Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kā pārdzīvot pērkona negaisu?

Vasarām raksturīgs ir karstums, knauši un pērkona negaisi. No maija līdz augustam Latvijā vidēji debesis plīst 17 reižu, bet rekords uzstādīts 1961. gadā, kad pie mums fiksēti vairāk nekā 40 šādu gadījumu. Arī šovasar jau pieredzēti bargi laikapstākļi, un skaidrs, ka tādus baudīsim vēl. Kā negaisa laikā rīkoties?

Kā pārdzīvot pērkona negaisu?
Foto: pixabay.com
24.07.2021 06:00

Roberts Džeriņš

"Kurzemes Vārds"

Ja esi iekštelpās

Pirmais un labākais veids, kā ducināšanu pārlaist, ir atrodoties iekštelpās, bet arī šeit jāievēro daži būtiski drošības nosacījumi.

  • Nelieto elektroierīces! Vēlams tās ne tikai izslēgt, bet pilnībā atvienot no strāvas. Tas ir īpaši svarīgi, ja ēka nav aprīkota ar zibens un pārsprieguma aizsardzības sistēmām, jo nav prognozējama zibensizlādes vieta – tā var radīt krasu sprieguma paaugstināšanos nama elektrotīklos. AS “Sadales tīkls” publicētā informācija rāda, ka īpaši bīstami ir lietot elektrotīklam pieslēgtu datoru un tam pievienotas austiņas, jo zibensizlādes gadījumā elektriskā strāva caur datoru un tālāk caur austiņām var skart arī cilvēka ķermeni, izraisot elektrotraumu.
  • Lūko, lai telpā nav caurvēja! Ieteicams aizvērt visus logus, durvis un dūmvadu aizvērtņus, jo ar caurvēju telpā var iekļūt lodveida zibens.
  • Nekurini krāsni! Dūmi vada elektrību, tādējādi pieaug risks, ka ēkā var iespert zibens.
  • Arī metāla priekšmeti vada elektrību, tāpēc silti ieteicams neatrasties ar tiem tiešā saskarē. Jāizvairās uzturēties elektroinstalāciju, antenu, logu, durvju, ūdens krānu, radiatoru un jebkādu citu metāla priekšmetu tuvumā.
  • Gadījumā, ja pie ēkas ārsienas aug koks, kas ir augstāks par pašu celtni, ieteicams stāvēt pēc iespējas tālāk no šīs sienas, jo, ja zibens trāpīs kokā, daļa lādiņa var tikt novadīta arī uz ēku.

Ja esi ārā

  • Atsakies no lietussarga un dārglietām! Ja tuvumā ir kāda ēka, mašīna vai autobuss, patvērumu meklēt ieteicams tur. Telts vai koka pakāje nav droša vieta, lai pārlaistu negaisu. Lietussarga metāliskās stieples var kļūt par antenu, kas piesaista zibeni, tāpat vajadzētu noņemt visas dārglietas, jo arī tās var piesaistīt zibens aktivitāti.
  • Ja atrodies automašīnā, vēlams nepieskarties metāla priekšmetiem, arī kājas atvirzīt no pedāļiem.
  • Svarīgi turēties tālāk no elektropadeves līnijām!
  • Saslapini apģērbu! Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra publicētā informācija vēsta, ka nāvējoša ievainojuma varbūtība slapjā apģērbā būs mazāka nekā sausā.
  • Izvairies no tuvumā esošām augstienēm, metāla vai metāla stiepļu žoga un zibensnovedēja!
  • Ja atrodies klajā laukā un nav kur patverties, nogulies zemē pēc iespējas sausākā vietā ar smilšainu grunti, kas atrodas pēc iespējas tālāk no ūdenskrātuvēm, informē VUGD. Tomēr LVĢMC speciālisti neiesaka to darīt, jo zibens spēriens ne tikai aiziet zemē, bet izkliedējas pietiekami lielā teritorijā, pat vairākus simtus metru no izlādes vietas, tāpēc jāpārliecinās, vai kāda ūdenskrātuve nav pārāk tuvu. Izvairies arī būt par augstāko punktu atklātā plaknē.
  • Negaisa laikā nav vēlams makšķerēt, peldēties vai vispār atrasties ūdenstilpju tuvumā, jo ūdens ļoti labi vada elektrību.
  • Ja esi spiests pārvietoties kājām, tas jādara uzmanīgi, lēni un neizslejoties visā augumā. Negaisa laikā nevajadzētu braukt ar velosipēdu, motociklu vai motorolleru.

Svarīgi atcerēties!

  • Visos gadījumos, kad cilvēkam iesper zibens, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.
  • Nav jābaidās sniegt pirmo palīdzību. Zibens ir dabas radīta elektrība, kas tiek izvadīta cauri ķermenim, tāpēc atšķirībā no citām elektrotraumām cilvēks, kuram iespēris zibens, nevar elektrību novadīt citam.
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz