Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Velosomai jābūt maksimāli vieglai

Sākusies aktivitāšu sezona, un izbraucienos ar velosipēdu ļaudis mēdz doties arī diezgan tālu no mājam, tāpēc ir svarīga ne tikai fiziskā sagatavotība un velo tehniskais stāvoklis, bet arī ceļasomas saturs. Padomus par to, kas jāliek mugursomā, dodoties velobraucienā, lūdzām pieredzējušam velobraucējam Edgaram Trankalim, kurš pērn vienatnē no dzimtās Rucavas aizminās līdz tālajai Romai Itālijā.

Velosomai jābūt maksimāli vieglai
Mugursoma riteņbraucējam nav piemērota, jo tā ir papildu slodze rokām un mugurai, tāpēc pamatā velobraucienos mantas liek speciālajās somās, bet plecos somu liek tikai īsās tūrisma ekskursijās. (Foto: Ilustratīvs)
21.05.2022 06:00

Ingūna Štaņina

Laikraksta "Kurzemes Vārds" pielikums "Ligzda"

Nemaz nesmejieties par tualetes papīru

“Pirmkārt, jāsāk ar to, ka mugursomu ņemt līdzi vispār nevajadzētu. Vajadzētu no tās izvairīties vai, ja brauciens ir īss, likt tajā kaut ko ļoti vieglu. Braukt ar mugursomu ir cita slodze, un netrenētam cilvēkam var iemesties kāda sāpe vai rasties trauma, var sabeigt muguru un plecus. Garākos braucienos visas mantas vajadzētu izvietot pie velosipēda, un šim nolūkam veikalos nopērkamas lielākas vai mazākas velosomiņas, kuras var piestiprināt visdažādākajās vietās pie velosipēda rāmja vai stūres,” jau pirmais Edgara padoms pārsteidz.

Viņš skaidro, ka, dodoties garākā velotūrē, nedrīkst aizmirst līdzi personu apliecinošu dokumentu – pasi vai ID karti. Mazums, kas var notikt, tālab tā noderēs vienmēr. Otrais, kas noteikti jāpaņem līdzi, ir nauda, ērtāk būtu ņemt bankas karti un katram gadījumam arī sīknaudu.

Mērojot īpaši garas distances, noderēs arī rezerves kamera un mazs pumpītis, ja nu gadās pārdurt riepu.

Edgars iesaka padomāt par bezkameru riepām šādiem braucieniem, jo tad, ja riepā ieduras kāds mazs ērkšķis, tad caurums ”aiztaisīsies” pats ciet un remonts nebūs nepieciešams.

Vairāku dienu braucienam noteikti jāparūpējas par sava viedtālruņa baterijas uzlādi. Lieliski noderēs rezerves barošanas avots.

Ja naudas maciņš atļauj, tad rucavnieks iesaka iegādāties speciālo veloapģērbu, kurā būs komfortablāk un vieglāk braukt. Ja tādas iespējas nav, tad viņš aicina ģērbties plānākās un maksimāli ērtās drēbēs. Lieka greznība nav saulesbrilles, lai saules stari neapžilbina, kā arī neielido kāda muša acīs.

Ņemot vērā laikapstākļu prognozes, lai nesamirktu, jāpaņem līdzi maza un kompakta lietus jaka vai vienreizējais lietus mētelītis. Un tualetes papīrs arī noderēs vienmēr.

Aptieciņa un rieksti kabatā

Noteikti jāsagatavo arī maza aptieciņa, kurā būs plāksteri, apsējs, pretsāpju tabletes. Edgars rosina ielikt līdzi arī elektrolītu tabletes, jo, braucot ilgstoši karstā gadalaikā, tās ķermenim palīdzēs atjaunoties ilgstošā slodzē. Aptieciņā nav slikti ielikt arī lapiņu ar saviem personas datiem, adresi un pāris tuvinieku kontakttālruņiem, lai vajadzības gadījumā kāds var paziņot par nelaimes gadījumu.

Īpaši garākiem velotūres braucieniem noderēs pretberzes krēms, kas ieziežams starp kājām. Citādi ādu var noberzt tiktāl, ka fiziski apsēsties uz krēsla būs grūti un sāpīgi,

kā arī var gadīties, ka pabraukt vairs nebūs iespējams. Dodoties atklātā saulē, vajadzētu arī padomāt par saules aizsargkrēmu.

Tāpat vienmēr jābūt līdzi pietiekami daudz ūdens. “Ūdeni nevajag dzert par daudz un lieliem malkiem, bet gan visa ceļa garumā pa maziem malciņiem ik pēc kādām 20 minūtēm vai biežāk. Galvenais – nenonākt situācijā, ka esat jau ārkārtīgi izslāpis un nav ko padzerties. Tad var sākties nopietnas problēmas. Braucot pa neceļiem, lietderīgs būs ūdens filtrs – dzert no upes, piemēram, nebūs prātīgi, taču, ūdeni izfiltrējot, visam vajadzētu būt droši,” E. Trankalis stāsta no pieredzes.

Ēdienreizes garā ceļā ir svarīgas. Nevajag pārēsties, bet uzņemt pārtiku ik pa laikam mazās porcijās. “Ja sanāk, tad pusdienas var ieturēt kādā kafejnīcā, bet noderēs ik pa laikam apēst kādu kumosiņu no proteīna batoniņa, kādu ābolu vai banānu. Var iebērt kabatā arī riekstus vai žāvētus augļus. Ja ceļā jāpavada vairākas dienas, tad jāizplāno kārtīga maltīte gan no rīta, gan vakarā. Var paņemt līdzi arī mazu, kompaktu virtuvīti – gāzes baloniņu ar degli, piemērotu krūzīti, kur uzvārīt auzu pārslas vai olu, ēšanas piederumus, un neaizmirstiet šķiltavas, ko vēlams pārvadāt necaurlaidīgā maisiņā,” pieredzējušais velobraucējs saka.

Fiziskai labsajūtai ir nozīme

Cilvēkam, kam fiziski jābrauc lieli attālumi, ir būtiski izgulēties, tāpēc labas naktsmājas ir svarīgs nosacījums. Ja sliesiet pats savu telti, to izvēlieties pēc iespējas vieglāku, kompaktāku un ātri saliekamu. Tikpat mazu, ērti pārvadājamu guļammaisu un guļamo paklājiņu. Ja naktis ir vēsākas, tad var būt nepieciešama arī termoveļa.

Vasarā, kad ir kukaiņi, noderēs aerosols pret odiem un ērcēm. “Savā Romas braucienā biju paņēmis līdzi mazu svilpīti. Neizmantoju, bet tā var noderēt, ja gadījumā smagi nokrīti.

Kliedzot pēc palīdzības, ja esi viens, var ātri palikt bez spēkiem. Arī balss var pazust, taču ar svilpīti spēkus varēsi pasaudzēt,” iesaka Edgars.

Galvenais esot neņemt līdzi neko lieku, jo ar kravu būs grūtāk mīties. Svarīgi arī ir izvērtēt visu un plānot iepriekš braucienu. Tāpat nedrīkst sevi pārlieku pārvērtēt, jābrauc pēc sajūtām – jāpiestāj tad, kad gribas atpūsties. “Pirms brauciena noteikti ir jāiesildās, kā arī svarīgi atsildīties pēc brauciena. Veicot staipīšanos, ķermenis atbrīvosies un muskuļi atslābs, tādējādi mazinot sastiepumu un krampju risku. Var izmasēt kājas un ikrus, piemēram, izmantojot to pašu ūdens pudeli,” E. Trankalis rosina.

Bet galvenais, kas jāņem līdzi, ir smaids un pozitīvs garastāvoklis, lai izbaudītu visu, kas gadās pa ceļam. “Pieņemt arī grūtības un šķēršļus, pilnīgi visu, jo tikai tā sākas piedzīvojumi – ļaujoties,” iedrošina velobraucējs.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz