Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Topošie jūrnieki gūst nenovērtējamu pieredzi burājot

Topošie jūrnieki gūst nenovērtējamu pieredzi burājot
04.08.2016 07:12

liepajniekiem.lv

Liepājas Jūrniecības koledžas audzēkņi kopā ar Vācijas pilsētas Ķīles jauniešiem šovasar piedalās burāšanas tūrē no Ķīles uz Liepāju un atpakaļ ar divmastu buru kuģi ”Seestern”, un trešdien, 3.augustā no rīta ”Seestern” ieradās Liepājas ostā un pietauvojās pie Liepājas Jūrniecības koledžas kuģa “Namejs”, pārliecinājās portāls.

Bet svētdien, 7.augustā, no pulksten 10 līdz 12 uz burukuģa “Seestern” būs Atvērto durvju diena jeb Atvērtā trapa diena. Proti, ikviens interesents varēs apskatīt buru kuģi. Taču īpaši aicināti ir jaunieši, kas mācās pamatskolā vai vidusskolā, jo iespējams tieši tas pamudinās izvēlēties ar jūrniecību saistītas profesijas.

Burāšanas tūre notiek no 21.jūlija līdz 24.augustam. Šāda burāšanas tūre Liepājā notiek pirmo reizi. Kopumā tūrē piedalās 21 dalībnieks.

Burāšanas tūrē piedalās divas grupas. Viena grupa burāja no Ķīles uz Liepāju. Bet otra grupa burās no Liepājas atpakaļ uz Ķīli. Katras grupas sastāvā ir jaunieši gan no Ķīles, gan Liepājas Jūrniecības koledžas.

Tūres starts tika dots 23.jūlijā Ķīlē un ceļā devās pirmā grupa – četri Liepājas jaunieši un viens pieaugušais, kuri pirms tam ar prāmi ieradās Ķīlē, un četri vācu jaunieši un trīs pieaugušie. Kopumā 12 apkalpes locekļi. Jaunieši burāja no Ķīles uz Bornholmu (Dānija) un Ēlandi (Zviedrija), pēc tam uz Gotlandi (Zviedrija), ar mērķi nokļūt Liepājā.

Nule kā atgriezušies no Ķīles mūsu Jūrniecības koledžas 3.kursa audzēkņi visi kā viens portālam atzina, ka ir sajūsmā par iespēju, piedaloties šajā projektā, gūt nenovērtējamu pieredzi.

”Burāšanā piedalījos ne pirmo reizi. Jau pagājušajā gadā arī burāju, bet ne tik tālā ceļa. Pērn burājām līdz Dānijas salām, pēc kā atpakaļ uz Vāciju. Šogad jūrā pavadītais laiks bija ilgāks un arī ceļš bija garāks – bijām arī uz Zviedrijas salu un nu esam atpakaļ Liepājā,” stāsta Kitija.

”Laika apstākļi bija fantastiski. Saulains laiks, tieši piemērots burāšanai,” viņu papildina Amanda: ”Vējš nemitīgi bija burās. Lietus uznāca tikai vienu rītu. Protams, piedzīvojām arī stiprāku vēju, kas ļoti šūpoja kuģi. Taču nevienam no mums nebija jūras slimība – braucienu pārvarējām veiksmīgi.”

Endijs atzīst: ”Šāds pārbaudījums ir arī morāls piedzīvojums. Tas nav ikdienišķi, kad pāri bortam šļācas ūdens, kad jāturas stipri. Un pašiem vēl bija iespēja stūrēt. Bija ļoti interesanti.” Viņš teju ar nožēlu atzīst, ka šim buru kuģim izpalikusi kāpšana mastā: ”Šim buras paceļ tāpat no klāja, kāpšanai mastā šis vēl par mazu.” Bet viņš noteikti būtu gatavs rāpties arī mastā.

”Turklāt šāds brauciens ir milzu ieguldījums mūsu nākotnē, topot par jūrniekiem,” viņš piebilst: ”Šie pārbaudījumi ir kā mazs ģenerālmēģinājums tam, ar ko mums būs jāsaskaras nākamajā praksē.”

Nauris vēl piemetina: ”Dalība šajā projektā ir ne tikai jaunas emocijas un jauni piedzīvojumi, bet arī vērtīga pieredze.” Viņš bez domāšanās gatavs šādā pasākumā iesaistīties atkārtoti, kaut šodien.

Kā portālam pastāstīja Liepājas Jūrniecības koledžas direktors Vladimirs Dreimanis, jau 5.augustā ar prāmi no Travemindes Liepājā ieradīsies vācu puses otrās grupas pārstāvji – četri jaunieši un pieaugušais, lai izveidotu apvienoto komandu ar Liepājas Jūrniecības koledžas audzēkņiem un burātu atpakaļ uz Ķīli.

No 5.līdz 8.augustam vācu jauniešiem plānotas ekskursijas pa Liepāju, apskatot Lielo Dzintaru, Trīsvienības baznīcu, Karostas cietumu, Liepājas Jūrniecības koledžu, apmeklējot arī Jūrmalciemu u.c., kā arī paredzēts sadraudzības vakars ar Liepājas pilsētas jauniešiem Jauniešu mājā. Bet 9.augustā sāksies otrās grupas ceļš no Liepājas uz Ķīli.

Jau 2015.gada vasarā notika pieredzes apmaiņas brauciens, ko organizēja Ķīles Jauniešu tradicionālo burātāju kuģu biedrība sadarbībā ar Liepājas Jūrniecības koledžu. Veicot nelielus izbraucienus, jaunieši tika sagatavoti 2016.gada starptautiskajam projektam “Starptautiska jauniešu vizīte/apmaiņa Ķīlē un Liepājā”, kad Liepājas un Ķīles jaunieši jauktās komandās burās no Ķīles uz Liepāju un atpakaļ.

Koledžas direktors skaidro, ka šī

projekta mērķis ir veicināt Ķīles un Liepājas jauniešu savstarpējo sadarbību un pilnveidot jauniešu prasmes burāšanā, kā arī izveidot partnerattiecības starp divām pilsētām, kas atrodas pie Baltijas jūras. Sadarbojoties ar Ķīles jauniešu tradicionālo burātāju kuģu biedrību attīstīt un veicināt prakses iespējas Liepājas Jūrniecības koledžas audzēkņiem nākamajos gados.

Burāšanas laikā dalībniekiem jāpagūst noteikumi, kas jāievēro uz kuģa ”Seestern” klāja, kā arī jāspēj pielietot tās burāšanas iemaņas, kas iegūtas jau pagājušā gada burāšanas tūrē Ķīlē, tas ir – jūras karšu un citu navigāciju izmantošana, darbs komandā un noteikumi, šķērsojot dažādu valstu krastu robežas (t.i., Vācijas, Dānijas, Zviedrijas, Lietuvas un Latvijas).

Portāls jau informēja, ka divmastu buru kuģa ”Seestern” (”Jūras zvaigzne”) korpusa garums – 14,93 m, platums – 3,80 m. Buru platība – 110 kvm. Kuģī ir 11 guļvietas.

Starptautisko projektu organizē Ķīles jauniešu tradicionālo burātāju kuģu biedrība sadarbībā ar Liepājas Jūrniecības koledžu. Atbalstītāji ir Ķīles pilsētas Dome, Vācu Olimpiskā Sportu apvienība (programma ”Integrācija sportā”), Šlēsvigas – Holšteinas Jauniešu Ministrija, Liepājas Jūrniecības koledža. Projekts tiek īstenots Erasmus+ programmas ietvaros.

V.Dreimanis, taujāts par projekta izmaksām, atzina, ka kopējās aptuveni mēneša ilgā projekta izmaksas ir ap 40 000 eiro. Milzīgu atbalstu devusi Erasmus+ programma.

Koledžas direktors neslēpj, ka grūtākā Jūrniecības koledžas audzēkņiem bijusi pirmā nedēļa:

”Nav noslēpums, ka mūsdienās jaunieši ir pašpietiekami, pirmajā vietā liek savas personīgās intereses. Bet kuģošana viennozīmīgi ir komandas darbs. Uz kuģa nevar gaidīt, kad kāds cits padarīs. Līdzko kaut ko ieraugi, tā jāķeras klāt. Bet burāšanas noslēgumā komanda jau bija saliedējusies. Savukārt komanda, kas burās atceļā uz Ķīli, domāju, ņems vērā pirmās komandas kļūdas un viņiem būs vieglāk.”

Uz jautājumu, vai ir cerība, ka šāds projekts varētu tikt īstenots arī turpmākajos gados, V.Dreimanis atzina, ka cerība ir liela.

Un portālam pačukstēja, ka šoruden diviem Liepājas Jūrniecības koledžas audzēkņiem būs iespēja ”sadarbībā ar Rumānijas akadēmiju iziet praksi uz četrmastu burinieka, mēneša laikā apkuģojot visu Vidusjūru”.

Un vēl pačukstēja, ka jau ievadītas sarunas par to, ka nākotnē buru kuģi audzēkņu prakses vajadzībām ar Vācijas vai Holandes atbalstu varētu iegādāties Liepājas Jūrniecības koledža.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz