Ceturtdiena, 2. maijs Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ukrainas bēgļi: “Vairāk par visu gribam uz mājām”

Dienvidkurzemes novada pašvaldība agrākās Vaiņodes internātpamatskolas internāta ēkā martā devusi patvērumu četrām ģimenēm no Ukrainas. Pagājušajā nedēļā tur izmitināta arī no kara skartās valsts evakuētu bērnu un viņu audzinātāju grupa no Doneckas apgabala.

Ukrainas bēgļi: “Vairāk par visu gribam uz mājām”
“Mēs ceram, ka viss beigsies un varēsim braukt atpakaļ. Pagaidām nespējam aptvert – vai vispār brauksim mājās vai arī ne,” saka Ļena (no labās). Oksana raizējas par mammu, kas jau stipri gados. (Foto: Egons Zīverts)
“Mēs ceram, ka viss beigsies un varēsim braukt atpakaļ. Pagaidām nespējam aptvert – vai vispār brauksim mājās vai arī ne,” saka Ļena (no labās). Oksana raizējas par mammu, kas jau stipri gados. (Foto: Egons Zīverts)
12.04.2022 06:00

Linda Kilevica, Ilze Ozoliņa, Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Aizbrauca, kad māja sāka drebēt

”Šis nav stāsts par to, ka mums visa ir ļoti daudz, bet par to, ka mēs zinām, ko nozīmē, ka nekā nav,” humānās palīdzības noliktavu Vaiņodes kultūras nama mazajā zālē izrāda vadītāja Daiga Tihomirova.

Bēgļiem nepieciešamo jau koordinē biedrība ”Tabitas sirds”, taču vaiņodnieki sanesuši ļoti daudz mantu. Apģērbs, higiēnas preces un pat burciņas ar konservējumiem. D. Tihomirova stāsta, ka kāda vecāka sieviete atnesusi vienu šampūna pudelīti, lai ņemot, varbūt noderēs. Mainīgajos laikapstākļos bērni sākuši slimot, no Liepājas atvestas nepieciešamās zāles.

Vaiņodes pagasta pārvaldes vadītājs Mārtiņš Mikāls pastāsta, ka internāta pirmajā un otrajā stāvā jau iepriekš dzīvoja ukraiņi ar darba vīzām, kuri strādā uzņēmumā ”Daiļrade koks”.

Ģimenēm, kuras izbēgušas no kara, iekārtota kopīga virtuve, kurā pagatavot maltītes. ”Lai viņiem būtu arī sava dzīve,” saka M. Mikāls.

Ukraiņu bērnu apgleznotās durvis. Foto: Egons Zīverts

Viņš stāsta, ka ukraiņus aicinās skatīties handbola spēles, apmeklēt pasākumus kultūras namā, esot arī kādas ieceres kopā ar tūrisma organizatoriem, taču vispirms jāļauj cilvēkiem aprast un iedzīvoties.

Ar ”Kurzemes Vārdu” aprunāties piekrīt Ļena, Oksana un Alīna.

Viņu vīri ir brāļi, ģimenes devušās bēgļu gaitās kopā. Ceļā gan devās divi brāļi, kuriem ir trīs bērni. Alīnas ģimenē ir divi. ”Viņu nelaiž prom no Ukrainas, jāsargā sava zeme,” saka Alīna.

Ļena ar vīru dzīvo Odesas tuvumā, ap 60 km no pilsētas. Pagājušā gada oktobrī abi atbrauca uz Latviju strādāt. ”Pirmo reizi mūžā izbraucām uz ārzemēm. Pāris mēnešus nostrādājām Rīgā un tad aizbraucām uz mājām nosvinēt jauno gadu. Atgriezāmies Latvijā, šoreiz Tukumā. Tad sākās karš. 24. februāra rītā savācām mantas un devāmies mājās,” viņa pastāsta.

Nedēļu tur bijis normāli, bet tad sākās apšaudes, sprādzieni. ”Kad māja sāka drebēt, sapratām, ka jādodas prom,” saka Ļena.

Tēvs karo, brālis karo

Lielā saime satikusies Rumānijā, tur visvienkāršāk bijis tikt pāri robežai. Braukuši cauri Ungārijai, Slovākijai, Polijai, gulējuši baznīcās, stadionā. Pirmās naktsmājas Latvijā bijušas Bauskas slimnīcā. Pēc septiņām dienām bēgļi bija Rīgā. Nosūtīti uz Vaiņodi, jo tikai šeit bijusi iespēja izmitināt pavairāk cilvēku.

”Tobrīd bijām 13 cilvēki, pēc tam vēl ieradās četri mūsējie. Rīgā nedaudz nomierinājāmies, lai gan… mēnesi dzīvojām vienās asarās.

Mūs šeit tik labi uzņēma, esam paēdināti, apģērbti, bērniem ir viss nepieciešamais. Ko palūdzam, visu mums sagādā,” Ļena ir ļoti pateicīga.

Ar ukraiņiem, kas šeit jau dzīvoja, iepazinušies, bet esot no ļoti atšķirīgiem valsts reģioniem. ”Viņiem pašlaik ir iespēja kā braukt mājās, tā palikt šeit. Visi esam no Ukrainas, bet ne jau tāpēc visu laiku komunicējam. Droši vien tāpat ir pie jums,” Ļena saka.

Visvairāk par visu sievietes grib uz mājām. ”Iedomājieties, Alīna ir šeit, bet vīrs – tur. Pirmo mēnesi viņa staigāja kā tikko no krusta noņemta, raudāja katru dienu, bērni prasījās uz mājām. Mūsu vīri ir te, mums mierīgāk ap sirdi, tomēr tur palika mūsu tuvinieki. Oksanas brāli iesauca karot. Mans brālis dienēja pie Luhanskas.

Aprīlī viņam bija laiks atgriezties mājās, trīs gadus nokalpojis. Demobilizāciju atcēla, jākaro, līdz viss beigsies. Tēvs aizstāv Odesu,” izstāsta Ļena.

Alīnas vīrs ir vietējā zemessardzē, kas apsargā ciemu. Daudzas mājas ir tukšas, jāuzmana, lai marodieri nepiestaigā. Palikuši lopi, par kuriem jāparūpējas. ”Tur pagaidām tik traki nešauj,” saka Alīna. Ne visiem esot iespējas braukt prom – citam naudas nav, citam vienkārši neesot, uz kurieni.

Sievietes internetā lasa un skatās Ukrainas ziņas, taču tur par uzbrukumiem ziņojot minimāli, bez detaļām, jo tas nav atļauts. ”Visiem ir bail. Pilsētā ievēro komandantstundu, pēc septiņiem vakarā aizsedz logus, lai gaisma nespīd uz āru,” atzīmē Ļena.

Mājās jau kartupeļus stāda

Kad Ļena ar vīru pirmoreiz ieradās Latvijā, bijis ļoti grūti. ”Esam svešinieki šai zemē, to paši sapratām, un cilvēki pret mums kā pret svešiem arī izturējās. Tagad viss ir citādi. Strādāju ”Daiļrade koks”, kur uzņēma ļoti labi. Cik nu strādāju, jo tagad mans bērns saslimis. Daru visu, ko saka, – te pieslīpēt, tur pienest. Ir labi, ka ir darbs. Mūs taču nevarēs uzturēt visu laiku,” viņa pauž.

SIA ”Daiļrade koks” valdes loceklis Edgars Treimanis apstiprina, ka viens no bēgļiem pieņemts darbā, taču nevarot neko komentēt, vai uzņēmums varēs vēl piedāvāt darba vietas. ”Lielākā daļa atbraukušo ir bērni, nav potenciālu darbinieku. Domājam, kā palīdzēt, kopā ar pašvaldību. Tomēr pašreiz ir ļoti sarežģīta situācija, lai prognozētu, kas būs pēc mēneša vai diviem, vai varēsim kādu pieņemt,” viņš saka.

Uzņēmumam tagad akūti svarīgi tikt galā ar citu problēmu loku – materiālu sadārdzinājumu, to iegādes tirgu pārorientēšanu un to, vai klients būs ar mieru pirkt produkciju par augstāku cenu.

Oksana un Alīna ar prieku piekritušas darba piedāvājumam gatavot ēst bērnu grupai un audzinātājām. Oksana ir pavāre, Ukrainā strādājusi bērnudārzā un skolā. ”Es jūtos savā stihijā,” viņa saka un ir pateicīga par darba iespēju, jo varot būt tepat uz vietas un kopā ar saviem bērniem.

Bērni pārsvarā mācās tiešsaistē, arī Ukrainā pašlaik skolas un bērnudārzi klātienē nestrādājot. Trīs sākumskolnieki iet uz Vaiņodes vidusskolu, divi – uz vietējo bērnudārzu, pastāsta M. Mikāls.

”Mūsu bērni ātri aprod. Drīz viņi jau latviski sāks runāt,” saka Oksana. Sievietes priecājas, ka daļu bērnu ved uz peldbaseinu, piedāvā deju un sporta nodarbības.

”Pie jums ir auksts un lietus līst. Pie mums koki plaukst, pilnā sparā rit pavasara darbi, apsēj laukus, cilvēki kartupeļus stāda. Tāpat uz darbu iet, naudu vajag. Dzīve turpinās. Ir bail, jo nezinām, kas notiks rīt. Mums skolā par karu stāstīja. Jā, bija šausmīgi, valdīja bads. Nekad neiedomājos, ka savā dzīvē to pieredzēšu un mani bērni arī,” stāsta Oksana.

Ciemā esot vecmāmuļa, kurai tuvojas 90 gadu. 24. februārī uzreiz zinājusi, ko darīt, – ”nesam pagrabā pārtiku, slēpjam, veidojam krājumus, jo es zinu, kas ir karš, es to visu jau esmu redzējusi”.

Mani šeit ļoti silti uzņēma

Saruna ar 36 gadus veco Annu no šobrīd Krievijas armijas okupētā Zaporižjas apgabala norit, asarām mijoties ar priecīgu smaidu. Anna raud, kad stāsta par notiekošo Ukrainā, un smaida, kad atceras, cik sirsnīgi viņu savā pulkā uzņēmis Liepājas veikala ”Elvi” darbinieku kolektīvs.

Anna gan nav uzskatāma par bēgli, jo brīdī, kad Krievija iebruka Ukrainā, viņa ar vīru un četrus gados veco dēlu bija Latvijā. Ukrainā ģimenei bija jāatgriežas 25. februārī. ”Mēs nevarējām atgriezties,” viņa saka.

Annas vīrs Konstantīns ir Latvijas pilsonis, liepājnieks. Abi iepazinušies pirms desmit gadiem. Jau 2014. gadā, kad Krievija iebruka Ukrainā, Konstantīns mudinājis Annu pārcelties uz Latviju, taču viņa vilcinājusies pieņemt šādu lēmumu. ”Man tur bija darbs, daudz pūļu un līdzekļu bijām ieguldījuši savā mājā,” viņa saka.

Pirms dažiem gadiem, sākoties kovida pandēmijai, Anna šeit ieradusies, lai noformētu pagaidu uzturēšanās atļauju, pēc kā ģimene atgriezusies Ukrainā.

”Vīrs dzīvoja gan šeit, gan tur [Ukrainā], taču es ar dēlu lielākoties Ukrainā. Tur man bija darbs, es skolā strādāju par skolotāju,” stāsta Anna.

Pērnā gada rudenī Krievija sāka savilkt savu armiju pie Ukrainas robežas. ”Taču mēs līdz pēdējam neticējām, ka būs karš,” pauž Anna.

Šī gada februārī Anna, Konstantīns un viņu dēls atkal atbraukuši uz Liepāju, lai nokārtotu dažas lietas, bet 25. februārī viņiem bija jālido atpakaļ uz Ukrainu. Līdz ar to Latvijā ieradušies bez bagāžas, vien virsdrēbēs un maiņas apģērbā. ”24. februāra naktī pamodos, un vīrs teica: ”Nezinu, kā lai tev to pasaku…”” (Annai raudot aizlūst balss).

Reiss, ar kuru ģimenei bija jālido uz Kijivu, atcelts. 25. februārī Krievijas armija sākusi bombardēt Annas pilsētu.

”Vīrs, visu laiku vēloties mani no Ukrainas savākt, šķiet, juta. Viņš teica, ka esam briesmās, mums ir bērns… Tas ir brīnums, jo visu izšķīra viena diena, lai gan iepriekš vēlējāmies pirkt lidmašīnas biļeti uz reisu 22. februārī.”

Kad Krievijas armija sākusi bombardēt viņas pilsētu, sazināties ar vecākiem Anna vairs nav varējusi. Ar viņiem izdevies sakontaktēties vien 2. martā.

”Ja godīgi, visu šo laiku biju kā zombijs. Tik baisi… Tur ir visi tavi tuvinieki, bet tu par viņiem neko nezini. Viņi slēpās pagrabā. Tagad mūsu pilsēta ir okupēta.”

Kad Liepājā ģimene uzturējusies īslaicīgi, tā mitinājusies pie Konstantīna mammas. Taču saprotot, ka atgriezties savā mājā Ukrainā kādu laiku vairs nevarēs, ģimene šeit noīrējusi dzīvokli – bez mēbelēm, sadzīves tehnikas, ar iesāktu, bet nepabeigtu remontu. ”Sadzīves apstākļi mums ir jautri – plauktu vietā kastes, griesti un sienas bez apdares, bet, kāda starpība, galvenais, ka ir, kur dzīvot,” pauž sieviete.

Ģimene sapratusi, ka ar vienu vīra algu šeit izdzīvot nespēs. Anna izlēmusi, ka arī viņai jāmeklē darbs. Piezvanījusi uz veikalu ”Elvi” un painteresējusies, vai tur ir vakance. Saņēmusi apstiprinošu atbildi, vēlējusies sākt strādāt jau uzreiz.

Tā kā viņa nav bēgle, nekāds pabalsts vai cita veida atbalsts Annai nepienākoties. Pat pie ģimenes ārsta nevarot pierakstīties, ja līdz šim nav strādājusi un maksājusi nodokļus Latvijā.

Taču, lai arī šeit dzīve jāsāk no nulles, Anna ne mirkli nesūdzas. Jaunā sieviete ir ļoti pateicīga, ka Jūras ielas veikalā ”Elvi” viņa pieņemta darbā par palīdzi, lai gan tirdzniecības sfērā nekad nav strādājusi, arī valsts valodu nepārzina, pagaidām vien iemācījusies atsevišķas frāzes. ”Elvi” viņa cep smalkmaizītes, izvieto produkciju plauktos utt.

”Mani šeit ļoti silti uzņēma, izturējās ar lielu sapratni. Kad mani iepazīstināja ar kolektīvu, daži cilvēki mani pat apskāva. Biju tik laimīga, ka esmu pieņemta darbā, esmu ļoti pateicīga veikala vadītājai Sandrai Remai,” viņa smaidot saka. ”Kā jau teicu, nekādas mantas no Ukrainas neatvedām.

Man bija tikai sarkanas bikses, bet veikala vadītāja sacīja, ka darbam nepieciešams tumšs apģērbs un ērti apavi – botas. Tas bija mēneša vidus, bet vīram algu izmaksā tikai mēneša beigās. Mums nebija pat lieku 20 eiro, lai nopirktu apģērbu.

Taču ”Elvi” man iedeva naudu, lai man būtu iespēja iegādāties džinsus un botas. Man tas bija milzīgs pārsteigums. Nu, kā tā?! Esmu tikko sākusi strādāt, cilvēki pat nezina, vai spēšu pildīt sev uzticētos pienākumus, kas zina, varbūt pievilšu, taču man uzdāvina naudu, lai varu iegādāties sev nepieciešamās lietas! Par to esmu bezgalīgi pateicīga mūsu priekšniecībai. Raugi, man, to stāstot, pat zosāda uz rokas…”

Strādājot veikalā, Annai pie apģērba piesprausta vizītkarte ar viņas vārdu un Ukrainas karogu. Tas tāpēc, lai pircēji zinātu, ka viņa ir no Ukrainas, un izturētos ar sapratni, jo Anna nevar ar viņiem komunicēt latviski. Daži veikala apmeklētāji gan nav slēpuši nepatiku par to.

”Es ļoti gribu atgriezties Ukrainā. Mums tur ir tik skaista māja – dzeltens jumts, dzeltenas durvis… Vīrs strādāja vairākās darbavietās, lai nopelnītu naudu mūsu mājai. Tajā ir ielikta dvēsele. Šeit man viss ir svešs. Par laimi, man tagad ir darbs, tas aizņem domas, un arī diena paiet ātrāk. Zinu, ka tik ātri, kā gribētos, Ukrainā atgriezties nevarēsim, bet kādu dienu noteikti dosimies atpakaļ,” pauž pārliecību Anna.

“Vēlamies būt noderīgas

Tā teica divas no Dnipro atbraukušās jaunās ukrainietes, kuras sestdien Liepājas Olimpiskā centra fitnesa klubā vadīja vairākas iepazīšanās nodarbības interesentiem, kuri gribētu trenēties vai nu pie Neļas Macukas, vai Jekaterinas Nazarenko.

Dzīvojot Dnipro, abas nebija pazīstamas, bet iepazinās, kad, bēgot no kara un apšaudēm, satikās Liepājā.

Neļa ir trīs bērnu mamma un profesionāla fitnesa trenere, dietoloģe. Viņai piederēja pašai sava studija. Jekaterinai divi bērni, strādājusi par eksporta menedžeri alumīnija sakausējumu uzņēmumā, pēc izglītības matemātiķe.

Tā kā savulaik nodarbojusies ar mākslas vingrošanu un kļuvusi par sporta meistara kandidāti, sports vienmēr aizrāvis. Pirms desmit gadiem apguvusi zinības par fitnesu un īpaši aizrāvusies ar gaisa jogu. Pēc sava pamatdarba Dnipro vadījusi šīs nodarbības sievietēm. Tagad, kad jaunajās dzīves vietās iekārtojušās un nedaudz ar pārmaiņām apradušas, abas sāka meklēt darbu.

Neļa Macuka (no kreisās) un Jekaterina Nazarenko ir zinošas fitnesa treneres, kuras ir gatavas darīt arī citus darbus, jo no tiem nebaidās. Foto: Ģirts Gertsons

N. Macuka: ”Man ir vajadzīgs darbs, jo nav zināms, kad Ukrainā beigsies karš un varēšu braukt atpakaļ uz savām mājām, atkal dzīvot ierasto dzīvi. Tagad, šeit esot, bērni grib ēst katru dienu un ir kaut kādas bāzes vajadzības, kas jāapmierina, bet, lai to izdarītu, man vajag kaut ko nopelnīt. Mans un Jekaterinas vīrs tagad aizstāv mūsu dzimteni un, kā vien var, joprojām kaut kā cenšas atbalstīt savas ģimenes, bet ar to nepietiek.

Ļoti labi saprotu, ka man šeit jāstrādā un kaut kas jānopelna, lai nodrošinātos ļaunākajam gadījumam… Domāju par vīru…” (Neļas balss aizlūst.)

Otra lieta, kāpēc abas treneres meklē iespēju strādāt, ir iespēja būt cilvēkos, sabiedrībā. ”Vismaz kaut nedaudz gribas sajusties kā agrāk, kā savā ierastajā dzīvē tur, mājās,” piebilst Neļa. ”Visu laiku dzīvot bailēs un stresā par tuviniekiem, kas palika Dnipro, klausīties jaunākās ziņas par karu Ukrainā arī ilgi nav iespējams.”

J. Nazarenko stāstīja, ka nu jau trīs nedēļu laikā, kopš ar bērniem dzīvo Liepājā, esot mazliet iejutušies un treneres darbs, tāpat kā Neļai, viņai būtu ļoti, ļoti vajadzīgs.

Kamēr bērni vēl labi nepazīst pilsētu un uz skolu un treniņiem brauc ar sabiedrisko transportu, viņa, lai justos drošāk, meitu un dēlu pavada uz nodarbībām. Tāpēc, strādājot par treneri, varētu savu laiku koordinēt. ”Vēl jau arī tas, ka man tiešām gribētos būt noderīgai šejienes sabiedrībai, dot to, ko es zinu un protu.”

Abas ukrainietes sarunas laikā teica ļoti lielu paldies liepājniekiem par atsaucību un pretimnākšanu. Esot piedzīvojušas tikai labvēlīgu attieksmi un būs ļoti priecīgas, kad atradīs darbu, lai varētu uzturēt sevi un bērnus.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz