Otrdiena, 30. aprīlis Liāna, Lilija, Alta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sarunas ir labākās zāles pusaudžu emocionālās veselības kaitēm

Kurš gan nav bijis pusaudzis – tas skaistais laiks, kad tu ar vienu kāju jau dzīvo lielo dzīvi, bet ar otru vēl vēlies ierāpties mammas klēpī, kur tomēr visdrošāk. Īsti ērti gan nejūties ne vienā, ne otrā pusē, piederība konkrētam vecumposmam ar tur iekļauto uzvedības noteikumu pergamentu šajā posmā ir apšaubāma un pēkšņi visa par daudz. Starpposmā cilvēks attopas viens un nesaprasts, virs galvas savelkas nepazīstamu emociju mākoņi un seko dusmu izvirdums. Ko darīt, kā man būt?

Sarunas ir labākās zāles pusaudžu emocionālās veselības kaitēm
Foto: Egons Zīverts
Foto: Egons Zīverts
26.05.2023 06:00

Liena Rimkus

"Kurzemes Vārds"

Ģimenes klātbūtne

Grūtības socializēties, nespēja saprasties ar mājiniekiem un iejusties skolā, izolēšanās, trauksme un depresija – tās ir dažas no problēmām, ar ko ik dienu cīnās jaunieši pusaudžu vecumā.

Lai informētu vecākus un pusaudžus par emocionālās veselības nozīmi un pieejamo atbalstu, būvkompānija “Merks” kopā ar Bērnu un pusaudžu resursu centru (BPRC) kopš 2022. gada īsteno informatīvu kampaņu “Viss sākas no mājām”.

Abu institūciju pērn veiktajā aptaujā par pusaudžu labsajūtu mājās noskaidrots, ka

70% gadījumu pusaudžu labsajūtu ietekmē uzticēšanās ģimenē, savukārt ceturtdaļa aptaujāto pusaudžu novērtē brīvību un laiku vienatnē.

45% gadījumu galvenais priekšnosacījums, lai gribētos uzturēties mājās, ir ģimenes klātbūtne.

Bērni, kas dzīvo ar abiem vecākiem, mājās jūtas labāk, izjūt mazāk domstarpību, grūtību un labprāt iesaistās mājas pienākumos. Savukārt pusaudži, kuru vecāki dzīvo šķirti, biežāk saskaras ar grūtībām savstarpējā komunikācijā un sapratnē, kas ietekmē vispārējo labsajūtu mājās.

No tā var secināt, ka īpaši svarīgi ir sniegt atbalstu arī vecākiem, kuri audzina bērnus vieni vai atsevišķi, lai viņi varētu būt labāks resurss saviem pusaudžiem.

Atvērto durvju dienā Liepājas filiāles Pusaudžu resursu centra (PRC) jaunajās telpās K. Barona ielā 8 interesenti varēja ne tikai apskatīt omulīgās telpas un iekārtojumu, kas veidots patiešām mājīgi, bet arī aprunāties ar speciālistiem – ģimenes terapeitiem, psihologiem, mākslas terapeiti un mentoriem.

Šādi izskatās telpas, kurās jaunieši vai viņu vecāki tiekas ar speciālistiem un brīvā, nepiespiestā atmosfērā izrunā sasāpējušo. Centra veidotāji īpaši piedomājuši pie tā, lai vide būtu mājīga un neatgādinātu slimnīcu. Foto: Egons Zīverts

“Esam novērojuši, ka Liepājas pusaudžiem, mūsu klientiem, pēdējā laikā īpaši aktuālas ir socializēšanās grūtības, daļa atkal skolas vietā izvēlas mācīties attālināti.

Tāpat jaunieši cieš no nomāktības un depresīva noskaņojuma, kas rada atkarību un paškaitējuma risku.

Viss tiešām sākas no mājām, tāpēc gribam atgādināt vecākiem to, cik svarīgi ir runāt ar pusaudžiem par tēmām, kas viņiem un sabiedrībai aktuālas, tas var mazināt spriedzi, un atklātu sarunu pusaudži novērtēs. Nav jākautrējas vērsties pie speciālistiem, kuri atradīs vispiemērotāko pieeju, palīdzēs un atbalstīs jauniešus un viņu vecākus grūtos brīžos!” atgādina Liepājas BPRC vadītāja Sarmīte Štāle.

Kāpēc es tā jūtos?

Liepājas PRC mākslas terapeite Maija Romaško-Burkevica piekrīt vadītājas teiktajam, bērni patiešām ir ierāvušies sevī, pazaudējuši kontaktus ar pārējiem pusaudžiem.

Ir grūtības izprast sevi, savas jūtas, emocijas – ko es jūtu, kāpēc tā ir, kādēļ ar mani tas notiek? “Tad arī rodas šīs drūmās emocijas un domas, kas virza uz depresīvu nosakņojumu. Pandēmijas laikā bērni ir pazaudējuši kontaktu arī ar tiem draugiem, kas viņiem bija pirms tam, un viņiem nav ne jausmas, kā to atjaunot, tad nu mēs mācāmies draudzēties no jauna, sākt sevi prezentēt, ļaut sev paust jūtas un tās izjust.

Mazsvarīgas, protams, nav attiecības ar ģimenes locekļiem. Tieši tur mēs mācāmies, kā runāt par savām vajadzībām, to, kā man pietrūkst, kā man var palīdzēt utt.

Aizvien biežāk nākas dzirdēt, ka jaunieši ar saviem ģimenes locekļiem principā nerunā par to, kas viņus satrauc, kas sāp.

Viņiem ir grūti, nezina, kā ar to tikt galā, un tajā pašā laikā nezina, kā par to kādam pastāstīt. Viņu prātā tā ir sava veida bezizeja,” stāsta terapeite.

Tāpat viedierīces ir aizstājušas komunikāciju. Virtuālajā pasaulē jaunietis var just tās jūtas, kuras nevar izpaust realitātē.

Liepājas PRC mākslas terapeite Maija Romaško-Burkevica mudina runāt ar bērniem un jauniešiem krietni vairāk nekā līdz šim. Viņi pasauli vēl tikai iepazīst, tāpēc palīdzīgs plecs blakus ir liels atbalsts. Foto: Egons Zīverts

“Piemēram, man šobrīd nav draugu vai draugi bez paskaidrojumiem no manis pēkšņi novērsušies, vienkārši nobloķējuši mani visos sociālajos tīklos, un viss – jaunietim ir izmisums. Viņš nezina, ko sliktu ir izdarījis, ka tiek noraidīts. Emocijas neprot izpaust, jo īsti neatpazīst, kas ir tas, ko es jūtu. Saprot, ka jūtas slikti, bet neizprot, kas ietekmē to, ka viņš tā jūtas?

Liela nozīme ir ģimenei kā vietai, kur viņam palīdzētu sevi izprast – ko nozīmē, ja es baidos, ja satraucos, savukārt, ja man ir dusmas, – palīdzēt saprast, kā man tās paust, lai es nekļūtu destruktīvs pret pārējiem. Ļaut piedzīvot, kā tas ir, ka ģimene pieņem manas dusmas, nevis noraida manas sajūtas.

Bieži vien jūtu noraidīšanas dēļ jauniešiem attīstās depresijas simptomātika, nomāktība, panikas lēkmes, sevis nepieņemšana.

Kad viņi šīs jūtas nespēj pieņemt, mēdz ķerties pie dažādām destruktīvām metodēm, kā, piemēram, sevis savainošana dažādos veidos. Tas ir veids, kā viņi cenšas nonākt kontaktā ar apkārtējo pasauli, pateikt: es esmu dzīvs un vismaz šo varu kontrolēt,” skaidro M. Romaško-Burkevica.

Iepazīt dusmas un pārējās emocijas

Terapeite Maija lielākoties strādā ar drāmas terapiju, tādēļ visbiežāk izmanto lomu spēles, projektīvās lomu spēles, asociatīvās kārtis, priekšmetus, caur kuriem jaunietis var atpazīt savu emociju, ieraudzīt to, ko nevar izteikt vārdos. “Tiklīdz mēs šo sajūtu saprotam, varam runāt, kas to ietekmē, kas to veido, vai cilvēki apkārt vai iekšējā pasaule, kur tas rodas.

Reizēm izmantoju metodi, liekot jaunietim iejusties tādās sakāpinātās lietās, lai viņš patiešām izprot, kā tad šī emocija izpaužas, to attiecīgi sakāpinot līdz realitātei. Tikai tad jaunietis to var sākt atpazīt. Citādāk tā ir tikai teorija un aprunāšanās par to, kas tad ir dusmas, utt.

Svarīgāk izprast – ko tas par mani stāsta, ja es sajūtu šīs dusmas, kā es patiesībā reaģēju, kā mans ķermenis jūtas tajā brīdī: nosarkstu, dūres sažņaudzās vai žoklis sastingst – tā, lai es atpazīstu emociju, kas nāk. Varbūt es to daru neapzināti, bet mans ķermenis jau man ziņo par to, kas tuvojas. Varbūt tieši tobrīd kāds pārkāpj manu autonomiju, neatkarību, robežas uz pašnoteikšanos,” skaidro speciāliste.

Durvju ciršana, bēgšana, izvairīšanās, dūres sišana galdā – tas nemaina to, ka esam dusmīgi. Terapeite uzsver, ka vienīgais, ko varam darīt, – runāt.

“Jautāt sev – kas man nav pieņemams šajā situācijā? Kā es ar to jūtos, kā tas mani ietekmē, ko tas man liek domāt par sevi, vai arī padomāt par to – ko tu man nodari, pasakot acīs, ka es esmu idiots? Man tas liek justies nepieņemtam, ka es slikti kaut ko daru, vainīgam, bet patiesība jau ir tā, ka varbūt tas cilvēks to vienkārši izmanto kā dežūrfrāzi, lai no viņa atkāpjas. Tu esi slikts, viss, atšujies. Ar to jāstrādā un tāpat arī jāstrādā ar to, lai atrastu veidu kā emocijas izlādēt.

Aizturētas un neatļautas dusmas, ko jaunietis sevī aptur un lauž, jebkurā gadījumā iznāks ārā kādā citā destruktīvā veidā.

Emocijai vajadzētu būt pieņemtai, uzklausītai un saprastai. Vēl svarīgi ir, kā mēs reaģējam uz bērna izteicieniem un reakcijām kā vecāki, vai neļaujamies tādam pašam emociju virpulim pretī. Mēs taču mīlam to savu bērnu, gribam viņam labāko.

Tas, ko mēs varam darīt, ir būt blakus viņam tajā brīdī – ok, tagad tev ir slikti, šķiet, ka es tevi ierobežoju un neļauju darīt to un to. Ir svarīgi, lai mēs, runājot ar bērnu vai audzēkni, mācāmies precīzāk paskaidrot to, ko mēs sakām. Ir pārāk maz komunikācijas, par maz skaidrojumu. Šķiet, ka jauniešiem tas būtu jāsaprot pašiem, bet nedrīkst aizmirst, ka viņi vēl tikai veidojas,” iesaka PRC pārstāve.

UZZIŅAI

PRC speciālisti zina, kā runāt ar pusaudzi, ja viņu nomāc:

  • trauksme;
  • uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms;
  • ēšanas traucējumi;
  • paškaitējums;
  • psihoze;
  • identitātes jautājumi;
  • depresija;
  • bulings;
  • atkarību izraisošu vielu lietošana;
  • datorspēļu vai mobilā telefona atkarība;
  • traumējošas pieredzes.

Psiholoģisko palīdzību var saņemt ne tikai klātienē PRC telpās, bet arī attālināti: speciālista saruna ar pusaudzi vai viņa ģimeni var notikt, izmantojot Skype, Whatsapp, Zoom un citas saziņas platformas.

PRC pakalpojumus pusaudzis saņem bez maksas.

Avots: https://pusaudzucentrs.lv/

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz