Pirmdiena, 21. septembris Matīss, Modris, Mariss
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Cilvēks, kurš īstenoja Ostapa Bendera ideju

Cilvēks, kurš īstenoja Ostapa Bendera ideju
05.08.2007 19:41

0

Atslēgvārdi

Pagājušās nedēļas nogalē Liepājā viesojās, iespējams, viens no sporta pasaulē vispretrunīgāk vērtētajiem cilvēkiem – Kalmikijas un Starptautiskās šaha federācijas (FIDE) prezidents uzņēmējs Kirsans Iļumžinovs. Pirmo reizi uzturoties Latvijā, viņš divu dienu laikā, šķiet, bez īpašām grūtībām pārliecināja Valsts prezidentu Valdi Zatleru un premjeru Aigaru Kalvīti par nepieciešamību Rīgā būvēt modernu šaha centru, kā arī sākt šī sporta veida mācīšanu skolās. Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks savukārt augstajam viesim pats piedāvāja zemi šaha centra izveidei. Latvijas apmeklējuma otrajā dienā Kirsans Iļumžinovs apmeklēja šaha festivālu “Liepājas rokāde”, nekavējoties izraisot Liepājas Latviešu biedrības nama zālē pamatīgu šūmēšanos un desmitiem zibspuldžu uzplaiksnījumu.

Tik īsā un saspringtā Latvijas apmeklējumā izbrīvēt laiku ilgākai sarunai ar presi nebija iespējams, taču ar Liepājas domes deputāta Āra Ozoliņa gādību redakcijai izdevās vienoties par pārdesmit minūšu sarunu ar mūžam aizņemto šaha entuziastu.

Par šaha pilsētas izveidi Kalmikijā, Kirsana Iļumžinova līdzību ar Ostapu Benderu, viņa attiecībām ar budismu, kā arī par plāniem saistībā ar Latviju un Liepāju, lasiet šā laikraksta numura sporta lapās.

– Viens no iemesliem, kādēļ ieradāties Latvijā, ir projekta “Global chess” īstenošana. Ko šis projekts nozīmē un kā tas radās?
– Šis projekts paredz izveidot viesnīcas, kurās bērni – jaunie šahisti – varētu uzturēties turnīru sacensību laikā. Apbraukājot daudzas valstis, redzu, ka pasaulē trūkst mūsdienīgu, datorizētu telpu turnīru rīkošanai. Otrs iemesls idejai bija tas, ka pilsētās bieži vien ir pieczvaigžņu viesnīcas, bet bērniem nav kur palikt. Apvienojot šīs problēmas, radās iecere visā pasaulē būvēt šaha centrus, kuros būtu gan centri sacensību rīkošanai, kuros darbotos vairāki meistarīgi šahisti, kas vadītu meistarklases, gan arī viesnīcas šahistiem. No ārpuses šie centri izskatīsies pēc kādas šaha figūras – dāma, karalis vai laidnis.

– Jūs savu privātos līdzekļus ieguldāt dažādos nekomerciālos projektos, piemēram, būvējot teātrus, stadionus, dievnamus. Kas būs projekta “Global chess” finansētājs?
– Ja runājam konkrēti par šahu, tad esmu tajā jau ieguldījis aptuveni 60 miljonus dolāru, kas bija nepieciešami FIDE vajadzībām, šaha attīstībai kopumā. Bet “Global chess” izmaksas, pēc sākotnējām aplēsēm, varētu būt aptuveni viens miljards ASV dolāru, un šos līdzekļus piešķirs mani biznesa partneri un draugi, kas ir gatavi kopā ar mani uzņemties daļu riska. Protams, sākotnēji tas būs sociāls projekts, bet ceram, ka pēc 12–15 gadiem viesnīcas varētu sākt dot arī peļņu. Visā pasaulē gribam uzbūvēt 150 šāda tipa viesnīcas.

Kā mūsu valsts vadītāji izturējās pret šo projektu?
– Ļoti labi. Piektdien tikāmies ar Valsts prezidentu, kurš, izrādās, arī spēlē šahu. Viņš teica, ka projekts esot fantastisks, pasakains. Galvenais, ka mums jau ir pieredze šādu projektu īstenošanā. Kad teicu, ka Kalmikijā izveidošu šaha pilsētu, ka tur notiks pasaules šaha olimpiāde, neviens neticēja, arī mans premjers mani uzskatīja par jukušu, jo mums nebija pat četrzvaigžņu viesnīcas. Tomēr stepes vidū izveidojām pilsētu, uzņēmām divus tūkstošus šahistu no visas pasaules, uzbūvējām lielisku šaha pili. Problēmu bija daudz, taču atradu līdzekļus, un uzbūvējām. Un Latvijas prezidentam projekta “Global chess” ideja patika, viņš atbalstīja arī priekšlikumu ieviest šahu skolās kā mācību priekšmetu. Šo piedāvājumu atbalstīja arī valsts premjerministrs, kurš, kā izrādījās, arī ir šahists. Atbalstu saņēmām, un būvēsim.

Kad jūs plānojat sākt būvniecību?
– Mums atliek sagaidīt, kad tiks piedāvāta zeme atbilstošā vietā, jo, ja orientējamies uz bērniem, tad šis centrs nevar atrasties pilsētas nomalē.

– Un projekta pluss ir tāds, ka tas tiks īstenots komplektā ar šaha mācību skolās.
– Jā, Liepājas un Rīgas pirmklasnieki jau 1.septembrī bez maksas saņems šaha mācību grāmatas.

Vai vizītes laikā Liepājā pietika laika iepazīties ar pilsētu?
– Protams, esmu šeit jau otro dienu. Vakar (piektdien) tikāmies ar pilsētas galvu Uldi Sesku, un viņš piedāvāja krastmalā piešķirt zemi nelielai šaha centra uzsliešanai. Paskatīsimies, vispirms vienosimies par projektu Rīgā, tad mani inženieri un direktori atbrauks arī uz Liepāju.

Kāpēc šahs būtu jāmāca skolā?
– Sākšu ar personīgu piemēru. Savulaik biju ļoti izlutināts bērns, bērnudārzu neapmeklēju, to vien darīju, kā skraidīju apkārt, spēlēju futbolu. Lai kaut kādā veidā mani nomierinātu, vectēvs sāka mācīt šahu. Un es ieinteresējos – man kā bērnam šahs ļoti iepatikās, jo figūras bija ļoti skaistas, un es sāku to spēlēt. Drīz vien kļuvu daudz disciplinētāks, arī sekmes skolā uzlabojās, un kļuvu teicamnieks. Kad 1993.gadā kļuvu par Kalmikijas prezidentu, skolās ieviesām šaha nodarbības, un sākām ievērot, ka skolās, kurās šaha mācība bija labā līmenī, par 40–50 procentiem uzlabojās skolēnu sekmes, savukārt samazinājās milicijas uzskaitē esošo bērnu skaits. Tas bija tādēļ, ka šahs bērniem māca dzīvē izmantot šī sporta veida galveno principu – vispirms domāt un tikai tad darīt.

– Kā citu sporta veidu pārstāvji izturējās pret lēmumu iekļaut šahu skolas programmā?
– Pazīstu ļoti daudzus futbolistus, hokejistus, arī bokserus, kas spēlē šahu, piemēram, brāļi Kļičko. Šī spēle māca koncentrēt uzmanību. Saka taču, ka futbolu spēlē ar kājām, bet uzvar ar galvu. Es taču savulaik biju arī futbola kluba “Uralan” prezidents, un toreiz futbolistiem un treneriem mācījām šahu. Nesen Šveicē tikos ar FIFA prezidentu Zepu Blateru, un plānojam treneru kursos mācīt arī šahu, jo tā taču ir kombināciju veidošana, variantu aprēķināšana, spēļu plānu izstrādāšana – lietas, kas futbolā ir ļoti nepieciešamas.

