liepajniekiem.lv
Ak vai, šie vecie krunkaiņi!
Pagājušā gada maija nogalē pasauli pāršalca vēsts, ka mūžībā devies viens no ”Depeche Mode” dibinātājiem – taustiņinstrumentālists Endrū Flečers.
Pēc vairākiem mēnešiem rudenī grupa izziņoja, ka 2023. gadā pie klausītājiem nonāks jaunais albums un tā ietvaros “Depeche Mode” dosies pasaules koncertturnejā “Memento Mori”.
Kļuva zināms, ka tūres laikā grupa uzstāsies arī Tallinas Dziesmu svētku estrādē.
Galvenā kūdītāja doties uz šo koncertu bijusi Ineses 17 gadus vecā meita Zane.
“Kad grupa izziņoja tūri un koncertu Tallinā, meita teica: johaidī, viņi sāk mirt! Tāpēc jāizmanto iespēja apskatīties uz “Depeche Mode” čaļiem,
kamēr viņi vēl dzīvi un spēj spēlēt. Tas bija spēcīgs arguments, tāpēc teicu: jā, braucam!” pasmejas Inese.
“Depeche Mode” ir viena no Zanes favorītgrupām, un tas droši vien ir tikai likumsakarīgi – Inese šīs grupas dziesmas klausījusies, būdama meitas gaidībās.

Tā nu, izlemjot leģendas skatīt un klausīties dzīvajā izpildījumā, laikus iegādājušās koncerta biļetes, kas izpirktas strauji, un uzreiz pēc tam arī rezervējušas naktsmītni pilsētas centrā. Uz Tallinu braukušas ar sabiedrisko autobusu no Rīgas.
”Tas bija jaudīgi!” par kulta grupas koncertu saka Inese. Sākotnēji par grupas sniegumu viņa gan bijusi noskaņota skeptiski.
“Kad mūziķi uzkāpa uz skatuves un lielajā ekrānā tuvplānā bija redzamas viņu sejas, pirmā doma bija: ak vai, šie vecie krunkaiņi!
Ko tad viņi vairs spēj? Taču, kad sāka spēlēt un dziedāt, tu saproti, ka tas enerģijas lādiņš un jauda viņos nav mainījušies. Viņi joprojām var! Pūlis dziesmām dziedāja līdzi, starp apmeklētājiem bija ļoti daudz latviešu. Bija sajūta, ka uz koncertu ieradušies vairāk latviešu nekā igauņu.”
Lai iegūtu vietu pēc iespējas tuvāk skatuvei, Inese un Zane uz estrādi devušās jau laikus. Priekšā liepājniecēm stāvējusi kāda aptuveni 60–65 gadus veca kundze, kura vietu tuvu skatuvei ieņēmusi jau pāris stundas pirms koncerta sākuma.
Inese: “Viņa bija iekrampējusies žogā, kas atdala VIP teritoriju no “parasto mirstīgo” zonas, paziņojot, ka nekustēšoties ne par centimetru. Koncerta laikā kundzīte tik sparīgi dejoja, ka visiem pārējiem vajadzēja pašķirties teju piecu metru rādiusā.”
Pa pazemi cauri laikmetam
Inese pēdējoreiz Tallinā bijusi diezgan sen, pirms aptuveni desmit gadiem.
Jautāta, kā šī pilsēta kopš tā laika mainījusies, liepājniece saka: “Viņiem dzīve iet uz augšu! Ļoti sakopta pilsēta, kurā tūristam ir daudz ko darīt.
Ir sajūta, ka tallinieši ļoti labi prot izmantot katru savu kaktu un potenciālu, lai spētu pelnīt ar tūrismu.
Man ļoti gribējās apskatīt cietokšņa muzeju “Kiek in de Kök”, un tas man nelika vilties. Pats labākais ir tas, ka ieejas biļete nebija jāpērk, jo katra mēneša pirmajā svētdienā daļu Tallinas muzeju var apmeklēt bez maksas. Tas priecē!

Cietokšņa muzejā ir iespēja izstaigāties pa pilsētas aizsargmūriem un kāpt torņos, bet visinteresantākā ir aptuveni 500 metru gara apakšzemes eja, kas tevi izved cauri ne tikai cietokšņa pazemei, bet arī cauri laikmetam.
Tur ar skaņām, figūrām un fotogrāfijās var redzēt, kā nocietinājumi savulaik kalpojuši – aplūkot senos karavīrus un iedzīvotājus, kuri slēpjas no bombardēšanas, dzirdēt, kā kauc aviācijas bumbas, kas krīt uz
Tallinu, tu redzi pankus, kas tur savulaik tusējuši, bezpajumtniekus utt. Tu tam ej cauri, šādi pats piedzīvojot pilsētas vēsturi.”

Abas liepājnieces paguvušas izbaudīt viduslaiku atmosfēru Tallinas skaistajā vecpilsētā, kas iekļauta UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā.
Vecpilsētas ieliņu līkloči ap Rātslaukumu atbraucējas ieveduši romantiskos pagalmiņos ar amatnieku darbnīcām, veikaliņiem, kafejnīcām.
“Kāds pārsteigums ik uz stūra. Kaut kur skan mūzika, kaut kur gaisā virmo garšīga smarža. Turklāt Tallinas pluss ir tas, ka tai ir interesants reljefs, pilsēta nav plakana kā Vecrīga. Tur var uzkāpt kalnā, kur ierīkoti vairāki skatu laukumi. No tiem paveras skaisti skati uz Tallinas senajiem torņiem. Cilvēki tur sēž un vēro saulrietu.
Tallina ir ļoti dzīvīga! Tā man pietrūkst šeit Liepājā, kur vakarā, izejot ārpus mājas, ir vien atsevišķi mazi kvartāliņi jeb pleķīši, kur kaut kas skan un notiek, taču arī ne katrā nedēļas dienā. Tallinā sajūta ir krietni rosīgāka, lai gan, protams, šai pilsētai ir citi mērogi.”
Rikšojušas kā dullas
Kaimiņvalsts galvaspilsētas apmeklējums liepājniecēm ļāvis vismaz uz pāris dienām nomainīt vidi un atvilkt elpu no ikdienas rūpēm. “Tādas foršas īsās brīvdienās,” teic Inese.
Tajā pašā laikā viņa smej, ka pa Tallinu ar meitu “rikšojušas kā dullas”, lai pagūtu apskatīt dažādas tās ievērojamākās vietas, tostarp liepājnieces izstaigājušas Piritas promenādi gar jūru, aplūkojušas eleganto Kadriorgas parku, Dziesmusvētku parka apkaimi utt.
Taču vēl daudz kas palicis neiepazīts – gan muzeji, gan modernā arhitektūra un citas interesantas lietas, ko kaimiņvalsts galvaspilsēta piedāvā.

Vai cenu ziņā Tallina ir draudzīga tūristiem? “Atkarībā, kāds tev naudas maks,” spriež Inese. Vecpilsētā cenas kafejnīcā vairāk esot pa kabatai skandināvu, ne Latvijas vidusmēra tūristiem, tomēr, pasperot soli ārpus vēsturiskā centra, kur pilsētas viesu plūsma nav tik liela, var atrast arī ēstuves par pieņemamu cenu.
“Taču, ja galīgi izmisums māc, tad var izlīdzēties arī ar “Makdonaldu” un “Hesburgeru”. Katrs kaut ko var atrast,” teic Inese.
Ceļojumu laikā viņa neaizraujoties ar suvenīru iegādi. Taču Igaunijā nopirkusi to, ar ko Tallina, šķiet, ļoti lepojas – marcipānu. “Viņiem ir marcipāna galerija un marcipāna muzejs, kur arī mēs pabāzām degunus.
Tur aplūkojamas dažnedažādas marcipāna figūriņas, atsevišķās dienās iespējams vērot, kā meistari strādā un kā figūriņas top,”
stāsta ”TV Kurzeme” redaktore.
Muzejā eksponētas arī pazīstamu politiķu, piemēram, ASV bijušā prezidenta Donalda Trampa no marcipāna veidotā galva. Inesei gan tā šķitusi mazliet biedējoša. “Nedaudz atgādina viduslaikus, kad cilvēkiem nocirta galvu un uzsprauda uz žoga visiem par biedinājumu,” viņa vērtē.
Marcipāna figūriņas nopērkamas gan muzejā, gan citviet pilsētā. Lētākās, pavisam maziņas, maksā nedaudz virs 3 eiro, lielākas – jau 5 eiro gabalā un dārgāk. “Cik maksā Trampa galva, nepajautāju. Tādu arī būtu diezgan dīvaini ēst,” smejas Inese.
Uzziņai
- Tallina ir vislabāk saglabājusies viduslaiku pilsēta Ziemeļeiropā.
- Igaunijas galvaspilsēta lepojas ar vecāko aptieku Eiropā un senāko gotisko rātsnamu Ziemeļeiropā.
- Tallinas vecpilsēta reiz bija mājas pārtikušiem tirgotājiem, kas ieradušies uz palikšanu no Vācijas, Dānijas un citām zemēm.
- Tallina ierindojās otrajā vietā (sudraba godalga) kategorijā “Vispieprasītākā pilsēta Eiropā 2022. gadā”, pēc žurnāla “Wanderlust Travel Magazine” apkopotajiem datiem.
Avots: visitestonia.com

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.