Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Paēdināt jogu, paēst pašai

”Es zinu, ko nozīmē neapzināta diēta. Neko tādu vairs negribu atkārtot,” pārliecināti saka deju un hatha jogas skolotāja, lektore Zita Valka. Nu jau vairāk nekā desmit gadus viņa neēd gaļu, neslēpjot, ka atteikšanās no tās notika ļoti dabīgā veidā, apziņai mainoties.

Receptes: Paēdināt jogu, paēst pašai
Ilustratīvs (Foto: Prchi Palwe on Unsplash)
09.10.2022 06:00

liepajniekiem.lv

Ielēja sevī pusotru litru

Kad nesen Liepājā pie Zitas ciemojās jogs Adžajs Rana (Ajay Rana) no Deli, viņa tam gatavoja ēdienu un piedzīvoja arī jaunu pieredzi.

No rīta pēc pamošanās jogs palūdzis 3 litrus silta ūdens ar šķipsnu sāls. Saimniece ātrumā sagatavoja tikai pusotru litru. ”Viņš paņēma manis iedoto trauku, atvēra muti un burtiski sev iekšā ielēja visu ūdeni. Ko tādu nebiju redzējusi!” atzina runātāja.

Pēc tam pusstundu mierīgi sēdējis un tad devies uz tualeti. Kā pēc tam pats stāstīja, liels ūdens daudzums ir nepieciešams, ja dzīvo režīmā ar ļoti nelielu barības daudzumu. Sāls jāpievieno, lai organismā nezustu nātrija hlorīda rezerves.

Iepriekš jogs vadījis nodarbības Rīgā un, kad pacienāts ar ēdienu, esot ”par daudz visa kā garšīga” apēdis, tāpēc pēc tam no ikdienišķā ēdiena daudzuma ir jāatturas.

Turpinot par joga ēdināšanu, stāsts tāds. Ēdienu recepšu idejas Zita smeļas no draudzenes Indras Iecavā, kura esot aizrautīga gatavotāja un jaunu recepšu izgudrotāja.

Viena no šādām receptēm ir griķi ar turku zirņiem un sviestā ceptiem sīpoliem. Viss bezgala vienkārši! Izvāra griķus. Konservētus turku zirņus no kārbas ielej sietā un noskalo ar aukstu ūdeni, notecina. Uz pannas sviestā apcep sagrieztu mazu sīpolu. Pieliek griķus un turku zirņus, pieber Indijas garšvielas, mazliet sāls un kādu laiciņu visu kopā uz pannas pasutina.

”Vai nu Adžajs Rana bija ļoti izsalcis, vai tiešām viņam garšoja, bet biju pārsteigta, kad viņš palūdza vēl vienu porciju. Turklāt ēdienu vienmēr gatavoju pēc sajūtām un ”uz aci”,

variējot ar sastāvdaļām un garšvielām, nevis precīzi pēc gramiem,” namamāte atceroties smaidīja.

Jogam bija tikai viena ēdienreize dienā. Pret saldumiem viņš ir ļoti rezervēts. Trīs dienu laikā kā desertu apēda vienu biezpiena sieriņu.

Kad mainās apziņa

Izvēle atteikties no gaļas, zivju produktiem un olām Zitai notikusi pilnīgi dabīgā ceļā, iegūstot viedās (vēdiskās) zināšanas par Visuma uzbūvi, lietu kārtību, karmas likumiem, dvēseles un ķermeņa saistību. Par šo stāstīts tādā Vēdu sadaļā kā Ājurvēda (sanskrita valodā – dzīvības viedums).

”Vienkārši – kad mainās apziņa, tad mainās arī organisma prasības, vēlmes un viss notiek harmoniski, bez darīšanas sev pāri, kas ir svarīgākais,” liepājniece stāstīja.

Bet, ja par diētu, Zitas pieredze pret ēšanas ierobežojumiem radās tolaik, kad viņa bija Latvijas mākslas vingrotāju izlasē un treneri meitenēm pārmeta par katriem 50 it kā liekajiem svara gramiem.

Protams, lai no tiem atbrīvotos, vajadzēja sevi ierobežot ēšanas ziņā, jo neklausīt nevarēja. Turklāt lika ēst gaļu, nevis to, ko patiesībā gribējās.

”Ja man tagad jautā, ko es ēdu, tad godīgi saku, ka visu, izņemot gaļu, zivis un olas. Ēdu dārzeņus, augļus, ogas, riekstus, graudaugus. Lietoju piena produktus. No tā visa var pagatavot daudzus un dažādus ēdienus, bet, protams, ļoti, ļoti svarīgas ir garšvielas.

Visbiežāk izmantoju Indijas garšvielu maisījumus un kurkumu, kas ēdienam piešķir brīnišķīgu krāsu. Vai asafetīda pulveri, kas var aizvietot ķiploku un gatavots no garšauga ar unikālu, asu garšu,” skaidroja pasniedzēja.

Piemēram, garšvielu maisījumā ar nosaukumu ”Chana Chaat” ir šādas sastāvdaļas: paprika, sāls, sarkanais čili, koriandrs, ingvers, krustnagliņas, ķimenes, fenhelis, melnie pipari u.c.

Zitas Valkas garšvielu plauktā visvairāk vietas aizņem Indijas garšvielas un to dažādie maisījumi. Foto: Daiga Lutere

Zita dalījās ar vēl vienu no draudzenes aizgūtu recepti, kurai tāpat vajag tikai dažas sastāvdaļas: rīsus, konservētus zaļos zirnīšus, sviestu, garšvielas, sāli. Rīkojas tāpat kā ar turku zirņiem.

Sātīgs un elementāri pagatavojams ir veģetārais plovs. Izvēlas dārzeņus, kādi ir. Papriku, kabačus, puķkāpostu u.c. notīra, sagriež un apcep sviestā. Burkānus var sarīvēt. Pēc tam dārzeņus sajauc ar izvārītiem rīsiem, pieber veģetāro ēdienu Indijas garšvielu vai citu, kas pašam patīk, kurkumu un visu uz pannas pasautē.

Savukārt ķirbju biezzupa gatavojama pavisam vienkārši. Vāra gabalos sagrieztu ķirbi un nedaudz kartupeļu, pieber kariju un mazliet sāls, turpina vārīt mīkstus. Tikai ūdenim jābūt tik daudz, lai tik tikko apsegtu dārzeņus. Var pievienot sviestā apceptu sīpolu.

Par kariju Zita nav vienīgā, kura pārliecinājusies, ka šī garšviela, kas ar nosaukumu ”Karijs” nopērkama mūsu veikalos, bieži vien ir bezgaršīgs pulveris, salīdzinot ar to, ko var nopirkt citās valstīs, par Indiju nerunājot.

Kad dārzeņi mīksti un padzisuši, turpat katliņā visu sablenderē biezzupā. Kad laiki labāki, var iemaisīt kausēto sieru, ja ne, tad pietiek ar karoti skābā krējuma. Garšīgi, ja zupu papildina ar sēkliņām, zaļumiem un grauzdiņiem.

Vēl tikai nianse, par kuru bieži vien aizmirstam – jo mazāk cilvēks ēd jeb katru dienu nepārēdas, jo vairāk ir enerģijas.

To Zita pārbaudījusi pati. Vēl skolotāja un dejotāja piekrīt uzskatam, ka ēdiens ir kā zāles, kā palīgs veselīgai dzīvei.

Var izmantot arī šādu līdzību, piemēram, labs, daudzveidīgs un veselīgs ēdiens cilvēkam palīdz, ceļ viņu un dod enerģiju līdzīgi kā labs partneris. Slikts, nepiemērots, neveselīgs ēdiens saindēs gluži tāpat kā nepiemērots dzīves partneris.

RECEPTES

Lēcu zupa indiešu gaumē

Vajadzēs: 1 sīpolu, 2 daiviņas ķiploka, 2 tomātus, 2 zaļos čili, 1 ēdk. rīvēta, svaiga ingvera, 2 ēdk. sviesta, 400 ml dzelteno lēcu, 30 ml karija-mango garšvielu maisījuma ”Santa Maria”, 1,3 l ūdens.

Notīra un sakapā sīpolu un ķiplokus, notīra, sarīvē ingveru. Visu liek pannā un cep sviestā kopā ar lēcām. Pievieno garšvielu maisījumu, ūdeni. Turpina vārīt 10 min., kamēr lēcas mīkstas. Tikmēr nelielos kubiņos sagriež tomātus (izņem sēklas!).

Zupu lej šķīvjos, pārkaisa ar sagrieztajiem tomātiem un sakapātiem pipariem. Ēd ar maizi.

Kičari

Vajadzēs: 1 glāzi basmati rīsu, 1 glāzi šķelto zirņu, 1 ēdk. svaiga ingvera, 1 ēdk. gī sviesta, pa tējkarotei no katras garšvielas: melnās sinepju sēklas, kumīns, fenugrīku sēklas, koriandrs, fenhelis, kurkuma, šķipsna krustnagliņu un asafoteīdas, 3 lauru lapas, 6–8 krūzes ūdens, sāls. Dārzeņi pēc izvēles: burkāni, puķkāposti.

4 h mērcē rīsus un zirņus, noskalo. Visas garšvielas samaisa kopā, izņemot sāli un lauru lapas. Katliņā vai pannā uzkarsē gī sviestu, pievieno garšvielas, pacepina dažas minūtes, ik pa laikam apmaisot. Pieliek noskalotos un notecinātos rīsus un zirņus, apmaisa. Pielej ūdeni, lauru lapas un atstāj uz lielas uguns, līdz sāk vārīties.

Vāra 15 minūtes un tad samazina uguni, uzliek vāku un sutina, kamēr rīsi un zirņi mīksti. Beigās pieliek sāli. Ja gribas pievienot dārzeņus, tos, sagrieztus gabaliņos, pieliek 20 minūtes, pirms kičari gatavs.

Pikantie vistas stilbiņi

Vajadzēs: 8 stilbiņus, sulu no 1 citrona, 5 ķiploka daiviņas, 7 cm garu ingvera sakni, 1 ēdk. paprikas pulvera, 2 ēdk. ”Garam masala” garšvielas, 3 ēdk. eļļas, 250 ml grieķu jogurta bez piedevām. Mērcei: 200 ml grieķu jogurta bez piedevām, 1/2 rīvēta gurķa, mazliet sakapātu piparmētru lapiņu.

Vistas stilbiņos ar nazi iegriež, lai labāk uzsūktos garšvielas, un tos saliek palielā stikla traukā. Virtuves kombainā liek citrona sulu, ķiploka daiviņas, sarīvētu ingveru, paprikas pulveri, ”Garam masala” garšvielas, eļļu un jogurtu.

Visu sajauc, līdz iegūta vienmērīga masa. To uzlej stilbiņiem un atstāj marinēties 2 stundas. Pēc tam stilbiņus saliek cepšanas traukā un liek līdz 200 grādiem uzkarsētā cepeškrāsnī. Cep 35–40 minūtes. Pasniedz ar jogurta mērci.

Interesanti

Neviens indiešu ēdiens nav iedomājams bez garšvielām. Tās būtiski ietekmē garšas īpašības, krāsu un aromātu. Viena garšviela var pilnībā izmainīt ēdiena garšu.

Turklāt labs garšvielu un garšaugu pazinējs, pievienojot tās ēdienam, ņems vērā arī ārstniecisko nozīmi.

Iecienīts ir koriandrs (gan lapas, gan sēklas), kardamons, čili, paprika, melnie un baltie pipari, kanēlis, krustnagliņas, muskatrieksts, sinepju sēklas, ingvers, anīss, lauru lapas, safrāns, vaniļa, kurkuma, fenheļa sēklas, piparmētra, sezama un magoņu sēklas. Indijā ēdieniem diezgan daudz tiek pievienots svaigs kapāts ķiploks, sīpols un piparu pākstis.

Eksotiskākas garšvielas ir kaltēta mango pulveris (amchoor), nigella, sierāboliņš, sierāboliņa lapas – ”Kasuri Methi”, kumīns (romiešu ķimenes), kari lapas, asafetīda, rožūdens, granātābola sēklu pulveris, tamarinds u.c.

Daudziem vārds karijs ir sinonīms indiešu ēdieniem. Rietumos šo vārdu lieto, lai apzīmētu jebkādu garšvielām bagātu ēdienu, kas pagatavots biezā mērcē. Taču Indijā un tās kaimiņvalstīs nav šāda vārda, kas apzīmētu ēdienu.

Katram ēdienam, kuru rietumnieki sauc par kariju, Indijā ir īpašs nosaukums.

Kāpēc Rietumvalstīs tieši asus ēdienus sauc par kariju? Viss sākās ar kļūdu. Tamaliešu valodā vārds ”kari” nozīmē zupa vai mērce. Laikā, kad Indijā valdīja kolonisti, radās angļu vārds ”curry”, ar kuru briti apzīmēja jebkuru indiešu ēdienu, kas pagatavots biezā, garšvielām bagātā mērcē. Vēlāk briti par kariju sāka saukt arī garšvielu maisījumu, ko pievieno šāda veida ēdieniem.

Avots: cezars.lv

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz