Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vārdu tradicionālajā kalendārā iekļaut nav nemaz tik vienkārši

Ja pašiem vai tuviem cilvēkiem vecāku dotais vārds nav iekļauts vārdadienu kalendārā un viņi līdz šim savus vārda svētkus svinējuši 22. maijā, tad šie cilvēki arvien vairāk sāk interesēties par iespēju, lai viņu vārds būtu kalendārā.

Vārdu tradicionālajā kalendārā iekļaut nav nemaz tik vienkārši
Foto: Paula Čurkste/LETA
20.11.2022 06:00

liepajniekiem.lv

Kā rīkoties, lai kāds personvārds tiktu iekļauts latviešu tradicionālo vārdadienu kalendārā un kādos gadījumos to iekļauj paplašināto vārdadienu kalendārā? Taču ir arī vārdi, kas izzūd vai to nēsātāju ir ļoti maz. Vai un kādos gadījumos vārdu izslēdz no kalendāra?

Iedzīvotāji var vērsties Valsts valodas centrā (VVC) ar priekšlikumiem par personvārdu iekļaušanu latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā vai paplašinātajā vārdadienu sarakstā.

Šos priekšlikumus izvērtē Valsts valodas centra Kalendārvārdu ekspertu komisija, kuras sēdes notiek reizi trīs līdz četros gados, un daļu no priekšlikumiem parasti atbalsta, skaidro VVC pārstāvis Agris Timuška.

Jautājumā par jaunu personvārdu izvēli iekļaušanai latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā VVC skaidro, ka nepastāv un nekad nav pastāvējis dalījums oficiālajā un neoficiālajā kalendārvārdu sarakstā,

toties ir latviešu tradicionālo kalendārvārdu saraksts un paplašinātais vārdadienu saraksts, kuros tiek ievietoti gandrīz visi ierosinātie personvārdi.

Kritēriji, pēc kuriem pēdējos desmit gadus vadījusies Kalendārvārdu ekspertu komisija, iesakot jaunus personvārdus iekļaušanai latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā, ir vairāki.

Pirmkārt, vārda cilme – kalendārvārdu izvēlē priekšroka dodama baltu (latviskas vai lietuviskas) cilmes personvārdiem (piemēram, Daivis, Ritums, Audra, Ģedimins), latviešu kultūrā pazīstamiem senģermāņu cilmes vārdiem (piemēram, Ferdinands, Gerhards, Gothards), kuri iepriekš bijuši iekļauti latviešu kalendāros, vai citiem tradicionāliem, daudzām tautām raksturīgiem klasisko valodu (latīņu, grieķu, senebreju u. c.) vārdiem (piemēram, Dominika, Džemma, Odeta).

Otrkārt, lai iekļautu vārdu kalendārā, tiek skatīta vārda nozīme, ja vien to iespējams noteikt. Komisija norāda, ka jāizvairās no vārdiem ar negatīvu vai pārprotamu nozīmi (piemēram, Kails, Stīvs, Alcis).

Treškārt, ne mazāk svarīgs kritērijs ir vārda labskanība jeb eifonija – dzirdei patīkams skanējums. Šis kritērijs cita starpā paredz izvairīties no grūti izrunājamiem vārdiem, piemēram, ar latviešu valodas skaņu sistēmai neraksturīgiem šņāceņu un spraudzeņu savienojumiem.

Tāpat tiek ņemta vērā vārda lietojuma stabilitāte – svarīgi, lai attiecīgais personvārds konkrētajā formā būtu lietots jau izsenis, kā arī vārda tradicionalitāte – par to liecina attiecīgā personvārda iesakņošanās latviešu kultūras tradīcijās.

Vārda iekļaušanai kalendārā tiek vērtēta arī atbilstība latviskajai vārdu došanas tradīcijai, piemēram, attiecīgā personvārda izvēle jaundzimušajiem latviešu ģimenēs vairāku gadsimtu gaitā.

Lai arī daudzi domā, ka viens no pamata kritērijiem ir arī konkrētā vārda salīdzinoši lielā izplatība jeb daudzu nēsātāju skaits, VVC norāda, ka tas ir tikai papildkritērijs.

Optimālais vārda nesēju skaits ir vismaz 20, tomēr atsevišķos gadījumos, ja vārds pilnībā atbilst visiem iepriekš nosauktajiem kritērijiem, to var ieteikt iekļaušanai latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā arī ar mazāku nesēju skaitu.

A. Timuška arī pastāsta, ka pēdējo 20 gadu laikā no kalendāriem nav svītrots neviens personvārds arī tad, ja šā vārda nesēju skaits ir mazs vai pat nulle (piemēram, Ārvalda), – cerībā, ka reiz šie vārdi tomēr tiks doti kādam jaundzimušajam.

Šādi personvārdi arī turpmāk saglabājami tradicionālo kalendārvārdu sarakstā kā latviskajai vārddošanas tradīcijai atbilstoši un tādēļ ieteicami.

Kalendārvārdu ekspertu komisijas ieskatā arī turpmāk latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā nav iekļaujami personvārdi, kuriem šajā sarakstā jau ir kāds latviskajai vārddošanas tradīcijai vairāk atbilstošs analogs vai kuri uzskatāmi par kāda personvārda formas variantiem (piemēram, Pāvels, Martins, Aleksa, Elīze, Keita un Andželika/Anželika), ja sarakstā attiecīgi ir Pāvils, Mārtiņš, Aleksandra, Elīza, Kate, Katrīne, Katrīna un Angelika), tādēļ šādos gadījumos vārda varianta nesēju skaits nevar būt ne galvenais, ne izšķirošais kritērijs.

VVC uzsver, ka iepriekšminēto vārdu nesējiem ir iespēja svinēt vārdadienu gan tajā dienā, kad vārds ierakstīts paplašinātajā vārdadienu sarakstā, gan 22. maijā – visu neparasto un kalendāros neierakstīto vārdu dienā.

Vēršam uzmanību uz faktu, ka arī paplašinātais vārdadienu saraksts tiek regulāri aktualizēts un papildināts.

UZZIŅAI

2022. gadā tradicionālo vārdadienu kalendārā iekļauti:

Sieviešu vārdiVārdadienas datumsVīriešu vārdiVārdadienas datums
Aurika5. martsDaris6. februāris
Meija20. aprīlisGerhards17. marts
Jurgita23. aprīlisDzintis6.aprīlis
Vaiva17. septembrisJumis29. septembris
Pērle7. novembrisAko3. decembris

2018. gadā iekļautie vārdi:

Sieviešu vārdiVārdadienas datumsVīriešu vārdiVārdadienas datums
Bille29. janvārisĢedimins25. marts
Audra10. augustsSaulis27. marts
Saule22. decembrisDaivis3. aprīlis


Ritums 24. aprīlis

Avots: Valsts valodas centrs

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz