Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ziemassvētku stāsti – patiesi un brīnumaini

Ziemassvētki teju katram saistās ar kādu jauku, interesantu, brīnumainu notikumu. Un nav tik svarīgi, vai tas piedzīvots bērnībā vai tad, kad paša bērni skaita pantiņus pie eglītes, vai jau sirmā vecumā.

Ziemassvētku stāsti – patiesi un brīnumaini
Foto: Egons Zīverts
Foto: Egons Zīverts
22.12.2023 06:10

liepajniekiem.lv

Šaurībā un mīļumā

Aizputes vecpilsētas saglabāšanas entuziasts Jānis Kreicburgs ir 80. gadu bērns. Viņa ģimenē Ziemassvētkus atzīmēja jau pirms atmodas, gāja arī uz luterāņu baznīcu. Tur vienmēr bija divas egles un dega īstās svecītes, noliktas dziesmu lapiņas.

“Mēs, četru cilvēku ģimene, dzīvojām mazā dzīvoklītī pažobelē, tāpēc Ziemassvētkus parasti svinējām pie kādas no vecmammām,” Jānis iegrimst atmiņās.

“Parasti bija klāts galds ar dažādiem ēdieniem. Obligāti – kēkss, un vienmēr arī burkānrausis, burkānu salāti ar ķimenēm.”

Pie vecmammas atbrauca vēl Rīgas radi, un divistabu dzīvoklis bija cilvēku pilns, taču pietika vietas visiem. “Atmiņā, ka pie eglītes darbojās televizors un vienmēr vecmammai bija jādodas pie māsīcas.

Pa to laiku atnāca Salavecis, un mēs, bērni, nevarējām saprast, kāpēc viņam ir kājās sieviešu zeķbikses…”

Jānis smejas.

Svinēšana beidzās vēlu. Kad bija jāiet mājās, puika gan turējās tētim un mammai pie rokas, kājas viņam kustējās, tomēr gāja gulēdams. Un bija šausmīgi auksts.

“Kad mēs ar tēti gājām uz graviņu pakaļ savai eglītei, man likās tik tālu kā līdz ekvatoram. Biju mazs, četrus piecus gadus vecs puika, zābaki kājās, un dziļš sniegs, likās – ārprāts!” Jāņa stāsts turpinās.

Savukārt 2. klasē ar citiem bērniem sarosījās izdekorēt klasi Ziemsvētkiem un turpat pie skolas parciņā nozāģēja lielai eglei zaru. Visi dabūja pa ļockām, bet nevarēja īsti saprast, par ko. Bija taču izdarījuši labu.

“Ziemassvētkos – mazliet apstāties, padomāt par sevi un  tuvajiem, novērtēt to, kas mums šobrīd ir, un par to pateikties Dievam. Mīlestību, veselību, sirdsmieru!” novēl Jānis Kreicburgs.

Nekad nav par vēlu sākt svinēt

Influencere Laura Pelēķe uzauga ģimenē, kurā Ziemassvētkus nesvinēja.

Svētku sajūtu vairāk rosināja kopābūšana, nevis egle, rotājumi, pasakas par rūķiem vai dāvanas. Arī veidojot savu ģimeni, vecās tradīcijas palika aktuālas, un Ziemassvētki līdz šim neieņēma svarīgu lomu Pelēķu ģimenē.

Un tomēr brīnumi notiek, jo Laura ir gatava iemēģināt roku svētku noskaņas radīšanā saviem dēlēniem.

“Šis būs pirmais gads, kad svinēšu Ziemassvētkus!

Ir divi galvenie iemesli, kāpēc izdomāju šo nesvinēšanas ieradumu pamainīt. Pirmkārt, mans jaunākais dēliņš nu jau ir paaudzies, un mums šķiet, ka viņam šis pasākums varētu patikt.”

Otrkārt, Laura min savus draugus, kuri vairakkārt viņai ir teikuši, ka svētkus vajag svinēt, ja ne citādi, tad vismaz draugu lokā.

“Ziemassvētkus pavadīsim kopā ar manu draudzeni un viņas bērniem.

Kopā cepsim piparkūkas un pīrādziņus. Bērnus arī apdāvināsim, jo pie mums atnāks Ziemassvētku vecītis!”

stāsta Laura un uzskata, ka darbošanās virtuvē un pantiņu skaitīšana arī ir īstā svētku esence un diži vairāk nekas nav vajadzīgs, jo īpaši ģimenes pirmajos Ziemassvētkos.

Liepājniece ir uzaugusi bez Ziemassvētku eglītes, un arī šogad viņa pie tās netiks.

“Eglītei vienkārši šobrīd nav vietas. Es centīšos atrast kādu alternatīvu. Visdrīzāk, uz sienas pieliksim lampiņas eglītes formā, lai vecītim neliekas, ka viņš ir ienācis pilnīgā Grinču ģimenē,” smej influencere.

Liepājniece neslēpj, ka ir atvērta Ziemassvētku izjūtām un labprāt katru gadu izmēģinās ko jaunu.

Pašiem sava svētku komēdija

Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieka Salvja Rogas ģimenē Ziemassvētku likums numur viens ir – svētki jāsvin pie viņa vecākiem.

Galdā noteikti būs kotletes, štovēti kāposti un gardi pagatavota karpa. Lai gan daudziem tā ir Vecgada vakara tradīcija – ēst zivi un zvīņas likt makā, lai visu gadu būtu nauda, Rogu ģimenē šī ir viena no obligātām paražām Ziemassvētkos.

Svinības kuplajā ģimenē sākas ar kopīgu došanos uz baznīcu, bet pēc vakariņām seko dāvanu atvēršana. Pirms tam gan katram jānoskaita kāds pantiņš.

“Tā mums ir gadsimta sāpe, jo arī pieaugušajiem jāskaita dzejolis.

Allaž pirms tam esam patīkami satraukušies. Turklāt, ņemot vērā, ka mūsu vecvecāki ir lietuvieši, Ziemassvētkos mums izskan arī pāris pantiņi brāļu tautas valodā,” pastāsta S. Roga.

Svētku eglīte vienmēr tiekot meklēta mežā, nevis tirgū. Rogu mājokli rotājot trīs eglītes, kā saka vicemērs – “viena liela, divas maziņas”. Mazās eglītes abas meitas liekot katra savā istabā.

Parasti eglītes gādājot aptuveni nedēļu pirms svinībām, šogad gan aizņemtības dēļ ģimene uz valsts mežu tām pakaļ došoties vien dienu pirms svētkiem.

Nu jau daudziem Latvijā ir tradīcija Ziemassvētkos skatīties filmu “Viens pats mājās”, bet Rogu ģimenei ir pašiem “sava komēdija” –  pasens video, kas saglabāts koplietošanas vietnē “Youtube”.

“Pirms daudziem gadiem dēls, kuram nu jau 20 gadu, rotājot egli, aizrautīgi lēkājot un dejojot, ar Siguldas spieķi sev iesita pa galvu.

Nē, nē, viņš necieta – paberzēja galvu, un viss bija labi. Tas mums ir tāds riktīgs humora klips,” smejoties saka S. Roga, piebilstot, ka šo kuriozu ģimene nu atceras katros Ziemassvētkos.

No eglītes apakšas izskrēja suņuks…

Liepājas Leļļu teātra direktorei Leldei Vīksnai Ziemassvētki ir mīļākie svētki, lai gan bērnībā tos svinēt nedrīkstēja.

“Tomēr mūsmājās eglīte Ziemassvētku vakarā bija,” viņa atminas. Un visbrīnišķīgākā dāvana bērnībā, ko saņēmusi Ziemassvētkos, bijis suņuks.

“To jau sen biju vecākiem lūgusi, bet tā arī nebiju tikusi pie sava sunīša. Bet reiz no eglītes apakšas ar banti ap kaklu izskrēja mazs, četrkājains kamoliņš!” Leldei tobrīd bija astoņi gadi, un sunītim dots vārds Tobītis.

Kopā piedzīvoti daudzi jauki brīži, viņa atceras.

“Kad mūsu bērni bija mazi, Ziemassvētku vakaru vienmēr pavadījām savās mājās, pirmos Ziemassvētkus pie vieniem vecākiem, otros Ziemassvētkus – pie otriem vecākiem. Tagad Ziemassvētkos bērnus gaidām ciemos mēs.

Neiztrūkstoši ir cūkas šņukurs, štovēti kāposti, zirņi, pupas, piparkūkas un dāvanas zem eglītes. Arī mūsu trim kaķiem,

kuriem, protams, visvairāk interesē eglīšu bumbiņas, ko ķibināt,” stāsta L. Vīksna.

“Manu vecāku vairs nav ar mums, tāpēc priecājos, ka vēl varam baudīt kopābūšanu ar mana vīra mammu, kurai šie būs nu jau 87. Ziemassvētki. Viņa ir liela dziedātāja, tāpēc izdziedam visas mīļākās Ziemassvētku dziesmas, un mamma skaita savu bērnības dzejolīti: “Mazs kaķītis, mazs zaķītis uz ceļa satikās un brīnījās…”.

Bet mans lielākais sapnis – balti Ziemassvētki – šogad, šķiet, nepiepildīsies. Tas gan nemazinās manu svētku sajūtu, jo svētki vispirms rodas tevī pašā! Lai visos dzimst šī brīnumainā svētku sajūta un ir gaiši, priecīgi un mīļi Ziemassvētki!”

Mazs zēns ar lielu vēlmi

Mūziķis Ivo Fomins bērnībā esot bijis ļoti apņēmīgs zēns. Kādu gadu bija izlēmis uzņemties rūpi par eglītes sagādāšanu.

Diemžēl – nevienam citam nezinot. “Vecāki vienmēr eglīti nesa mājās īsu brīdi pirms svētkiem, bet es domāju – pārsteigšu viņus, sagādāšu laikus. Sacīts – darīts. Īpašo svētku egli biju nolūkojis mūsu sētā. Tā nu ar lielu prieku sameklēju zāģi, egli nozāģēju un nesu iekšā istabā. Nebija nekāda knapā, savi divi metri.

Ieliku stūrī un gatavojos uz rotāšanu, te pēkšņi dzirdu kliedzienus: “Kas nozāģēja egli?!”

Izrādījās, to egli bija stādījis mans vectēvs, ilgus gadus to aprūpējis, un hops – egle istabā.”

Ivo šausmīgi pārbijies, ņēmis kājas pār pleciem un aizmucis. Bailes bijušas tik lielas, ka stundu vai ilgāk klīdis apkārt, kamēr saņēmies atgriezties mājup.

“Skaidrs, ka pārnākot savu pērienu dabūju tik un tā. Toreiz likās – ak kungs, nu nozāģēju eglīti, kas tur liels. Ar šī brīža prātu jau, protams, domāju citādāk.

Toreiz vienkārši biju mazs zēns ar lielu vēlmi iepriecināt savējos.”

Vēlāk gan eglīti izrotājuši, un opaps arī atmaidzis. “Labi, Ivo! Viss jau ir labi. Iestādīsim citu eglīti,” opapa teikto atminas I. Fomins.

“Tagad varu vērot, kā aug vectēva stādītās egles. Vairs nost neko neesmu zāģējis un nezāģēšu,” smejas Ivo.

Ziemassvētki ir svarīgi Fominu ģimenē, tāpēc Ivo šajā laikā darbus neplāno, bet gan bauda svētkus kopā ar savējiem. Arī apdāvināšanās neizpaliekot.

“Tā kā pēc profesijas esmu pavārs, vienmēr svētku laikā mēģinu pārsteigt ciemiņus un ģimeni ar gardām pašgatavotām maltītēm. Kad puikas bija maziņi, nācās arī par Ziemassvētku veci pucēties. Laikam sanāca tīri labi, jo neatpazina,” Ivo atceras.

Pats ticējis Ziemassvētku vecim ilgi jo ilgi. “Man liekas, līdz kādiem 16 gadiem,” smejas. “Nē, nu labi, līdz desmit, visdrīzāk. Man patika tas brīnums, un, ja vēl dāvanas atnes, ko tur neticēt?”

Uz galda jābūt deviņiem ēdieniem

Ziemassvētku svinēšana noteikti vispirms ir ģimenes kopāsanākšana, lielākoties, protams, pie svētku galda, kas iespējami bagātīgi klāts.

Viena no senākajām tradīcijām, ko daudzi, ja ne strikti ievēro, tad vismaz labi zina, –

uz Ziemassvētku svinību galda jābūt vismaz deviņiem ēdieniem. Tā nākamais gads būšot bagātīgs un izdevies.

Turklāt katram ēdienam ir sava nozīme un vieta, jo Ziemassvētki ir auglības svētki, tāpēc ticējumos teikts, ka jāēd un jādzer līdz pulksten divpadsmitiem, tad būs auglīga vasara.

Tāpat uz galda Ziemassvētku vakarā jātur maize, sāls un uguns, tad nākamais gads būs svētīgs.

Devāmies pētīt, cik šīs latviešu bagātīgā svētku galda tradīcijas ievērošana šogad izmaksā, un noskaidrojām cenas deviņiem tipiskiem Ziemassvētku ēdieniem.

– Ziemassvētku galvenais ēdiens jau izsenis bijis cūkas šņukurs jeb ķūķis, tāpēc Ziemassvētki dēvēti arī par ķūķa vakaru.

Kūpināta cūkas pusgalva, ko daudzviet liek goda vietā uz galda, maksā 3–4,95 eiro kilogramā. Latvieši ticēja, ka cūkgaļas ēšana svētkos – tas uz laimi.

Zirņi vai pupas klāt šņukuram ēsti, lai nebūtu raudāšanas un asaru. Pelēkie zirņi šogad maksā no 2,09 līdz 5 eiro kilogramā, iecienītāki ir tieši lielie zirņi.

– Tradicionāli galdā likti dažādi cepeši, kas pasniegti ar ogu mērcēm, piemēram, brūkleņu. Ticējumos izcelts vistas vai cita putna cepetis, ko ēda, lai pievilinātu panākumus.

Vesela vista maksā no 2,99 līdz 8,50 eiro kilogramā, bet pīles cepetim jārēķinās, ka putns maksā ap 6,99 eiro kilogramā.

– Sutināti kāposti Ziemassvētku galdā celti, lai spēka nekad netrūktu. Īstā štovēto kāpostu recepte katram ir sava, nereti arī skābo kāpostu pārdevējs tirgū, pie kura pirkt īstos kāpostus.

Taču, ja gribēsiet gatavus, tad jārēķinās ar 2,84 līdz 6,50 eiro par kilogramu. Ja vēl pie kāpostiem klāt desiņas, tad par tām jāmaksā no 3,50 līdz 9,80 eiro par kilogramu.

Piparkūkas ienāca svētku galdā vēlāk, bet tās simbolizēja mīlestību. Recepte, lai pagatavotu savu piparkūku mīklu, nav nemaz tik vienkārša, tāpēc lielākoties to pērk veikalā gatavu.

Piparkūku mīkla maksā no 2,88 līdz 8 eiro kilogramā. Cepšanā gan varēs iesaistīt visu ģimeni.

– Pīrāgi un rauši galdā likti, lai būtu gaidāmi patīkami pārsteigumi. Gandrīz vienmēr Ziemassvētkos tiek cepti arī speķa pīrādziņi.

Mīklu var gatavot pats, bet gatava rauga mīkla maksā ap 3,55 eiro kilogramā, savukārt kūpināts cauraudzis pīrādziņiem izmaksās vēl 5,99–8 eiro par kilogramu.

– Galdā allaž likta arī zivs, lūkojot, lai tā būtu ar pēc iespējas lielākām zvīņām – jo tās simbolizē naudu un labus ienākumus –, tāpēc tradicionāli par Ziemassvētku zivi kļuvusi karpa.

Tā izmaksās 3,50–6,50 eiro par kilogramu. Zvīņas pēc zivs tīrīšanas sažāvē un liek starp banknotēm un monētām, tad nauda makā turoties visu gadu.

Mandarīni noteikti nav starp tradicionālajiem latviešu ēdieniem, bet Ziemassvētku galdā šogad nereti tos redzēsiet, jo ir šo augļu sezona un cenas pieejamas.

Agrāk latvieši biežāk mielojās ar ceptiem āboliem, bet kam apaļam uz Ziemassvētku galda jābūt, un noderēs arī mandarīni. To cena veikalos ir no 79 centiem līdz 2,89 eiro par kilogramu.

Dažādas saknes – bietes, burkānus, kāļus – ēda kā piedevu gaļas ēdieniem, un ticējumos teikts, ka tie pasniegti galdā, lai būtu laba veselība. Arī uztura speciālisti uzsver, ka dārzeņus ēst noteikti ir veselīgi, īpaši pie svētku galda, kur neviļus draud pārēšanās.

Saknes nav dārgākais no ēdieniem, tirgū būs nopērkamas zem eiro kilogramā, un atliek vien tās izcept cepeškrāsnī ar garšvielām. Bet klāt svētku ēdieniem var piedzert tradicionālo medalu. Tā litrs maksā 3,90 eiro. Un lai jums iet labumā!

Uzziņai

Ziemassvētku tradīcijas citviet Eiropā

> Norvēģiem ir pagānu ticējums, saskaņā ar kuru Ziemassvētku naktī uz zemes atgriežas ļaunas un nerātnas raganas, kas lidinās uz slotām. Tāpēc norvēģi slēpj visas mājsaimniecībā esošās slotas pēc iespējas drošākā vietā, lai neļautu raganām lidot apkārt.

> Ziemassvētku vakarā islandiešu ģimenes apmainās ar grāmatām, bet atlikušo vakaru pavada omulīgi pie ugunskura, skaļi lasot un ēdot saldos našķus.

> Polijā Ziemassvētku vakarā ģimenes nesāk ēst vakariņas, līdz kāds pamana pirmo zvaigzni debesīs.

> Islandē bērnus apciemo ne tikai Ziemassvētku vecītis, bet arī 13 nerātni troļļi jeb elfi, kuri klejo pa valsti divas nedēļas pirms Ziemassvētkiem. Katram no troļļiem ir sava personība, savs stāsts. Katrs pēc kārtas apciemo bērnus, kuri atstāj apavus savas guļamistabas logā. Labiem bērniem apavos viņi atstājot dāvaniņas, sliktajiem – puvušus kartupeļus. 

> Ziemassvētkos čehu sievietēm ir kāda tradīcija, kas pareģo, kāds viņām būs nākamais gads mīlas frontē. Neprecētas sievietes stāv ar muguru pret ārdurvīm un pār plecu met kurpi. Ja tā piezemējas ar purngalu pret durvīm, sieviete, iespējams, nākamajā gadā var posties savām kāzām.

Avots: dažādi interneta resursi

Es domāju tā: Ko jums nozīmē Ziemassvētki?

Marta Suhina – pensionāre:

– Jēzus Kristus piedzimšanas un ģimenes svētki. Tagad daudzi aizmirst par kristīgo svētku nozīmi, uzsverot visu laicīgo. Ziemassvētkos iešu uz baznīcu, pēc tam mājās būs pasēdēšana pie galda. Tā iegājies, ka līdz pat Jaunā gada sagaidīšanai biežāk sanāk satikties ar radiem, paciemoties. 

Ausma – kazdandzniece:

– Manā bērnībā Ziemassvētkus vispār nedrīkstēja svinēt, bet mēs tik un tā ģimenē to darījām. Dzīvoju laukos, un arī apkārtējās mājās vienmēr klusiņām svinēja. Tēvs, no darba nākdams, atnesa eglīti, un to izpušķojām. Uz galda bija gardumi – vairāk nekā parastās dienās. Kad mani bērni bija mazi, tad mājās gāja jautri. Tagad bērni izauguši un nav vairs tā, kā kādreiz.

Krista Sproģe – māmiņa:

– Ģimenes svētki. Katru gadu svinēšanas vietu mainām, bet šogad visi pulcēsies pie manis jaunajā dzīvoklī. Eglīti jau esam sagādājuši. Šogad nolēmām, ka dāvanas būs tikai bērniem. Agrāk pirkām arī pieaugušajiem, katrs pirka dāvanas visiem pārējiem. Tas ir par daudz, un sanāk tāds komerciāls pasākums – pirkt un pirkt. Citus gadus esam gājuši uz baznīcu, bet tā mums nav Ziemassvētku tradīcija. 

Arnis Upenieks – strādā:

– Iespēja sanākt kopā ģimenes un tuvās gadumijas svētkos. Kur šogad svinēsim, to vēl neesam izlēmuši. Mūsu pulciņš nav īpaši liels. Kas dzīvo Latvijā, tie satiksies. Mazu bērnu nav, un egli negādājam. Ir tikai skaists svētku dekors. Mielasta galdam katrs kaut ko atnes.  Ar dāvināšanu visiem neaizraujamies. Man Ziemassvētki nesaistās ne ar kādu stresu. Es tos uztveru mierīgi.   

Liene Piļevska – aizputniece:

– Jēzus Kristus piedzimšanu. Man ir sava draudze, centīšos aiziet. Pēc tam aiziešu pie mammas. Iespējams, arī pie kāda drauga. Ziemassvētki ir tāda mīļa sadraudzība, kad cilvēki parūpējas cits par citu. Arī kaut ko uzdāvina – tik, cik katrs var atļauties. Nevajag jau daudz, bet galvenais, lai būtu prieka mirklis. 

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz