2020 07:00

liepajniekiem.lv

Rudenī vairāki aktīvi liepājnieki sanāca kopā ar ideju dot jauniešiem vidi, kurā kļūt pieaugušiem. Idejas autors, biedrības valdes priekšsēdētājs Intars Zēns vasarā uzrunāja Ingu Laugali, Annu Vītolu, Andri Kāpostu, Robertu Grundmani, Robertu Klēpi, Gvido Šalmu, Arvilu Jēkabsonu, kopā izveidojot biedrību ”Attīstības platforma You+”.

Viens nav cīnītājs

Intaram Zēnam jau 2017.gadā paralēli darbam ”Coworking Liepāja” bijis hobijs strādāt ar jauniešiem, sniegt alternatīvo izglītību viņa izveidotajā biedrībā, taču, laikam ejot, daži organizācijas dalībnieki bija sevi tik labi pierādījuši, ka kļuva par ”Coworking Liepāja” darbiniekiem.

”Man patīk jauniešiem dot to vidi, kurā viņi var pieaugt. Tā varbūt ir mana jaunības dienu trauma, jo, kad es beidzu skolu, nevienam mani nevajadzēja. Es ļoti daudziem uzņēmumiem sūtīju savu CV, lielākā daļa pat neatbildēja. Tāpēc esmu pateicīgs Kurzemes biznesa inkubatoram, kas mani paņēma praksē, pēc tam piedāvājot projekta vadītāja vietu un galu galā es izaugu līdz inkubatora vadītājam. Man jaunībā trūka šo iespēju, tāpēc es gribu tās dot citiem,” pieredzē dalās I.Zēns.

Ar laiku Intars gribējis visu darīt jaudīgāk. ”Vienmēr esmu zinājis, ka viens nav cīnītājs un komandā ir spēks, tādēļ uzrunāju cilvēkus, kas ikdienā darbojas ar jauniešiem. Redzot, ka mums visiem ir aptuveni viena vīzija, sapratām, ka manu biedrību varam pārveidot par atvērtu – ja gribat, nāciet un darbojamies kopā.”

Sākotnēji Intars bijis šokēts par to, ka uzrunātie izrāda tik lielu atsaucību, jo tā parasti nenotiekot.

”Man ļoti nepatīk sasteigt lietas, un tad vienā brīdī atjēdzāmies kopā pie viena galda darām. Tā sapratām, ka vajag kopīgiem spēkiem visu darīt, mainīt nosaukumu un būtību, jo tas vairs nav viena cilvēka projekts,” skaidro Intars. Nu viņi regulāri tiekas vienu reizi nedēļā, taču jāpiemin, ka sapulces notiek pulksten 6 no rīta, kas visiem atzīts par ērtāko laiku.

Tiem, kas grib darīt

Valdes loceklis Andris Kāposts norāda, ka jau pašā biedrības nosaukumā ir ielikts viņu mērķis. ”Attīstības platforma ir tā mūsu piedāvātā platforma, kurā jauniešiem ir iespēja augt un attīstīties. Šobrīd ir tik plašs piedāvājums ar dažādām iespējām, ka viņi jau ir notrulinājušies un nezina, ko grib. Bieži esmu saskāries ar to, ka piedāvāju jauniešiem kādu foršu projektu citā valstī, bet viņi negrib. Sapratām, ka piedāvājums ir pārāk liels, tādēļ mēs strādājam uz tiem, kas grib darīt, kam ir reālas idejas.”

Viņš novērojis, ka nereti jaunatnes darbinieki izdeg, jo skrien pakaļ jauniešiem ar piedāvājumiem, tādēļ viņi no tā izvairās. ”Tāds ir mūsu uzstādījums, ka pakaļ nevienam neskriesim. Mēs esam šeit, lai palīdzētu,” atzīst Intars.

”Mums ir svarīgi dot jauniešiem vietu idejai, iniciatīvai un to pirmo prakses iespēju, kas nebūtu mazgāt traukus un grīdas. Arī tāda pieredze ir laba, taču nākotnē būtisks būs intelektuālais ieguldījums.

Mūsu praktiskais mērķis ir veidot jauniešus par profesionāļiem, kas ies un darīs, nevis gaidīs, kas notiks,” skaidro Andris.

Intars piebilst, ka Liepājā šādu iespēju iepriekš nav bijis. ”Ir bijuši dažādi mehānismi, bet ne viss vienkopus. Es esmu bijis tajā pusē, kur padsmitgadnieks nezina, ko viņš grib, kā kaut ko paveikt. Mēs esam tilts starp bērnu un pieaugušo. Mūsu plānos ideālā versijā talantīgs jaunietis 17-18 gadu vecumā jau ir frīlanceris, mazais uzņēmējs vai atradis labu algotu darbu. Reizēm jaunietis pamēģina vienu, divas reizes un nesanāk. Bet ar trešo reizi, kad sanāks, viņš var saprast, ka ir spējīgs darīt un negrib būt patērētājs, bet gan radītājs.”

Gan Andris, gan Intars uzskata, ka daudziem jauniešiem no vecākiem ir radies uzskats, ka dzīvē izsisties ir grūti. ”Bet mēs taču dzīvojam laikā, kad viss ir atkarīgs no tevis paša. Tā domāšana ir jāmaina, jo patiesībā viss ir vienkāršāk, nekā liekas,” secina Intars. Viņi uzskata, ka iemācīties var visu, tādēļ ir būtiski, ka jaunieši arī pirmo darba pieredzi gūtu sev interesējošā jomā.

Ielikt sliedēs

”Es pats kādreiz biju riska grupas jaunietis,” atzīst Intars. ”Skolas laikā grūti gāja – biju nesekmīgs, mani meta ārā no skolas. Ir ļoti svarīgi arī šiem jauniešiem pievērst uzmanību un palīdzēt. Nevar balstīties tikai uz talantīgajiem.”

Viņi skaidro, ka šobrīd biedrības dalībnieki katrs strādā savā virzienā. ”Kādam ir darbs ar riska grupas jauniešiem, citiem – ar sportistiem. Cenšamies plaši iziet uz visām pusēm, nevienu neaizmirstot,” stāsta Andris. Šobrīd viņi palīdzējuši uzrakstīt Eiropas projektus jauniešiem, kuri sākumā nedomāja, ka to spēs.

Tāpat biedrība novērojusi, ka jaunieši cits citu spēj iedvesmot.

”Labākā metode, kā nodot informāciju, ir ar citu jauniešu starpniecību. Viens aktīvs jaunietis spēj pavilkt līdzi bariņu ar ne tik aktīviem.”

Biedrības pārstāvji priecājas, ka redz izmaiņas paši savā acu priekšā, jo ir jaunieši, kas pusgada laikā ieskrējušies un dara daudz, kaut arī sākotnēji citi viņus ”norakstījuši”.

”Daudziem ir mežonīga enerģija, viņi grib un var darīt, tikai vajag palīdzēt un ielikt sliedēs, parādīt virzienu, lai tiktu uz priekšu,” uzskata Andris.

”Šobrīd labs darbinieks ir tikai tas, kurš dara to, kas viņam patīk,” piebilst Intars. ”Iepriekšējās paaudzes jauniešiem nodod vēstījumu, ka labāk ir strādāt stabilu darbu, nekā piepildīt savus sapņus. Jaunietim ir grūti pieņemt, ka jādara tas, ko viņš negrib darīt. Mums ir svarīgi palīdzēt atrast katram viņa talantu un to komercializēt, lai kāds viņam maksātu par to, ko viņam patīk darīt. Ir svarīgi jauniešiem atrast savu aicinājumu.”

Biedrība ļoti novērtē ikvienu, kurš vēršas pie viņiem ar savu iniciatīvu. ”Mēs visi esam tikai cilvēki un nevaram visu paši iedomāties, tādēļ esam pieejami, ja kāds ir gatavs realizēt idejas.”

Uzziņai:

  • ”Attīstības platforma You+” ir vienīgā jaunatnes organizācija Liepājā, kas pārstāv jauniešus Latvijas jaunatnes padomē.

  • Biedrība ir kļuvusi par ”Eurodesk” informācijas punktu Liepājā, kur ikviens var uzzināt par Eiropas Savienības sniegtajām iespējām.

  • ”You+” ir viena no pirmajām organizācijām, kas ieguvusi sadarbību ar platformu ”Brīvprātīgie.lv”, tādējādi veidojot sadarbību ar uzņēmumiem un organizācijām Liepājā, kā arī izveidojot savu brīvprātīgo jauniešu bāzi.

  • Iesaistīties biedrībā var ikviens, sazinoties ar ”Attīstības platformas You+” pārstāvjiem pa e-pastu [email protected] vai sociālajos tīklos.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz