Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Lielās vistas lielais uznāciens

Namamātes, kas taupa, ļoti labprāt pārtikas veikalos iegādājas veselu vistu jeb cāli. Šāds pirkums par kilogramu sanāk pat lētāk un izdevīgāk, nekā pērkot atsevišķi fileju, kājas, šķiņķa u.c. gabalus. Savā saimniekošanas pieredzē dalījās liepājniece Monta Salna.

Receptes: Lielās vistas lielais uznāciens
Foto: Ilustratīvs
03.12.2022 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

“Agrāk es baidījos”

Monta atklāj, ka bija laiks, kad viņa veikalos pat nav skatījusies uz veselām fasētām vistām, jo bijis bail, ko ar tādu lielu gaļas gabalu iesākt.

Reiz, ciemojoties pie draugiem, pagaršojusi krāsnī izceptu veselu vistu, un, tā kā rezultāts sanācis garšīgs, M. Salna nolēmusi: “Mēģināšu arī es!” Tā kā vīram vistas gaļa garšo, vispirms lūgusi recepti draudzenei.

Izrādījās, ka nekā sarežģīta. Vispirms jāpagatavo marināde, ar kuru putnu ieziež no iekšpuses un ārpuses. Marinādes sastāvā dažādas garšvielas vai to maisījumi, dažas karotes eļļas, sāls, pipari. Uz brīdi atstāj, lai garšas iesūcas.

Pārsteidzis draudzenes ieteikums, ka vistas kājas cieši jāsasien kopā, jo tas gaļai palīdz izcepties vienmērīgāk. Spārnus paloka apakšā, citādi tie apdeg. Cepšanas traukam jāatbilst putna izmēram un apakšā noteikti jāielej glāze ūdens. Monta: “Tagad jau droši eksperimentēju un ūdens vietā esmu lējusi arī vīnu. Vienmēr labi, ja šķidrumam pieliek pāris rozmarīna zariņu.”

Vai ar vienu krāsnī ceptu vistu diviem cilvēkiem nav par daudz? Atbilde skanēja:

“Protams, visu vienā reizē neapēdam, bet svētdienas pusdienas kļūst tādas neikdienišķākas, svinīgākas, ja galdā vesels putns. To cepu arī reizēs, kad ciemos nāk vīra vecāki.”

Vistas gaļu, kas palikusi pāri, var izmantot citām maltītēm. Sākumā padomus, kā to darīt, jaunā saimniece guvusi no dažādām interneta vietnēm.

Viens no variantiem – izvārīt zupu, kurā saliek visu, kas no cepeša palicis pāri, pieliek rīvētus burkānus, rīsus vai mazos gabaliņos sagrieztus kartupelīšus. “Jāatzīst, ka šādai zupai vienmēr pievienoju arī vistas buljona kubiņu, kas garšu dara intensīvāku.”

Ja no ceptas vai vārītas vistas palikusi pāri gaļa, saimniece to smalki sagriež un pieliek sāļo pankūku mīklai. Pankūkas sanāk ļoti sātīgas. Klāt krējums un sagrieztas dilles. M. Salna: “Vīrs tās vienmēr slavē.”

Vēl variants ir neapēsto vistu pievienot sacepumam. Tas ātri pagatavojams, izmantojot saldēto dārzeņu maisījumus vai arī kādu vienu saldēto dārzeni, piemēram, sviesta pupiņas.

Dara tā: cepšanas trauka apakšā ieber un izlīdzina sagrieztos vistas gaļas gabaliņus, uzkaisa saldētos dārzeņus. Olas sakuļ ar grieķu jogurtu un sarīvētu sieru. Pārlej dārzeņiem un cep sakarsētā cepeškrāsnī.

“Šos salātus bieži vien gatavoju svētdienās pēc pusdienu maltītes un nākošā dienā ņemu līdzi uz darbu,” pieredzē dalās saimniece.

Vislabāk der neapēstas krūtiņas jeb filejas gabals, ko sagriež. Vēl pieliek konservētus šampinjonus, marinētu gurķi, kartupeļus kubiņos un sagrieztu Ķīnas (vai ledus) kāpostu. Visu sajauc ar majonēzi.

“Ja gribas tiešām labu, intensīvu buljonu, vistu sagriežu gabalos un lieku katlā. Ūdeni leju nedaudz. Tikai tik, lai nosegta. Neliek ne sāli, ne garšvielas – neko. Uzvāru, noputoju un tad zem vāka uz minimālas uguns vāru 2 stundas. Gaļa kļuvusi ideāli mīksta, buljons dabiski aromātisks.”

RECEPTES

Salāti ar vārītu vistu

Vajadzēs: 350 g vārītas vistas filejas, 250 g konservētu šampinjonu, 250 g konservētu ananasu, 100 g sīpolu, eļļu, majonēzi.

Vārītu vistas gaļu sagriež gabaliņos. Sīpolu notīra, sagriež pusgredzenos, apcep eļļā zeltainus. Kad atdzisis, pieliek vistai. Pievieno sagrieztus šampinjonus un ananasu. Sajauc ar majonēzi, samaisa.

Kraukšķīgā vistiņa

Vajadzēs: 2 vidējas vistas filejas, majonēzi pēc izvēles, kviešu rīvmaizi, sāli, piparus, garšvielas pēc izvēles.

Filejas sagriež plānākās šķēlītēs un gabaliņos, apvārta majonēzē, kurai pievienotas garšvielas un sāls. Tad kārtīgi apvārta kviešu rīvmaizē. Cep uz pannas sakarsētā eļļā, līdz gabaliņi apbrūninās. Ēd kā uzkodu, ar rīsiem, ar Ķīnas saldskābo mērci.

Pīrāgs ar vistu

Vajadzēs: pamatnei 180 g kviešu miltu, 150 g sviesta, 150 g Holandes siera. Pildījumam 4 nelielas filejas, puravu, eļļu cepšanai, 200 g Fetas vai svaigā siera, 2 olas, vienu cukīni, 1 skābu ābolu, sāli, piparus, garšvielas.

Pamatnei uz smalkas rīves sarīvē sieru. Bļodā sajauc miltus ar mīkstu sviestu un sarīvēto sieru. Samīca mīklu viendabīgā masā, saveļ bumbu, ietin plēvē, 30 minūtes tur ledusskapī. Pēc tam mīklu izņem un izrullē. Ieklāj ar sviestu ieziestā cepamajā formā. Cep iepriekš uzkarsētā cepeškrāsnī 200 grādos 10 minūtes.

Vistu sagriež gabaliņos un apcep uz pannas, bet neizcep līdz galam. Pievieno, sāli, garšvielas (var likt kariju) sagrieztu puravu un vēl mazliet apbrūnina. Atsevišķā bļodā sakuļ olas ar svaigo sieru un pierīvē ābolu. Pievieno apcepto vistu. Pildījumu uzliek uz izceptās pamatnes. Pārklāj ar plāni sagrieztu cukīni. Cep 180 grādos 30–40 minūtes zeltaini brūnu.

Sacepums ar griķiem

Vajadzēs: glāzi griķu, 1 fileju, 1 sīpolu, rīvētu sieru, eļļu, 300 g krējuma, sāli, garšvielas.

Izvāra griķus. Sagatavo pannu sacepumam, to ietauko. Sagriež, apcep sīpolu kopā ar gabaliņos sagriezto fileju un ar garšvielām. Liek cepšanas pannā un pārklāj ar vārītiem griķiem. Pārsmērē ar krējumu, pārkaisa rīvēto sieru. Liek sakarsētā cepeškrāsnī un 180 grādos cep 35 minūtes.

Sacepums ar bulguru

Vajadzēs: 300 g bulgura, 0,6 l ūdens, 100 g sīpola, 100 g burkāna, 350–400 g vistas filejas, eļļu, sviestu, garšvielas.

Uz pannas izkausē sviestu un tajā 3–4 minūtes apcep bulguru, līdz jūtama zemesriekstu smarža. Ieliek bļodā. Notīra pannu. Notīra, sagriež sīpolu. Notīra, sarīvē burkānu. Mazos gabaliņos sagriež fileju un kopā ar garšvielām pannā eļļā apcep zeltainu. Pieliek sīpolu un burkānu. Visu kopā 10 minūtes cepina uz mazas liesmas apmaisot. Pieber bulguru, pielej ūdeni, uzliek vāku. Sutina 15 minūtes. Tad samaisa, uzliek vāku un atstāj vēl uz 10 minūtēm. Pirms pasniegšanas uzkaisa zaļumus.

Vista apelsīnos

Vajadzēs: 500 g vistas filejas, 500 ml apelsīnu sulas no pakas, garšvielas, kartupeļu cieti, sāli, piparus, rīvētu apelsīna miziņu.

Fileju sagriež kubiņos, piemaisa garšvielas un pannā apcep. Tad gabaliņus liek katliņā, pielej apelsīnu sulu, norīvēto apelsīna miziņu un sautē 20 minūtes. Glāzē kartupeļu cieti sajauc ar apelsīnu sulu un maisot lej katliņā. Kad sabiezē – gatavs. Pasniedz ar smalki sakapātiem, svaigiem pētersīļiem.

Pildīti kartupeļu pankūku rullīši

Vajadzēs: 500 g filejas, 2 sīpolus, 3 ēd.k. miltu, 2 ēd.k. cieta siera, 2 palielus kartupeļus, 1 olu, 3 ēd.k. krējuma, piparus, sāli pēc garšas.

Sīpolu notīra, sarīvē dziļā bļodā. Turpat smalki pierīvē kartupeļus. Visu sajauc ar 1 karoti krējuma, 3 karotēm miltu, olu, pipariem, sāli.

Uzsilda pannu, izkausē sviestu. Pannā ieliek 3 karotes kartupeļu masas un izlīdzina. Pāris minūtes apcep kartupeļu pankūku no abām pusēm, uzmanīgi apgriežot ar lāpstiņu.

Samaļ sagriezto vistu kopā ar nelielu sīpolu. Pieliek karoti krējuma, sāli, piparus un sarīvētu sieru. Atkal visu samaisa. Karoti maltās gaļas ieliek kartupeļu pankūkā un sarullē. Sagatavotās ruletes liek cepamajā formā. Apsmērē ar krējumu, apkaisa ar sieru un sakarsētā cepeškrāsnī 20 minūtes cep 180 grādos. Šādus rullīšus var arī cept, ietinot plānajās pankūkās.

Pikantie spārniņi

Vajadzēs: eļļu, 800 g vistu spārniņu, 4 ķiploku spiedē saspiestas ķiploka daiviņas, sāli, piparus.

Mērces pagatavošanai: 5 ēd.k. sviesta, 2 ēd.k. medus, 2 ēd.k. asas tomātu mērces, 1 ēd.k. sojas mērces, sula no 1/2 citrona.

Uzkarsē krāsni līdz 180 grādiem. Spārniņus nosusina papīra dvielī. Bļodā samaisa augu eļļu, ķiplokus, sāli, piparus, ieliek spārniņus, apviļā. Tad tos liek veidnē un cep 40 minūtes.

Pagatavo mērci: katlā izkausē sviestu, pielej tomātu mērci, sojas mērci, medu, citronu sulu, gandrīz uzvāra, noņem no uguns. Izceptos vistu spārniņus saliek bļodā, uzlej karsto mērci un samaisa.

Ieteikumi

– Sagriežot vienu veselu vistu var iegūt 2 krūtiņu filejas, 2 spārnus, 2 stilbiņus, 2 šķiņķus un arī komplektu zupai (no muguras daļas, trešās spārnu falangas, kakla, astes daļas un citiem atgriezumu kauliem).

– Daudzpusīgi var izmantot filejas. No tām gatavo karbonādes, vistas gaļas rullīšus. No maltas vai kapātas gaļas gatavo kotletītes. Krūtiņu var vārīt vai grilēt un izmantot salātos vai sviestmaižu pildījumos. Filejas var marinēt un gatavot ar dažādiem pildījumiem.

– No zupas komplekta sanāks labs buljons. Ja buljona daudz, daļu no tā var sasaldēt.

– Gaļai, kas ņemta no vistas augšstilba kaula, var būt vairāk nekā viens pielietojums. Protams, gaļas mazāk nekā filejā, bet noteikti sanāks mērcei. Gaļu no augšstilbiem pievieno makaronu ēdieniem, plovam, salātiem.

– Ja veselu vistu plānots cept cepeškrāsnī, gaļai jābūt istabas temperatūrā. Tātad putns laikus jāizņem no ledusskapja. Jo lielāks gabals, jo vairāk laika vajadzēs atsilšanai.

– 180 grādos apmēram 1,25 kg smagu vistu jācep 1 stundu un 15 minūtes. 1,5 kg smagu – 1 stundu un 30 minūtes.

– Ja vistas augšpuse sāk pārāk strauji apbrūnēt, to apklāj ar foliju un turpina cept.

– Kad cepeti izņem no krāsns, atļauj tam 10 minūtes atpūsties.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz