Ceturtdiena, 2. maijs Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vai nulles emisija ir sasniedzama?

Pēdējo 15 gadu laikā Eiropas Savienības (ES) energoefektivitātes tiesību akti ir ievērojami mainījušies, arvien lielāka nozīme piešķirta enerģijas patēriņa un nelietderīgas izmantošanas samazināšanai.

Vai nulles emisija ir sasniedzama?
Deputāta izteikums, ka, visdrīzāk, tuvāko sešu gaidu laikā cerētās izmaiņas nenotiks pilnā ampērā, mudina aizdomāties arī nesenais ēkas renovēšanas stāsts Liepājā, Dzintaru ielā 97/99. Iedzīvotāji bija spiesti dzīvot teju būvlaukumā veselus četrus gadus. Ne vienmēr iecerētais rit pēc plāna. (Foto: Egons Zīverts)
Deputāta izteikums, ka, visdrīzāk, tuvāko sešu gaidu laikā cerētās izmaiņas nenotiks pilnā ampērā, mudina aizdomāties arī nesenais ēkas renovēšanas stāsts Liepājā, Dzintaru ielā 97/99. Iedzīvotāji bija spiesti dzīvot teju būvlaukumā veselus četrus gadus. Ne vienmēr iecerētais rit pēc plāna. (Foto: Egons Zīverts)
23.01.2024 07:00

Liena Rimkus

"Kurzemes Vārds"

Energoefektivitātes pasākumi ļauj ne vien nodrošināt ilgtspējīgu energoapgādi, samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas, uzlabot energoapgādes drošību, samazināt enerģijas importa izmaksas, bet arī sekmēt Eiropas konkurētspēju. Kāda ir šī brīža reālā situācija?

Jāsamazina energopatēriņš

ES vadītāji 2018. gadā nosprauda mērķi – līdz 2030. gadam panākt, ka ES gada energopatēriņš samazinās par 32,5%.

Savukārt 2023. gada martā vienojās, ka līdz 2030. gadam jāpanāk ES primārās enerģijas patēriņa un enerģijas galapatēriņa samazinājums par 38 un 40,5%.

Apspriežot turpmākās politikas pamatnostādnes 2030. gadam un laikposmam pēc tam, parlamenta deputāti ar Padomi vienojušies par vairākiem punktiem, kas uzlabotu situāciju un būtu paveicami tuvāko gadu laikā.

Jauni ēku energoefektivitātes noteikumi paredz, ka

līdz 2030. gada visām jaunuzceltajām ēkām būs jāsasniedz nulles emisiju līmenis.

Tas pats attiecas arī uz jaunām ēkām no 2028. gada, ja tās izmanto vai tās pieder valsts iestādēm.

Savukārt dzīvojamo ēku enerģijas patēriņš līdz 2030. gadam būtu jāsamazina par 16% un vismaz par 20 līdz 22% līdz 2035. gadam.

Tāpat dalībvalstīm līdz 2030. gadam būs jāatjauno 16% nedzīvojamo ēku ar sliktākajiem veiktspējas rādītājiem, bet līdz 2033. gadam – 26%, kurām ir sliktākie rādītāji, nosakot minimālās energoefektivitātes prasības.

Referents Ciarán Cuffe (Zaļie/EFA, IE) ēku energoefektivitātes direktīvu uzskata par ievērojamu panākumu: “Šis ceļojums sāksies ar ēkām, kas iztērē visvairāk enerģijas.

Izšķērdēta enerģija ir rēķiniem izšķērdēta nauda.

Mums ir jāpalīdz iedzīvotājiem ietaupīt naudu un jāaizsargā viņi no nepastāvīgām enerģijas cenām. Tāpēc mēs esam izvēlējušies ceļu, kas var samazināt enerģijas rēķinus ikvienam, gan māju īpašniekiem, gan īrniekiem, un novērš enerģētiskās nabadzības pamatcēloņus.”

Ar runāšanu vien nepietiks

Liepājas izpilddirektora vietnieks īpašumu jautājumos Mārtiņš Tīdens atklāj, ka Liepājā šie jautājumi tiek risināti jau labu laiku.

“Skatoties no šodienas perspektīvas, visur, kur Liepājas enerģijas ieguvei tiek izmantota šķelda, jau ir nulles emisija. Būtībā, mēs jau esam izdarījuši vēlamo, tas, kas atlicis, – lokālās gāzes katlumājas, bet SIA “Liepājas enerģija” ir plāns, kā līdz 2030. gadam sakārtot arī šo jautājumu.

Nākamais būtiskais jautājums ir elektroenerģija. Lai tā būtu tīra, nepieciešams sertifikāts, kas to apliecina. Šī brīža izsoles liecina, ka cena ir aptuveni 3 vai 4 eiro par MWh. Tātad, ja vēlos būt ļoti tīrs, mans rēķins par MWh pieaugs par 3 vai 4 eiro.

Tas ir jāsaprot – visai sabiedrībai šie sertifikāti būs jāpērk, vai arī pašvaldība 2030. gadā būs tikusi uz pilnīgi zaļa elektroenerģijas ražošanas risinājuma, bez fosilo materiālu izmantošanas. Pagaidām izskatās, ka uz to pusi tiek iets,” skaidro M. Tīdens.

Runājot par enerģijas patēriņa samazinājumu, M. Tīdens uzsver, ka te gan būtu jāizprot, ka runa nav tikai par valsts un pašvaldības pārziņā esošām ēkām, bet pilnīgi visiem nedzīvojamiem namiem.

“Šis jautājums būtu jārisina valstiskā līmenī. Pašvaldība mājasdarbu ir izpildījusi, tās ēkas, kuras varēja, – nosiltināja.

Noteikumi jauno ēku būvniecībai ir skaidri. Savukārt dzīvojamās ēkās primārās enerģijas patēriņu vajadzētu samazināt vismaz par 16%, līdz 2030. gadam un par 22% līdz 2035. gadam. Tas nozīmē, ka jāturpina siltināt dzīvojamās mājās, jāuzstāda atjaunīgie enerģijas ražošanas elementi – saules baterijas.”

Tas viss gan cieši saistīts ar valsts atbalsta programmām, Liepājas pašvaldība stāsta, ka iespēju robežās piedalījusies lielo dzīvojamo māju siltināšanā, tomēr M. Tīdens atzīst, ka darba vēl esot gana daudz.

“Būtu vajadzīgi aptuveni 200 miljoni eiro, lai pilnībā visas ēkas nosiltinātu. Ne mazāk svarīgi ir izprast, uz kuru laiku attiecināti minētie procenti – uz šodienu vai kopumā? Uz 90. gadu? Ja no valsts puses iedzīvotājiem būs pieejamas atbalstošas programmas, tad, jāsaka, tā ir lieliska investīcijas iespēja, jo ļauj procesu padarīt efektīvāku, samazinās enerģijas patēriņš.

Manuprāt, tas, ka ES Zaļā kursa ietvaros tagad būs jāsiltina visas mājas, vērtējams tikai labi.

Ja reiz Latvija ir pievienojusies Zaļajam kursam, protams, ar runāšanu vien nepietiks, tam jāparādās arī darbos,” pārliecināts ir Liepājas pašvaldības pārstāvis.

Rosina veidot energokopienas

“Ēkas ir lielākais enerģijas patērētājs Eiropā, tāpēc būvniecības nozarei ir būtiska nozīme ES enerģētikas un klimata mērķu sasniegšanā,” saka EP deputāte Dace Melbārde (“Jaunā Vienotība”/ETP), ar to pamatojot, ka šāda vienošanās ir nozīmīgs solis ES plāna “REPower EU” īstenošanā.

Viņa uzsver, ka 2022. gada maijā uzsāktā plāna mērķis ir ne vien panākt lielāku enerģijas ietaupījumu un zaļās enerģijas izmantošanu, bet arī ilgtermiņā panākt ES enerģētisko patstāvību, jo īpaši neatkarību no Krievijas fosilā kurināmā importa.

“Uzlabota energoefektivitāte samazinās atkarību no enerģijas importa, samazinās emisijas un kopumā pozitīvi ietekmēs izaugsmi,” skaidro D. Melbārde.

“Ja raugāmies uz ES kopumā, tad vidēji 75% ēku ir energoneefektīvas. 2021. gadā 42% no ES patērētās enerģijas tika izmantota ēkās, turklāt ēkas rada 1/3 no ES siltumnīcefekta gāzu emisijām.

Ēku energoefektivitātes direktīvas pārskatīšana un panāktā vienošanās starp EP deputātiem un ES Padomi izvirza ambiciozākus mērķus dalībvalstīm jaunu 0 emisijas ēku būvniecībā un esošo ēku energoefektivitātes kāpināšanā.

Ieguvumi no plāna īstenošanas ir gan iedzīvotājiem, jo samazinās rēķini par mājokļa uzturēšanu, gan ES dalībvalstīm kopumā,

jo samazinās gāzu emisijas un atkarība no kurināmā importa,” pārliecināta ir D. Melbārde.

Parlamenta deputāte novērojusi, ka Latvijā līdz šim lielākie izaicinājumi bijuši saistīti ar lielo daudzdzīvokļu māju siltināšanu.

“Lai to mainītu, ir nepieciešams aktīvs vietējo pašvaldību darbs ar iedzīvotājiem, laba partnerība ar valdību ES finanšu instrumentu izmantošanā, kā arī iedzīvotāju izglītošana par iespējām un ieguvumiem.

Tāpat Latvijā būtu vērtīgi rosināt vietējo energokopienu veidošanos, lai paši iedzīvotāji vairāk apvienotu spēkus energoefektīvākas un zaļākas dzīves telpas veidošanā, tajā skaitā mērķtiecīgāk apgūstot ES fondu finansējumu.”

Reālā dzīve saliks pa plauktiem

Nedaudz skeptiskāku nostāju pauž EP deputāts Andris Ameriks (“Gods kalpot Rīgai”/S&D). Viņaprāt, kopš brīža, kad sāka runāt par Zaļo kursu Eiropā, mainījušās vairākas lietas, tomēr ne viss vērtējams ar plus zīmi.

“Pozitīvi vērtējamas tās, kuras vērstas uz izaugsmi tehnoloģijās, atkritumu šķirošana, saules un vēja izmantošana, tomēr ir vairākas lietas, kuras, manuprāt, ir stipri pārspīlētas, un tām ir politiska nokrāsa. Skaidrs, ka tas ļauj likt politiskos akcentus, tomēr es gribētu domāt, ka reālā dzīve noliks visu savās vietās.

Nulles emisija no 2030. gada nav reāli, tuvāko piecu gadu laikā tā ir pilnīga utopija. Iedzīvotājiem nav pietiekamu resursu.

Kā piemēru varam apskatīt Rīgas paneļu mājas. Cilvēki šādās jomās ir ļoti pasīvi, viņus grūti pierunāt kaut soli spert pretī, bet mēs tagad vēlamies panākt nulles emisiju. Tas ir absurds, lai gan tiek akcentēts kā virsmērķis.

Paies pieci gadi, un tad redzēsim reālo situāciju. Pieņemot šādus lēmumus, tomēr būtu jāskatās caur filtru – viens ir politisks skatījums, pavisam cits – reālā dzīve un tās iespējas,” stingri saka A. Ameriks.

Viņaprāt, aptuveni 2/3 ES dalībvalstu nav pietiekamu resursu, lai jaunās mājas būvētu pēc minētajiem noteikumiem, vēl jo vairāk, ja rēķināmies ar Ukrainas atbalsta programmu un daudziem citiem pasākumiem, cīņu ar inflāciju.

“Runājot par ēku renovāciju un atjaunošanu, godīgi sakot – brīnos. Ņemot vērā manu pieredzi politikā, man nav skaidrs, no kurienes šie procenti tiek ņemti? Tie ir pilnīgi atrauti no dzīves, absolūti teorētiski modeļi un nav saistīti ar līdzekļu avotiem.

Ir sajūta, ka šobrīd dzīvojam greizo spoguļu karaļvalstī.

Jāsaprot, ka par šiem izvirzītajiem mērķiem nākotnē kādam tāpat būs jāatbild. Katrai nacionālajai valdībai ES ir ļoti nopietni jāizvērtē šīs lietas. Latvijā izveidota vesela ministrija, kas tērē nodokļu naudu, analizē un vērtē tās virzību – tai būtu jābūt pirmajai, kas uz to skatās reāli.

Būtu vajadzīga ļoti profesionāla un izvērsta enerģētikas pozīcija – ko mēs varam darīt, cik ātri un kādi līdzekļi mums pieejami. Tikai pēc tam varam reāli runāt, mētāšanās ar mīklainiem skaitļiem un politiskiem lozungiem pirms vēlēšanām pie nekā laba nenovedīs.”

Šobrīd gan vienošanās ir neformāla, lai tā kļūtu par likumu, tā jāapstiprina gan Parlamentam, gan Padomei. Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komiteja par tekstu balsos 23. janvārī.

Publikācija sagatavota sadarbībā ar Eiropas Parlamenta biroju Latvijā.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz