Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Turpina motivēt, lai piesaistītu speciālistus reģionu slimnīcām

Vairāk nekā 300 ārstniecības personas 2022. gadā piesaistītas darba vietām reģionos, izmantojot no Eiropas Savienības (ES) fondiem pieejamo finansējumu veselības nozarei. Kopumā Kurzemē finansējumu saņēmuši 47 speciālisti, no kuriem vairāk nekā puse jeb 24 – Liepājā, laikraksts uzzināja Veselības ministrijā.

Turpina motivēt, lai piesaistītu speciālistus reģionu slimnīcām
06.01.2023 06:00

Liene Kupiča

"Kurzemes Vārds"

Ar ES fondu atbalstu

Lai saņemtu finanšu atbalstu no ES fondiem, speciālistam noteikts laika posms jānostrādā reģionā un jāsniedz valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi, skaidro VM pārstāve Barbara Ālīte.

ES fondu finansējuma piesaiste ir viens no virzieniem, ko Veselības ministrija īsteno cilvēkresursu jomā, lai līdzsvarotu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību.

Mērķis ir uzlabot mobilitātes iespējas, mediķu piesaisti un noturēšanu darba tirgū visā Latvijas teritorijā.

Projektā ”Ārstniecības un ārstniecības atbalsta personu pieejamības uzlabošana ārpus Rīgas” 2022. gadā finanšu atbalsts izmaksāts 322 ārstniecības personām, bet kopumā projekta laikā no 2017. gada – jau vairāk nekā 1400.

Visvairāk kompensācijas pieteikumu 2022. gada laikā saņemti no ārstniecības personām Latgalē (117), Zemgalē (78), Vidzemē (65), Kurzemē (47), Pierīgā (15).

Starp šogad piesaistītajiem speciālistiem visā Latvijā ir 123 māsu palīgi, 46 ārsti, 73 medmāsas, 51 ārsta palīgs, 15 fizioterapeiti, sešas vecmātes, savukārt pieci ģimenes ārsti pensijas vecumā nodevuši savu praksi jaunajam ārstam.

Liepājā šādi pērn piesaistīti pieci ārsti, 12 medmāsas, divi fizioterapeiti, divi ārsta palīgi un trīs māsu palīgi – kopā 24 speciālisti, pastāsta ministrijas pārstāve.

Liepājas domes Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja Elīna Tolmačova norāda, ka pēdējos gados Liepājā atbalstu no fondiem izmantojuši un saņēmuši vairāki jauni pilsētas ģimenes ārsti. Taču no pērn piesaistītajiem speciālistiem lielākā daļa – 18 – ir slimnīcas darbinieki, pastāsta pašvaldības speciāliste.

”Viņi saņem finansiālu pabalstu par to, ka viņi strādā, tā ir papildu motivācija strādāt reģionos. Viņi saņem dažādas summas, katram tā ir citāda – tas ir atrunāts Ministru kabineta noteikumos,”

norāda E. Tolmačova.

Samaksa ir atkarīga no pamatsummas, noteiktā apmērā no mēnešalgas un citiem ar speciālistu un viņa darba specifiku saistītiem nosacījumiem.

Finanšu atbalsts, ko pretendents var saņemt, atbilstot visiem projekta nosacījumiem, ietver naudas kompensāciju par darbavietu ārstniecības iestādē reģionā, par ģimenes locekļiem un uzturēšanas izdevumiem sākuma periodā.

Atbalsts pamatā vērsts uz jaunu speciālistu piesaisti un tiem ārstiem, kas pārceļas no Rīgas uz reģionu. Piesaistītie mediķi strādā slimnīcās, ģimenes ārstu praksēs, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā.

Ņemot vērā ārstniecības iestāžu aptauju, šogad atbalstāmo speciālistu vidū tika iekļauti arī audio logopēdi un mākslas terapeiti.

Liepājas Reģionālās slimnīcas (LRS) valdes priekšsēdētāja Līga Priedena speciālistu piesaisti ar ES fondu atbalstu arī novērtē kā papildu iespēju veselības aprūpes iestāžu attīstībā ārpus galvaspilsētas, kur profesionāliem cilvēkresursiem ir liela loma.

Nevar salīdzināt, kā bija

L. Priedena ļoti novērtē arī Liepājas pašvaldības līdzšinējo un turpmāko atbalstu – tā ļoti nāk pretim un veicina sadarbību ar slimnīcu un palīdz piesaistīt speciālistus – palīdz ar dzīvesvietu, nodrošina bērnus ar vietu skolās un bērnudārzos un sniedz vēl cita veida atbalstu. Un šī sadarbība starp slimnīcu un pašvaldību tiks turpināta.

”Slimnīca gadu laikā piesaistījusi diezgan daudz speciālistu. Nevaram salīdzināt, kāda bija situācija konsultatīvajā poliklīnikā pirms 15 un pat 10 gadiem – poliklīnika ir augusi.

Jāturpina attīstīties tālāk, jāskatās, kas nepieciešams iedzīvotājiem,” viņa uzsver.

Pēdējo trīs gadu laikā, no 2020. līdz 2022. gadam, LRS piesaistīti un strādā 20 ārsti (anesteziologi-reanimatologi, urologs, traumatologi-ortopēdi, ginekologs-dzemdību speciālists, pediatrs, oftalmologs, otolaringologi, internists, kardiologs, ķirurgs, pneimonologs), pieci fizioterapeiti, viens mūzikas terapeits, četri zobārsti, 32 rezidenti.

Turpmākos gados vajadzētu piesaistīt vēl tikpat.

L. Priedena norāda, ka vēl nepieciešami papildu spēki pediatrijā, neonatoloģijā (neonatologs – jaundzimušo ārsts) un kardioloģijā.

”Svarīgi, kas māk un grib strādāt, kam darbs ir vērtība, ne tikai ienākumu avots,” viņa piebilst, norādot, ka ne vienmēr speciālistu trūkums ir slimnīcās vien risināma problēma, to nepieciešams sistemātiski un steidzami risināt arī plašākā mērogā – valstiskā līmenī.

Uzziņai

Ar ES finansējumu piesaistītie veselības aprūpes speciālisti Kurzemē 2022. gadā

 Ārsts MāsaFizioterapeitsĀrsta palīgsMāsas palīgsKopā
Liepāja51222324
Talsi 2  13
Dundaga   1 1
Kuldīga 1 225
Priekule1    1
Saldus 1 1 2
Skrunda   1 1
Tukums1 1  2
Ventspils 21148
Pavisam718481047
Avots: Veselības ministrija
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz