Ceturtdiena, 2. maijs Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vai pasažierim atļauts piedzerties?

Vai pasažierim atļauts piedzerties?
Foto: Egons Zīverts
15.05.2020 06:00

"Kurzemes Vārds"

Visi autovadītāji ir apguvuši satiksmes noteikumus, un teorētiski katram vajadzētu pārzināt savas tiesības, pienākumus un atbildību. Taču reizēm pat viszinošākie profesionāļi kasa aiz auss – paga, bet kā tad tur bija? Vai arī atceras gadījumus iz dzīves un spriež, kā būtu vajadzējis rīkoties pašam un vai policija visu izdarījusi pareizi. Situācijas var likties anekdotiskas, taču diez vai nāk smiekli, ja izrādās, ka esi izdarījis pārkāpumu.

Uz autovadītāju jautājumiem atbild Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste sabiedrisko attiecību un sadarbības jautājumos Madara Šeršņova.

– Vai vadītājs alkohola vai citu vielu reibumā drīkst atrasties pie stūres stāvošam auto ar ieslēgtu dzinēju, sēdēt auto ar izslēgtu dzinēju, kurš tiek stumts, stumt pie rokas velosipēdu, mopēdu, motorolleru, motociklu?

– Saskaņā ar “Ceļu satiksmes likumu”, transportlīdzekļa vadītājs ir fiziska persona, kas vada transportlīdzekli, tai skaitā vadīšanas iemaņu pārbaudes laikā, kura notiek normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, vai apmāca vadīt transportlīdzekli personu, kurai nav atbilstošas kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas tiesību. Šis jēdziens uz personu, kura ir vadījusi transportlīdzekli, attiecas līdz tam brīdim, kad šo transportlīdzekli sāk vadīt cita persona. Savukārt pasažieris ir persona, kas atrodas transportlīdzeklī vai uz tā (izņemot transportlīdzekļa vadītāju), kā arī persona, kas iekāpj transportlīdzeklī vai uzkāpj uz tā, izkāpj no transportlīdzekļa vai nokāpj no tā. Likums nenosaka, ka cilvēks alkohola reibumā nevarētu atrasties pie stūres stāvošam transportlīdzeklim un stumt transportlīdzekli. Viņš piedalās ceļu satiksmē tikai tad, kad transportlīdzeklis ir kustībā un viņš to vada, un vadītājs viņš ir tikai tad, kad viņš vada šo transportlīdzekli. Uz jautājumu, vai personas var atrasties citu vielu reibumā, pieņemot, ka ar šo jautājumu domātas narkotiskās vai psihotropās vielas – nē, likums to aizliedz jebkurā situācijā – gan ceļu satiksmē, gan atpūtas vietās, koncertos, uz ielas, mājās. Ja likumsargiem rodas aizdomas, ka persona ir narkotisko vai psihotropo vielu ietekmē, tā tiek nogādāta medicīnas iestādē ekspertīzes veikšanai.

– Vai automašīnā pasažieriem drīkst būt atvērtas alkoholisku dzērienu pudeles? Vai līdzbraucējs uz motocikla drīkst būt alkohola reibumā?

– Likums nenosaka, ka pasažieri nedrīkstētu atrasties alkoholisko dzērienu ietekmē transportlīdzeklī vai uz tā, var arī ar atvērtām pudelēm.

– Kā Covid-19 pandēmijas laikā notiek alkohola pārbaudes šoferiem – vai policists drīkst neievērot 2 metru distanci un kādi ir citi drošības pasākumi?

– Likumsargi, tāpat kā ārsti, ugunsdzēsēji glābēji, pilda savus dienesta pienākumus, un, ja nav citāda veida, kā, pildot dienesta pienākumus, konstatēt likumpārkāpumus un apturēt pārkāpuma izdarītājus, tad amatpersona var pietuvoties tuvāk pa diviem metriem. Atgādinām, ka Valsts policija strādā pēc Slimību profilakses un kontroles centra un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta rekomendācijām. Šobrīd nav obligāta prasība policijas darbiniekiem izmantot maskas, līdz ar to ne visās situācijās tas ir nepieciešams, tomēr policisti, izvērtējot situāciju var izmantot citus individuālās aizsardzības paņēmienus.

– Vai par notikuma vietas atstāšanu soda šoferi, kurš pēc auto ieslīdēšanas grāvī aizgājis kaut kur tuvumā meklēt palīdzību (piemēram, traktoru, lai izvilktu auto)?

– Jebkurā gadījumā labāk par notikumu ir paziņot Valsts policijai, pat ja liekas, ka nav bojāta trešās personas manta, jo reizēm gadās tā, ka ir tomēr kāds stabs nolauzts vai grāvis izbraukāts, un tad ceļu uzturētāji vēršas Valsts policijā un mums ir jānoskaidro tas vadītājs, kurš izraisījis negadījumu.

– Vai obligāti jāziņo par sadursmi ar meža dzīvnieku, ja nav cietušo, notikuma vietā nav apgrūtinājumu vai bīstamības satiksmei un dzīvnieks ir aizskrējis prom?

– Ja noticis ceļu satiksmes negadījums, kurā notriekts dzīvnieks, par to obligāti jāinformē Valsts policija, zvanot pa tālruni 110, un nekādā gadījumā nedrīkst atstāt notikuma vietu, jo šāda situācija ir uzskatāma par ceļu satiksmes negadījumu.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz