Pirmdiena, 27. janvāris Ildze, Ilze, Izolde

Vēja spēka skulptūras mētājas

Vēja spēka skulptūras mētājas
Foto: Egons Zīverts
04.07.2018 07:09

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Mākslinieka Gaita Burvja darinātās un Liepājai dāvinātās vēja spēka skulptūras guļ kanālmalā starp būvmateriāliem – šo vietu pašlaik mantu glabāšanai izmanto Lielās ielas un Tramvaja tilta būvnieki. Mākslas darbi pilsētai nepiederot, pašvaldībai par tiem arī nav intereses. Ļoti vīlies pašvaldības attieksmē ir skulptūru autors. G. Burvis pavasarī viņš saņēmis telefona zvanu no Komunālās pārvaldes, ka vides objekti ielu būvdarbu dēļ jāņem nost. Mākslinieks vēlējies tos uzstādīt Karostā, vējainā vietā pie Ziemeļu mola.

“Skulptūrām jau pirms diviem gadiem vajadzēja veikt tehnisko apkopi. Vienai ir nolauzta detaļa, cita ir saliekta. Būtu jāierīko jauna, ilgmūžīgāka gultņu sistēma, lai skulptūras darbotos,” saka G. Burvis. Ka tas būtu izdarāms, viņš ar rosinājumiem sūtījis pašvaldības pārstāvjiem e-pastus jau 2016., 2017. Gadā. Bez atbildes. Viņa pieredzē šīs bijušas pirmās vēja skulptūras, taču pa četriem gadiem daudz mācījies, pilnveidojies, “mana meistarība ir augusi”, viņš varētu mākslas darbus pilnveidot. G. Burvis: “Es to piedāvāju paveikt, arī restaurēt par simbolisku samaksu. Pašvaldībā man atbildēja, ka mākslas darbi pilsētai nepieder. Piedāvāju to nokārtot vienkārši, ar dāvinājuma aktu, vairākas reizes tikos ar domes pārstāvjiem, mani atfutbolēja. Teica – aizvediet, savāciet, tad domāsim.” 

Pirms vairāk nekā četriem gadiem trīs kinētiskos mākslas darbus par 2800 latiem pilsētai dāvināja uzņēmums “LMT”, iepriekš ļaujot liepājniekiem balsojot izvēlēties, kādu dāvanu viņi vēlētos saņemt. Ideju sacensībā Gaita Burvja projekts saņēma 765 balsis. 2014. gada janvārī trīs metrus augstās skulptūras tika uzstādītas Tirdzniecības kanāla krastā, Vecajā ostmalā 26.

“Būvnieks skulptūras ir demontējis, tās nav pilsētas īpašums, ir Burvja skulptūras,” teic pašvaldības izpilddirektora vietnieks Didzis Jēriņš, kurš sarunās par dāvinājuma pieņemšanu nav bijis klāt, taču uzskata: “Uzdāvināt pilsētai kaut ko remontējamu – nu tas ir tā, kā ir.”

Arī pilsētas galvenā māksliniece Agita Ansule saka: “Pašvaldībai tagad pieņemt bojātu lietu, vai tas ir lietderīgi? Sākumā skulptūras bija domātas pārvietojamas, ne ilgspēlējošs objekts. Varbūt ir pienācis brīdis no tām šķirties. Tas nav bijis mūsu pasūtījums un vēlme.” 

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 4. jūlija numurā.

#kvards-20180704-02#

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)