– Viens no pasaulē pazīstamākajiem jūsu īstenotajiem projektiem ir šaha pilsētas uzbūvēšana Kalmikijā. Vai šī projekta dēļ jūs esat salīdzināts ar Ostapu Benderu?
– Jā, protams! Laikraksts “Argumenti i fakti” 1997.gadā publicēja rakstu “Vai Kirsans uzbūvēs New Vasyuki?”, kurā es tiku nosaukts par Ostapu Benderu. Pēc gada pilsēta tika uzbūvēta, svinīgi atklāta, un šaha pilsētu nosaucām par “New Vasyuki”, kurā ir Ostapa Bendera prospekts un piemineklis šim Ilfa un Petrova radītajam tēlam.

Tā ir sava veida pašironija?
– Esmu pieradis dzīvot ar smaidu sejā, pretējā gadījumā no garlaicības varētu nomirt. Gan biznesā, gan politikā bieži jokoju.

– Un cik nopietns esat attiecībās ar Dievu? Kalmikija ir Krievijas budisma centrs, bet jums ir draudzīgas attiecības ne tikai ar Dalailamu, bet arī ar citu konfesiju vadītājiem.
– Jā, man bija ļoti labas attiecības ar Jāni Pāvilu II, draudzējos arī ar visas Krievijas Patriarhu. Manā skatījumā Radītājs ir viens. Lūk, Jēzus piedzima pirms diviem tūkstošiem gadu, bet kas bija pirms Kristus? Buda piedzima pirms divarpus tūkstošiem gadu, bet kas bija pirms viņa? Tas, kā ir iekārtota Saules sistēma, daba, cilvēks, manuprāt, nevar rasties no haosa, un es ticu Radītāja eksistencei. Bet Kristus, Muhameds un Buda ir viena Dieva bērni, kas dzimuši katrs savā laikā un nes ļaudīm mācību. Kas zina, varbūt pēc gadiem piecsimt par tādu pašu guru jeb reliģijas vadītāju kļūs Ļeņins.

– Varbūt arī šahu par savu sporta veidu izvēlējāties budisma dēļ?
– Šahs ir populārs visā pasaulē, dažādās valstīs, un mana izvēle nebija saistīta ar reliģiju, taču starp šahu un budismu ir iespējams novilkt arī paralēles. Budismā ir ļoti daudz garīguma, liela nozīme ir meditācijai. Budisms nozīmē Dievu tevī, kad tu iepazīsti savu iekšējo pasauli, kad tu izmanto savus iekšējos resursus, piemēram, ar jogas palīdzību. Šahā ir līdzīgi – spēles laikā valda klusums, kāda nav ne kikboksa, ne futbola laikā. Šahā cilvēks sēž, vēro spēles skaistumu, domā, iegrimst sevī un gūst rezultātu – ģeniālu gājienu.

– Kā uzskatāt – vai šahs kādreiz tik iekļauts olimpisko spēļu programmā?
– Pirms divām dienām atklāja FIDE galveno mītni Starptautiskās olimpiskās komitejas ēkā. Mūs jau ir atzinuši par sporta veidu, darbojamies dažādās komisijās, svarīgākajos mačos jau veicam sportistiem dopinga kontroli, tātad virzāmies uz to, lai agrāk vai vēlāk tiktu iekļauti vai nu vasaras, vai ziemas olimpiskajās spēlēs.

– Tātad jūs nešaubāties, ka šahs būs olimpiskajās spēlēs?
– Senie grieķi sportu definēja kā spēka un prāta sakausējumu. Es SOK amatpersonām saku, ka spēks sportā jau ir, bet lai prātu tam pievieno šahs.

Andris Sudmalis,
“Kurzemes Vārds”

Ierodoties Liepājas Latviešu biedrības namā, kur norisinās šaha festivāls “Liepājas rokāde”, FIDE prezidents vispirms iepazinās ar foajē izvietoto šaha grāmatu tirdziņu.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz