Otrdiena, 19. marts Jāzeps, Juzefa
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Slimības lapas mēdz būt dažādas

Slimības lapas mēdz būt dažādas
Foto: liepajniekiem.lv
19.10.2019 07:09

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Darbiniekam ir slimības lapa. Darba devējs šai laikā sociālajos tīklos ierauga fotogrāfijas, kurās sasirgušais draugu pulciņā priecājas restorānā, turklāt ārpus Latvijas. Vai priekšniekam ir tiesības, tā sacīt, pieņemt mērus? Zvērināta advokāte Irēna Kibelko norāda, ka darba devējam pirms iespējamā viltus slimnieka sodīšanas jāvēršas Veselības inspekcijā.

Šo jautājumu negribētu saistīt ar datu aizsardzību, uzsver advokāte: “Cilvēks pats ir publiskojis savus datus, informācija ir plaši pieejama jebkuram, arī darba devējam. Es varētu pamācīt darba devēju, kur viņam būtu jāvēršas.”

Ja darbiniekam ir izsniegta darbnespējas lapa, darba devējam Veselības inspekcijā jānoskaidro, kāds ārstēšanās režīms viņam ticis noteikts. Vai cilvēks var brīvi pārvietoties, vai varbūt viņš var ierobežoti veikt savus pienākumus, vai arī viņam ir mājas režīms.

Darbinieka diagnozi darba devējs nedrīkst vaicāt, un šādu informāciju viņam neizsniegs, to zināt nevienam nav tiesību.

Vadoties pēc Veselības inspekcijas sniegtās informācijas, darba devējs slimotājam var pieprasīt paskaidrojumus. Priekšniekam ir tiesības zināt, vai darba nespējas lapa ir izdota pamatoti vai nepamatoti, ņemot vērā cilvēka sniegto publiski pieejamo informāciju.

“Tāpat jebkuram cilvēkam ir tiesības publiskot vai nepubliskot ziņas par to, ko ēd un kur guļ,” saka juriste.

Viņa nevarot vispārīgi apgalvot, vai darba devējam ir tiesības sodīt darbinieku: “Ir jāizvērtē Veselības inspekcijas sniegtā atbilde un darbinieka paskaidrojums. Ja Veselības inspekcija uzraksta, ka cilvēks ir pārkāpis režīmu, tad, protams, viņam ir nepamatoti izdota slimības lapa, un inspekcija attiecīgi reaģē pret ārstu. Ja izrādās, ka darbinieks ir nepamatoti neieradies darbā un patiesībā bijis vesels, bet saņēmis slimības lapu, darba devējam ir visas tiesības uz to reaģēt.”

Ko darīt, ja cilvēks, kam darbnespējas lapa izdota izdegšanas sindroma dēļ, satiekas teātrī ar savu priekšnieku, kas nosodoši sāk izvaicāt par šādu, viņaprāt, visatļautību? Režīmu slimniekam nosaka ārsts, atgādina I. Kibelko.

“Varbūt viņam ir jāiet svaigā gaisā, varbūt viņš var iziet uz publiskiem pasākumiem. Iespējams, cilvēkam ir jāiet uz procedūrām. Ja es sēžu istabā, kāpēc es nevarētu sēdēt arī teātrī?”

I. Kibelko atzīmē, ka priekšnieks nedrīkstētu interesēties par nepubliskotu informāciju. “Taču ļaudīm jau patīk paplātīties. Ja ir publiska informācija, es pati šādus gadījumus izmantoju lietās. Cilvēks man ir iesniedzis pamatojumu par neierašanos tiesā, ka esot komandējumā. Tai pašā laikā viņš ielicis feisbukā, ka atpūšas Turcijā. Tātad jautājums ir skaidrs – pie ūdeņiem ar glāzi rokā, kas tas par komandējumu?! Tā bija neattaisnota neierašanās uz tiesas sēdi,” pastāsta advokāte.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz