Ceturtdiena, 27. februāris Līva, Līvija, Andra

Pieci padomi, kā apdomīgāk tērēt naudu

Pieci padomi, kā apdomīgāk tērēt naudu
Foto: Christian Dubovan/Unsplash
25.01.2020 07:00

Konstantīns Fjodorovs

liepajniekiem.lv

Daudziem no mums ir zināma situācija, kad algas diena tiek sagaidīta ar tukšu maku. Visbiežāk cilvēki to attaisno ar zemu darba samaksu, taču bieži vien īstais iemesls ir zems finanšu lietpratības līmenis. Šie padomi nepalīdzēs jums kļūt par miljonāru, taču noteikti uzlabos attiecības ar naudu.

1. Vispirms samaksā sev

Uzreiz pēc algas ieskaitīšanas kontā cilvēks sāk plānot, kāda daļa no naudas aizies rēķinu apmaksāšanai, cik būs jāatdod, lai atmaksātu kredītu, savukārt atlikusī daļa tiek tērēta pārtikai un izklaidēm. Vairāki finanšu grāmatu autori uzskata, ka šī pieeja ir nepareiza. Vispirms jāsamaksā sev, un tikai tad – pārējiem.

Kā tas darbojas? Lai cik zema būtu alga, jāmēģina reizi mēnesī atlikt noteiktu summu. Tie var būt 30, vai pat 20 eiro. It kā nav daudz, bet gada beigās jūsu kontā būs 240 eiro, ar kuriem pietiks, lai izvairītos no kredīta telefona vai pat neliela ceļojuma iegādei. Dzīve nekļūs nabadzīgāka, vienkārši būs jāizdara labākas izvēles.

2. Budžets ir labākais draugs

Grūti pārvērtēt budžeta nozīmi mūsdienu cilvēka dzīvē. Nauda ātri beidzas un īsti nav skaidrs, kur tā tiek tērēta? Jāsāk pierakstīt visus tēriņus un aina uzreiz kļūs skaidrāka. Var izrādīties, ka visvairāk naudas tiek tērēts nevis apkurei, bet šokolādes batoniņiem un citiem saldumiem, kuri tiek pirkti katru dienu.

Budžets palīdzēs ieraudzīt, cik jūs pelnāt, un cik – tērējat. Tāpat ar budžetu ir iespējams ievest finanšu disciplīnu. Ja, piemēram, pārtikai tiks atvēlēta noteikta summa, tad ir liela varbūtība, ka tajā izdosies iekļauties. Ir vairāki veidi, kā fiksēt budžetu – simtiem dažādu aplikāciju, Excel tabula vai pierakstu klade – viss atkarīgs tikai no tā, kā jums ir ērti.

3. Bez kredīta

Pagājušajā gadā mediji atklājuši, ka Latvijā arvien palielinās izsniegto kredītu apjoms. Tas nozīmē, ka cilvēki izvēlas aizņemties naudu dažādu lietu un mantu iegādei, lai pēc tām samaksātu vairāk. Pirmajā brīdī šķiet, ka nav nekas slikts, lai maksātu par pēdējā modeļa telefonu 30 eiro mēnesī. Ja to sareizina ar 12 mēnešiem, sanāk 360 eiro, lai gan ierīces cena ir 300 eiro. Taču 60 eiro ir sīkums, vai tomēr nē?

Protams, ir brīži, kad bez kredīta neiztikt, piemēram, ja ģimene plāno iegādāties dzīvokli. Šajā gadījumā jācenšas, lai pirmās iemaksas summa ir pēc iespējas lielāka, un šeit noderēs jūsu naudas rezerves. Lai kā būtu, bet teiciens “nepērc to, ko nevari atļauties” ir ļoti aktuāls cilvēkam, kurš nevēlas dzīvot no algas līdz algai.

4. Plānošana

Kopš bērnības mūs māca, ka ragavas gatavo vasarā, bet ratus – ziemā, ne vienmēr paskaidrojot, ko tas īsti nozīmē. Šis izteiciens ir viens no finanšu lietpratības stūrakmeņiem – pirkumi jāplāno pēc sezonas, jo veikali cenšas atbrīvot plauktus un ir gatavi pārdot preces par zemāku cenu.

Viens no spilgtākajiem piemēriem – apģērbu un apavu veikali. Ziemas kažoks, visticamāk, būs lētāks pavasarī vai pat vasarā, savukārt sandales vasarai būtu jāpērk rudenī vai ziemā, kad iepriekšējās sezonas preces tiek tirgotas ar ievērojamu atlaidi. Gaidīt ir grūti, jo parasti cilvēki grib tagad un uzreiz. Taču jūsu maks būs ļoti pateicīgs par pārdomātiem lēmumiem no sērijas “nemaksāt trīsreiz vairāk, bet nopirkt vēlāk”.

5. Uzmanīgāk lielveikalos

Bieži vien lielveikala apmeklējums ir īsts izaicinājums cilvēkam, kurš ieradies bez pirkumu saraksta. “Tikai šodien – par 99 centiem,” vēsta dzeltena lapiņa no vienas puses. “Paņem divus, trešo saņemsi bezmaksas,” aicina vīrietis no reklāmas plakāta. Uz katra soļa ir mārketologu uzstādītās lamatas, no kurām ir iespējams izvairīties.

Pirmais, kam vienmēr jāpievērš uzmanība – cena par vienu kilogramu, kas vienmēr ir norādīta. Lai cik izdevīga būtu akcijas prece, var izrādīties, ka patiesībā tā maksā dārgāk nekā prece bez akcijas. Otrais – fasētās preces gandrīz vienmēr ir dārgākas par sveramām. Trešais – tas, kas ir acu līmenī, ne vienmēr ir tas izdevīgākais, līdz ar ko ir vērts ielūkoties zemākos plauktos.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli