Piektdiena, 24. janvāris Krišs, Eglons, Ksenija, Egle

Ziemās vienmēr sāp vairāk

Ziemās vienmēr sāp vairāk
Foto: no Lindas Silas personīgā arhīva
06.03.2019 07:09

"Kurzemes Vārds"

“Pēdējā laikā ir arvien sliktāk,” nosaka Linda Sila, vaicāta par pašsajūtu. “Neiropātiskas sāpes ietekmē aukstums, tāpēc ziemās vienmēr sāp vairāk. Ir dienas, kad izdzeru veselu iepakojumu zāļu, bet tās tāpat nepalīdz.” Minētās sajūtas diemžēl Lindas dzīvē nav retums – no sāpēm atpūsties sanāk vien dažas stundas dienā. “Visus šos gadus es cīnos, un visus šos gadus es mīlu dzīvi. Es to novērtēju varbūt pat vairāk, nekā cilvēki, kuriem nav jāmokās sāpēs,” sieviete saka, saglabājot cerību, ka ar ziedotāju atbalstu izdosies saņemt ierīci, kas nemitīgās sāpes slāpētu.

“Kurzemes Vārds” jau iepriekš stāstījis par vērgalnieces Lindas nelaimi – pirms 18 gadiem viņa 16 gadu vecumā cieta satiksmes negadījumā, drumslās tika sadragāti jaunietes labā iegurņa kauli. Traumas sekas viņa jūt vēl šodien, pēc tam, kad pārcietusi 25 operācijas, no jauna iemācījusies staigāt – sāpes kājas apakšstilbā Lindu pavada ik dienu.

Kādu laiku šķita, ka dzīves apstākļi uzlabojušies, jo sieviete bija pirmā Baltijā, kurai tika veikta muguras smadzeņu stimulatora implantācija sāpju mazināšanai. Tāpat tika implantēts speciāls pumpis, kas automātiski nodrošina pretsāpju līdzekļa ievadīšanu un komplektā ar stimulatoru ļauj dzīvot bez sāpēm.

Pirms diviem gadiem Lindai muguras smadzeņu stimulatoru nācās izņemt, jo tas bija radījis vēdera priekšējās sienas iekaisumu. Atlika sāpes mazināt ar pretsāpju un nomierinošām zālēm lielās devās, kas, lieki piebilst, izmaksā ļoti dārgi, tāpēc ar labdarības organizācijas “ziedot.lv” starpniecību jau vairākkārt ir vākti ziedojumi, lai palīdzētu Lindai mazināt sāpes.

Jaunā sieviete ilgi cīnījusies par valsts apmaksātu iespēju atkārtoti implantēt muguras smadzeņu stimulatoru, taču Latvijas ārstu konsīlijs viņai šo operāciju atteicis. Tāpēc nu atkal atvērts ziedojumu konts, lai vāktu līdzekļus nepieciešamajai operācijai Vācijā, “Helios” klīnikā, jo Latvijas ārstu konsīlija negatīvā lēmuma dēļ Lindai par operāciju jāmaksā pašai. Tā izmaksā 33 tūkstošus eiro. Papildus nepieciešams segt arī ceļa izdevumus, tāpat sievietei pašai nav līdzekļu pretsāpju medikamentiem, kurus nāksies lietot vēl vismaz sešus mēnešus. Jaunā sieviete ir sāpju nomocīta, tāpēc lūdz līdzcilvēku palīdzību. “Ar šīm zālēm, ko tagad lietoju, man nākotnes nav – tādos kvantumos lietot spēcīgus medikamentus nevienam nenāk par labu, būtībā esmu narkomāne,” Linda secina.

Laikapstākļus viņa nosauc par savu lielāko ienaidnieku. Gadoties dienas, kad lielās sāpes var remdēt tikai ar pamatīgu nomierinošu līdzekļu devu un miega zālēm. Tad Linda var nogulēt divas diennaktis no vietas. “Ir dienas, kad es eju laukā staigāt – tas reizēm palīdz. Visu dienu klejoju apkārt, bet tad, kad sāp, tad raustās viss ķermenis, tāda sajūta, ka ar nazi griež, ar elektrību sit,” sieviete skaidro.

Linda gan tic, ka nepieciešamo summu viņai izdosies savākt. Viņa pieredzējusi visu šo gadu laikā, ka ir daudz labu cilvēku. “Sākumā gribēju personīgi visiem pateikties, bet tas nemaz nav iespējams – daudz ir anonīmo ziedotāju, daudz tādu vārdu, kas ir vairākiem cilvēkiem. Tad viņiem uzrakstu – ja jūs man ziedojāt, tad paldies, bet ja nē, tad atvainojiet,” sieviete smejot stāsta.

Taču Lindai nepieciešama palīdzība ne tikai zālēm un operācijai, arī ikdiena prasa zināmus izdevumus, kuriem ar sievietes 117 eiro lielo invaliditātes pensiju nepietiek. “Bieži vien nesanāk nauda drēbēm, tagad man vajadzētu pavasara virsjaku, tāpat arī somu,” viņa stāsta, piebilstot, ka, ja kāds vēlas viņai palīdzēt, ar viņu var sazināties sociālajos tīklos.

Ziedot iespējams mājaslapā ziedot.lv, sadaļā “Operācija Lindai Silai” vai labdarības organizācijas bankas kontos, maksājuma mērķī norādot “Operācija Lindai Silai”.

SEB banka: LV86UNLA0050014286045

“Swedbank”: LV95HABA0551006150241

Banka “Citadele”: LV64PARX0012713470002

NORVIK banka: LV42LATB0002010114928

“Luminor”: LV53RIKO0002013321645

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)