Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vecmāmiņa par mazbērnu pieskatīšanu var saņemt pašvaldības līdzfinansējumu. Kā kļūt par aukli?

Ja bērnam nav pienākusi rinda pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē, bet vecākiem ir jāatgriežas darbā, viena no iespējām šajā situācijā ir savu atvasi uzticēt auklei, saņemot arī atbalstu norēķiniem par šo pakalpojumu. Bet vai es pats varu kļūt par aukli savam bērnam?

Vecmāmiņa par mazbērnu pieskatīšanu var saņemt pašvaldības līdzfinansējumu. Kā kļūt par aukli?
Ilustratīvs (Foto: Shutterstock)
03.12.2022 06:00

liepajniekiem.lv

Liepājā Aukļu dienests darbojas kopš 2007. gada. Tas izveidots ar mērķi atbalstīt vecākus, kuru mazuļiem no 1,5 gadu vecuma vēl nav piešķirta vieta pašvaldības bērnudārzā, un koordinēt sertificēto aukļu pakalpojumus.

Aukļu dienests piešķir pašvaldības līdzfinansējumu, slēdz trīspusējo līgumu starp vecākiem, auklēm un pašvaldību, kā arī sniedz konsultācijas vecākiem par aukļu pieejamību.

Lai vecāki saņemtu sertificētas aukles pakalpojumu, aukle jāmeklē pašiem vai jāvēršas pēc informācijas par pieejamām brīvajām auklēm Aukļu dienestā.

Pēc tam, kad aukle atrasta, jānoslēdz trīspusējais līgums starp aukli, vecākiem un pašvaldību par aukles pakalpojuma saņemšanu.

Taču, kā rīkoties, ja pašam radusies interese individuāli sniegt aukles pakalpojumus? Kas var kļūt par aukli un attiecīgi pieskatīt bērndārznieku, saņemot par to atalgojumu?

Liepājas Izglītības pārvaldē skaidro, lai varētu kļūt par aukli, ir virkne prasību, kam jāatbilst, un min dažas no tām.

Aukle ir apguvusi profesionālās pilnveides izglītības programmu bērnu aprūpes jomā (ne mazāk kā 40 stundas klātienē) vai ir ieguvusi vidējo profesionālo pedagoģisko vai augstāko pedagoģisko izglītību, vai ieguvusi aukles profesionālo kvalifikāciju.

Aukle nav izdarījusi Bērnu tiesību aizsardzības likuma 72. pantā minētos pārkāpumus vai noziedzīgus nodarījumus.

Auklei nav ar tiesas lēmumu atņemtas aizgādības tiesības vai ar bāriņtiesas lēmumu persona nav atcelta no aizbildņa pienākumu pildīšanas, vai tai nav atņemts audžuģimenes vai viesģimenes statuss, ja tā nav pildījusi attiecīgos pienākumus atbilstoši bērna interesēm.

Auklei ir apliecība par prasmēm sniegt pirmo palīdzību, ja viņa zināšanas pirmās palīdzības sniegšanā nav apguvusi pieaugušo formālās izglītības programmas vai profesionālās pilnveides izglītības programmas ietvaros.

Detalizētāk ar prasībām var iepazīsties mājaslapā www.liepaja.lv, atrodot sadaļu ”Aukļu dienests”.

Ja prasības ir atbilstošas un ir arī profesionālā kvalifikācija, var bez maksas reģistrēties Izglītības kvalitātes dienestā. Lēmumu par pakalpojuma sniedzēja reģistrāciju Kvalitātes dienests pieņem mēneša laikā pēc iesnieguma saņemšanas. Kad ir saņemts apstiprinājums par veiksmīgu reģistrāciju, var slēgt līgumu ar pašvaldību.

Patlaban pašvaldības līdzfinansējums ir 125 eiro mēnesī par bērnu, ja aukle strādā ne mazāk kā astoņas stundas dienā.

Mamma vai tētis savam bērnam būt par aukli, kas saņem līdzfinansējumu, nevar, atgādina Izglītības pārvaldē. Jo atbalsta būtība ir palīdzēt vecākiem atgriezties darba tirgū gadījumā, ja pašvaldība nespēj nodrošināt bērnam vietu pirmsskolas izglītības iestādē.

Ja tomēr gribas, lai bērnu pieskata radinieks, par aukli var noformēt, piemēram, bērna vecmāmiņu vai vectētiņu, taču tuviniekam ir jāatbilst izvirzītajiem kritērijiem.

Izglītības pārvaldē apliecina, ka ir bijuši gadījumi, kad mamma nokārto aukles reģistrācijas procesu un sāk auklēt citus bērniņus, un reizē paliek kopā ar savu bērnu arī mājās, bet par savu bērnu līdzfinansējumu viņa nesaņem.

Ir arī gadījumi, ka divas mammas kopā strādā par auklēm un abām ir mazi pašas bērni, un tad viena ir otras bērnam oficiāla aukle.

Uzziņai

Ieguvumi, pabeidzot kursu ”Bērnu uzraudzības pakalpojumi”:

  • izprast bērna vecumposma īpatnības;
  • ievērot runas un uzvedības kultūru;
  • plānot un organizēt bērna dienas režīmu atbilstoši bērna vecumposmam;
  • organizēt bērnu radošo darbību;
  • rūpēties par bērnu fizisko un garīgo labklājību;
  • veicināt bērnu izaugsmi un attīstību;
  • mācīt sadzīves iemaņas;
  • sadarboties ar vecākiem, atbalstīt vecākus bērnu audzināšanā;
  • risināt konfliktus un veiksmīgi komunicēt ar vecākiem un bērniem.

Avots: Mācību centrs ”BUTS”

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz