Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kā pasargāt savu velosipēdu no zagļiem?

Rozes ir sarkanas, vijolītes ir zilas, velosipēdus zog it visur, kur gribas. Tā varētu teikt par garnadžu nodarbi, kas sagādā īpaši lielas galvassāpes ikvienam velosipēda īpašniekam. Ievērojot dažus profilaktiskus pasākumus, varam pasargāt savu divriteni no zagļiem vai vismaz nozagšanu apgrūtināt tik ļoti, ka nakts melnumā atnākušajam nelūgtajam viesim varētu negribēties smērēt rokas.

Kā pasargāt savu velosipēdu no zagļiem?
Foto: Ilustratīvs
21.08.2021 06:00

Roberts Džeriņš

Laikraksta "Kurzemes Vārds" pielikums "Ligzda"

Iepazīsti savu pretinieku

Šogad vien Liepājā reģistrētas 64 velosipēdu zādzības, taču vairākos gadījumos īpašnieki paši atraduši velosipēdus – tie nav nozagti, vien aizmirsies, kur tas novietots, vai arī to paņēmis kāds pazīstamais un pēc tam atdevis, līdz ar to kriminālprocesa uzsākšanu cilvēks nevēlas, ziņo Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste sabiedrisko attiecību un sadarbības jautājumos Madara Šeršņova.

Viņa arī uzsvēra, ka velosipēdu zādzībām ir novērojams sezonāls raksturs visā Latvijā, tāpēc tos īpaši jāpieskata siltajos mēnešos. “Siltākā laikā iedzīvotāji velosipēdus novieto brīvāk piekļūstamās vietās, taču pagājušā gada beigās arī novērotas velosipēdu zādzības no kāpņu telpām,” skaidroja M. Šeršņova.

“Kā novērots, zagļi zog dārgus velosipēdus, sākot no 400 eiro un pat dārgākus. Mērķis – realizēt tos tālāk, pārdodot vai pārkrāsojot un izslīpējot numurus. Citi izjauc velosipēdus un pārdod rezerves daļās,” norādīja speciāliste.

Visvairāk zādzības reģistrētas Dienvidrietumu rajonā un Ezerkrastā. Velosipēdus zog, pat ja tie ir pieslēgti. Zagļi darbojas naktīs, staigā pa kāpņu telpām. Ja tur atrodas kāds velosipēds, tad ar knaiblēm pārkniebj slēdzeni un braucamo nozog. Zādzības ir mērķtiecīgas un plānotas.

“Esam aizturējuši personas, kuras nodarbojas ar šādām zādzībām Liepājā, un daļa no velosipēdiem ir atgūti un atdoti īpašniekiem, bet ne visi – visticamāk, pārējos zagļi paspējuši pārdot,” skaidroja M. Šeršņova, uzsverot, ka izmeklēšana ir laikietilpīgs process, taču palīdz kvalitatīvi videoieraksti.

Profilaksei ir nozīme

Svarīgi ir tas, ar ko pieslēgts un kur pieslēgts velosipēds. “Pirmkārt, to obligāti vajag pieslēgt! Otrkārt, tas jādara redzamās vietās, nevis kaut kur paēnā vai krūmos,” sacīja Liepājas Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Kaspars Vārpiņš. “Cilvēki ir pieraduši pie ērtībām un vēlas savus braucamrīkus pieslēgt pēc iespējas zemāk, tuvāk izejai. Tas rada gan lielāku bīstamību, gan arī sagādā neērtības citiem iedzīvotājiem. Ne visi ir jauni un sprigani. Kāpņu telpas lieto arī cilvēki, kam kustības ir apgrūtinātas, un arī bērnu ratiņiem jātiek garām. Par to der piedomāt, kad atstājat savu velosipēdu pārnakšņot. Vislabāk atrast savam ritenim vietu dzīvoklī,” viņš skaidroja.

Arī Valsts policija aicina izvairīties no velosipēdu atstāšanas bez uzraudzības kāpņu telpās. “Tajā skaitā arī tādās, kuru ārdurvis aprīkotas ar drošības kodu. Notikumi rāda, ka tas nav šķērslis velosipēdu zādzību izdarīšanai.

Divriteņus kāpņu telpās nepasargā arī drošības slēdzenes – tās ir viegli pārkniebjamas un nerada lielu troksni. Visdrošāk uz nakti divriteni novietot dzīvoklī,” sacīja M. Šeršņova

Par noteicošo faktoru nozagtā transportlīdzekļa atrašanā var kļūt sērijas numurs. “Velosipēdu ļoti ieteicams reģistrēt CSDD datubāzē, jo tas palīdz atrast īpašnieku gadījumā, ja braucamais pēc nozagšanas pārkrāsots vai mainītas detaļas. Nevajadzētu kavēties uz sava braucamā uzlīmēt CSDD uzlīmīti, jo arī tas kādā reizē var garnadzi atturēt,” skaidroja K. Vārpiņš.

Velosipēdu aizdzīt ir minūtes jautājums, tāpēc īpaši būtiska ir slēdzene, atgādina Pašvaldības policijā.

Lētākajam nav vērts tērēties

“Visgrūtāk pārkniebt ir ķēžu posmus, tāpēc ieteicams izvēlēties kārtīgu metāla ķēdi,” sacīja veikala un darbnīcas “Veloriba” konsultante Linda. Tās gan ir masīvākas un nav tik ērti pārnēsājamas, bet ne jau komfortā slēpjas drošība, viņa skaidroja. “Labi risinājumi ir tā saucamie “pakavi” un “bruņu atslēgas”, tās pārlauzt prasa lielāku piepūli. Vēl ir saliekamas ķēdes, kuras sastāv no vairākiem posmiem. Ja ir pietiekami biezas, tās var atbaidīt zagļus,” norādīja konsultante.

Noteikti nevajadzētu izvēlēties mazās spirālatslēgas. “Jā, tās ir lētākas, bet arī visnedrošākās. Tās pat es šeit uz vietas varu ar standarta knaiblītēm dabūt pušu,” viņa sacīja, uzsverot, ka, jo mazāks ir ķēdes diametrs, jo vieglāk to pārkniebt.

Lielākai drošībai var riteni ne vien pieslēgt ar ķēdi, bet papildus izmantot arī rāmja saslēdzēju jeb rata bloķētāju, skaidroja darbnīcā. “Ķēdi var pārkniebt, bet, ja ritenis ir nobloķēts, velosipēds būs jānes, braukt ar to nesanāks. Noņemt šo bloķētāju ir jau lielāka ķēpa, turklāt pilsētā ir daudz novērošanas kameru un aizdomīgs tips, kas nes riteni uz muguras, noteikti piesaistīs pastiprinātu uzmanību,” uzskata Linda.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz