Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Mazpazīstamais superēdiens – kvinoja

Kamēr kvinoja tiek dēvēta par superēdienu, daudzi par to droši vien neko nezina. Kādam tā varbūt saistās vien ar veģetāro vai vegānisko virtuvi, taču tas nebūt nav tikai tā.

Receptes: Mazpazīstamais superēdiens – kvinoja
Ilustratīvs (Foto: pixabay.com)
23.10.2022 06:00

Agnese Grīnberga

"Kurzemes Vārds"

Kvinojas sēkliņas (tās mēdz dēvēt arī par graudiņiem) varbūt izskatās necilas, taču tajās ir daudz dažādu vitamīnu, un tās ir labs šķiedrvielu avots, kas savukārt nozīmē, ka kvinojas patērēšana uzturā uzlabos gremošanas trakta veselību.

Kāds kvinoju, iespējams, redzējis vien veikala plauktā blakus graudaugu produktiem, taču kvinoja nav graudaugs – tā piederīga balandu dzimtai, un, lai arī cik dīvaini tas varbūt izklausītos, tuvi tās radinieki ir cukurbietes un spināti.

Salīdzinot ar graudaugiem, tajā ir arī daudz vairāk olbaltumvielu.

Kvinoju galvenokārt audzē tieši tās sēkliņu dēļ, taču auga zaļās lapas izmantojamas salātos.

Šis produkts ir samērā viegli pagatavojams, jo to vāra līdzīgi kā rīsus un griķus – aptuveni 15–20 minūtes. Kvinoju var gatavot kā putru (līdzīgi kā parasto putraimu biezputru), taisīt plāceņus, likt zupās un arī desertos, tā lieliski iederas visdažādākajos dārzeņu un lapu salātos.

Ja līdz šim nav sanācis to izmēģināt, tad tagad tam ir īstais laiks!

RECEPTES

Kvinoja ar pupiņām un kukurūzu

Vajadzēs nepilnu glāzi kvinojas, glāzi konservētas kukurūzas, 400 g konservētu melno pupiņu, 300 ml buljona, 1 sīpolu, 2 ķiploka daiviņas, ēdamkaroti olīveļļas, zaļumus, sāli un piparus pēc garšas.

Uz pannas apcep sasmalcinātus sīpolus un ķiplokus, pievieno kvinoju. Pārlej ar buljonu, pieliek sāli un piparus.

Uzvāra, samazina uguni, pannai uzliek vāku un turpina vārīt kvinoju uz mazas uguns aptuveni 20 minūtes. Pievieno kukurūzu un pupiņas, uzkarsē, pārkaisa ar zaļumiem un pasniedz.

Kvinojas, avokado un svaigā siera salāti

Nepieciešami 100 g gaišās kvinojas, 1 avokado, Trikātas siera sniega bumbas ar ķiplokiem, 4 ēdamkarotes pesto, ēdamkarote olīveļļas, 3 ēdamk. citronu sulas, ķirbju sēklas, sāls un pipari pēc garšas.

Kvinoju vāra 15–20 minūtes un tad atdzesē līdz istabas temperatūrai. Bļodā avokado gabaliņus samaisa ar citronu sulu. Uz pannas apgrauzdē ķirbju sēklas.

Kvinojā iemaisa olīveļļu, pievieno avokado gabaliņus, sāli, piparus, ķirbju sēklas un pesto, bet īpaši nemaisa, lai pesto salātos neiejauktos pilnībā.

Salātus liek uz šķīvjiem, virsū uzliekot Trikātas siera gabaliņus.

Vistas filejas gabaliņi kvinojas panējumā

Sastāvdaļas: 500 g vistas filejas bez ādas, 150 g vārītas kvinojas, 1 olas baltums, rīvmaize, sāls un pipari, eļļa cepšanai.

Vārītu kvinoju izber uz alumīnija folijas, plānā kārtiņā izlīdzina un vienmērīgi pārkaisa ar rīvmaizi. Vistas fileju sagriež salmiņos, ieberzē ar sāli un pipariem, apmērcē viegli sakultā olas baltumā un, stingri piespiežot, apviļā kvinojas un rīvmaizes maisījumā. Cep pannā no abām pusēm.

Pasniedz ar dārzeņu salātiem.

Ar kvinoju pildīta paprika

Vajadzēs 1 glāzi kvinojas putraimu un 1 glāzi ūdens, 2 vidēji lielas sarkanās paprikas, pusi no liela, skāba ābola, 1 tomātu un sīpolu, ēdamkaroti citronu sulas, ēdamkaroti olīvu eļļas, vienu ķiploka daiviņu, ēdamkaroti kapātu svaigu zaļumu, sāli un piparus pēc garšas.

Kvinoju uzvāra un turpina vārīt uz lēnas uguns 20 minūtes. Pievieno sarīvētu, nomizotu ābolu, kapātus zaļumus, citronu sulu, spiedē saspiestu ķiploka daiviņu, sagrieztu sīpolu un tomātu, eļļu, sāli un piparus. Visu samaisa.

Paprikas pārgriež gareniski uz pusēm, iztīra, nogriež kātiņus, piepilda ar sagatavoto kvinoju.

Kārto ietaukotā veidnē, ielej nedaudz ūdens, liek cepeškrāsnī, kas iesildīta līdz 170–180 grādiem, cep aptuveni 20 minūtes.

Kvinojas un kokosriekstu piena putra (4 porcijas)

Vajadzēs 1 glāzi kvinojas, 3 glāzes kokosriekstu piena un 1 glāzi ūdens, vaniļas pāksti, divas ēdamkarotes kļavu sīrupa, šķipsniņu sāls, ogas (pēc izvēles, bet starp tām jābūt arī kādai skābākai ogai).

Kvinojas sēkliņas ieber sietā un noskalo zem auksta ūdens, nožāvē. Ieber tās katliņā, pievieno 2,5 glāzes kokosriekstu piena un glāzi ūdens, vaniļas pāksti, sāli, kļavu sīrupu. Visu samaisa un sāk vārīt.

Kad putra sāk vārīties, jāsamazina plīts liesma, lai putra nepārkāptu katla malai. Lēnām vāra 15–20 minūtes, kamēr šķidrums uzsūcies un kvinojas sēkliņas mīkstas. Tad iemaisa atlikušo kokosriekstu pienu, ļauj tam uzsūkties.

Liek bļodiņā un pārber ar izvēlētajām ogām.

Saldā kvinoja ar apelsīniem sīrupā

Sastāvdaļas: pusglāze kvinojas un tikpat daudz ūdens, pusotra glāze piena, 3 apelsīni, 1 ēdamkarote brūnā cukura un tikpat daudz parastā cukura, 1 tējkarote vaniļas cukura, ēdamkarote sviesta.

Noskalotu kvinoju ber katliņā, pievieno ūdeni un ⅔ glāzes piena. Visu laiku maisot, vāra 15 minūtes, līdz šķidrums izvārījies. Tad pievieno pārējo pienu, cukuru un vaniļas cukuru. Vāra vēl 15 minūtes, līdz kvinoja mīksta.

Apelsīniem nogriež mizu un izgriež tikai daiviņu mīkstumu. Trešajam apelsīnam izspiež sulu un lej katliņā, pievieno sviestu, cukuru un lēni vāra, līdz izveidojies sīrups. Tad noņem no uguns un iemaisa apelsīna daiviņas.

Glāzēs kārtām liek kvinoju un apelsīnus ar sīrupu.

Ilustratīvs foto (pixabay.com)

INTERESANTI

  • Kvinojas dzimtene ir Andu kalni – mūsdienu Čīle, Peru, Bolīvija, Kolumbija.
  • Graudiņi var būt melnā, brūnā, sarkanā un bēšā/baltā krāsā. Baltā kvinoja ir vismaigākā, var šķist pat nedaudz saldena.
  • ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija 2013. gadu pasludināja par Starptautisko kvinojas gadu.
  • Tagad daudzi cenšas no savas ēdienkartes izslēgt tos produktus, kuri satur glutēnu jeb lipekli, tāpēc kvinoja viņiem būs lielisks jaunatklājums, jo tā glutēnu nesatur nemaz!
  • Ar kvinojas miltiem lieliski var aizstāt kviešu miltus.
  • Kvinoja satur dzelzi, kalciju, varu, cinku, magniju, kāliju, fosforu.
  • Kvinoja ir nedaudz pikanta, tāpēc tā pastiprinās garšu visam, kas tai tiks pievienots.
  • Garšas ziņā tā nedaudz atgādina brūnos rīsus.
  • Šis produkts samazina asinsspiedienu un krūts vēža risku!

PADOMI

  • Pirms gatavošanas kvinoju vēlams noskalot vai izmērcēt aukstā ūdenī, jo tad tiks noskalota sēklas apvalku pārklājošā viela saponīns, kas piedod rūgtenu garšu.
  • Lai sēkliņām piešķirtu izteiksmīgāku garšu, pirms vārīšanas tās var nedaudz apgrauzdēt uz pannas.
  • Kad kvinojas graudiņi vārot sāk atvērties, tā ir zīme, ka produkts ir gatavs.
  • Lai graudiņi putrā nesaliptu, tiem var pievienot olīveļļu.
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz