Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Saindēšanās ar cigarešu dūmiem

Smēķēšana, alkohola patēriņš un aptaukošanās ir nozīmīgākie dzīvesveida radītie riska faktori, kas izraisa iedzīvotāju darba nespēju, invaliditāti un priekšlaicīgu nāvi Latvijā. Tostarp 2019. gadā smēķēšana izraisīja aptuveni 15% no visiem nāves gadījumiem Latvijā.

Saindēšanās ar cigarešu dūmiem
Foto: Ilustratīvs
29.04.2023 12:00

Sadarbības projekts

Pasaulē kopumā ik gadu cigarešu dēļ mirst vairāk nekā 7 miljoni cilvēku. Aptuveni puse smēķētāju, kuri turpina smēķēt, pāragri nomirst smēķēšanas izraisītu slimību dēļ. Smēķētājiem paredzamais dzīves ilgums ir vismaz 10 gadus mazāks nekā nesmēķētājiem.

Tāpēc zinātnieki un ārsti ir iesaistīti dažādos pētījumos un jaunu risinājumu meklējumos, kas motivētu cilvēkus atmest smēķēšanu. Bet ne visiem tas izdodas. Tāpēc pēdējā desmitgadē zinātne ir spērusi nozīmīgus soļus uz priekšu, radot inovatīvus veidus, kā mazināt cigarešu nodarīto kaitējumu, un piedāvājot veselībai mazāk bīstamas alternatīvas.

Izaicinājums plaušām, sirdij un asinsvadiem

Pētnieki jau ir secinājuši, ka galvenais cigarešu kaitējuma cēlonis cilvēka veselībai ir dūmi, kas rodas, cigaretei sadegot. Cigarešu dūmi ir vienlīdz bīstami gan pašiem smēķētājiem, gan apkārtējiem, kuri cieš no pasīvās smēķēšanas.

Cigaretes satur aptuveni 700 sastāvdaļas. Tās tiek dedzinātas līdz pat 900°C grādu temperatūrā, radot vairāk nekā 7000 dažādu ķīmisku vielu, no kurām vairāk nekā 70 ir kancerogēnas un var izraisīt vēzi.

Viens no bīstamākajiem cigarešu dūmu ķīmiskajiem savienojumiem ir oglekļa monoksīds, kas lielās devās ir cilvēkam nāvējošs. Oglekļa monoksīds aizvieto skābekli asinīs, radot skābekļa badu un tādejādi neļaujot orgāniem funkcionēt pareizi. Tāpat veselībai ļoti bīstama un indīga ir arī dūmos esošā darva – lipīga, brūna viela, kas pārklāj plaušas un ietekmē elpošanu.

Cigaretes joprojām smēķē pārmērīgi daudz

Ikdienā Latvijā smēķē aptuveni 11% sieviešu un 36% vīriešu vecuma grupā no 15 līdz74 gadiem. Augstākais ikdienas smēķētāju īpatsvars vīriešu vidū ir vecuma grupā no 35 līdz 54 gadiem (40%), bet sievietēm vecuma grupā no 25 līdz 44 gadiem (13–15%).

Lai arī Latvijā ir novērojama neliela smēķētāju skaita samazināšanās tendence, tomēr joprojām ierindojamies starp četrām visvairāk cigaretes smēķējošajām ES valstīm. Augstākais cigarešu smēķētāju īpatsvars iedzīvotājiem vecuma grupā virs 15 gadiem ir Grieķijā (42%), Bulgārijā (38 %), Ungārijā (36%) un Latvijā (32%).

Mēģina atmest un aizstāt cigaretes

Cigarešu smēķētāji Latvijā kopumā apzinās, ka tas ir viskaitīgākais nikotīna uzņemšanas veids. Pētījumu centra SKDS dati liecina, ka absolūtais vairākums Latvijas smēķētāju jeb 81% ir centušies atmest smēķēšanu. Tostarp 14% izmantojuši nikotīna aizstājterapijas līdzekļus (plāksterus, košļājamo gumiju u. c.), 9% izmantojuši citus aptiekās nopērkamus recepšu un bezrecepšu medikamentus, bet 12% pārgājuši uz karsējamās tabakas lietošanu, bet vēl 6% uz elektronisko cigarešu lietošanu.

Pētījumi parāda, ka cigarešu dūmiem kopumā ir akumulējoša ietekme uz smēķētāja organismu – jo ilgstošāk un vairāk tiek smēķēts, jo lielāks ir organismam radītais kaitīgums. Ja organismam nav nodarīts neatgriezenisks kaitējums, tas spēj arī visai strauji atjaunoties pēc smēķēšanas atmešanas. Tāpēc vienmēr ir vērts censties no šīs atkarības atbrīvoties pavisam.

Savukārt tiem, kuri nespēj vai nevēlas atmest vairākās valstīs, piemēram, Lielbritānijā, Jaunzēlandē un Zviedrijā, bezdūmu alternatīvas jau tiek atzītas par veiksmīgiem līdzekļiem, lai mazinātu cigarešu nodarīto kaitējumu. Savukārt citas valstis joprojām pret cigarešu alternatīvām izturas nogaidoši.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz